Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmocnienie sygnału w przewoznym cb radio

28 Sie 2009 23:31 10782 23
  • Poziom 9  
    Czy do zestawu Radio Omega + Antena Sirio AS 100 MAG mogę podłączyć wzmacniacz antenowy KL-35 26-30 MHz,12-14V ,AM-FM moc25-35W? Antenę zestroili mi w serwisie. Na ulotce jest napisane,że antena ma 150 W.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 28  
    Możesz, tylko napisz co chcesz w ten sposób osiągnąć. Tą mocą wiele nie poprawisz a wręcz możesz pogorszyć twoją modulację. Jeżeli chcesz mieć lepsze osiągi w nadawaniu to popracuj nad instalacją antenową - dłuższa antena zamocowana w otworze w dachu i dobry mikrofon ze wzmocnieniem. Wyniki będą znacznie lepsze niż po podłączeniu tej 'dopałki'.
  • Poziom 9  
    powiem tak: mam w planach zakup sirio 5000 turbo i jakiś mikrofon do tego.
    Chcę zwiększyć zasięg i "czystość". Przejściowo chciałem zamontować dopałkę,ale boje się, żeby czegoś nie uszkodzić.
  • Poziom 9  
    Jaki masz mikrofon? jeśli małą gruszkę to wewnątrz jest peerek, daj go na maxa w prawo, poprawisz wzmocnienie.
  • Poziom 9  
    Mam mała gruszkę,która była w zestawie z radiem.
    Jak tak zrobię,to nic nie popsuję?

Dodano po 9 [minuty]:

Rozkręciłem gruszkę i nie ma tam nic co możnaby przekręcić. Tymbardziej w prawo...
  • Poziom 9  
    ja mam duży mikrofon (starszy, z pierwszych egzemplarzy), ale wiem że w nowych jest mały potencjometr od wzmocnienia w środku gruszki, który standardowo ustawiony jest na 50%. podkręcenie go na maxa poprawia głośność, co ca tym idzie słyszalność. Jutro postaram się podrzucić zdjęcie środka mica.
  • Poziom 9  
    Rozmawiałem z prowadzącym serwis Omegi. Mówił, że w omedze jest wzmocnienie seryjnie i co nie kupie dodatkowo będzie wymagało ingerencji drobnej w radio.
  • Poziom 19  
    Witam,na twoim miejscu to zostawiłbym tak jak masz w oryginale . Po pierwsze:dołożenie wzmocnienia do mikrofonu może okazać się , że będziesz miał dużą dewiację, piski na modulacji, które będą bardzo trudne do usunięcia, lepiej zainwestować w mikrofon ze wzmocnieniem (fabryczny?),Po drugie: Jak podłączysz wzmacniacz wcz. 30W ten co opisujesz to i tak może będziesz lepiej słyszany, ale ty i tak nie będziesz lepiej słyszał oraz moc wypromieniowana z tego wzmacniacza będzie wynosiła ok.10-15W a nie 30W,choć przepisy określają jasno jaką mocą należy pracować!. Po trzecie: Na jaką byś nie zmienił antenę mobilową to i tak rezultaty będą mierne bo anteny o długości ok.1/4 fali mają zysk -1,5dB(czytaj minus!) Jeżeli lubisz robić łączności to zainwestuj w sprzęt bazowy i ty będziesz słyszał oraz ciebie będzie słychać.
  • Poziom 16  
    Powiecie, że się czepiam ale:
    - Kręcenie wzmocnieniem z mikrofonu może skutkować przemodulewaniem a co za tym idzie: przesterowanie, zakłócenia, zajmowanie zbyt szerokiego pasma. Jak nie masz możliwości zmierzyć, co ci wyszło to nie kombinuj i nie utrudniaj życia innym.
    - Stosowanie wzmacniaczy do CB jest nielegalne. Między 4 a 30W będziesz miał prawie nieodczuwalną różnicę. Dodatkowo sporo wzmacniaczy nie ma na wyjściu filtru dolnoprzepustowego. Jeśli go nie ma to trzeba dołożyć zewnętrzny. W przeciwnym razie będzie cię lepiej słychać ale w okolicznym sprzęcie RTV.
    -Jak chcesz używać CB typowo jak większość ludzi na 19 kanale to zbędne ci są większe zasięgi, bo mogą przeszkadzać. Jak masz dobrą antenę to warto zainwestować w dobre radio z RF GAINem, żeby w razie potrzeby zredukować czułość.

Robson42: Od kiedy antena 1/4 ma ujemny zysk? Na muj gust 0dBd. Tylko, że w autach stosuje się skrócone wersje a nie pełne 2.75m i wtedy można mówić o ujemnym zysku.

