Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie silownikiem w brykieciarce

slawek1251 28 Sie 2009 11:34 3113 10
  • #1 28 Sie 2009 11:34
    slawek1251
    Poziom 10  

Witam! Jestem nowy na forum chociaz czesto z niego korzystam czytajac posty. Niestety po dlugich poszukiwaniach nie znalazlem zadnego tematu o sterowaniu silownikiem hydraulicznym. Jakis czas temu postanowilem zrobic brykieciarke hydrauliczna do trocin, calkowicie amatorska z tylko jednym silownikiem, zasada dzialania jak w brykieciarce mimosrodowej tylko mniejsze zuzycie energii. Cały problem polega na tym jak polaczyc krancowki z przekaznikami i elektrozaworami i z cala reszta co jest potrzebne aby po dojsciu w skrajne polozenia kierynek przeplywu oleju sie zmienial a silownik przesunal sie w przeciwna strone. Moze troche bez sensu to napisalem ale mam nadzieje ze nie jeden forumowicz to zrozumie i postara mi sie pomoc

Pozdrawiam!

0 10
  • #2 28 Sie 2009 12:36
    pimo17
    Poziom 14  

zawór jest jednocewkowy (działanie po przyłożeniu napięcia, powrót za pomocą sprężyny), czy dwucewkowy (działanie w obu kierunkach po przylozeniu napiecia) ?

0
  • #3 28 Sie 2009 12:59
    slawek1251
    Poziom 10  

dwucewkowy ale wlasnie zastanawiam sie czy nie lepsze beda dwa jednocewkowe tylko jak podtrzymac napiecie gdy silownik "odbije" a krancowka nie bedzie zwarta. I to jest wlasnie moj najwiekszy bol.

0
  • #4 28 Sie 2009 15:03
    KAPAS
    Poziom 17  

dodaj przekaźnik bistabilny przełączny impulsami z krańcówek

0
  • #5 28 Sie 2009 15:20
    slawek1251
    Poziom 10  

kurde! ze na to nie wpadlem! WIELKIE DZIEKI! jak bede mial jeszcze jakies pytania to bede pisal. Projekt pewnie zaczne na poczatku wrzesnia to wrzuce na forum projekt. moze sie komus przyda.

0
  • #6 28 Sie 2009 21:35
    darek4168
    Poziom 20  

Sławek co za temat rozpoczołeś! niesamowity zbieg okoliczności , mam dokładnie taką samą brykieciarkę zawór jedno cewkowy , z tym że moja już zasuwa , połączyłem tak jak to opisał Kapas. Jak chcesz możemy połączyć siły. Zawór dwucewkowy jest dobry , pod warunkiem że jest z odpowiednim tłoczkiem . Pokaż schemat na zaworze trochę się na tym znam.

0
  • #7 29 Sie 2009 11:37
    slawek1251
    Poziom 10  

Darek! narazie jestem w fazie konstrukcyjnej ( mam wyspawana rame i mysle nad sterowaniem). Z powodu braku czasu reszte zaczne dopiero we wrzesniu jak nie pozniej. Mam kilka pomyslow jak zrobic brykieciarke ale nie wiem co o tym pomyslisz. Pierwszy pomysl: jeden silownik: zasada jak w brykieciarce hydraulicznej i brak problemow ze synchronizacja trzech silownikow. Plus tego jest taki ze o wiele zwieksza sie wydajnosc poniewaz redukujemy zuzycie energii i ruchy poszczegolnych tlokow z 3 do 1, minus niestety taki czy nie bedzie wypychac prasowanego materiału spowrotem do kosza zasypowego a nie do tuleji (takiej jak w mimosrodowej). Drugi pomysl: Tłok główny z tuleja i tlokiem (tylko dlatego ze dowiedzialem sie ze ciezko wyregulowac szczeki w hudraulicznej jesli nie masz DTR) + drugi tłok który wstepnie prasuje material i podaje go do tuleji (z boku) i zamyka komore prasowania przez co nic nie zostanie wypchniete i zmarnowane, Minus tego pomyslu: zwiekszenie poboru pradu ze wzgledu na zastosowanie wiekszej pompy. Co o tym myslicie? wiem, ze pisze troche haotycznie ale chetnie czekam na krytyke! W koncu kto pyta nie bladzi!

