Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Logitech Z-2300, producent podaje fałszywe dane?

28 Aug 2009 13:54 4012 9
  • Level 9  
    Witam.
    Dowiedziałem się, że w subwooferze Z-2300 siedzi Tangband W8-670Q. Na stronie, gdzie można kupić ten głośnik pisze:
    DIAPHRAGM MTL Paper
    SURROUND MTL Rubber
    NOMINAL IMPEDANCE 8 W
    DCR IMPEDANCE 6.5 W
    SENSITIVITY 1W/1m 86 dB
    FREQUENCY RESPONSE 38-500 Hz
    FREE AIR RESONANCE 38 Hz
    VOICE COIL DIAMETER 38.5 mm
    AIR GAP HEIGHT 8 mm
    RATED POWER INPUT 70 W
    MAXIMUM POWER INPUT 140 W
    FORCE FACTOR, BL 12.54 TM
    MAGNET WEIGHT (28.5oz) 806 g
    MOVING MASS 49.9 g
    FERRO FLUID ENHANCED No
    SUSPENSION COMPL. 338.646 uMN-1
    EFFEC.PISTON AREA 0.022 M2
    Levc 0.96 mH
    Zo 80 ohm
    X-max 7 mm
    Vas 23.27 Litr.
    Qts 0.46
    Qms 5.76
    Qes 0.50

http://www.tb-speaker.com/detail/1208_03/w8-670q.htm
    Logitech pisze, że sub ma moc 120W RMS i skuteczność 100dB, natomiast na tej stronie pisze, że 70W oraz 86dB. Na bardziej szczegółowych danych się nie znam. Czy to ten sam głośnik? Jaka może być moc szczytowa tego głośnika?
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 26  
    Pewnie wsadzili wzmacniacz 120W, więc są kryci. A skuteczność pewnie podają 2 cm do głośnika w rezonansie.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    W zasadzie te dane nie są Ci do niczego potrzebne. Kieruj się tylko własnym słuchem i nie zawracaj sobie głowy "mocami szczytowymi". :not:
    Należało by Tobie opisać kilka paramatrów głośnika, oraz raodzaje obudów i ich "strojenie".
    Generalnie jest to normalne, że wytrzymałość mocowa głośnika zmienia się w zależności od obudowy, oraz to, że przy odpowiednim strojeniu uzyskamy "podbicie" o kilka dB pewnych częstotliwości.
  • Level 9  
    przemo-lukas wrote:
    W zasadzie te dane nie są Ci do niczego potrzebne. Kieruj się tylko własnym słuchem i nie zawracaj sobie głowy "mocami szczytowymi". :not:
    Należało by Tobie opisać kilka paramatrów głośnika, oraz raodzaje obudów i ich "strojenie".
    Generalnie jest to normalne, że wytrzymałość mocowa głośnika zmienia się w zależności od obudowy, oraz to, że przy odpowiednim strojeniu uzyskamy "podbicie" o kilka dB pewnych częstotliwości.

Aha. O moc szczytową pytałem bo znajomy ma w samochodzie subwoofer od kina domowego LG, a na kolumnie pisze max. 120W, a głośnik jest o 1/3 mniejszy od mojego i obudowa jest standardowa czyli taka jak w najtańszych zestawach. Mówi mi, że ma 120W, więc nie dowierzałem i chciałbym wiedzieć jaką sub w z-2300 ma moc maksymalną żeby je jakoś porównać. Domyślam się, że ok. 300W bo cały zestaw ma 400W mocy szczytowej.

Tak przy okazji zapytam.
    Wkładając ten zestaw do auta, lepiej kupić przetwornicę i podłączyć normalnie czy lepiej wyjąć głośnik, zrobić nową kolumnę i podłączyć pod wzmacniacz samochodowy, a może tylko kupić wzmacniacz i podłączyć prosto pod głośnik?
  • Level 33  
    Racja, nie przejmuj się tymi mocami, bo w obecnych czasach zazwyczaj niewiele znaczą w odniesieniu do sprzętu domowego i niby-estradowego. Niedawno jeszcze miałem ekstra zestaw do PC 300W, a wewnątrz znakomity wzmacniacz w BTL mający maksimum 12-15W!
    Kolega być może ma mniejszy głośnik w tym subwooferze (a te małe ustrojstwa są nieźle wyżyłowane pod względem pasma) i na tym samym wzmacniaczu tak samo nisko powinny zejść, ale ciszej zagra. Sęk w tym, że macie inne wzmacniacze (wbudowane), a firma LG wydaje się być sporo mniej wiarygodną od Logitech. Nie zmienia to jednak faktu, że moc szczytowa podawana przez obu producentów to w najlepszym wypadku mierzona jest nie przy ściśle określonych normach (DIN 4550, IEC, IHF), lecz przy nieźle pokręconych warunkach (na przykład impuls 10 milisekund, sygnał 1 kHz). :?
  • Level 9  
    PZ IX wrote:
    Racja, nie przejmuj się tymi mocami, bo w obecnych czasach zazwyczaj niewiele znaczą w odniesieniu do sprzętu domowego i niby-estradowego. Niedawno jeszcze miałem ekstra zestaw do PC 300W, a wewnątrz znakomity wzmacniacz w BTL mający maksimum 12-15W!
    Kolega być może ma mniejszy głośnik w tym subwooferze (a te małe ustrojstwa są nieźle wyżyłowane pod względem pasma) i na tym samym wzmacniaczu tak samo nisko powinny zejść, ale ciszej zagra. Sęk w tym, że macie inne wzmacniacze (wbudowane), a firma LG wydaje się być sporo mniej wiarygodną od Logitech. Nie zmienia to jednak faktu, że moc szczytowa podawana przez obu producentów to w najlepszym wypadku mierzona jest nie przy ściśle określonych normach (DIN 4550, IEC, IHF), lecz przy nieźle pokręconych warunkach (na przykład impuls 10 milisekund, sygnał 1 kHz). :?

Dzięki za konkretną odpowiedź. Kolegi subwoofer dużo gorzej gra w aucie niż mój w domu, a wiadome, że w aucie bas jest bardzo mocno odczuwalny. Dlatego się dziwiłem jak to małe i słabo grające może mieć taką moc. Chciałbym jeszcze odświeżyć te pytanie:
    "Wkładając ten zestaw do auta, lepiej kupić przetwornicę i podłączyć normalnie czy lepiej wyjąć głośnik, zrobić nową kolumnę i podłączyć pod wzmacniacz samochodowy, a może tylko kupić wzmacniacz i podłączyć prosto pod głośnik?"
    Pozdrawiam.
  • Level 9  
    Tak jest zawsze.moj sasiad ma kino domowe i na pudelku pisze ze subwoofer ma 1000watts czyli lepszy od moich dwoch 30cm alphardow.beznadzieja i nic wiecej.
  • Level 10  
    Jeśli chodzi o moc suba, to moc jest raczej prawdziwa. Podłączyłem głośnik z subwoofera Z-2300 do wzmacniacza Unitra WS504 (80 W na kanał i podbicie basu EQ) i przy granicy zniekształceń we wzmacniaczu, nie było nawet bicia o magnes.:!:
  • Level 33  
    Moc subwoofera to moc wbudowanego wzmacniacza.
    Trochę mnie nie dziwi, że głośnik nie padł pod WS504. To jest dość porządny Tang Band, z tego co pisał Alton - baaardzo wytrzymałe i dobrze grające w odpowiedniej obudowie. ;)
  • Level 23  
    Z tego Co ja wiem to ten Tang band potrafi spokojnie przyjac 150 w Rms