Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BlueTooth - uniwersalne płytki modułów nad/odb

mirekk36 28 Aug 2009 14:27 59916 76
 • BlueTooth - uniwersalne płytki modułów nad/odb

  Witam,

  Chciałbym przedstawić ładne małe moduliki BlueTooth / RS232(TTL).

  Płytki modułów są wykonane zarówno dla wersji BTM-112 jak i BTM-222. Dodatkowo mamy płytki w wersji Normalnej i MINI. Wersja MINI różni się od normalnej tylko tym, że jest jeszcze nieco mniejsza kosztem tego, że nie posiada na pokładzie niektórych (czasem zbędnych) elementów jak diody LED ;) . Brak też na niej złącza szpilkowego ale są za to wyraźne 4 pady SMD do przylutowania kabelków.

  BlueTooth - uniwersalne płytki modułów nad/odb

  Wszystkie płytki jak widać na schemacie dostosowane są do zasilania +5V (wiadomo, że moduły BTM pracują przy napięciu +3,3V więc trzeba było zastosować konwerterek)

  BlueTooth - uniwersalne płytki modułów nad/odb

  BlueTooth - uniwersalne płytki modułów nad/odb
  Obydwa rodzaje modułów zostały uruchomione i przepięknie działają.

  Dodam, że jako anteny - jeśli już ma być jakaś większa odległość wykorzystuję krótki odcinek ok 5,5cm drucika miedzianego.

  Poniżej zamieszczam jeszcze kolejne fotki a w załączniku - wzory zaprojektowanych płytek w Eagle - może się komuś przydadzą ;)

  Uprzedając pytania o sposób wykonania płytek - informuję, że tym razem sam ich nie trawiłem - bo potrzebowałem dobrych przelotek z metalizacją otworów w celu maksymalnej miniaturyzacji. Same płytki są niewiele większe od modułów BTM-xxx

  (odnośnie układu 74ACT14 informuję, że z braku takiego na składzie zastosowałem 74HCT14 i sprawuje się równie dobrze)

  przy okazji dementuję plotki - jakoby nowe moduły sprzedawane przez tme.pl albo maritex - o symbolach nieco innych niż BTM-222 czyli chyba - już przylutowałem więc nie pamiętam dokładnie ;) - BTM-220A - że one są jakieś niekompatybilne czy jakieś inne tego typu pomysły. Wszystko dokładnie działa tak jak z BTM-222

  BTM-112
  BlueTooth - uniwersalne płytki modułów nad/odb


  BTM-222
  BlueTooth - uniwersalne płytki modułów nad/odb
  BlueTooth - uniwersalne płytki modułów nad/odb

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  mirekk36
  Level 42  
  Offline 
  Ciekawy kurs VIDEO - EAGLE - zajrzyj na mój blog
  mirekk36.blogspot.com - VOLATILE ? to łatwe

  Has specialization in: programowanie: avr c, delphi pc, android
  mirekk36 wrote 9195 posts with rating 2238, helped 964 times. Live in city Szczecin. Been with us since 2006 year.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  FastProject
  Level 28  
  Witam, płyteczki faktycznie ładnie zmontowane i starannie zaprojektowane. Jeśli moduły świetnie działają to napisz co nimi sterujesz(co przesyłasz) i na jakie odległości.
 • #3
  psu
  Level 11  
  ...i jaka jest cena wykonania takiej płytki .
 • #4
  mirekk36
  Level 42  
  Daro_Elektronik --> do tej pory testowałem tylko te moduły na pająka - bo nie miałem płyteczek - więc coś więcej i szczegółowo będę mógł powiedzieć za niedługo. Jednak wykorzystywać mam zamiar takie moduły prawie wszędzie gdzie tylko się przyda bezprzewodowa łączność w moich urządzeniach ;) .... niedługo jedno z nich mam nadzieję - zamieszczę także tu w DIY . Poza tym - roi mi się w głowie od pomysłów zastosowań - no ale teraz dopiero będzie można śmigać jak już są gotowe moduły i można to zawsze przetestować z całym układem na pająka - wcześniej nie miałem takie możliwości - bo łączenie na pająka samych modułów - to masakra no i łatwo pouszkadzać pdady do lutowania :(