P.S.
    Jak wroce do domu to wymontuje zawor z kombajnu i wysle fotki. Poki co to ciezka praca :(

0
  • #8 29 Sie 2009 15:11
    Narciarzr
    Poziom 12  

slawek1251 napisał:
    brak problemow ze synchronizacja trzech silownikow

Synchronizacja siłowników jest bardzo prosta, ale niestety nie tania....
    Wystarczy zastosować zębaty rozdzielacz przepływu.

Normalnie wysuwa się ten siłownik który ma najlżej. Bo w całym układzie jest takie samo ciśnienie. Rozdzielacz przepływu działa trochę jak pompa zębata samonapędzająca się.
    I do każdego siłownika podaje dokładnie taką samą objętość oleju, czyli siłowniki idą równo, nawet przy znacznej różnicy obciążenia a co za tym idzie ciśnienia w tłokach.

Przykład tu

0
  • #9 29 Sie 2009 16:15
    slawek1251
    Poziom 10  

moze zle sie wyrazilem. chodzi o to ze jak silownik glowny sie cofnie to silownik boczny wtedy ma wepchnac kolejna porcje materiału do komory prasowania. zastanawiam sie czy nie mozna zrobic tego zrobic na krancowkach i przekaznikach bistabilnych tak jak pisal KAPAS, tzn. dwie krancowki na silowniku glownym i jedna na pomocniczym. tlumacze: silownik glowny jest rozciagniety i styka krancowke, silownik pomocniczy tez jest rozciagniety po zadaniu odpowiedniej dawki materiału i zamyka komore prasowania. Po zwarciu krancowki na silowniku glownym oba silowniki sie cofaja ale silownik pomocniczy jest mniejszy wiec wraca szybciej i styka krancowke ktora jest zamontowana bezposrednio na nim i wpycha kolejna porcje materiału a silownik glowny znowu zaczyna prasowanie.

0
  • #10 29 Sie 2009 22:12
    darek4168
    Poziom 20  

Sławek pierwszy Twój sposób jest kiepski dlaczego?, a no dlatego ,że siłownik główny zabierze zbyt mało surowca i zrobi plaster 5mm , mała wydajność . Można zwiększyć jego skok , ale wiąże się to z ryzykiem ,że będzie tarł o ścianki tujei, a to odpada.Drugi najsensowniejszy i tak mają maszyny fabrycznie budowane , z siłownikiem bocznym wstępnie zagęszczającym. Krańcówki to jakie masz na myśli stykowe czy indukcyjne zbliżeniowe?. Ja mam indukcyjne i takie polecam, bo nie mają styków przez co są niezawodne. Mój boczny na razie jest ręczny (hydrauliczny w budowie) . Wszystko co opisuję podpieram już wiedzą praktyczną nie teoretyczną.Tak na marginesie jestem narzędziowcem z zawodu, stal i jej obróbka to mój chleb powszedni, bez przechwalania się oczywiście.To co opisujesz ten cykl dwóch siłowników ma sens ,tak i ja mam zamiar zrobić , ale to teoria jak sprawdzę to w praktyce to Ci odpowiem czy się zegrają.Zastosowanie dwóch siłowników nie wiąże się wcale z zastosowaniem większej pompy, tu się mylisz ,ponieważ siłowniki nie będą pracowały równocześnie.Po za tym jest coś takiego jak pompa dwustopniowa , ale to jak zechcesz wyjaśnię Ci później.

0
  • #11 30 Sie 2009 08:42
    slawek1251
    Poziom 10  

Rozumiem dzialanie pompy dwustopniowej. A jakiej wydajnosci pompe proponujesz? i jaki silnik do niej zastosowac?

0