Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Program prania pralki, szukam opisu..

gmp 08 Jun 2004 10:46 22098 41
Computer Controls
  • #1
    gmp
    Level 19  
    Mam b. dobra pralke i nie chce jej zmieniac. Chcialem tylko zamiast uszkodzonego programatora mechanicznego wsawic elktronike. Potrzebuje opis funkcji pralki tzn: Kiedy ma sprawdzac poziom wody, jak dlugo krecic w prawo, jak dlugo w lewo,czy wody ma byc wiecej przy praniu czy plukaniu(mam hydrostat dwubiegunowy), czym rozni sie pranie normalne od prania welny, itd itp. Jesli ktos mialby opis od jakiejs nowoczesnej pralki to bardzo prosze o przeslani go na forum lub priv. WIdzilem na forum opisy funkcji pralek, takie z kratkami ale nie za bardzo wiem o co w nich chodzi. Moze kots mnie oswieci?
    Z gory dziekuje Grzes

    Tylko prosze bez porad w stylu : wcisnij szukaj, albo ze elktronika sie psuje i jest drozsza...
    Podaj chociaż typ pralki.[h]
  • Computer Controls
  • #2
    karo33333
    Level 15  
    A co siadło w tym niesprawnym programatorze bo może można go przesterować jego dany etap pracy przez dodatkowe wstawienie przekażnika ewentualnie wymienić programator na inny typ.Jeśli chodzi o sterowanie elektroniczne całej pralki to najpierw trzeba wiedzieć jaki jest to typ silnika głównego tzn. jego połączenie uzwojeń (w lewo, w prawo, wirowanie ) albo czy jest to silnik komutatorowy.I wtedy przy zastosowaniu odpowiedniego sterownika i ewentualnie reg. obrotów , przekażnika na grzałkę można zabierać się do przeróbki sterowania oraz za dalsze podzespoły jak dodatkowe przełączniki,hydrostat,elektrozawory,pompka wody,termoregulator. Podaj jak najwięcej danych o pralce i poszczególnych podzespołach.
  • Computer Controls
  • #4
    gmp
    Level 19  
    karo33333 wrote:
    .... typ silnika głównego tzn. jego połączenie uzwojeń (w lewo, w prawo, wirowanie ) albo czy jest to silnik komutatorowy.I wtedy przy zastosowaniu odpowiedniego sterownika i ewentualnie reg. obrotów , przekażnika na grzałkę można zabierać się do przeróbki sterowania oraz za dalsze podzespoły jak dodatkowe przełączniki,hydrostat,elektrozawory....... Podaj jak najwięcej danych o pralce i poszczególnych podzespołach.

    Pralka jest produkcji niemieckiej MATURA WTA 1002 DUO, zrobiona w srodku super,(ma tez regulowne plynnie obroty wirownaiado 1000 i plynnie regulowna temperature). Programator niestety padl mechanicznie(rozlecialy sie plastiki) jakos go skrecilem i pralka co prawda jeszcze chodzi ale co jakis czas sie zatrzymuje i to w roznych miejscach. Wiem ze ten prgramator sie juz niedlugo skonczy, i zapobiegawczo postanowilem zrobic nowy elektronicznny. Opisalem (zrysowalem schemat placzen) wiekszosci elementow .
    Co do silnika to jest to szeregowy i uklad sterujacy na TDA1085(standart) i jest OK, wiec go wykorzystam.
    Hydrostat dziala, ma dwa niezalezne styki (wykrywa dwa poziomy + poziom MAX), tez chce go wykorzystac, chociaz moze pozniej przeobie to na czujnik cisnienia roznicowego serii MPX (ok 100zl).
    Grzalki sa OK, maja regulator plynnie ustawiajacy temperature, tez go na razie chce zostawic, poniej ewentualnie przerobie na termistor.
    Pralka ma 4 elektrozawory 2-od prania 1-od plynu do plukania i 1- jego wyjscie wody idzie z boku nie wiem , moze od plukania(???).
    Pompa wody OK przerabilem ja pare lat temu, dalem polska z ASPY- rewelacja. polecam jako zamiennik nie posiada zadnych uszczelninych osi
    gdyz jest cala zalana plastikiem. W poprzedniej kamien uszkodzil uszcelnieniea na osi silnika.

