Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uprawnienia SEP, a nadzór nad pracami na kopalni

alex2c 28 Aug 2009 07:42 6876 7
 • #1
  alex2c
  Level 13  
  Witam
  Mam uprawnienia SEP do 1kV (E i D) pozwalające na nadzorowanie prac elektrycznych. Na elektrowniach, elektrociepłowniach itp (poza kopalniami) nie ma problemu. Aktualnie realizujemy projekt dla kopalni (na powierzchni). Zatrudniamy osobę z zewnątrz, która posiada SEPa podbitego przez Urząd Górniczy. Ta osoba powiedziała mi, że tych uprawnień nie dostanę bo musiałbym mieć skończony kierunek górniczy (przynajmniej jakąś szkołę górniczą + jakaś praktyka na kopalni). Jakoś mi się w to nie chce wierzyć. Jestem mgr elektronikiem pracującym jako automatyk i wierzyć mi się nie chce, że nie ma dla mnie możliwości nadzoru nad pracami elektrycznymi na kopalni. A może to tylko plotka i SEP, który posiadam wystarcza kopalniom ? No chyba, że władze kopalniane mają "swoje widzimisie"...
  Proszę o konkretną odpowiedź ;) Dzięki!
  pozdrawiam
 • #2
  Wirnick
  Level 29  
  Komisja Egzaminacyjna oceni czy znasz zagadnienia sieci IT.
  Kierownik Ruchu Kopalni uprawni (lub nie) Cię do nadzoru nad twoimi pracownikami i wyznaczy osobę kopalni - koordynujący, nadzorujący, dopuszczający do pracy w zależności od potrzeb.
 • #3
  alex2c
  Level 13  
  Hej
  Ale to mam się wybrać na kolejny egzamin ? Mówisz o Komisji Egzaminacyjnej SEP z np. Katowic czy Kopalnianej ?
  pozdrawiam
 • #4
  Wirnick
  Level 29  
  Uprawnienia stałe(?) - Katowice , dopuszczenie do pracy "firmy obcej"- kopalnia.
 • #5
  alex2c
  Level 13  
  Hej
  Nie wiem czy się rozumiemy ;)
  Chodzi mi o to, że przed rozpoczęciem prac np. na kopalniach Krupiński, Bielszowice należy dostarczyć dokumenty uprawniające itp. + przejść szkolenie BHP. I to mniej-więcej wszystko. Teraz "wystarczy" wypisać polecenie na osobę uprawnioną (tutaj ta osoba z uprawnieniami akceptowanymi przez kopalnię) i można pracować. Nikt więcej się o nic nie pyta. Tylko teraz nie wiem czy nie mając podbitych dokumentów SEPowskich przez Urząd Górniczy mogę być osobą nadzorującą. A może to są inne dokumenty ? Po prostu przyjęło się u nas, że na kopalni potrzebujemy taką osobę i zawsze ją zatrudniamy, a może to po prostu strata pieniędzy...
  Ta osoba ma już od dawna pieczątkę czy też stosowny dokument (nie widziałem go).
 • Helpful post
  #6
  tob53
  Level 21  
  Witam
  Być może mówimy o dwóch oddzielnych sprawach.
  Do nadzoru nad prowadzeniem robót przez firmę obcą na terenie zakładu górniczego należy mieć albo własnych pracowników z odpowiednimi uprawnieniami kolejno: KDEM, osoby wyższego, średniego i niższego dozoru ruchu mechanicznego, elektrycznego itp. w zależności od rodzaju prowadzonych prac lub kopalnia za zgodą KRZG przejmuje nadzór nad firmą, wszystko to jest uzgadniane a ostateczny kształt przyjmuje w tak zwanym wycinkowym schemacie organizacyjnym łączącym obie firmy, wszelkie inne dodatkowe kwalifikacje : SEP, suwnicowi, spawacze i inne muszą uzyskać akceptację ze strony kopalni.
  Często wymagają np. dla spawaczy dodatkowych szkoleń i egzaminów, badań psychologicznych. Elektrycy kopalniani i również spawacze muszą chyba od 2005r uzyskać potwierdzenie umiejętności przez właściwe OUG, natomiast nie spotkałem się z takim wymogiem wobec pracowników firm obcych.
  Reasumując, mając stwierdzone kwalifikacje osoby np. wyższego, średniego dozoru ruchu elektrycznego może Pan na podstawie przepisów górniczych sprawować nadzór nad pracami podległych osób, ale jeżeli są to roboty elektryczne (np. remont rozdzielni średniego napięcia ) to kopalnia zażąda od Pana zapewne SEP „D” z odpowiednimi wpisami.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #7
  HeSz
  Electrician specialist
  Witam.
  Do tego co napisał kol. :tob53" należy jeszcze dodać, że za WSZYSTKICH PRACOWNIKÓW PRACUJĄCYCH NA TERENIE ZAKŁADU GÓRNICZEGO odpowiada Kierownik Ruchu Zakładu i to on właśnie decyduje kto i o jakich kwalifikacjach może wykonywać określone prace. Każda kopalna ma tzw. "Dokument bezpieczeństwa" w którym są ustalone zasady postępowania w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia. A zatrudnienie firmy obcej również jest hipotetycznym zagrożeniem. Większość kopalń wymaga kwalifikacji górniczych. I nie chodzi tu o świadectwo kwalifikacyjne ( pospolicie acz niesłusznie nazywane "SEP") . Wiążącym jest " Zatwierdzenie" wydane przez Okręgowy Urząd Górniczy. To właśnie to "Zatwierdzenie" jako osoby dozoru ruchu stanowi podstawę do upoważnienia przez Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego danej osoby do sprawowania określonych funkcji.
  Trochę zawile, ale tak to wygląda.
  Pozdrawiam.
 • #8
  alex2c
  Level 13  
  Witam
  Prędzej nie byłem w stanie się odezwać. Dzięki za rozjaśnienie sytuacji ;)
  pozdrawiam!