Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Programator czasowy cyfrowy-reset przy wyłączaniu urządzenia

bigim 27 Aug 2009 21:51 7323 5
    bigim
    Level 11  
    Witam
    Mam w domu założony taki programator czasowy, który steruje cewką stycznika 3-fazowego, pod który podłączona jest grzałka od bojlera. Wcześniej w miejsce programatora wstawiony był stary zegar z energetyki od przełączania fazy i spisywał się dobrze przez 7 lat. Szeregowo z cewką połączony jest także włącznik do włączania grzałki, kiedy zajdzie taka potrzeba.
    Problem polega na tym, że gdy ustawie np. grzanie wody na zegarze od 4 do 6 rano to podczas wyłączania, (czyli o 6) zegar się resetuje, traci wszystkie ustawienia i ponownie muszę mu wprowadzać wszystkie programy oraz na nowo ustawiać czas. Byłem z zegarem 4 razy na reklamacji, za każdym razem dostawałem inny i nadal to samo. Dzisiaj z pracy przyniosłem taki, który działa od 5 lat, podłączyłem i występuje ta sama usterka. Zegar nie resetuje się przy każdym wyłączaniu, czasem raz na tydzień a czasem zdarza się nawet 2 razy w ciągu dnia.
    Dodam jeszcze, że wszystkie urządzenia pracują w jednej fazie. Proszę o jakąś podpowiedź, co może być przyczyną resetowania się programatora.
    Ponieważ trochę namieszałem z połączeniami to wrzucam jeszcze schemat:
    Programator czasowy cyfrowy-reset przy wyłączaniu urządzenia
    marakus
    Level 26  
    Może napięcie za bardzo siada, albo raczej (bo przy wyłączaniu) są przepięcia łączeniowe i zakłócenia powodują resetowanie.
    bigim
    Level 11  
    marakus wrote:
    przepięcia łączeniowe i zakłócenia powodują resetowanie.

W jaki sposób pozbyć się tych zakłóceń ? Może jakiś filtr?
    Podpinałem równolegle do zasilania zegara kondensator 2200pF/2kV-nadal reset zegara.
    ryszardon
    Level 21  
    Witam.Proponuję podłączyć kondensatory na napięcie min. 1kV na styki przeażnika i stycznika.Można zastosować stycznik elektroniczny załączany przy przejściu sinusoidy przez zero.Grzałka stanowi obciążenie rezystancyjne dlatego tego typu stycznik powinien być skuteczny.Spróbuj zasilić programator przez transformator separujący.Pozdrawiam
    marakus
    Level 26  
    Daj ten kondensator na styki zasilające zegar, na tym schemacie równolegle do części (bloku) oznaczonej sinusem w kółku. Może w ten sposób coś pomoże. Ewentualnie pożycz sobie filtr PZ z odkurzacza, może ten jakoś poprawi sytuację.
    bigim
    Level 11  
    Nie znalazłem filtru PZ ale ze starego boscha wyciągnąłem kondensator 2uF/250V i podłączyłem go równolegle do zasilania zegara. Od tamtej pory (ponad tydzień) zegar działa bez zarzutu. Dziękuje za pomoc :D