    Wiekszosc rzeczy chce zrobic na przekaznikach( w sumie wychodza taniej od triakow sa pewniejsze i odporniejsze), tylko zalczanie predkosci dla plytki sterujacej dla silnika na transpotorach.
    W sumie ploliczylem ze potrzebuje 8 przekaznikow (1-zasilanie glowne , 1-silnik prawo/lewo, 4-zawory,1-grzalka,1pompa), 4 transpotory do sterowani obrotami silnika, 6 wejsc cyfrowych(3 z hydrostatu, 1 z regulatora temp. , 2 zapas) 2 wejscia analogowe (1 zamiast hydrostatu , 1 zamiast teromstatu,) no i RS232 do kopmpa w celu wpisywania/zminy programow.(docelow LCD +4key-klawiatura), procek na razie AVR 128(bo mam uniwersaln plytke).
    Co do podlaczen i elektroniki to nie mam najmniejszych obaw, to co mi najbardziej potrzebne to dane na temat prania/plukania/wirowania(co/jak/kiedy)(technologia :) ). Jak mi ktos pomoze to opisze wyniki ze schematmi na forum.
    THX.
  • #5
    karo33333
    Level 15  
    Po pobraniu wody i przełączeniu styków hydrostatu zasilany jest silnik programatora który napędza krzywki szybkie i wolne w programatorze.Krzywki te przełączają styki programatora.Na początku prania zasilane są silnik główny ,silnik programatora,termoregulator, przekażnik blokady programatora,grzałka.Do chwili podgrzania wody do ustawionej temperatury silnik główny wykonuje ruchy rewersyjne krótkotrwałe 3 sekundy obrót 12 sekund postój to samo w drugą stronę.Gdy temperatura zostanie uzyskana zasilaniu ulega przekażnik blokady,termoregulator i grzałka,natomiast silnik główny wykonuje ruchy rewersyjne długotrwałe 12 sekund obroty i 3 sekundy postój przez czas ok. 15 minut.do momentu wypompowania wody.Myślę że prania wstępnego i zasadniczego nie ma co oddzielać bo masz regulator temperatury nastawny tak że ubrania bardzo brudne można prać w wyższych temper. a mniej w niższych.Po spuszczeniu wody rozpoczyna się cykl płukania.Po załączeniu hydrostatu i nabraniu wody przez drugi elektrozawór do odpowiedniego poziomu hydrostat załącza silnik główny i wykonuje ruchy rewersyjne długotrwałe 12 sek. obr.3 sek. postój.Po pierwszych dwóch ruchach następuje załączenie pompki wody wraz z jednoczesną pracą silnika głównego aż do momentu spuszczenia wody.Te cykle powtarzają się pięć razy.Przed piątym razem występuje wirowanie wstępne które trwa 2 minuty a na koniec wirowanie końcowe trwa 5 min.Przed wirowaniami występuje tzw. rozłożenie prania(silnik zwiększa obroty)Opisałem na podstawie pralki Philips.Wpralkach występują różne programatory które mają różne czasy i programy jedne krótkie drugie długie.Myslę że jak zrobisz układ to czasy pracy poszczególnych cykli można będzie ustawic w praktyce.Pomyślałbym równiez o zastosowaniu poboru ciepłej wody do prania(może to ten 4 elektrozawór)zapewni oszczędność na energii.
  • #6
    gmp
    Level 19  
    Jak sie domyslam wiecej wody zuzywa pranie niz plukanie (jednorazowo), bo moj hydrostat wykrywa 2 poziomy. Z tego co zauwazylem to przy wirowaniu rozklad prania robi sama plytka ze scalakiem tda1085 wiec nie musze sie o to martwic tylko zalczam wirowanie. Zawory u mnie zasialne sa z jednego zrodla wody, ale podsunoles mi pomysl z ciepla woda, mysle ze mozna by zainstlowac dwa elektrozawory zawory poza pralka, na doprowadzeniu wody zimnej i cieplej ktorych wyjscia podlacze razem, w ten sposb bede wybieral z jakiej wody korzystac.
    Mam jeszcze pytania: jaka jest predkosc obrotowa bebna przy praniu, iczy taka sama przy plukaniu?
    Czym roznia sie programy prania normalnego od prania delikatnego(welny)?

    A tak na marginesie, skoro malo jest mozliwosci manewrownia programem pralki, to czy wszystkie pralki piora podobnie?
  • #7
    karo33333
    Level 15  
    Pranie i płukanie wody zużywa tyle samo (jednorazowo), hydrostat dwupoziomowy działa na zasadzie że jak mamy mało rzeczy załadowanych do prania to wyłącza się pobór wody wcześniej jeśli załączony jest wyłącznik 1/2 prania na czole pralki,natomiast gdy mamy cały bęben prania przy zwolnionym wyłączniku 1/2 prania pralka pobiera więcej wody do prania i płukania.Prędkość obrotowa silnika przy praniu i płukaniu jest taka sama.Pranie delikatne polega na pozostawieniu wypłukanych ubrań w wodzie po ostatnim płukaniu i wyłączeniu pralki,natomiast po przekręceniu ręcznym programatora spust wody i wyciągnięcie prania bez wirowania.Pranie delikatnych rzeczy wykonuje się do temperatury 40 stopni.
  • #8
    Elektrolux
    Level 12  
    Witam,
    koniecznie podaj numer urządzenia - może to być Quelle Best.Nr., Art.Nr. lub inne cyfrowe oznaczenie modelu. Może mieć 12 cyfr 85.... lub 9 zaczynających się na 91.... w zależności, kto to produkował. Schemat programatora powinien się znaleźć, ale potrzebuję ten numer.
    pozdrawiam
  • #9
    gmp
    Level 19  
    Elektrolux wrote:
    Witam,
    koniecznie podaj numer urządzenia - . Schemat programatora powinien się znaleźć, ale potrzebuję ten numer.
    pozdrawiam

    Oto wszystkie numery jakie odczytlem :(byly czytelne )
    Quelle Model nr-S43 ; BESTELL NR 006.072 3 ; PRIVILEG-Nr 1740 ;Maschinen-Nr 8-41-12496. Bardziej zalezy mi na opisie, cos jak to zrobil karo3333, najlepiej poszczegolnych etapow prania w miare nowoczesnej pralki.(lub tej mojej).
    Thx.
    Pozdrawiam
  • #10
    eldom
    Level 22  
    Witam
    Taką używaną pralkę można kupić za 200-300 zł z paromiesięczną gwarancją. Zrobienie programatora to utopia. Jeśli potrafisz zaprojektować i wykonać taki układ procesorowy powinieneś bez trudu zarobić na Miele, a nie reanimować trupa
    Przepraszam może za ostro ale to naprawdę szkoda czasu.
    Do programatora potrzeba jeszcze układ we/wy klawiatura , wyświetlacz to musi obsłużyć "baba z magla" a nie inż. elektronik za pomocą lekko przerobionego PC.
    (oczywiście "prosty" układ na przerzutnikach czasowych nie zadziała. Chyba , że ma to pracować w pralni i mieć 1 program.)
    Naprawdę dobrze się zastanów zanim zaczniesz kupować części
    Pozdrawiam
  • #11
    ACULA
    Level 34  
    eldom nie gadaj bzdur :(
    procek+7x moc3041+7xbt+ 3xswitch
    ok 40zł
    lcd 23zł lub led 10zł
    Nie potrzeba żadnych skomplikowanych pogramów. Wystarczy zastosować starej ps: wybór programu , potwierdzenie, przerwa


    Chodzi o zasady i przywiązanie jak w antykach ;)

    PS Poza tym jeśli dobrze policzyłem to gość chce wpakować kilka tyś, więc co za różnica ;)
  • #12
    _Tomaszz
    Level 16  
    Witam !

    Mimo niezapomnianego postu w temacie "falownik" :wink: postaram się coś dorzucić do poprzedników.

    Przede wszystkim popieram ekologiczną postawę niezaśmiecania świata sprawnymi sprzętami, a jeśli ktoś może coś stworzyć i mieć satysfakcję - czemu odradzać ?

    Moim zdaniem słuszna droga - podstawa to sprawna mechanika.

    Wg obserwacji mojej pralki MILE (podobno jedne z najlepszych) z elektronicznym programatorem, niestety nie wszystkich programów:
    Jak i którędy pralka zalewa wodę - wiadomo, poziom, grzanie, namaczanie, pranie - też...
    Po wypraniu zasadniczym w ciepłej wodzie dolewa zimnej i wypompowuje, po czym zaczyna wirować i robi to później po każdym płukaniu. To rozwiązanie pozwala na trzykrotne jedynie wypłukanie z doskonałym skutkiem.
    Co do sposobu wirowania - podzielony jest na jakieś 5 etapów z udziałem czujnika wibracji:
    rozkłada - jeśli za bardzo trzęsie - zaczyna od nowa,
    zakręci na jakieś 500 rpm ,
    zatrzymuje, znowu rozkłada
    i 3-4 razy zwiększa prędkość aż do ustawionej (u mnie max to 1400), po czym wiruje ok. 10 minut.

    Przy praniu delikatnym (trzy różne programy) bęben nie "mieli" a przekłada pranie z dłuższymi przerwami.

    Też myślałem o podłączeniu ciepłej wody do pralki (tanie źródło ciepła - 0.07 zł/1 kWh), ale jak to zrobić nie bebesząc pralki, jak regulować temperaturę mając do dyspozycji wodę o temp. 60 st C (może zawór termostatyczny ?) i czy to suma-sumarum się opłaca ?

    Napisałem tylko o paru szczegółach, może się przydadzą.
    Pozdrawiam z Trzebnicy.
  • #13
    Ryszard49
    Level 38  
    Pozwolę sobie dorzucić kilka uwag.
    eldom ma rację nie ma sie co pchać w skąplikowaną elektronikę.

    Acula myśli że procek + coś tam załatwi wszystko. A ja się pytam czy widziałeś kiedyś schemat pralki sterowanej mikroprocesorem?. Czy widziałeś diagram funkcji jaką wykonuję program?.

    gmp pozostaje Tobie tylko postarać się o używany programator mechaniczny. Nowy o ile byłby dostępny będzie mało atrakcyjny cenowo.

    Pozdrawiam i życzę powodzenia.
  • #14
    ACULA
    Level 34  
    [quote="Ryszard49"]

    Acula myśli że procek + coś tam załatwi wszystko. A ja się pytam czy widziałeś kiedyś schemat pralki sterowanej mikroprocesorem?. Czy widziałeś diagram funkcji jaką wykonuję program?.

    [quote]

    Nawet zbudowałem coś takiego!! Co Ty myślisz że mikroprocesor jest głupszy od kilku krzywek i styków?? Rozbierz sobie programator mechaniczny to sam zobaczysz. Aż dziw że ludzie tak prali 30 lat. Cały programator był na PIC16f84A (20 nóżek) płytka 10x15cm.
    Proste uP mają podobne algorytmy.

