Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepływomierz BOSCH - wymiana czujnika temp. powietrza

mariusz_ps11 29 Sie 2009 19:43 10147 0
  • #1 29 Sie 2009 19:43
    mariusz_ps11
    Poziom 10  

Witam wszystkich. To mój pierwszy post, więc proszę o wyrozumiałość.
    Podjąłem się dzisiaj naprawy przepływki z mojego Opla Vectry, silnik C20NE. Około roku temu zapaliła się CHECK i pojawił się błąd (chyba 69) związany z czujnikiem temp. zasysanego powietrza. Wstawiłem rezystor i tak jeździłem do tej pory, aż wpadł mi w ręce czujnik od Volvo (niezintegrowany z przepływką). Przelutowałem termistor do BOSCHa. O ile się nie mylę to są dwa rodzaje termistorków i różnią się tym, że rezystancja rośnie albo maleje ze wzrostem temp. Sprawdziłem w necie jaki powinien być, pomiar omomierzem -pasuje.
    Przepływomierz wygląda tak:
    Czujnik znajduje się w tym miejscu
    Próbowałem wlutować bez rozbierania ale nie udało się, ukruszyły się druciki. Może i lepiej, bo są bardzo cienkie i pewnie odpadłyby na skutek drgań. Więc rozbiórka, zaczynamy od plastikowej pokrywki, przyklejona na silikon (nie wiem czy fabrycznie), dalej 4 śruby na krzyżak
    Trzeba odlutować kabelek od ślizgacza potencjometru
    Zdejmujemy resztę plastikowej obudowy (delikatnie, żeby nie uszkodzić potencjometru) w której zamontowany jest feralny czujnik
    Zdejmujemy osłonkę U termistora - jest tylko zaczepiona końcami
    Teraz usuwamy to co pozostało po starym termistorku, wywierciłem wiertłem 1mm otworki i wstawiłem miedziane druty. Kupiony w sklepie elektronicznym pewnie ma długie końcówki
    Trochę kleju do uszczelnienia drucików. Przylutowany termistorek wygląda tak
    Sprawdzamy obwód omomierzem na wyjściu kostki piny 4 i 5 i skręcamy. Osłonka U, 4 śruby, lutujemy i mocujemy kabelek ślizgacza, pokrywka na silikon i gotowe.
    Przepływka pracuje dobrze i nie ma CHECK. Zdjęcia robiłem telefonem więc sorry za jakość. Pewnie warto to naprawić samemu bo podejrzewam, że warsztat wymienia cały przepływomierz który sporo kosztuje a sam termistor kilkadziesiąt groszy. Pozdrawiam.

Szukaj w 5mln produktów