Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opóźnianie i podtrzymanie zasilania

Dinop 28 Sie 2009 20:33 1610 2
  • #1 28 Sie 2009 20:33
    Dinop
    Poziom 14  

Witam potrzebuje układu który powodowałby włączenie przekaźnika ok 2-3 sek później niż podanie napięcia na dany układ i podtrzymywał włączenie tego przekaźnika dokładnie tyle samo czasu co wynosiło opóźnienie po wyłączeniu zasilania lub rozwarcia styków przekaźnika. Mam 2 skrzydłową bramę sterowaną siłownikami elektrycznymi 230V sterowanie jest realizowane za pomocą prostego sterowania radiowego w którym mam ustawiony czas zamykania i czas otwierania jednoczesny dla obu skrzydeł bramy i 2 wyłączniki krańcowe które odłączają zasilanie po dojściu bramy do końca. Jednak skrzydła bramy nie domykają się równo wiec muszę wspawać ogranicznik na jednym ze skrzydeł a zamykanie drugiego trochę opóźnić. Zasilanie układu sterowanie to 12V i chciałbym aby układ też był sterowany takim napięciem. Mam raczej małe pojęcie o elektronice więc proszę o wyrozumiałość i pomoc.
    Pozdrawiam

• #2 28 Sie 2009 21:43
    zielonystan
    Poziom 10  

Witam
    są gotowe układy opuźniające wyłączenie czy załączenie , w twoim przypadku czy masz możliwość pobrania napięcia zasilania układu ze sterownika, przypuszczam ze za krańcówki masz kontraktony czy one też są na 12 V?
    Tutaj podaje ci stronkę gdzie masz bardzo prosty i dobrze opisany układ czasowego wyłanczania
    http://www.krzysztofg.elb.vectranet.pl/pliki/timer_ne555_wlacznik_czasowy.pdf
    myśle że on rozwiąze ten problem gdyż dobierając pojemność i rezystancje ustawiasz sobie czas zadziałania timera, za rezystor wstawisz sobie potencjometr i wtedy doświadczalnie wszystko ustawisz.

• #3 29 Sie 2009 08:31
    Dinop
    Poziom 14  

Napięcie na całym układzie wynosi dokładnie 10,25V zasilacz stabilizowany (nie miałem 12V). Układ działa w sposób następujący :
    Po wciśnięciu przycisku na pilocie przekaźnik w układzie sterowania radiowego złącza się na czas wymagany na otwarcie bramy + dodatkowo okolo 3 sekundy. Wyżej wymieniony przekaźnik podaje fazę na 1 uzwojenie silnika odpowiedzialne za otwieranie bramy pomiędzy przekaźnikiem z układu sterowania a uzwojeniem wstawiłem jeszcze jeden przekaźnik który w momencie kiedy brama dojdzie do stanu końcowego (krańcówka odcina dopływ prądu na przekaźnik 10,25V) i zasilanie silnika zostaje odcięte. Chodzi mi o to żeby po tym jak włączę przekaźnik poprzez naciśniecie pilota jeden z siłowników pracował normalnie a drugi odczekał 2 sek i następnie działał przez dokładnie ten sam czas co działał pierwszy. Tzn musi uruchomić się 2 sekundy po pierwszym i wyłączyć dokładnie 2 sek po zakończeniu pracy pierwszego. Czy wymieniony w poprzednim poście układ spełniłby moje oczekiwania? Gdzie można coś takiego kupić (może być sama płytka)?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME