Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

XP - zabezpieczenie plików przed usunięciem

mimor555 28 Sie 2009 00:04 7554 12
  • #1 28 Sie 2009 00:04
    mimor555
    Poziom 24  

Witam, chciałbym zarządzac moim komputerem. tzn. chciałbym zabezpieczyć pliki przed usunięciem, ponieważ młodsza siostra bardzo lubi usuwać. Może jest jakis program aby ustawiać to czy ktos będzie mógł wejść np na partycje d; albo c;. Mam windowsa xp z sp3, ale zamierzam przenieść się na viste wraz z nowym komputerem. jak to zrobić? macie jakiś pmysł? nigdy jeszcze nie zabezpieczałem komputera przed moją siostrą to jest gorsze od wirusa;p

0 12
  • #2 28 Sie 2009 00:43
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Zrób jej konto z ograniczeniami .

0
  • #3 28 Sie 2009 01:42
    RedForce
    Poziom 23  

Dla Windows Xp rozwiązanie jest następujące:

- Stwórz jej osobne konto (jak pisał DriverMSG, "konto z ograniczeniami"). Na swoje własne załóż koniecznie hasło :)

- Włącz system w trybie awaryjnym i poustawiaj prawa dostępu do odpowiednich partycji. W miarę możliwości unikaj ustawiania ich globalnie, szczególnie jeśli zamierzasz zaznaczyć "deny" (odmów). Najlepiej będzie jeśli poustawiasz wszystko tylko i wyłącznie dla jej konta.
    Niestety, jeśli masz partycje FAT, to tam nie da się tego ustawić.

(Tu wyjaśnienie: niespodzianka, administratorzy systemu są także w grupie użytkowników... Windows zaś ma politykę deny-over-allow. W efekcie zabronienie geupie użytkowników dostępu automatycznie zabrania administratorom :) ).

0
  • #4 28 Sie 2009 08:50
    Matuzalem

Poziom 43  

RedForce napisał:

(Tu wyjaśnienie: niespodzianka, administratorzy systemu są także w grupie użytkowników... Windows zaś ma politykę deny-over-allow. W efekcie zabronienie geupie użytkowników dostępu automatycznie zabrania administratorom :) ).

I to oczywiście jest problem, którego nie można przeskoczyć, a opis tego "obejścia" omówiony przez W. Kowasza (Docenta) jest - zapewne - znacznie mniej wart uwagi niż te cytowane rewelacje.

PS.
    Linków nie będzie.

0
  • #5 28 Sie 2009 08:56
    Platon
    Spec od komputerów

RedForce - nie trzeba tego robic w trybie awaryjnym.

0
  • #6 28 Sie 2009 09:06
    Matuzalem

Poziom 43  

W poscie otwierającym nie ma informacji o tym czy wersja Pro czy Home, a tym samym trudno orzec w jakim trybie się do "zabezpieczeń" dobrać, a nadto czy np. działanie przez gpedit jest możliwe.

0
  • #7 28 Sie 2009 09:10
    Woycek
    Poziom 12  

A może by tak zastosować "Recovery Card" ???? Jeden woly slot PCI w kompie i po problemie.Ja stosuję go od dawna i "zero" problemów z "dywersantami" na moim kompie :D:D:D

0
  • #8 28 Sie 2009 09:27
    Matuzalem

Poziom 43  

Jest to jakieś wyjście, ale zamiast niego można też pewnie się posłużyć tym: http://www.microsoft.com/windows/products/winfamily/sharedaccess/default.mspx rozwiązaniem w zakresie ochrony przed zmianami.

Ad. przejścia z XP na Vistę - można skorzystać z dostępnych w systemie narzędzi do migracji, by kluczowe elementy poprzenosić,. Nie wydaje się bowiem szczególnie dobrym rozwiązaniem dokonanie upgrade'u z XP do Visty (choćby z przyczyn niezgodności sterowników, a może i niektórych programów oraz tworzenia, już na starcie, śmietnika).

0
  • #9 28 Sie 2009 09:33
    artaa
    Poziom 43  

mimor555 napisał:
    Mam windowsa xp z sp3, ale zamierzam przenieść się na viste wraz z nowym komputerem. jak to zrobić? macie jakiś pmysł? ;p

Pomysł: daj stary komputer siostrze, nowy zabezpiecz haslem w biosie.

0
  • #10 28 Sie 2009 11:30
    mimor555
    Poziom 24  

stary komp sprzedam :) a nowy kupei i ona chce też z nowego kozystać :) RedForce - ? co to za program ? do zabezpieczenia?

Dodano po 11 [minuty]:

artaa napisał:
    mimor555 napisał:
    Mam windowsa xp z sp3, ale zamierzam przenieść się na viste wraz z nowym komputerem. jak to zrobić? macie jakiś pmysł? ;p

Pomysł: daj stary komputer siostrze, nowy zabezpiecz haslem w biosie.

wystarczy, że zabezpiecze hasełem przy logowaniu. No ale do dysków będzie mogła wejść :( chodzi mi o to aby ona mogła mieć dojście do jednego dysku

Dodano po 3 [minuty]:

do dysku na którym, będzie miała swoją muzykę...filmy itd, bedzie mogła kopiować.... a ajk wejść w te zabezpieczenia w trybie awaryjnym? cos one dadzą?

0
  • #12 28 Sie 2009 22:07
    RedForce
    Poziom 23  

Dla XP Home:

- dodaj użytkownika dla siostry (dla przykładu SIOSTRA)
    - wejdź w tryb awaryjny, otwórz Mój Komputer
    - prawy klawisz na ikonce dysku który chcesz siostrze "zablokować"
    - przejdź na zakładkę Zabezpieczenia
    - naciśnij przycisk Dodaj
    - wpisz nazwę konta siostry, dodaj ją do listy, wybierz
    - zaznacz wszystkie opcje "Odmów" ("Deny" w wersji angielskiej)
    - naciśnij OK i poczekaj chwilę
    - powtórz dla wszystkich dysków które chcesz zablokować.

0
  • #13 29 Sie 2009 16:28
    mimor555
    Poziom 24  

dzięki wszystkim za odpowiedzi, filmiki kolegi Matuzalem się bardzo przydały... ponieważ operuję na profesional-u... i teraz jak od nowa windowsa zainstaluje to już nic mi nie usunie :) bo wcześciej nieweim jak ale usuneła pliki z windowsa i wyskakiwał błąd podczas włączenia... i powiedziała mi że jej film się nie chciał zmieścić... jak miała 2 inne partycje :) jeszcze raz dziękuje :) temam zamykam

0