Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przedwzmacniacz na TL072 -zakłócenia

28 Aug 2009 11:31 3614 10
  • Level 12  
    Witam!
    Złożyłem sobie ot taki prosty przedwzmacniacz z mikserem.
    Schemat

Projekt pochodzi z tej strony
    http://sound.westhost.com/project94a.htm

Układ zmontowany na pcb, potencjometry wyciągnięte na krótkich ekranowanych przewodach, ekrany spięte razem i podłączone do masy.

Układ działa ale jest mały zgrzyt z przydźwiękiem i dziwnym zachowaniem układu.
    W momencie gdy potencjometr od tonów wysokich ustawię w położeniu min. układ wprowadza nie znaczne szumy, przy skręcaniu w pewnym momencie następuje lekki trzask i nagle szumy ustępują, uwypuklają się mocno tony wysokie, jednak przy max wysterowaniu układu słychać wyraźne takie "bzzzzzzz". Od czego to może zależeć?

Zasilacz mam na lm7812+lm7912 na wejściu stab. jest 1000uF na wyjściu 470uF dodatkowo równolegle do nich ceramika.

I jeszcze jedno. Bo do tego samego zasilacza będzie podłączony wentylator (12V 0,14A) i tu też dziwna sprawa dotycząca regulacji tonów wysokich. Jeżeli jest skręcony na min. ( wtedy gdy słychać szumy ) wentylator wprowadza dużo śmieci co słychać w głośniku. W drugiej pozycji tego zjawiska nie ma.

Dziwne co?

Aha jeszcze jedno c104 dałem 1,2nF (wg schematu powinno być 1nF) ale to raczej nie powinno mieć wpływu...

Co o tym myślicie?
    /Zmieniłem tytuł (p.11.1), poprawiłem błędy (p.15), proszę korzystać z opcji "pisownia", mod. prezeswal/.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Helpful post
    Level 12  
    A sprawdzałeś, czy to wentylator nie robi szumów? Odłącz go i sprawdź.
  • Helpful post
    Level 38  
    Objawy wskazują na wzbudzanie układu.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Helpful post
    Level 29  
    Zmień elektrolity w zasilaczu z 470µ na 10 albo 47, wentylator podłącz przed stabilizator albo zastosuj osobny. No i przewody do potencjometrów jak najkrótsze muszą być.
  • Helpful post
    Level 29  
    Nigdy za tego rodzaju stabilizatorem nie daje się takich pojemności, przed to tak, ale po daje się max. 100uF

Przewody zasilające cienkie i zbyt daleko układu. Układ najlepiej zaekranować jakąś metalową puszką i w jednym punkcie złapać masę. Przewody od potencjometrów też zdają się być za długie, skróć możliwie najbardziej jak się da.
  • Level 12  
    End wrote:
    Nigdy za tego rodzaju stabilizatorem nie daje się takich pojemności, przed to tak, ale po daje się max. 100uF

W pierwotnej wersji było właśnie 100uF i efekt był taki sam.

marekzi wrote:
    Objawy wskazują na wzbudzanie układu.

Jeżeli tak to jak można to wyeliminować?

Ale zwróćcie uwagę na problem z regulacją tonów wysokich. Tak jak wcześniej pisałem wentylator wprowadza szumy wtedy gdy potencjometr jest ustawiony na min. a jeśli znajduje się w drugim położeniu to nie wprowadza żadnego brumu.

Aby bardziej zobrazować nietypowe zachowanie tego potencjometru można ująć to tak że działa jak przełącznik - w pewnym momencie przy skręcaniu w prawo nagle trzask i szumy własne ustępują, nie słychać brumu od wentylatora tylko słychać jakiś inny przydźwięk takie bzzz.
  • Helpful post
    Level 11  
    Jeśli chodzi o ekranowanie to polecam folię aluminiową, bo można bardzo łatwo formować a efekty są niezłe, a co do potencjometrów to też miałem ostatnio problem, ale to była raczej źle dobrana ich wartość.
  • Helpful post
    Level 23  
    Witam:
    Spróbuj wymienić tą kostkę, na której jest ostatni OPAMP. Sprawdź luty na tym kondensatorze 1.2nF i rezystorze R110 - 10k. Gdzieś na tej drodze układ się wzbudza.

I może to banalne, ale spróbuj wymienić potencjometr od wysokich :P Spotkałem sie z takim czymś że ścieżka rezystywna nie łapała na końcu potencjometru.

Jak ustawisz potencjometr od wysokich na minimalnej pozycji i jak masz szum, to czy zmiana położenia potencjometru od niskich coś zmienia?

Aha. I jak prowadzisz sygnał przewodem ekranowanym, to staraj się nie prowadzić masy ekranem, tylko drugim przewodem na zasadzie punkt-punkt.

Bercik
  • Helpful post
    Level 22  
    Sprawdź, czy dobrze masz podłączony potencjometr od regulacji wysokich - P8. C104 powinien być połączony ze ślizgaczem P8 (wyprowadzenie środkowe 2), a R110 z wyprowadzeniem 3 (na schemacie jest odwrotnie).
  • Level 12  
    Przesiedziałem ostatnio nad tym układem. Sprawdzałem już R110 i C104 i są ok. Wymieniałem potencjometr P8 ( ten od wysokich ) efekt taki sam.

Jednak eksperymentowałem z podłączeniem masy. Tak jak już wcześniej pisałem każdy punkt jest połączony osobnym ekranowanym przewodem. Ekrany są połączone ze sobą i podłączone do masy - tak powinno chyba wyglądać poprawne ekranowanie, co nie? (jeśli się mylę poprawcie).

Jeśli jednak odłączę ekranowanie od przewodów prowadzących do tego P8 (tak że po prostu one sobie są nie podłączone do niego) wówczas opisane objawy ustępują tzn. nie ma żadnych trzasków, skoków, układ działa poprawnie :o ! I z góry już wam mówię że nie ma żadnych zwarć w układzie i innych podobnych rzeczy, a elementy są sprawne.

Co o tym myślicie? Dlaczego ekranowanie wszystkich przewodów daje jakiś efekt, a w przypadku tego P8 wręcz przeciwnie??
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    O ekranowanych przewodach, łączeniach mas, itp. napisano już na forum chyba wszystko (np. post wyżej).
    Dlatego na podstawie p.14 regulaminu - temat zamykam.
pcbway logo