  .... odległości - na razie testuję (-owałem) wszystko w granicach 10m bo testy robiłem na BTM-112 - a one mogą tylko do 10m działać wg specyfikacji. Teraz właśnie odbędą się testy dokładne z BTM-222 tym bardziej, że właśnie robię urządzonko do wyświetlania reklamy/informacji na szybie drzwi zakładu mojej żony ;) .... w oparciu o wielki wyświetlacz VFD. Informacje będzie teraz można zamiast wywieszać bzdurne kartki i zawsze je drukować - to wyświetlać na VFD zdalnie z komputera PC zaopatrzonego w przejścióweczkę BT/USB

  psu --> hmmm no ciężko mi powiedzieć jakie koszty ale tak mniej więcej - wyszło około kilkanaście zł za jedną płyteczkę (około chyba nawet 18zł) w firmie merkar - więc nie najtaniej - no ale to w zasadzie prototypowe wersje i jak się sprawdzą w praniu to sobie ich więcej zamówię - wtedy wyjdzie taniej za 1/szt
 • #5
  k750i
  Level 17  
  Witam!
  Mam pytanie czy ten moduł to jest w pełni kompatybilny ze standardem rs232??Jaka jest prędkość przesyłanych danych??
 • #6
  mirekk36
  Level 42  
  k750i -> tak jest w pełni kompatybilny ze standardem RS232 ale jeśli chodzi (tylko i wyłącznie) o transmisię po liniach TxD oraz RxD. Nie można liczyć na żadne inne sygnały RS232 sterujące przepływem jak RTS, CTS, DTR itp

  Prędkości RS232 - wg noty PDF działają do max = 460,8 bps ale ja działam zawsze na maksymalnie 115200 bps i za to mogę ręczyć że działa - bo przetestowane - co do większych prędkości to nie testowałem
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #7
  dominon
  Level 18  
  Kolejny bardzo udany projekt. Gratulacje. A jak długo czekałeś na płytki?
 • #8
  unitral
  User under supervision
  Witam.

  Mam pytanie odnośnie instalacji tego modułu w systemie.
  Jak jest on wykrywany?
  Jajkich sterowników wymaga, skoro jest podłaczony do RS232 ?
  No chyba, że jest podłączany do USB.

  Jak konfiguruje się te mini moduły? Czy jest z tym jakiś problem?  Czy można je użyć jako "bezprzewodowy kabel" RS232?
 • #9
  wdogli
  Level 18  
  Hej.
  A ja zapytam z innej beczki. Czy przewidujesz możliwość zakupu u ciebie takiej płytki?? Może nie koniecznie zmontowanego układu a jedynie płytki. Bo w sumie po co odkrywać Amerykę na nowo jeśli ktoś już to zrobił ;). Jeśli tak to ja bym był zainteresowany. Pozdrawiam
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  mirekk36
  Level 42  
  dominon --> standardowo jak to w merkar - ok 2-3 tyg ;)

  unitral --> no właśnie cała i największa zaleta tych modułów to, to, że można sobie zrobić tzw "bezprzewodowy kabel RS232" pomiędzy np komputerem a swoim urządzeniem z jakimś prockiem. Uprzednio trzeba tylko dokonać kilku prostych ustawień modułów - ale to za pomocą najzwyklejszych kilku poleceń AT - poprzez podłączenie go (modułu) pinami Rx oraz Tx do portu COM w PC.

