Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa plazmowa i generator wn z tv

27 Sie 2009 19:22 6993 11
  • Poziom 10  
    Witam !
    Chciałbym zbudować generator wysokiego napięcia. Znalazłem następujący schemat:
    I mam kilka pytań dotyczących generatora:
    - czy stary czarnobiały czternastocalowy telewizor posiada odpowiedni transformator wn ?
    - czy zasilacz komputerowy około 20A 12v będzie się nadawał ?
    - jaki tranzystor powinienem zastosować: irf540, rf640, irf740 czy irf840 ?
    - myślę, że natężenie prądu jest za wysokie, czy dałoby się je zmniejszyć ?
    Dopiero zaczynam przygodę z elektroniką, proszę o wyrozumiałość.
  • AdexAdex
  • Poziom 12  
    Myślę że na początek możesz zrobić ten schemat

Zasilanie:
    12 - 24v
    3A

Ten twój transformator od tv`ika wystarczy

ale z zasilacza po kompie nic nie będzie.
    Pozdrawiam.
  • AdexAdex
  • Poziom 10  
    Jaki to tranzystor ? CZyt te rezystory to 240 i 27 Ohm ?
  • Poziom 10  
    Właśnie rysunek schematu wziąłem z tej strony. Przeczytałem wszystko.
  • Poziom 30  
    Pokaż zdjecie tego transformatora.
    Zasilacz komputerowy nada się.
  • Poziom 10  
    Tego transformatora jeszcze nie wyciągnąłem (mój kolega ma stary czarno-biały telewizor i zasilacz, dzisiaj z nim rozmawiałem i da mi te części, zrobimy lampę wspólnie). A jaki tranzystor powinienem zastosować ? Irf 540 wytrzyma maksymalnie 50 - 60 W, a 12v 20a to jakieś 240 W. Mam jeszcze 2 zasilacze z wideo całkiem niezłe (nie znam parametrów, ale jutro sprawdzę).
  • Poziom 30  
    Możesz zastosować IRF540, tylko pamiętaj aby umieścić go na porządnym radiatorze, ponieważ wydziela sporo ciepła.
  • Poziom 10  
    A nie ma tranzystorów o większej mocy, które się mniej grzeją ?
  • Poziom 12  
    Mówisz że chcesz układzik większej mocy ? to ci coś powiem jak podłączysz żarówkę do tego układu o wyższej mocy to cię pokopie bo wysokie napięcie to wysoka temp. (sam to przerobiłem) po prostu rozgrzane szkło przewodzi prąd a chyba nikt nie chciał zostać pokopany 11kv nie!.
    A co do tego układu wyższej mocy to znalazłem podobny układ na dwóch tranzystorach 2n3055 który możesz zmieniać np. tak jak u mnie na wyjściu 4- 7kV lub 10 - do nawet 30kV

A więc zastanów się który układ wybrać a będziesz miał za małe napięcie (choć wątpię bo 30kV to i tak dużo ) bo jak za mało to czeka jeszcze powielacz kaskadowy , generator marx`a i cewka tesli .

Dodano po 13 [sekundy]:

PW:a co do rezystorów to w jednym i drugim układzie jest tak samo I KONIECZNIE RADIATOR !!! na tranzystorki:D
  • Poziom 10  
    A gdybym założył mocniejszy tranzystor do pierwszego schematu i zwiększył ilość zwojów uzwojenia pierwotnego ? Napięcie by zmalało. Zastosował bym największą żarówkę jaką znajdę. Do czego służą potencjometry ? Mam do wykorzystania zasilacz wideo 12v 2a oraz komputerowy 12v 20a. Na początek podłączył bym od wideo na małej żarówce. Chciałbym później wykorzystać 12v 20a na wielkiej żarówce i może mniejszym uzwojeniu pierwotnym. A gdybym założył IRFz 48n 55V 53A 94W ?
  • Poziom 12  
    20a to moim zdaniem za dużo do pierwszego i drugiego.

Dodano po 4 [minuty]:

potencjometry to takie niby rezystory które można regulować a jak chcesz zwiększać uzwojenie pierwotne to musisz dać wyższą częstotliwość bo inaczej tylko obniżysz napięcie na wtórnym.