Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka głośników do komputera

29 Sie 2009 02:36 4178 6
  • Poziom 10  
    mam cztery podstawowe pytania dość banalne, jednak nikt tego nie poruszał

mam w domu 70 dysków twardych (20 seagate 10 maxtory 10 samsungów 15 ibm 10 caviar 5 bez nalepki na scalaku pisalo cos lucent patent pending byl to jakis model seagate bo mial sv-108 czy coś )

1. co można zrobić z takiego twardego dysku? na filmikach w oogle widziałem "głośniki" z hdd. szlifierki , wyświetlacze widmowe. itp. chcę zrobic z dysku wiatrak . tak aby podpąć samo zasilanie i w czasie upalnych dni stosować do chłodzenia ew do celów kuchennych (do studzenia kawy przy kompie itp)

2. czy jest jakiś sposób odpalenia samego dysku twardego bez podłączania do komputera? bo mam zaiar wykorzystać dzwięk silnika do synchronizacji półkul mózgowych coś ala program bwg ale realistyczne a nie bedę rozbierać nowego hitachi 500gb i 250gb samsng bo mam zestaw 70 dysków kupionych na targu za jedyne... 60zł. najstarszy jest z 1994 a najmłodszy 2008

3. czy da się wykorzystać silnik dysku twardego w modelarstwie (mam model seagate z 7200obr min) chodzi o wykorzystanie 4 takich silnikow ( trzy dyski dokupie na allegro bo akruat jest sporo) chodzi o podpięcie samych silników jak przeciąć talerze aby przerobić je na smigła próbe robiłem na podłączonym dysku twardym w starym komputerze. rozkręcałem caviara, rozbierałem talerze, piłą tarczową ciąłem talerze pod kątem 45 stopni a potem kombinerkami odginałem następnie wszystko montowałem. jednak efekt jest taki że ciąg jest za słaby. i sie okazało że śmigła z talerzy też źle zrobiłem (pociąłem je na 8 łopatek) to było na kmputerze. chcę podłączyć same silniki bo na komputerze jest inne napięcie a ja chce dać inne (zy sam silnik bedzie stabilnie się kręcić przy 18v ?

i ostatnie. wpadłem może na idiotyczny pomysł ale chyba do wykonania, skoro robili silniki z klocków lego to czy z dysków twardych też się da?

do talerza przykleic drewniany gruby kołek o średnicy 1cm długość 5cm klejem np. super glu. na kołek podłużną wmiare wytrzymałą jakąś blaszkę aby się nie zgieła, teraz to samo na kilku dyskach wszystkie blaszki zmostkować powinna byc troche dłuższa bo z tyłu dysków sie zamontuje jakiś wiatrak np. z zasilacza do jednego z smigieł przyczepić to samo co w dyskach i zmostkować. nad wiatrakiem źródło wody np. 3litrowa butelk napełniona kranówką. zaś całą konstrukcje silnika nad jakimś zbiornikiem aby nie zalać sąsiadów. i teraz powinno być tak, woda uderza w łopatki wiatraka z zasilacza. obracają się wtedy też dyski. regulując upust wody na wiatrak regulujemy prace naszego "silnika" i teraz jest pytanie. ile musiałbym dysków twardych użyć aby silnik popracował troche dłużej gdy chwilowo zabraknie wody.tak aby przedłużyc prace o jakies 30sekund .. to jest teoria narazie jutro biore sie do roboty i rozpruwam 4 dyski na test. wiatrak wyjme z zestawu intelowskiego (mam stary wentylator z procka socket 750 , spawny).. moze ma ktos doswiadczenie w takich operacjach?

Moderowany przez gsm_virus:

Przenoszę do działu Początkujący Piaskownica, bo nijak to się ma do naprawy i odzysku danych.

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 12  
    A myślisz ze wybrałeś odpowiedni dział tak?
  • Poziom 41  
    Autorowi polecam drugi punkt jego postu ze sterwoaniem polkul mozgowych aby to uczynil przed nastepnymi wypocinami :-)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    nie chodzi mi o rozbiórkę dysku a przeróbkę.

międzyinnymi jak odpalić dysk (doprowadzić aby kręciły sie talerze) bez podpinania do kompa.mam stary sprawny samsung 2gb (elektronika dobra, badow niema dysk jak kupowałem to był w pudełku wogóle nie otwierany a staroć bo to dysk z bodajże 1999 roku
  • Poziom 30  
    Na płytce jest sterownik silnikiem (jeśli producent nie zintegrował go z µC).
    Trzeba poszukać najpierw który to przez sprawdzenie w dokumentacji (szukasz w Google) i doczytać się który to.
    Jak nie znajdziesz top zintegrowany, czyli sterowanie silnikiem jest programowe.

Jak już znajdziesz, to wgłębiasz się w ową dokumentację i doczytujesz się w jaki sposób steruje się silnikiem za pomocą tego scalaczka. Zazwyczaj jest to wypełnienie PWM, więc trzeba zewrzeć do zasilania jedną z nóżek i powinien się cały czas kręcić.

Czasem trafiają się takie że nie ważne co, one zawsze bez przerwy się kręcą.

Ale mi osobiście nigdy nie udało się znaleźć takiego dysku, aby przerobić mu sterownik.

Zbudowanie samemu takiego sterownika nie jest taki proste, ja osobiście potrafię nimi sterować tylko, gdy obsadzę je hallotronami i sprawdzając położenie wirnika przełączam cewki, ale to też wymaga rozebrania silnika co proste nie jest.

Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto