Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opóźnianie i podtrzymanie zasilania silnika

28 Sie 2009 21:27 2102 6
  • Poziom 14  
    Witam potrzebuje układu który powodowałby włączenie przekaźnika ok 2-3 sek później niż podanie napięcia na dany układ i podtrzymywał włączenie tego przekaźnika dokładnie tyle samo czasu co wynosiło opóźnienie po wyłączeniu zasilania lub rozwarcia styków przekaźnika. Mam 2 skrzydłową bramę sterowaną siłownikami elektrycznymi 230V sterowanie jest realizowane za pomocą prostego sterowania radiowego w którym mam ustawiony czas zamykania i czas otwierania jednoczesny dla obu skrzydeł bramy i 2 wyłączniki krańcowe które odłączają zasilanie po dojściu bramy do końca. Jednak skrzydła bramy nie domykają się równo wiec muszę wspawać ogranicznik na jednym ze skrzydeł a zamykanie drugiego trochę opóźnić. Zasilanie układu sterowanie to 12V i chciałbym aby układ też był sterowany takim napięciem. Mam raczej małe pojęcie o elektronice więc proszę o wyrozumiałość i pomoc.
    Pozdrawiam
  • Relpol
  • Poziom 17  
    Witam.Ustaw inaczej siłowniki bramy aby po zamknięciu była równa i po problemie.
  • Relpol
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Można to zrobić np. tak:
    Opóźnianie i podtrzymanie zasilania silnika
    Czasy opóźnień włączenia i wyłączenia nie będą co prawda identyczne, ale prawie takie same :D (zależą od P1, R1 i C1).
    Zamiast 4093 można użyć także 40106.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 26  
    Też tak miałem,regulacja siłowników pomogła.
  • Poziom 14  
    Tak sie niestety nie da ponieważ na silownikach są minimalne luzy które powodują że mój pies jest w stanie sie przez tą bramę przecisnąć więc wspawałem na jednym skrzydle płaskownik który uniemozliwia rozchylenie skrzydeł jednak jak skrzydła zamykaja sie jednocześnie to w momencie zetknięcia prawe skrzydło blokuje sie na tym plaskowniku skrzydla lewego
  • Poziom 14  
    Dzieki za odpowiedzi ostatni pomysł jest najlepszy i tak wlasnie zrobie ogranicznik na srodku a dodatkowo zastosuje jeszcze ten plaskownik i przekaźnik czasowy rtx oraz inne ustawienie krancowek i bedzie na pewno ok.