    To że niektórzy robią przerost formy nad treścią to ich sprawa, do działania wystarczy 1 procek+triaki. Nie zawsze muszą być takie bajery jak ustawienie 31 stopni zamiast 30 stopni ;)
    No ale jak ktoś sobie życzy płynną regulację temp to tez nie ma sprawy+15zł. Z przetwornikiem A/c masz 4 wejscia, nawet mozna sobie zważyć całe pranie.
    A co Ty tam jeszcze chciałeś?? Kamerę żebyć mógł oglądać pranie??
    Jak chcesz mogę dorzucić jeszcze sterowanie na pilota +2,55zł

    Tylko nie dawajcie za przykłady dziwolągów po jedyne 9999,99zł
    Mówimy o funkcjach jakie posiada 90% pralek.


    PS A widziałeś schemat telewizora plazmowego i algorytm procesora?? I myślisz że do budowy zwykłego TV wystarczy taka płytka z kilkoma podzespołami a czasami nawet brak procka ?? I też jakość wszystkie są potrzebne regulacje i ustawienia ;)


    PS2 Projektowałeś kiedys jakiś systemik uP??
  • #16
    Ryszard49
    Level 38  
    Witam Acula.

    Sory nie chciałem uraźić twojej ambicji zawodowej.

    Kilkanaście lat temu próbowałem przerobić poczciwą PS. Wzorowałem się na rodzimych fabrycznych rozwiązaniach. Mnie nie wyszło, Im też nie.

    Co do programatorów mechanicznych nie bądź tak negatywnie do nich nastawiony. Spójrz z ilu detali to się skłda, z jaką precyzją jest wykonane a jednocześnie iloma funkcjami może sterować. Zarówno one jak i wszelkiego rodzaju przekaźniki długo jeszcze nie wyjdą z użycia. Wielu światowych producentów pralek nadal do sterowania podstawowymi procesami stosuje programatory mechaniczne.

    Jeżeli zajmujesz się programowaniem i jesteś w tym bardzo dobry daj znać na pw.

    Ad. PS 1 nie widziałem schemat telewizora plazmowego.
    Ad. PS 2 nie programowałem ale potrafiłem wytłumaczyc programiście o co mi chodzi.

    Pozdrawiam.
  • #17
    ACULA
    Level 34  
    Ryszard49 wrote:

    Co do programatorów mechanicznych nie bądź tak negatywnie do nich nastawiony. Spójrz z ilu detali to się skłda, z jaką precyzją jest wykonane a jednocześnie iloma funkcjami może sterować. Zarówno one jak i wszelkiego rodzaju przekaźniki długo jeszcze nie wyjdą z użycia. Wielu światowych producentów pralek nadal do sterowania podstawowymi procesami stosuje programatory mechaniczne.


    A kto powiedział że jestem negatywnie nastawiony?? Ja też czasami wolę mechaniczne rozwiązania, a elektronika i zaawansowane systemy powinny byc używane tam gdzie są niezbędne. (pralkę, kuchenkę itp mam tradycyjne)
    Na początku pisałem o jak najprostszym rozwiązaniu i wydawało mi się , że to Ty wjechałeś z tym algorytmem na zaawansowane funkcje. ;)

    Chodziło mi tylko o to, że nie mozna upierać się, że jak jest procesor to kosztuje tysiące i pozostaje tylko grzebanie w śmietniku za starym programatorem ;)
    Po prostu nie lubię jak gość chce własnoręcznie uruchomić pralkę, a ludzie każą mu od razu ją wywalać ;)

    PS Kiedyś człowiek bawił się w wymianę przepalonych styków od grzałki ;)
  • #18
    gmp
    Level 19  
    insz.talator wrote:
    Witam !

    Mimo niezapomnianego postu w temacie "falownik" :wink: postaram się coś dorzucić do poprzedników.

    Moim zdaniem słuszna droga - podstawa to sprawna mechanika.

    Co do sposobu wirowania - podzielony jest na jakieś 5 etapów z udziałem czujnika wibracji:
    rozkłada - jeśli za bardzo trzęsie - zaczyna od nowa,
    zakręci na jakieś 500 rpm ,
    zatrzymuje, znowu rozkłada
    Przy praniu delikatnym (trzy różne programy) bęben nie "mieli" a przekłada pranie z dłuższymi przerwami.

