Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Jak sprawdzić na mierniku baterie "paluszek"

29 Sie 2009 12:30 24601 15
  • Poziom 21  
    Witam,

Mam parę (nie wiem czy dobrych) baterii "paluszków" zarówno AA jak i AAA Energizer Ultimate Lithium co wiem że używałem ich ale ile i do czego tego już nie pamiętam - a nie chce wyrzucić dobrych baterii co trochę za nie dałem :D. Mam taki miernik jak poniżej

Jak sprawdzić na mierniku baterie "paluszek"

ma on opcję BATT do sprawdzania baterii. Tylko przyznam się że nie wiem jak poznać na tym mierniku czy bateria jest dobra czy już do wyrzucenia.

Jest możliwość sprawdzenia przy pomocy tego miernika w inny sposób czy w/w baterie są dobre, np. czy mają odpowiednie napięcie, jakie powinno być to napięcie i jak wówczas ustawić miernik?.

Pozdrawiam,
    Artur
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Oczywiście. Ustaw zakres 2,5V po lewej stronie na szarym tle i zmierz napięcie.
  • Poziom 21  
    Ustawiłem sobie na 2.5 V i sprawdziłem baterie i każda z nich pokazuje że ma wartość 150 na czarnym pasku AC DC miernika, to dobra jest bateria, dobre ma napięcie?.

Jak by była lub będzie zużyta to wartość będzie mniejsza?.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    nie 150 a 1.50V, jest to dobra bateria. Wyładowana miałaby niższe.
  • Poziom 21  
    Ups, gafa z mojej strony, 1.50V ma być.

Dzięki za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Ja przy pomiarze baterii nie należy sugerować się jedynie wartością napięcia. Zawsze mierze jeszcze prąd zwarcia baterii. Wiele razy się spotkałem z bateriami które miały prawidłowe napięciem a prądowo to nawet 100mA z nich się nie dało wyciągnąć.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Możesz dla dokładniejszego sprawdzenia stanu baterii zmierzyć jej napięcie pod obciążeniem. Jako obciążenie możesz wykorzystać żarówkę 1,2V albo odpowiednio dobrany rezystor.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    a może miernik na fotce sam dodaje takie obciążenie, przecież jest na nim skala dla baterii (REPLACE i GOOD) czyli WYMIEN i DOBRA wystarczy pewnie wybrać to na pokrętle BATT 1,5
  • Poziom 21  
    A na tym moim mierniku można zmierzyć jeszcze prąd zwarcia baterii?.

Owszem jest taka opcja jak sprawdzenie baterii. Tą opcją też sprawdzałem i wszystkie baterie były GOOD (dobre) nie było wskazówki do samego końca ale tak w połowie GOOD znajdowała się wskazówka.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Bądź co bądź pomiar napięcia jest skuteczniejszy od kolorowych obrazków. Przynajmniej nie ma żadnej tolerancji tylko czysty odczyt napięcia.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    kasjo napisał:
    Ja przy pomiarze baterii nie należy sugerować się jedynie wartością napięcia. Zawsze mierze jeszcze prąd zwarcia baterii. Wiele razy się spotkałem z bateriami które miały prawidłowe napięciem a prądowo to nawet 100mA z nich się nie dało wyciągnąć.

Potwierdzam :) Pomiar prądu zwarcia daje wyraźny obraz o stanie danego ogniwa.
  • Pomocny post
    Poziom 2  
    Po pierwsze każdym miernikiem mierzącym napięcie stałe możesz zmierzyć taką baterię mierząc napięcie.
    Natomiast w tym mierniku masz możliwość "szybkiego" sprawdzenia baterii czy dobra czy do "wyrzucenia" ;)
    Przy bateriach paluszkach , czyli napięcie 1.5V ustawiasz jak pokazałeś na zdjęciu i przykładając końcówki miernika:
    + do plusa baterii, - końcówki miernika do minusa baterii.
    Wskazówka powinna się wychylić na w stronę GOOD jeżeli dobra, im lepsza tym bardziej się wychyli w prawo:)
    Im bateria słabsza to wskazówka będzie coraz mniej się odchylać w prawo.
    Pole na mierniku "?" to już granica bateria dobra lub zła. Pole REPLACE to bateria zła , do wymiany.
    Na twoim mierniku możesz zmierzyć "szybko" baterie 1.5V oraz 9V (ustawienie o jedno w lewo od aktualnego)
    Pamiętaj o biegunach baterii i końcówek miernika, aby wskazówka dobrze się wychylała:)
    Ogólnie bez tego przestawiając miernik na dane napięcie możesz mierzyć "każdą" baterię/akumulator.
    Ustawiaj miernik tak aby napięcie akumulatora mierzonego nie było większe niż to ustawione w mierniku!
    Możesz uszkodzić sobie miernik (w większości spali się bezpiecznik, ale lepiej nie ryzykować!)
    Przykładowo dla akumulatora 12V, ustaw 50V DC (dc stałe napięcie - tam gdzie maż polaryzację "+" i "-"),
    ustawienie napięcia niżej niż 12V czyli przykładowo 10V DC to już ryzyko uszkodzenia miernika!
    Dla napięcia zmiennego ustawiasz napięcia AC , tak samo, więcej lub tyle samo co w mierzonym sprzęcie, nigdy mniej!
    Z wyższymi napięciami to już uważaj żeby się nie dotknąć! (np 50V w górę:) )

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    asziatko napisał:

A na tym moim mierniku można zmierzyć jeszcze prąd zwarcia baterii?.

Niestety nie. Ten miernik ma zakres do 250mA, to jest zbyt mało nawet dla baterii.

Mógłbyś zmierzyć spadek napięcia na znanej rezystancji a prąd wyliczyć. Ale do czegoś takiego raczej nie warto.
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Kiedyś były mierniki do testowania baterii, które pokazywały napięcie i miały przycisk do obciążenia baterii - odczytywało się napięcie i wciskało na chwilę przycisk, żeby zobaczyć, czy bardzo spadnie pod obciążeniem. Można podłączać miernik do baterii, dołączać do niej na chwilę obciążenie (np. żarówkę od latarki) i patrzeć, na ile spada napięcie.

Nowe ogniwo "1.5V" daje nieco wyższe napięcie - nawet do 1.7V - i takie napięcie wskazuje, że ogniwo nie było używane, ale wypada mieć sprawdzony miernik, bo zdarza się, że jest źle skalibrowany i pokazuje nieprawidłowo, współczesne mierniki cyfrowe lepiej trzymają kalibrację, stare analogowe bywały pod tym względem mierne.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Określenie "dobra" czy "zła" jest pojęciem względnym.
    To samo ogniwo do aparatu fotograficznego może się nie nadawać. Aparat sam mierzy jego napięcie przy określonym obciążeniu i błyśnie napisem "Low Battery" lub podobnym i się wyłączy. Myszka bezprzewodowa będzie się zacinać.
    Wstawienie takiego ogniwa do ściennego zegarka LCD pozwoli na półroczną pracę zegara.
  • Poziom 21  
    Nabyłem miernik elektroniczny z cyfrowym wyświetlaczem pokazujący napięcie V ile ma bateria - tester baterii 1.5V oraz 9V.