Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem po usunięciu i przesunięciu partycji na think padzie

PanKokos 28 Aug 2009 12:52 2224 3
 • #1
  PanKokos
  Level 10  
  Witam!

  Mam pilny problem z którym już prawie sobie poradziłem, brakuje mi jednak chyba jakiegoś ostatniego kroku :/

  Krótka historia:
  Nieważna dlaczego, po prostu postanowiłem zrobić formata i zanstalować Windows 7 Prof (legalny RTM z PWr). Mam laptopa thinkpad t400. Przy okazji formata postanowiłem usunąć i tak bez użyteczne, dwie partycje od producenta (recovery i jakaś taka mała), oraz przesunąć partycje na początek dysku i połączyć z tą na któraj miała być siódemka. Nigdy nie miałem po takich operacjach problemów więc z braku czasu i roztargnienia nie zrobiłem kopii najważniejszych danych. Włączyłem partition managera 9, powiedziałem co ma zrobić i dałem ok. Po restarcie komp się nie włancza...

  Odpaliłem więc gparted live i zobaczyłem że partycja recovery usunięta, druga od lenovo jeszcze stoi, z vista jest ale ma pełno wykrzyknik obok, logicznej z danymi nie widzi. Odpaliłem więc testdiska i spróbowałem odzyskać dane, udało się o tyle, że odtworzyłem obraz partycji, ustawiłem bootawlna na viste, naprawiłem niby boot sector, dane na dyskach widzę, jednak komp nadal sięnie włącza, a partycji z danymi nie mogę zamontować w knopix live. Nie zależy mi na odzyskaniu partycji, chcę tylko skopiować na cokolwiek część danych z dysku a potem mogę cały bez bólu sformatować.

  Stąd moje pytanie - czy da się teraz coś takiego zrobić? Lub w czym polega problem z nie uruchamianiem się systemu?

  ------
  nie za bardzo mam jak teraz wrzucić jakie kolwiek screeny, krótko opisując błędy to:
  1. w testdisku mam przed tą nie interesującą mnie partycja od lenovo ostrzeżenie:
  Warning! Incorrect number of heads/cylinder 240 (NTFS) != 255  HD)
  jednak jeśli zmienię tą wartość w geometrii dysku to potem jest gorzej ;) , jednak możliwe że partycja ta była FAT32 a teraz widzi ją jako NTFS? (jednak dla mnie może zostać skasowana w każdej chwili, na razie nie ruszałem). Poza tym wszystko wygląda okej, wszystkie dane widać.
  2. W GParted, pokazuje mi dysk tak jak powinien wyglądać, z tym że nie licząc tej partycji lenovo, nigdzie nie ma informacji o przestrzeni zajętej i nieużywanej. Ostrzeżenie przy każdej informuje mnie że:
  Failed to mount (...) . Input / Output error. NTFS is inconsistent. Run chkdsk /f on Windows then reboot it Twice!


  Identyczne ostrzeżenie wyświetla knopix, ale tylko przy partycji z danymi, partycje z Vistą mogę otwierać normalnie. Opcja check and repair nie działa, podsumowując błąd to w dysku z Vistą:
  Cluster accounting failed. 255 cluster mismatched...
  w drugim, ze nie może odczytać danych.

  Tyle udało mi się zrobić do teraz. Może usunąć to na czym mi nie zależy, zainstalować 7 i uruchomić z jej poziomu ten chkdsk /f? choć wolałbym to naprawić teraz - tylko zgrać dane = zdjęcia i dokumenty.... :/

  edit:
  hmm... bo potrzebuję szybko to zrobić więc może jeszcze takie pytanie: czyj jak zostawie partycje z danymi, resztę usunę, i zainstaluje 7, to potem uda mi się jakimś np. ontrackiem lub innym tego typu narzędziem odzyskać je, nagrać i ewentualnie potem sformatować cały dysk jeszcze raz? Nie chce próbować bez potwierdzenia, bo jednak trochę zależy mi na tych danych?
 • #2
  migol21
  HDD Recovery specialist
  Quote:
  potrzebuję szybko to zrobić

  Quote:
  zależy mi na tych danych

  To się ze sobą kłóci.

  Paragon Partition Manager 9.0 - Czy aby tam nie ma pomocy ? Kolega kupił ten program pomoc powinien otrzymać czy coś koledze odpisali ?.

  Quote:
  resztę usunę, i zainstaluje 7


  Takie działanie jest działaniem na szkodę danych.
 • #3
  PanKokos
  Level 10  
  migol21 wrote:
  Quote:
  potrzebuję szybko to zrobić

  Quote:
  zależy mi na tych danych

  To się ze sobą kłóci.


  Nie miałem tu na myśli szybkiego odzyskania, ale szybkie uzyskanie informacji jak to zrobić... gdyż do tego czasu nie mam kompa :/

  migol21 wrote:

  Paragon Partition Manager 9.0 - Czy aby tam nie ma pomocy ? Kolega kupił ten program pomoc powinien otrzymać czy coś koledze odpisali ?.


  Jest coś takiego jak wersja express jeśli pijesz do oryginalności programów? chwilowo nie mam płytki aby utworzyć bootowalną z tym programem, a miałem pod ręką GParted.

  migol21 wrote:

  Quote:
  resztę usunę, i zainstaluje 7


  Takie działanie jest działaniem na szkodę danych.

  [/quote]

  Czyli mam rozumieć że nawet jak nie będę ruszał tego obszaru dysku, to i tak mogę te dane zniszczyć?

  Czytam forum i patrze na różne rozwiązania, jednak do dyspozycji mam tylko jeszcze starą stacjonarkę w domu z małym dyskiem. Spróbuje wymontować dysk z laptopa i go jakoś podłączyć jeśli się da... przy sobie mam jeszcze live knopixa oraz internet.

  Mam jeszcze pytanie czy moje działanie mogło uszkodzić dysk - czy po formacie całego wszystko wróci do normy (tak mi się wydaje?)

  Jak mam dysk SATA w lapku i mam w kompie obsługę SATA to mogę go tak po prostu podłączyć? (nie ma mnie teraz przy kompie stacjonarnym, muszę wrócić do domu, ale pytam się za wczasu)

  ============= edit: ===========
  postudiowałem trochę forum, z tego co zrozumiałem, to dopóki nie mam jak podłączyć dysku do innego kompa, nie za wiele zrobię. Także dwa pytania na obecną chwilę:
  1. Chcę podłączyć dysk sata kablem do stacjonarnego (podobno można, nigdy nie robiłem), jeśli nie można to krzyknijcie zanim to zrobię ;).
  2. Program DMDE nie ma wersji bootowalnej i do tego czasu nie uda mi się go użyć ani wrzucić screenów?