Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabilizacja prądu w połączeniu szeregowym kilku diod LED

janusz2k 29 Sie 2009 17:20 1672 2
  • #1 29 Sie 2009 17:20
    janusz2k
    Poziom 14  

Wymyśliłem prosty stabilizator prądu dla kilku diod LED łączonych szeregowo.
    Idea polega na tym, że jedna z diod LED w szeregu służy jako napięcie odniesienia dla stabilizatora prądu. Upraszcza to cały układ, który składa się z zaledwie kilku elementów.
    Stabilizacja prądu w połączeniu szeregowym kilku diod LED
    Napięcie zasilające nie powinno znacznie przekraczać wartości wyliczonej ze wzoru z uwagi na moc wydzielaną na tranzystorach (mogą być np BD135 i BD136). Najlepiej dobrać ilość LEDów w szeregu do użytego zasilacza.

0 2
  • #2 29 Sie 2009 18:14
    -RoMan-
    Poziom 42  

Na pierwszy rzut oka wygląda dobrze. Jeśli sam to wymyśliłeś, to tylko pogratulować inwencji.

0
  • #3 29 Sie 2009 19:52
    janusz2k
    Poziom 14  

Kiedyś (ponad 10 lat temu) użyłem tego układu do linijki światła stopu w aucie. Łączyłem po 5 LEDów w szeregu i użyłem 5 takich układów (w sumie 50 LED w 5 grupach). Były to czasy, gdy nie było takich modułów w sprzedaży ;)
    Jak sprawdziłem - od ok. 10V do 16V prąd niewiele się zmieniał, zatem stabilizacja działała.
    Obecnie często łączy się diody w grupy (np w oświetleniu), więc pomyślałem, że układ może się komuś przydać.

0