Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opóźnianie i podtrzymanie zasilania silnika

28 Sie 2009 21:27 2102 6
 • Poziom 14  
  Witam potrzebuje układu który powodowałby włączenie przekaźnika ok 2-3 sek później niż podanie napięcia na dany układ i podtrzymywał włączenie tego przekaźnika dokładnie tyle samo czasu co wynosiło opóźnienie po wyłączeniu zasilania lub rozwarcia styków przekaźnika. Mam 2 skrzydłową bramę sterowaną siłownikami elektrycznymi 230V sterowanie jest realizowane za pomocą prostego sterowania radiowego w którym mam ustawiony czas zamykania i czas otwierania jednoczesny dla obu skrzydeł bramy i 2 wyłączniki krańcowe które odłączają zasilanie po dojściu bramy do końca. Jednak skrzydła bramy nie domykają się równo wiec muszę wspawać ogranicznik na jednym ze skrzydeł a zamykanie drugiego trochę opóźnić. Zasilanie układu sterowanie to 12V i chciałbym aby układ też był sterowany takim napięciem. Mam raczej małe pojęcie o elektronice więc proszę o wyrozumiałość i pomoc.
  Pozdrawiam
 • Relpol
 • Poziom 17  
  Witam.Ustaw inaczej siłowniki bramy aby po zamknięciu była równa i po problemie.
 • Relpol
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  Można to zrobić np. tak:
  Opóźnianie i podtrzymanie zasilania silnika
  Czasy opóźnień włączenia i wyłączenia nie będą co prawda identyczne, ale prawie takie same :D (zależą od P1, R1 i C1).
  Zamiast 4093 można użyć także 40106.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 26  
  Też tak miałem,regulacja siłowników pomogła.
 • Poziom 14  
  Tak sie niestety nie da ponieważ na silownikach są minimalne luzy które powodują że mój pies jest w stanie sie przez tą bramę przecisnąć więc wspawałem na jednym skrzydle płaskownik który uniemozliwia rozchylenie skrzydeł jednak jak skrzydła zamykaja sie jednocześnie to w momencie zetknięcia prawe skrzydło blokuje sie na tym plaskowniku skrzydla lewego
 • Poziom 14  
  Dzieki za odpowiedzi ostatni pomysł jest najlepszy i tak wlasnie zrobie ogranicznik na srodku a dodatkowo zastosuje jeszcze ten plaskownik i przekaźnik czasowy rtx oraz inne ustawienie krancowek i bedzie na pewno ok.