    Też myślałem o podłączeniu ciepłej wody do pralki (tanie źródło ciepła - 0.07 zł/1 kWh), ale jak to zrobić nie bebesząc pralki, jak regulować temperaturę mając do dyspozycji wodę o temp. 60 st C (może zawór termostatyczny ?) i czy to suma-sumarum się opłaca ?

    Pozdrawiam z Trzebnicy.


    Nie gniewaj sie, moze troche przesadzile z tym falownikiem , ale tak pewnie siebie to napislas ze nie moglem nie odpowiedziec, zwazywszy ze u mnie pod stolem lezy kilka rozebranych falownikow .

    Dostalem program czasowy nowoczesnej pralki, wszystko dokladnie opisane co ile itd. Co do ukladu sterowania z EP hmm, to cos dla poczatkujacego amatora , ten uklad jest po prostu niebezpieczny. Balbym sie tej pralki zostawic bez nadzoru (zawieszenie procka moze spowodowac zalanie). Poza rym moja pralka jest duzo bardziej skomplikowana. Opis we wczesniejszych postach. Co do pobierania wody to tez opisalem wyzej (przd pralka trojnik, i dwa dodatkowe zawory po jednym na doplywie wody cieplej i zimnej). Fakt ze kupienie starego programatora byloby najprostszym rozwiazniem ale ja sie chce pobawic. Sama elektronika i program to pikus, najbardziej czego mi brakuje to czasssssssssssssssu.
    Pozdrowienia z Wrocalwia dla Insz.taltora (spojrz laskawszym okiem tam w dol na Wroclaw)
  • #19
    _Tomaszz
    Level 16  
    Witam i dzięki za pozdrowienia.
    Z tym falownikiem to było tak, że ktoś kiedyś źle mi to wytłumaczył, a ja palnąłem głupstwo (i zaraz się przyznałem) ale dobrze jest wziąć czasem zimny prysznic - oczywiście, że się nie gniewam.

    Mam małe pytanko na temat Twojego pomysłu zasilania ciepłą wodą: czy taki układ zaworów potrafiłby wymieszać ciepłą i zimną wodę (nie musiałby być analogowy-różnicowy) ?
    Przecież temp. CWU to 50-60 stopni, a nie zawsze taka jest potrzebna - czasami mniej.
    Ja myślałem zrobić to tak: montujemy baterię termostatyczną i ustawiamy na niej temp prania - z niej pobierana jest woda do prania; do płukania osobnym elektrozaworem pobiera sobie zimną wodę. Ktoś może skomentuje ten pomysł ?
    Niestety, moja pralka nie rozdziela prania i płukania na osobne zawory i nie mogę zastosować tego u siebie :( .
  • #20
    Ryszard49
    Level 38  
    Szanowni koledzy doprowadzając do pralki ciepłą wodę zachwiejecie całym cyklem prania początkowego. W pralkach odbywa się to w ten sposób: po nastawieniu żądanej temperatury bęben będzie wykonywał ruchy rewersyjne tak długo dopóki woda nie osiągnie wymaganej temperatury. przez ten czas pralka pierze. Gdy wlejemy ciepłą wodę to po kilku chwilach (zadziała termostat) pralka pominie cykl prania początkowego i przejdzie do prania zasadniczego. Zaoszczędzimy na prądzie kosztem nie dopranej bielizny.

    Pozdrawiam.
  • #21
    _Tomaszz
    Level 16  
    Nooo tak, ale rozmawiamy o zastosowaniu programatora własnej roboty i można to ustawić podobnie jak przy konwencjonalnym grzaniu (czasowo) i grzałką podtrzymywać temperaturę.
    W ten sposób powinno wyprać się lepiej !
  • #22
    ACULA
    Level 34  
    insz.talator wrote:
    Nooo tak, ale rozmawiamy o zastosowaniu programatora własnej roboty i można to ustawić podobnie jak przy konwencjonalnym grzaniu (czasowo) i grzałką podtrzymywać temperaturę.
    W ten sposób powinno wyprać się lepiej !