Do dalszych łączności moim zdaniem najważniejszy jest dobry odbiornik w raiostacji. Jak jest propagacja to z samochodu na antenie Midland ML-145 i 2.5W z radia Yaesu FT-817 na paśmie amatorskim 10m (28MHz) nie mam problemów z dogadaniem się z państwami europejskimi.
  • Poziom 9  
    Mam omegę,która posiada RF-gain. Chcę dokupić do niej SIRIO 5000 TURBO, której długość wynosi prawie 2m. Chcę to zamontować na uchwycie bagażnikowym. Nie wiecie może jakiego zasięgu mogę się spodziewać?
    Szkoda by było kupić osprzęt dodatkowo,żeby zyskać 1 km zasięgu.
    Radio jest bardzo dobre - dobrze mnie słychać, ja dobrze słyszę, wszystkie zakłócenia po włączeniu filtrów znikają.
  • Poziom 19  
    Cytat:
    Szkoda by było kupić osprzęt dodatkowo,żeby zyskać 1 km zasięgu.
    Teoretycznie tyle będziesz miał zwiększony zasięg , oczywiście podczas łączności bezpośrednich. Kolegomfriedrich-zero dB ma dipol półfalowy,radze poczytać o antenach jak chcesz kogoś upominać, pozdrawiam,miłej lektury
  • Poziom 18  
    ... wychodzę z założenia, że antena widzi-słyszy ;)

Stosowanie porządnej anteny do radia z rodziny COBRA 19 DX IV - mija się z celem ...

W naszym kraju dopuszczona jest moc 4W dla AM i FM :)

"sesar" - co ci z tego, że ktoś cie usłyszy a ty już go nie ???
  • Poziom 9  
    powiem inaczej: chcę daleko słyszeć i mówić. Z wypowiedzi wnioskuję,ze tylko dobra i długa antena ma sens.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Tak, jak najdłuzsza zamontowana na najwyzszym punkcie auta.
    Michał
  • Poziom 9  
    Dziękuję kolegom za wyjaśnienie tematu i wszelką pomoc. Myślę,że kupię Sirio turbo 5000 na podstawę magnesową lub uchwyt.
  • Poziom 18  
    ... najlepiej dla anteny by było jak by się znalazła w dziurze a nie na magnesie czy uchwycie ;)
  • Poziom 27  
    Przykre ale nikt tu nie podał dobrej odpowiedzi na zadane pytanie. Musisz poczytać o propagacji fal radiowych w zależności od częstotliwości. w dużym uproszczeniu Cb radia działają wykorzystując fale przyziemną która dla tego zakresu zapewnia łączność maksymalnie 10-25 km (zależne od anteny, ukształtowania terenu, propagacji) "główna" fala odbija się od warstw jonosfery i stratosfery osiągając duże odległości. Krótkofalowcy wykorzystując nadajnik 100-150W mogą wykonać połączenia z kolegami z Australii oczywiście przy pomocy anten kierunkowych . Jako ciekawostkę mogę podać takie zdarzenie rozmawiałem kiedyś z kolegą właśnie z Australii w tym samym czasie krótkofalowiec z Polski rozmawiał z tym samym kolegą i mieszkał ode mnie 23 kilometry i ja go praktycznie nie słyszałem tylko po znakach wywoławczych zorientowałem sie że jeszcze jeden polak ma w tym samym czasie łączność .
    DziadzioMiecio napisał:
    w dużym uproszczeniu Cb radia działają wykorzystując fale przyziemną która dla tego zakresu zapewnia łączność maksymalnie 10-25 km (zależne od anteny, ukształtowania terenu, propagacji)
    To rzeczywiście duże uproszczenie, bo realny zasięg między moim autkiem a stacjami bazowymi to kilkadziesiąt km a zdarzało się i na 70km w linii prostej rozmawiać i to bez odbijania od jonosfery :)
    Michał
  • Poziom 9  
    Nie chcę za bardzo wiercić dziury w dachu,bo mam 2 letni samochód i nie widzi mi się go "kaleczyć". Uchwyt bagażnikowy,też nie za bardzo się zda,bo antena będzie zamontowana nisko. Relingów nie posiadam,więc na dzień dzisiejszy tylko magnes wchodzi w grę. Chyba,ze istnieje takie coś jak uchwyt rynienkowy,ale na auto bez rynienek - takie jak się bagażniki dachowe montuje.

Dodano po 44 [sekundy]:

No właśnie? Istnieje?
    Znajomy ma tak zrobione:
    a ja mam tak:

I nie potrzeba nic dziurawić.
    Michał
  • Poziom 9  
    A ta śruba w dachu to co? Jak mam dziurę na śrubę robić,to już wolę na antenę zrobić - przynajmniej estetycznie będzie wyglądać.

Dodano po 4 [minuty]:

SP5IT jaki masz zestaw na mobilu,że masz taką łączność?
    Śruba jest wkręcona w fabryczny otwór do mocowania relingu. Żadnych trwałych zmian w nadwoziu.
    Michał
  • Poziom 9  
    ale ja nie mam otworu do mocowania relingu,bo mam hatchback'a.
  • Poziom 11  
    hatchback'a. zamień na tramwaj !!! zawsze możesz wymienić pałąk na antenę bazową !!! czasem jak czytam tu posty to ? wszystko mnie przygnębia :
    po co tłumaczyć zjawisko propagacji człekowi? jak upiera się na magnes? bo ma hatchback'a? to mowa trawa ! wiadomo że karoseria auta jest przeciwwagą dla promiennika anteny wiadomo że antena bez przeciwwagi czytaj magnesowa ma taką a nie inną charakterystykę promieniowania , lipa straszna i tyle, po za tym są jeszcze niewiadome? dlaczego hatchback ma mieć dopałkę a inni jej nie mają? czy to jest? w porządku dla innych? sam nie usłyszy? a rykiem przesteru będzie przeszkadzał innym? głowa mnie boli idę spać .