Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przemysłowe pompy ciepła o mocy 15-20MWt

martos76 27 Sie 2009 17:49 4189 9
  • #1 27 Sie 2009 17:49
    martos76
    Poziom 2  

witam,

poszukuję rozwiązania do dostarczenia od 15MWt do 20MWt do obiektu przemysłowego by wygenerować około 120 000GJ ciepła rocznie do nowej inwestycji - na razie tylko pomysł bo utknąłem w temacie dostaw paliwa do kotłowni.

Ze względu na specyficzną lokalizację obiektu - na granicy parku krajobrazowego i na terenie uzdrowiskowym - nie możemy użyć gazu - rurociąg z odpowiednim ciśnieniem znajduje się za daleko. Nie możemy spalać węgla ani oleju, bo pierwsze wygeneruje za dużo emisji niskich, a w ogóle to w życiu nie dostaniemy na to pozwolenia, a drugie jest za drogie - olej opałowy stoi po prawie 2000zł/t i nie zamyka się rachunek ekonomiczny plus znów emisje spalin.

Obiekt znajdowałby się w pobliżu morza - dokładnie 100m od brzegu, więc w zimie ziemia jest względnie ciepła. Mamy do dyspozycji całkiem sporą działkę przemysłową - kilka tys m2. Pomyślałem więc

Pytania do znawców tematu:
    1. czy istnieją instalacje pomp ciepła zdolne wygenerować 15-20MWt?
    2. czy taka instalacja jest możliwa do wykonania jeżeli jeszcze nie istnieje?
    3. jaki byłby koszt takiej instalacji?
    4. jak głęboka musiała by być studnia głębinowa i czy jest możliwe jej wywiercenie 100m od morza (technicznie bo pozwolenia to inna sprawa)?
    5. czy możliwe jest w technologii pomp głębinowych ogrzanie wody potrzebnej nam do dalszych procesów do temperatury 95 st C?

Będę wdzięczny za podpowiedzi.
    Pozdrawiam

0 9
  • #2 28 Sie 2009 21:26
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Może nic mądrego nie napiszę ale proponuję wpisać w GOOGLE "POMPY CIEPŁA" i zapytać czy zadzwonić do profesjonalistów którzy się tym zajmują na co dzień. Nie jest to jakiś sobie klimatyzatorek.
    A rozwiązaniem do kotłowni może byłby LPG?

Tu coś może dla Ciebie:
    http://www.hibernatus.pl/

0
  • #3 28 Sie 2009 22:06
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Oczywiście, że jest to możliwe. Można przecież stworzyć kaskadę pomp ciepła, a wodę w okresach dużego nasłonecznienia dogrzewać solarami
    Można wiercić, a można również pokusić się o skorzystanie z morza, jako dolnego źródła

0
  • #4 29 Sie 2009 19:42
    elektrodom
    Poziom 20  

Kaskadowe połączenie jednego z modeli pomp ciepła Danfoss (8 sztuk) daje nawet 340kW mocy, przy czym potrzebne jest też dobre źródło. Jeśli można wiedzieć- co ten obiekt produkuje/co się w nim robi- można by wykorzystać jakieś odpady wytwarzające ciepło do przetwarzania go na potrzebną energię- tak, jak to się robi w niektórych gospodarstwach...

0
  • #5 29 Sie 2009 22:48
    martos76
    Poziom 2  

w googlach juz sprawdzalem i w Polsce robi się inwestycje do 500kW - przynajmniej nic innego nie znalazlem. ale znalazlem firme McQuay coniby ze robi do 1,3MW. tyle ze na razie zbieram informacje do zapytania.
    LPG jako paliwo się nie kalkuluje - 1800zl/t a kaloryczność mniejsza do oleju.

morze w zimie oddaje ciepło i grunt pod nim też.

a możecie mi polecić jakiegoś specjalistę który pomógł by mi zweryfikować mój pomysł?