    Czasowo??????????????????????????/
    A ja myślałem ,że to termostat decyduje o temperaturze i zezwala na dalszą część programu.
  • #23
    _Tomaszz
    Level 16  
    OK. tak jest w normalnej pralce. Rozważam, jak przerobić pralkę na zasilanie ciepłą wodą i żeby było dobrze - trzeba zaprogramować przedział czasowy aby nie było jaj, jak to napisał kol. Ryszard49.
    Czytaj: "czasowo w zmodyfikowanym programie"
  • #24
    Ryszard49
    Level 38  
    gmp nie załamuj się jak umiesz trochę "szprechać" to zapraszam na strone WWW.elektrokg.de tam możesz znaleść wszystkie podzespoły do pralei i nie tylko.

    Pozdrawiam
  • #25
    Ryszard49
    Level 38  
    insz.talator muszę przyznać że masz ciekawy pogląd na temat prania. Mogę tylko dodać że rozpoczęcie prania w zimnej wodzie można porównać do dawniejszego zamaczania bielizny przed praniem. Takie rozwiązania mają prawie wszystkie pralki.
  • #26
    _Tomaszz
    Level 16  
    Może i ciekawy, lecz wydaje mi się, że będzie i lepiej i taniej. A dawniej było lepiej ? Pamiętam, że moja babcia namaczała w letniej (pewnie ze 40 stopni) wodzie.
    Poza tym, nie jest kwestią CZY, tylko JAK to zrobić.
  • #27
    Ryszard49
    Level 38  
    insz.talator ruszyliśmy temat zwykłego prania. Na pierwszy rzut oka niby nie ma w tym żadnej filozofi, a jednak wykonanie każdego modelu nowej pralki poprzedzone było wieloma doświadczeniami. Pracowała nad tym spora grupa ludzi zajmujących się wieloma dziedzinami aby dostarczyć konsumentowi produkt jak najwyższej jakości.I to do czego do zwykłego prania. Wydaje mi się że w tym temacie niewiele jest do poprawienia.
    Pozdrawiam.
  • #28
    _Tomaszz
    Level 16  
    "Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajduje się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi."

    (Albert Einstein)

    gmp - powodzenia !
  • #29
    Ryszard49
    Level 38  
    gmp mam dla Ciebie ostatnią deskę ratunku. Zajrzyj na strone www.tme.pl tam możesz dowiedzięć się czy dany podzespół jest możliwy do osiągnięcia. Jest to naprawdę duża hurtownia (w Łodzi).

    Pozdrawiam.
  • #30
    gmp
    Level 19  
    Ryszard49 wrote:
    gmp mam dla Ciebie ostatnią deskę ratunku. Zajrzyj na strone www.tme.pl tam możesz dowiedzięć się czy dany podzespół jest możliwy do osiągnięcia. Jest to naprawdę duża hurtownia (w Łodzi).

    Pozdrawiam.

    Hm, Ryszard, przygladajc sie tej dyskusji widze ze kilka osob w ogole nie zrozumialo o co mi chodzi, ja nie mam problemu z czesciami. Dyskutuja o tym ze bedzie mi za szybko konczyla pranie jak doleje cieplej wody itp itd. To ja piszac program decyduje od czego bedzie zalezne pranie. Jak wystawie na dwor czujnik wiatru to moge uzaleznic obroty wirowania od sily wiatru, kierunek obrotow od kierunku wiatru, a temperature prania od polozenia slonca( zartuje oczywiscie , ale to dla tych ktorzy nie zrozumieli) Ja po prostu chce zrobic programtor elektroniczny, i na pewno go zrobie bo juz zona nie daje mi spokoju. Potrzbawalem tylko i wylacznie opis cyklu prania i go otrzymalem. Przedstawie tutaj wyniki mojej pracy ale jeszcze pare dni...
    Pozdrawiam,
    Grzes