Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowanie akumulatorów ni-mh

27 Aug 2009 00:43 5092 6
 • User removed account  
  [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Level 26  
  Medevac wrote:
  Witam,

  (...) może odłączyć na chwilę ładowarkę i dopiero wtedy dokonać pomiaru (...)


  Jest to chyba najgorsza rzecz, którą można zrobić. Pamiętaj o tym, że każda bateria może być tylko ileś razy ładowana. A każde podłączenie i odłączenie jej zmniejsza ilość możliwości ładowania. Przeciętna nowa bateria może być ładowana około 1000 razy.

  Pozdrawiam Krzysztof
 • Level 25  
  Z doswiadczenia wiem ze nalezy oba typy aku. rozladowac prawie na maxa aby pojemnosc nie ustalila sie na mniejsza , tzn na poziomie uzywanym (od do ).

  Co do ilosci cykli ladowania to wiekszosc baterii ktore uzywam (wkretarki Elu i wkretarki, wiertarki i pily Dewalt), przeszly juz co najmniej 4 tys. cykli (ok 5 lat) ladowane ok. 3 razy dziennie i nadal sa sprawne, a roznice w pojemnosci sa niezauwazalne.
  Musze dodac ze uzywam ich od 1989 roku kiedy to byla firma Elu i od ok 8 lat gdy stare baterie padly uzywam Dewalta (to samo tylko nazwa inna)
  Sprzet ten jest doslownie katowany codziennie do tego stopnia ze czesto nie mozna utrzymac reki na obudowie silnika wkretarki, wtedy ma 15 min przerwy i dalej do pracy.
  Pierwsza moja wkretarka z 1989 roku 14,4V 2Ah Elu pracuje do tej pory (oczywiscie ma juz nowe baterie).
  Biorac pod uwage poprzednie posty i moje doswiadczenie z tego typu acu.wyglada na to ze jakosc wykonania jest najwazniejsza, pozniej rozladowanie prawie na maxa i ladowanie do pelna az kontrolka przestaje mrugac (oczywiscie sprawna ladowarka).
 • Level 18  
  W optymalnym założeniu prąd ładowania 1/10 prądu znamionowego więc 2300/230mA napięcie na jedno ogniwo 1.32-1.55V ładując przez 14 godzin, skracając czas ładowania proporcjonalnie zwiększ prąd ale nadmierne podnoszenie prądu ładowania powoduje zmniejszenie trwałości ogniwa. Ładowanie przez amperomierz w obwodzie i z dołączonym woltomierzem, pomiar bez wyłączania bo przerywanie cyklu ładowania jest bezsensowne, akumulatora nie należy rozładowywać poniżej 0.9-1 V bo grozi to uszkodzeniem i utratą pojemności, przeładowanie też jest szkodliwe. niektóre źródła podają że w pełni naładowany akumulator uważa się kiedy przy stałym prądzie napięcie przez dwie godziny nie wzrasta, po przeładowaniu napięcie zacznie spadać i to też powoduje uszkodzenie akumulatora. Automatyczne ładowarki wykrywają ten szczyt napięcia (delta).
  Później znajdę i wstawię schemat ładowarki w której możesz ustalić ilość ładowanych ogniw, prąd i czas, ładowarka kontroluje temperaturę akumulatora.
  Dodaję dwa schematy na układzie U2400B, w tytule jest NiCd ale nie ma to znaczenia, ładowanie odbywa się tak samo, dobierając elementy zmieniamy ilość ładowanych ogniw.
 • User removed account