  Ja zwykle korzystam z jakiejś przejściówki USB/RS232 typu FTDI podłączonej do kompa - do niej podłączam już w standardzie TTL taki moduł - i dokonuję jego ew ustawień. Sama konfiguracja jest banalnie prosta i w zasadzie jeśli nie chemy zmieniać domyślnej prędkości - to nawet w ogóle można pominąć etap ustawień ;)

  nie mniej jednak ja zawsze jak podłączę taki moduł do PC to ustawiam go zwykle tak:

  1. Zmieniam prędkość na 115200 - polecenie: ATL5
  2. Wyłączam echo, polecenie: ATE0
  3. Ustawiam specyficzną dla siebie nazwę modułu, polecenie: ATN=MOJA NAZWA

  i to na prawdę wsio ! - 3 polecenia wydane ze zwykłego hyperterminala w PC - windows. Oczywiście pozostaję przy założeniu, że wtedy moduł pracuje jako Slave i to mój program czy też terminal na PC nawiązuje połączenie z moim urządzeniem. Raz się ustawia a potem już zawsze tak samo działa. Oczywiście aby nawiązać później połączenie przez BlueTooth ze strony kompa - trzeba jeszcze (ale to normalne) znaleźć w otoczeniu sieciowym BlueTooth - nasz moduł (specyficzna nazwa), dokonać parowania urządzeń poprzez podanie domyślnego pinu "1234" i przydzieleniu odpowiedniego virtualnego portu COM - przez który już najspokojniej w świecie możemy kontaktować się ze swoim urządzeniem.

  Trzeba tylko pamiętać o tym, że w momencie nawiązywania połączenia - następuje pewna zwłoka czasowa - wyraźnie dłuższa niż gdybyśmy próbowali łączyć się przez zwykły kabel RS232 - no ale to chyba zrozumiałe. Później już wszystko śmiga pięknie.

  ... aha - oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie - aby skonfigurować taki moduł do trybu MASTER - tak aby to on mógł nawiązywać połączenie bądź to z komputerem albo z innym tego typu modułem Slave. Tylko wstępne ustawienie wydłuża się o kilka komend AT - no i gdy procek naszego urządzenia chce nawiązać połączenie to wtedy jedynie występuje konieczność - wysłania jedynego polecenia z procka : ATA

  Dodano po 3 [minuty]:

  wdogli --> na razie zrobiłem tylko kilka takich płytek i to ledwo starczy na moje (zachłanne) ;) potrzeby. Więc nie jestem w stanie ich odstąpić/odsprzedać. Ale jeśli znajdzie/skrzyknie się więcej chętnych - to można zamówić - większą ilość takich płytek aby było to opłacalne. Jak już wspominałem - za jakiś czas też zapewne będę co najmniej kilka szt dla siebie zamawiał.
 • #12
  HIOB
  Level 17  
  Witam,

  Ładny projekt... mam tylko drobną uwagę, jeśli już buforujesz jakiś sygnał to bramki łącz równolegle, a nie szeregowo - zawsze możesz użyć zwykłego buforu.

  Pozdrawiam.
 • #13
  mirekk36
  Level 42  
  HIOB wrote:
  mam tylko drobną uwagę, jeśli już buforujesz jakiś sygnał to bramki łącz równolegle, a nie szeregowo - zawsze możesz użyć zwykłego buforu..


  to nie jest bufor aby poprawić wydajność prądową, żeby myśleć o równoległym łączeniu bramek....

  ... po pierwsze to są bramki NOT więc nie wyobrażam sobie w tym układzie ich połączenia równoległego - to niemożliwe (po takiej zmianie tych bramek nic by tutaj nie działało - chyba, żebyś dał bramki bez negacji na wyjściu.)

  po drugie czasy opóźnień wprowadzane przez tego typu bramki w takim układzie są całkowicie pomijalne - nawet gdybym dał 4 szeregowo połączone - więc to nie ma żadnego znaczenia.
 • #14
  piotr_go
  DIY electronics designer
  Możesz zmierzyć pobór prądu przez te moduły podczas transmisji? Jestem ciekaw ile by to na zasilaniu bateryjnym pochodziło.
  Zastanawiałem się czy by sobie nie zrobić programatora bezprzewodowego :)

  A i jeszcze jedno, co jeśli bym chciał wysyłać dane wyglądające jak komendy AT? Albo taka się przypadkiem trafi. Da się jakoś zablokować reakcje na AT?
 • #15
  mirekk36
  Level 42  
  piotr_go --> z tego co podają w nocie aplikacyjnej PDF - wynika, że średni pobór prądu takiego modułu BTM-222 gdy jest aktywny to ok 114mA - więc to tak średnio się ma do zasilania bateryjnego, żeby na stałe było włączone. Chyba że zrobisz tryb Master i będzie prockiem włączał moduł tylko wtedy gdy chcesz coś przesłać a potem znowu wyłączał - wtedy można jakoś podziałać - zależnie jeszcze ile razy będzie to włączane ;)

  piszesz że chciałbyś bezprzewodowy programator sobie zrobić ;) to o tyle trudne, że masz tu do dyspozycji tylko 2 linie Tc oraz Tx ale ......

  ale można sobie zrobić bootloader i przesyłać wsad do procka bezprzewodowo - to spokojnie. Nawet testowałem takie rozwiązanie a teraz będę go często używał. Zresztą zerknij sobie na ten link:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1343484.html


  .... odnośnie komend AT - to spokojnie - gdy moduł nawiązuje połączenie to wychodzi z trybu poleceń AT i działa jak zwykła końcówka kabla RS232 ;) .... oczywiście jeśli potrzeba to można spokojnie wrócić do trybu poleceń trzeba tylko podać polecenie w postaci: ++++ ENTER, czyli 4 plusiki i na końcu znak enter - i już jesteś w trybie poleceń jak coś ;) - nie pamiętam tylko jak się z powrotem wraca do trybu połączenia ;)
 • #16
  HIOB
  Level 17  
  Właśnie o tym napisałem... że "zawsze możesz użyć zwykłych buforów".

  Bądź może w tym projekcie czasy są pomijalne, ale w innym już mogą nie być... moim zdaniem to zły nawyk :)

  Z ciekawości zapytam... po co Ci tam podwójna negacja skoro twierdzisz, że "to nie jest bufor aby poprawić wydajność prądową"?

  Pozdrawiam.
 • #17
  mggarbi
  Level 15  
  Witam Osobiście jestem zielony w tych tematach więc nie krytykujcie mnie zbytnio bo mam takie pytanie :)
  czy za pomocą takiego modułu można zbudować słuchawki BlueTooth do telefonu kom.
  chodzi mi o słuchawki stereo
  Z góry dzięki za odpowiedz
  Pozdrawiam :)((((((((((MG))))))))))
 • #18
  Marand
  Level 12  
  HIOB -> Moduł jest na napięcie 3,3V, autor potrzebował zasilać go 5V więc zastosował właśnie te bramki aby dopasować poziomy sygnałów modułu do procesora, który nim steruje. Chodzi więc o napięcia a nie o prąd. A bramki są dwie bo potrzebował mieć sygnał prosty a nie zanegowany. Fakt mógł użyć bramek bez negacji ale jak napisał w pierwszym poście, taki układ miał na stanie.
 • #19
  mirekk36
  Level 42  
  HIOB --> widzę, że szukasz dziury w całym i to jest moim zdaniem zły nawyk ;) .... tym bardziej, że może nie do końca rozumiesz o co chodzi w dopasowaniu sygnałów w układach zasilanych różnym napięciem ..... ale ok - mam nadzieję, że kolega Marand wytłumaczył za mnie o co tutaj chodzi i jaka była idea i potrzeba zastosowania takiego a nie innego rozwiązania - więc już dajmy temu spokój ?

