Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie schematu i płytki: chłodziarka...

ziggi86 27 Sie 2009 12:07 2876 11
  • #1 27 Sie 2009 12:07
    ziggi86
    Poziom 12  

Witam

Chciałem prosić o sprawdzenie schematu i projektu płytki PCB.

Układ ma służyć do sterowania ogniwem Peltiera 90W mocy oraz dwoma zaworami z natryskiem zimniej wody na radiator oddający ciepło oraz sterowanie pompą.

Do pomiaru temperatury na ogniwie jest układ z 2x pt500, pomiar zrealizowany na wzmacniaczach precyzyjnych max9944 w układzie różnicowym + jeden wzmacniacz jako źródło prądowe(ok 1.2 mA na pt500). Całość podłączona do przetwornika ADC w atmedze 16 z zewnętrznym źródłem odniesienia (MAX6164) 4.096V.

Do pomiaru prądu płynącego przez ogniwo użyłem rezystory 2x 0.1 Ohm 5W połączone równolegle (opór zastępczy 0.05 Ohm, pomiar prądu do 10 A max), pomiar spadku napięcia na rezystorze też na wzmacniaczu różnicowym max9944-całość podłączona do ADC w atmedze.

Wzmacniacze są zasilane nie symetrycznie dlatego jest podłączony jeszcze lm317(rezystory policzone na 8V na wyjściu), ponieważ przy zasilaniu niesymetrycznym wymagają co najmniej 6V zasilania, a na płytce jest 5 V :/ wyszło to w trakcie projektowania, a projekt już przekroczył budżet , dlatego zdecydowałem się na lm317 ponieważ miałem go pod ręką :)

Do pomiaru temperatury cieczy będzie najzwyklejszy ds18b20(na pewno więcej niż 1) + interface 1-wire ds2482-100.

Do sterowania Peltierem jest irf530+duuuży radiator.

To moja pierwsza tak duża płytka, masa analogowa(pochodząca tylko do wzmacniaczy i przetwornika ADC) jest poprowadzona osobno i łączy się z cyfrową dopiero w jednym punkcie przy kondensatorze C7, z tego miejsca jest również podłączony ekran do górnej i dolnej płytki.

Atmega w obudowie TQFP + kondensatory odprzęgające na każdym zasilaniu, mam nadzieje że będzie dała się zaprogramować :)

Z góry dziękuje za wszelką pomoc i uwagi na temat projektu.

Pozdrawiam.

0 11
  • Pomocny post
    #2 27 Sie 2009 12:13
    _Robak_
    Poziom 33  

AVCC przez kondensator do VCC, bez sensu... Cos spory kondensator przy resecie... Jak chcesz sterowac podswietleniem lcdka pinami procka, to szykuj patyk bo bedzie mozna robic kielbaski z ognia ;p Dales polygin na plytke ale widze ze nie polaczyles z masa. Poza tym masz sciezki przechodzace pod kwarcem, wyeliminuj to.

0
  • #3 27 Sie 2009 12:21
    ziggi86
    Poziom 12  

przycisk reset daje impuls o czasie trwania około 70ms(tak jest policzony kondensator i rezystor), minimalny czas dla megi jest dużo mniejszy, ale dłuższy czas impulsu resetującego to nie błąd... tak mi się wydaje .

Z przetwornikiem masz racje, miało iść do masy :)

0
  • #4 27 Sie 2009 12:26
    _Robak_
    Poziom 33  

I kondensatory 100n daj przy samym procku, teraz nie widze gdzie, ale widze ze nie sa na pewno blisko :)

0
  • #5 27 Sie 2009 13:03
    ziggi86
    Poziom 12  

Bliżej dać to może być ciężko, ale są bardzo blisko układu.

Trochę się nagimnastykowałem że tak wszystko upchnąć ;)

0
  • #6 27 Sie 2009 13:12
    _Robak_
    Poziom 33  

Mozesz sprobowac je dac po stronie bottom, pod procesorem ine masz sciezek wiec spokojnie je tam mozesz upchnac.

0
  • Pomocny post
    #7 27 Sie 2009 17:23
    nouki
    Poziom 25  

Witam. Cos mi sie tu nie podoba.

Po włączeniu zasilania peltier załączy (może nie całkowicie) na czas resetu - po resecie przestanie działać .
    A co się stanie jak uszkodzi się tranzystor sterujący mosfetem?
    Jaki to wzmacniacz ?

0
  • Pomocny post
    #8 28 Sie 2009 10:04
    kordirko
    Poziom 21  

Mnie się nie podoba podpięcie wyjść wzmacniaczy oper. wprost do nóżek procesora, dałbym na wszelki wypadek rezystory szeregowo. Wzmacniacze są zasilane +8V, procesor tylko 5V, jak coś się gdzieś popsuje to te 8V może pójść na procesor i zrobi się smażalnia.

0
  • #9 28 Sie 2009 17:47
    ziggi86
    Poziom 12  

Witam

Podświetleniem LCD nie steruje - jest rezystor 330R podpięty do podświetlenia, kontrast maksymalny, nóżka wpięta do masy.

Nouki miałeś racje, w sumie nie ziołem tego pod uwagę, chciałem użyć wewnętrznych pull-upów procesora jednak po resecie Peltier i tak się załączy..., dodałem zewnętrzny 10 k podłączony do +5V.

Wzmacniacz to MAX9944:
    http://datasheets.maxim-ic.com/en/ds/MAX9943-MAX9944.pdf

Kordirko, w manulau niby jest napisane że zaleca się stosowanie rezystora wpiętego szeregowo 1..100k Ohm przed wejściem do przetwornika+kondensator 14pF wpięty do wejścia oraz połowy napięcia zasilającego - tego to akurat nie rozumiem :) ponieważ rezystor + kondensator tworzą prosty filtr dolnoprzepustowy, jednakże zrezygnowałem z jego stosowania ponieważ dokonuje pomiaru wielkości wolno zmiennych i będą to pomiary z małą częstotliwością, chociaż w sumie może warto go zastosować...zakłócenia czyhają na każdym kroku ;)

I gdzieś kiedyś widziałem że aby zabezpieczyć wejście uC przed nadmiernym napięciem można zastosować diodę wpięta katodą do wejścia analogowego ADC a anodą do zasilania + rezystor szeregowo wpięty 1 k Ohm tylko nie rozumiem za bardzo co robi dioda, ponieważ ona normalnie przewodzi prąd, natomiast jeśli napięcie przekroczy powiedzmy 5 V to co się stanie?

Jeszcze dzisiaj postaram się wrzucić poprawiony schemat.

Pozdr

0
  • #10 28 Sie 2009 21:22
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

Chyba chodzi ci o diodę zenera, która zabezpiecza przed podaniem zbyt wielkiego napięcia na wejście ADC.

0
  • #11 28 Sie 2009 21:29
    ziggi86
    Poziom 12  

na schemacie z którego to zaczerpnąłem i w opisie jest niby że to zwykła dioda...

Poniżej schemat...

0