Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CASIO EXILIM EX-Z700 / uszkodzony obiektyw - wycena naprawy

bzym 26 Sie 2009 20:24 3632 6
  • #1 26 Sie 2009 20:24
    bzym
    Poziom 10  

Witam!
    Mam uszkodzony w/w aparacik. Jak go włącze to obiektyw wysunie się calkowice po czym jak sie schowa to kilka razy tak "trejkotnie" jak by coś przeskakiwało i na ekranie pojawi sie napis EINSCHALTEN NEU VERSUCHEN(spróbować włączyć na nowo) lub OBJECTIVFEHLER (błąd obiektywu) - obiektyw najprawdopodobniej został wciśnięty na sile przez kogoś.
    Nie orientujecie się ile może kosztowac naprawa tego ustrojstwa i gdzie w okolicach Opola można to zrobić, a może można samemu pogrzebac przy tym. Najbardziej jestem ciekaw orientacyjnych kosztów naprawy bo mam sentyment to tej zabawki,dzieki i pozdr.:|

0 6
  • Pomocny post
    #2 26 Sie 2009 22:30
    ion-tichy
    Poziom 31  

Casio mają bardzo delikatne obiektywy. Jeśli terkota to oznacza, że którąś z zębatek obiektywu trafiło i właściwie to jest ona do wymiany. Zębatki tam zwykle są lekko stożkowe.
    Pytanie czy to wszystko gdyż wewnątrz jest plastykowy trzpień odsuwający soczewkę podczas składania obiektywu, który przy działaniach siłowych potrafi się wygiąć a niezłożona soczewka potrafi uszkodzić układ migawki. Ten trzpień tez można łatwo uszkodzić przy nieumiejętnym rozkładaniu i składaniu obiektywu - proszę o tym pamiętać w przypadku samodzielnych prób naprawy.
    Najlepiej działać na obiektywie wysuniętym.
    O ile kojarzę to jest obiektyw 6.2 - 18,6 identyczny jak dla serii slim EX-s770 EX-s880 - wyjątkowo delikatna konstrukcja.
    W zależności jakie są uszkodzenia to pewnie trzeba się liczyć z kosztem ok 100-150 zł (ale to moje przypuszczenia)

Ale zastanawia mnie fakt, że obiektyw wg opisu chowa się i wysuwa- może to trejkotanie to błąd na AF?
    To jest dość popularna usterka w tych modelach - dobrze byłoby to sprawdzić.

0
  • #3 26 Sie 2009 22:34
    bzym
    Poziom 10  

Jak sprawdzić czy to jest błąd, jest jakies oprogramowanie diagnostyczne i po podpieciu do kompa można na nim zdiagnozowac?
    Obiektyw faktycznie wysuwa sie caly i po chwili chowa wiec moze spróbowalbym od tego.:D

0
  • #4 26 Sie 2009 22:43
    ion-tichy
    Poziom 31  

Czy terkota w pozycji po wysunięciu i wówczas się chowa?
    To jest do uchwycenia na "słuch" ale niestety trzeba troszkę doświadczenia.

Wcześniejsze casio miały testy w trybie serwisowym niestety te modele już nie.

To tak czy inaczej jest błąd mechaniczny tyle że zębatki przy silniku AF - dostępna po odkręceniu tylnej części obiektywu (uwaga na trzpień). Niekiedy dla próby wystarczyć ją odwrócić. To miękki plastyk i ząbki się delikatnie potrafią odkształcić - widać to pod powiększeniem np. lupą

0
  • #5 26 Sie 2009 22:53
    bzym
    Poziom 10  

terkota gdy już sie schowa. Naprawiasz takie rzeczy?

0
  • Pomocny post
    #6 26 Sie 2009 23:14
    ion-tichy
    Poziom 31  

Czyli zębatka od wysuwu głównego. Pewnie się "zmłóciła". Tam po prostu ściera zęby zwykle 1 + 2 zębatka (żółta i czerwona) Mam sporo części do casio, ale ten model obiektywu mam mocno przetrzebiony i właśnie sprawdziłem i tych zębatek nie mam już niestety zawsze padają te same.
    Tzn mam ale właśnie te uszkodzone już, niestety.

0
  • #7 26 Sie 2009 23:32
    bzym
    Poziom 10  

Jeszcze jutro sprawdze dokladnie czy jest tak jak pisalem bo dzisiaj jestem w pracy i pisze z tego co pamietam, gdyby dzilao sie cos innego to napisze.
    W kazdym badz razie wielkie dzieki za fachowe porady :-)

0
  Szukaj w 5mln produktów