Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator czasowy cyfrowy-reset przy wyłączaniu urządzenia

27 Sie 2009 21:51 6786 5
 • Poziom 10  
  Witam
  Mam w domu założony taki programator czasowy, który steruje cewką stycznika 3-fazowego, pod który podłączona jest grzałka od bojlera. Wcześniej w miejsce programatora wstawiony był stary zegar z energetyki od przełączania fazy i spisywał się dobrze przez 7 lat. Szeregowo z cewką połączony jest także włącznik do włączania grzałki, kiedy zajdzie taka potrzeba.
  Problem polega na tym, że gdy ustawie np. grzanie wody na zegarze od 4 do 6 rano to podczas wyłączania, (czyli o 6) zegar się resetuje, traci wszystkie ustawienia i ponownie muszę mu wprowadzać wszystkie programy oraz na nowo ustawiać czas. Byłem z zegarem 4 razy na reklamacji, za każdym razem dostawałem inny i nadal to samo. Dzisiaj z pracy przyniosłem taki, który działa od 5 lat, podłączyłem i występuje ta sama usterka. Zegar nie resetuje się przy każdym wyłączaniu, czasem raz na tydzień a czasem zdarza się nawet 2 razy w ciągu dnia.
  Dodam jeszcze, że wszystkie urządzenia pracują w jednej fazie. Proszę o jakąś podpowiedź, co może być przyczyną resetowania się programatora.
  Ponieważ trochę namieszałem z połączeniami to wrzucam jeszcze schemat:
  Programator czasowy cyfrowy-reset przy wyłączaniu urządzenia
 • Poziom 26  
  Może napięcie za bardzo siada, albo raczej (bo przy wyłączaniu) są przepięcia łączeniowe i zakłócenia powodują resetowanie.
 • Poziom 10  
  marakus napisał:
  przepięcia łączeniowe i zakłócenia powodują resetowanie.

  W jaki sposób pozbyć się tych zakłóceń ? Może jakiś filtr?
  Podpinałem równolegle do zasilania zegara kondensator 2200pF/2kV-nadal reset zegara.
 • Poziom 21  
  Witam.Proponuję podłączyć kondensatory na napięcie min. 1kV na styki przeażnika i stycznika.Można zastosować stycznik elektroniczny załączany przy przejściu sinusoidy przez zero.Grzałka stanowi obciążenie rezystancyjne dlatego tego typu stycznik powinien być skuteczny.Spróbuj zasilić programator przez transformator separujący.Pozdrawiam
 • Poziom 26  
  Daj ten kondensator na styki zasilające zegar, na tym schemacie równolegle do części (bloku) oznaczonej sinusem w kółku. Może w ten sposób coś pomoże. Ewentualnie pożycz sobie filtr PZ z odkurzacza, może ten jakoś poprawi sytuację.
 • Poziom 10  
  Nie znalazłem filtru PZ ale ze starego boscha wyciągnąłem kondensator 2uF/250V i podłączyłem go równolegle do zasilania zegara. Od tamtej pory (ponad tydzień) zegar działa bez zarzutu. Dziękuje za pomoc :D