Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Canon Powershot G9 czarny ekran reaguje na lekkie pukanie.

Pawel1812 28 Aug 2009 00:19 4394 14
    Pawel1812
    Level 26  
    Witam
    Mój problem jak w temacie, od pewnego czasu posiadam Canona G9. Kilka razy pojawił się problem - zniknął obraz na wyświetlaczu. Nie zaniepokoiło mnie to, bo myślałem, że coś złego wcisnąłem, jednak po chwili się pojawiał, czasem po zmianie bateri. Jednak dziś obraz zniknął na dobre. Na ekranie są dostępne wszystkie funkcje, menu, ale obrazu na wyświetlaczu nie ma. Próba zrobienia zdjęcia na ślepo - bez poglądu tez się nie udaje - zdjęcia wychodzą czarne. Czy da się z tym coś zrobic - nie mam niestety gwarancji? Czytałem o podobnych problemach i akcjach serwisowych Canona ale w starszych aparatach. Czy miał ktoś taki problem z tym aparatem?
    Z góry dzięki za jakiekolwiek wskazówki.
    ion-tichy
    Level 31  
    Niestety ale opis usterki wskazuje na uszkodzenie przetwornika (matrycy).
    Pawel1812
    Level 26  
    Dziś udało mi się ustalić, że aparat reaguje na pukanie. Po puknięciu obraz się pojawił, a po kolejnym znów zniknął, jednak po kolejnym puknięciu pojawił się na dobre. Czy ktoś się spotkał z podobnym objawem?
  • Helpful post
    ion-tichy
    Level 31  
    Miałem takich sytuacji kilka - za każdym razem to był problem matrycy.
    Trochę ciągnęło na pukaniach aż ciemniało na zawsze.
    Najprostsze rozwiązanie było w Sony gdyż Sony uznawało to jako wadę fabryczną matryc (określonych modeli) i wymieniało na własny koszt. Nie wiem niestety jak to jest z Canonem G9
    Pawel1812
    Level 26  
    Canon też wymieniał, ale we wcześniejszych modelach, nic nie wiadomo o tym modelu, a gwarancji niestety nie mam. Czy orientuje się ktoś, jaki jest koszt wymiany matrycy w serwisie? Szkoda, że serwis Canona przez telefon takich informacji nie udziela tylko trzeba do nich wysłać aparat i pokryć koszty wysyłki. Zastanawiam się, co w tej sytuacji zrobić - czy czekać aż się usterka powtórzy i wysłać wtedy do serwisu, czy lepiej próbować aparat tak jak stoi sprzedać?
  • Helpful post
    thomasz222
    Level 20  
    Na allegro obiektyw + ccd sprawny 160zł.
    Pawel1812
    Level 26  
    Witam
    Jak kolega widzi, już w tej aukcji licytuję i zamierzam ją wygrać. Tylko ciekawe ile wynosi ta "magiczna" cena minimalna.
    Pozdrawaim
  • Helpful post
    thomasz222
    Level 20  
    Chodziło mi bardziej o sam obiektyw z przetwornikiem sprzedawanym w częściach zamiennych przez canon_serwis, a nie aukcję z całym aparatem.
    Pawel1812
    Level 26  
    Dziękuję za poradę, nie trafiłem nigdy wcześniej na tę aukcję. Zastanawiam się, czy dam radę z wymianą - na ten temat żadnych poradników nie znalazłem...
  • Helpful post
    thomasz222
    Level 20  
    Przed kupnem dawcy proponowałbym sprawdzić czy nie wypięła się taśma przetwornika od płyty głównej - mało prawdopodobne, ale myślę że warto sprawdzić.
    Co do wymiany, to nie jest to arcy trudna czynność, jeśli tego nie robiłeś wcześniej, to masz tutorial do G7
    Naprawiacz
    Level 19  
    Zrób jakiekolwiek zdjęcie przy czarnym wyświetlaczu, a dowiesz się czy to matryca czy jednak coś innego.
    pozdrawiam
    Pawel1812
    Level 26  
    Przy czarnym wyświetlaczu zdjęcia wychodzą całe czarne. Na wyświetlaczu widoczne jest tylko menu.
    Naprawiacz
    Level 19  
    Czy sprawdzałeś od przodu obiektywu czy listki migawki są otwarte?
    helios917
    Level 10  
    witam, w moim canon s5 is mam podobny problem. Nagle podczas robienia zdjęć pojawił się czarny obraz (menu działa, migawka wchodzi ale robią się czarne zdjęcia).
    Serwis CSI określił wadę jako "(USZKODZONY ZESPÓŁ MIGAWKI I PRZYSŁONY) i wycenił naprawę na 370 zł. Czy to normalne koszty? W sumie wychodzi połowa ceny używanego aparatu? Czy spotkaliście się także z takim przypadkiem wady w tym modelu? Dzięki za poradę odnośnie kosztu naprawy!
    Pawel1812
    Level 26  
    W moim przypadku migawka się otwierała, słychać było jej pracę. Jednak jak dla mnie to czy jest to migawka, czy matryca nie ma większego znaczenia, gdyż w komplecie z obiektywem i matrycą na aukcji jest migawka i przesłona.

Jak na serwis canona to są normalne stawki, poczytaj sobie tu: http://canon-board.info/showthread.php?t=17120

Wobec takich cen w CSI nie mam innego wyjścia jak kupić matrycę za 160zł, pewnie w serwisie by za wymianę matrycy z obiektywem wzięli więcej niż 370...

Do dziś wstrzymywałem się z wymianą. Jednak obecnie obraz wygląda już tak: Canon Powershot G9 czarny ekran reaguje na lekkie pukanie.Canon Powershot G9 czarny ekran reaguje na lekkie pukanie.

Ostatecznie obraz zczerniał na zawsze.

Po rozebraniu aparatu okazało się, że po płycie głównej "biega" luźna śrubka. Dokładny demontaż aparatu ujawnił, skąd się ona wzięła - sama się odkręciła. Po wymianie obiektywu obraz się pojawił ale był nieostry - aparat zupełnie nie radził sobie z ustawieniem ostrości, nie dało się też tego zrobić ręcznie. W tym momencie moje możliwości samodzielnej naprawy się skończyły. Skontaktowałem się ze sprzedającym canon_serwis, który zgodził się aparat naprawić. Uszkodzonym elementem okazała się płyta główna - z wymianą kosztowała 220zł, także z rozwiązania jestem zadowolony.
    Zdaniem sprzedającego w tych aparatach śrubki się niestety odkręcają i robią zwarcie, dlatego udzielam porady dla czytających - nie pukajcie w swoje aparaty, bo poodkręcacie śrubki i zapłacicie dodatkowo 220zł. Aparat ze znikającym obrazem należy jak najszybciej rozkręcić i wymienić matryce kontrolując przy okazji dokręcenie wszystkich śrubek, szczególnie tych w górnej pokrywie aparatu.
    Również każda luźna część słyszalna wewnątrz aparatu powinna być sygnałem do jego natychmiastowego rozkręcenia,