0
  • #6 30 Sie 2009 11:51
    elektrodom
    Poziom 20  

Politechniki wykonują takie badania chyba, tyle, że taka ekspertyza kosztuje. Jeśli udałoby się znaleźć w okolicy jakiś zbiornik podziemny wody to można było by na pewno zrobić coś o większej mocy. Zawsze jest możliwe podzielenie zakładu na sektory i grzanie sektorów kaskadami o mniejszej mocy...

0
  • #7 30 Sie 2009 11:54
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Zbiornik podziemny? Po co? 100 metrów dalej jest Morze Bałtyckie

0
  • #8 30 Sie 2009 13:27
    elektrodom
    Poziom 20  

Fakt! Nie doczytałem. Sorry. No to masz nieograniczone źródło ciepła... Nawiasem- Zbiornik możesz zrobić naziemny z wodą morską, bo nie wiem jak to jest- czy na instalację kolektorów bezpośrednio w morzu nie trzeba byłoby jakiś pozwoleń... Ale odwiert pionowy załatwia całą sprawę, przy czym jest dość drogi...

0
  • #9 29 Gru 2010 12:48
    s0la6e
    Poziom 1  

martos76 napisał:
    witam,

poszukuję rozwiązania do dostarczenia od 15MWt do 20MWt do obiektu przemysłowego by wygenerować około 120 000GJ ciepła rocznie do nowej inwestycji - na razie tylko pomysł bo utknąłem w temacie dostaw paliwa do kotłowni.

Ze względu na specyficzną lokalizację obiektu - na granicy parku krajobrazowego i na terenie uzdrowiskowym - nie możemy użyć gazu - rurociąg z odpowiednim ciśnieniem znajduje się za daleko. Nie możemy spalać węgla ani oleju, bo pierwsze wygeneruje za dużo emisji niskich, a w ogóle to w życiu nie dostaniemy na to pozwolenia, a drugie jest za drogie - olej opałowy stoi po prawie 2000zł/t i nie zamyka się rachunek ekonomiczny plus znów emisje spalin.

Obiekt znajdowałby się w pobliżu morza - dokładnie 100m od brzegu, więc w zimie ziemia jest względnie ciepła. Mamy do dyspozycji całkiem sporą działkę przemysłową - kilka tys m2. Pomyślałem więc

Pytania do znawców tematu:
    1. czy istnieją instalacje pomp ciepła zdolne wygenerować 15-20MWt?
    2. czy taka instalacja jest możliwa do wykonania jeżeli jeszcze nie istnieje?
    3. jaki byłby koszt takiej instalacji?
    4. jak głęboka musiała by być studnia głębinowa i czy jest możliwe jej wywiercenie 100m od morza (technicznie bo pozwolenia to inna sprawa)?
    5. czy możliwe jest w technologii pomp głębinowych ogrzanie wody potrzebnej nam do dalszych procesów do temperatury 95 st C?

Będę wdzięczny za podpowiedzi.
    Pozdrawiam

Witaj martos76,

firma thermea oferuje około 1 MW pompy ciepła (łączone w kaskady), wykorzystujące CO2 jako czynnik roboczy (ekologia: park krajobrazowy, uzdrowisko). Maksymalna temperatura na wylocie chłodnicy gazu 80-90°C na dzień dzisiejszy, trwają prace nad poprawieniem tego parametru.
    Pompy używają sprężarek śrubowych (oszczędność na en. elektrycznej (silnik 320 kW) do 50% względem analogicznych jednostek tłokowych oraz niższa awaryjność). Z tego co wiem, ekologiczne rozwiązania są wciąż wysoko dotowane przez Unię.

Jeśli temat jest wciąż aktualny, odezwij się, mogę pomóc to zorganizować.

Pozdrawiam

0
  • #10 24 Sty 2011 09:34
    wnoto
    Poziom 32  

Bardzo jestem ciekaw co udało się zrobić w tym temacie autorowi.
    Wiem że to ogrzebywanie - ale mo że dostanie maila i napisze co udało się zrobić.

0