  mggarbi --> niestety nie ma w dokumentacji modułów BTMxxx nic a nic opisanego n/t wykorzystania takiej możliwości. Bywają jednak podobne moduły BT innych firm, które to umożliwiają i można sobie wtedy spokojnie zrobić własny moduł słuchawek ;)
 • #20
  olinek2
  Level 23  
  Jak całość przedstawia się cenowo ? Ile kosztuje taki moduł, najtaniej udało mi się znaleźć za około 60zł. Da się je gdzieś taniej zdobyć ?
 • #21
  mggarbi
  Level 15  
  mggarbi --> niestety nie ma w dokumentacji modułów BTMxxx nic a nic opisanego n/t wykorzystania takiej możliwości. Bywają jednak podobne moduły BT innych firm, które to umożliwiają i można sobie wtedy spokojnie zrobić własny moduł słuchawek ;)[/quote]  Dzięki Wielkie za info właśnie to chciałem wiedzieć pozdrawiam;)
 • #22
  mirekk36
  Level 42  
  olinek2 -> ja pierwsze sztuki BTM'ów zakupiłem w tme ale później zobaczyłem , że w maritexie są o kilka zł tańsze. Nie mniej jednak to i tak podobny koszt czyli ok 60-70zł jak piszesz. Na jakieś szczególnie niższe ceny się nie natknąłem. Ale jeśli kotś może zna tańsze źródło to może podzieli się informacją ;) ?
 • #23
  niebieski326
  Level 18  
  A ja zadam takie pytanie odnośnie zasilania BTM-222: Czy są jakieś przeciwwskazania zasilania go z przetwornicy step-down LM2576?
 • #24
  mirekk36
  Level 42  
  niebieski326 --> na wyjściu takich przetwornic jest sporo tętnień więc mi się wydaje, że lepiej jednak użyć jakiegoś stabilizatora LM317 albo LowDrop 1117 na 3,3V - to ostatnie użyłem we wszystkich płytkach zasilanych 3,3V
 • #25
  CZAK1984
  Level 11  
  widziałem cenę dziś gotowego takiego urządzenia i mnie zagięło prymitywna wersja 170 zł a full 300 zł
 • #26
  mirekk36
  Level 42  
  CZAK1984 --> no właśnie ;) .... czasem bywa tak, że nie opłaca się czegoś samemu "klecić" bo gotowce na rynku bywają tańsze - ale w tym przypadku jest całkiem odwrotnie - i dużo bardziej opłaca się coś takiego samemu zmajstrować
 • #27
  niebieski326
  Level 18  
  To może zróbmy jakieś większe zamówienie na płytki i moduły to może wyjdzie taniej?
 • #28
  QwiateQ
  Level 11  
  mirekk36 wrote:
  podobny koszt czyli ok 60-70zł jak piszesz. Na jakieś szczególnie niższe ceny się nie natknąłem. Ale jeśli kotś może zna tańsze źródło to może podzieli się informacją ;) ?

  tak a dokładnie 65,90 + VAT = 80,4

  http://bujnowicz.com/oferta/99.html

  w momencie pisania - 53.80zł Ciekawostka: BRUTTO!
  i 1/3 taniej.
 • #29
  ElektroTME
  Level 14  
  Witam, czegoś takiego szukałem do mojego robota, Wielkie Wyrazy Szacunku mirek36, chcę zrobić zdalne sterowanie i bootloader'a, ceny takich modułów sięgają jak kolega CZAK powiedział 170-300zł
  a tutaj cena 75-80zł za elementy + moduł BTM222 (ze strony http://bujnowicz.com/oferta/99.html ) + płytka no i przesyłka.

  Jeżeli będziecie zamawiać all i rozsyłać poinformujcie w temacie o dokładniejszej cenie.
  Jestem zainteresowany wersją z BTM222 (duża wersja).
  na początek jeden, ale popytam kumpli może znajdzie się więcej chętnych :D
 • #30
  mirekk36
  Level 42  
  ElektroTME --> no najpierw to musiałoby się , że tak powiem zapisać na pomysł sporo osób żeby w ogóle można było pomyśleć o zamówieniu i o cenie. Bo jak zamówić tylko z 10-15 płytek to i cena będzie po 15-20zł

  a jak więcej płytek to i sporo mniej za płyteczkę