Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat generatora wn na trafopowielaczu

Dragas 05 Wrz 2009 12:10 29567 93
    nemo07
    Poziom 36  
    Dragas napisał:
    ... Załączam po kolei wszystkie przełączniki. ... Jeden z IRF'ów staje w płomieniach. Szybko wyłączyłem wszystkie możliwe przełączniki i wyjąłem wtyczkę z gniazdka.

I ty moje pytanie, co mogło spowodować zapalenia się tego IRF'a ?
    Ile masz w koncu tych "wszystkich możliwych" przelacznikow? Przeciez specjalnie napisalem i podkreslilem, ze ma byc jeden wspolny!
    Czytasz w ogole posty ... oprocz wlasnych?
  • PCBway
    Dragas
    Poziom 26  
    Zrobiłem tak jak napisałeś, dałem 1 przełącznik wspólny na masy mosfetów!

W układzie są 3 przełączniki:
    1. przed trafem
    2. za trafem
    3. do mas mosfetów
    Otaku9
    Poziom 23  
    Mówiąc trafo, masz na myśli transformator zasilający czy trafo HV.
    Możesz dać następnym razem filmik odpalania ZVS?
    I najlepiej zmniejsz moc zasilania, może próby na niższym napięciu uratują mosfety.
    Dragas
    Poziom 26  
    Ok, następnym razem, jak nie zapomnę nagrać, do dam filmik odpalania ZVS'a.
    Dzisiaj zamówiłem IRFP250 i jeszcze jakiś komplet mocniejszych. Jak przyjdą, to je wlutuje i napisze jak działa.

Niestety nie wiem kiedy przyjdzie przesyłka z tymi elementami, ponieważ nie na chwilę obecną nie mają wszystkich na magazynie.

Dragas napisał:
    ...Zbliżam do siebie końce trafa TV...

Chyba wiadomo, żę chodzi o transformator od TV :!:
    nemo07
    Poziom 36  
    tlock napisał:
    Ja wykonałem tego zvsa, działał a częsci dałem koledze Dragasowi:
    Więc te Bzdury od indukcyjności dławików i połączeniach można odstawić na bok.
    I co to za głupota ...
    Układ został zaprojektowany pod irfp250 ( 0.073 OHM)I taki RDS ma być. A nie jakieś inne Ja trzymałem się wg schematu i wszystko działało.
    No tak, "zaprojektowany". ... Mozna sie bylo domyslic. :lol:

Dragas. Albo nie czytasz, co sie do Ciebie pisze, albo niewiele z tego rozumiesz.
    Dorzuce pare glupot.
    Pojemnosci w zasilaczu masz za malo. Powinno byc min. ok. 10000 razy tyle, co pojemnosc rezonansowa (6.8mF dla 0.68uF na schemacie Otaku9). Z 2.3mF nie mozesz miec wiecej niz 0.22uF. Do dalszych testow lepiej wlacz sobie w szereg z trafo sieciowym zarowke 50W.
    Trzymaj sie schematu, byle mocno, bo jak puscisz, ... to wiesz. Ten wciaz utajniony (?), wiec czysta strata czasu z takim doradztwem.
    Zreszta masz tu kolege projektanta u boku ... to juz z gorki.

Papatki
  • PCBway
    Ptolek
    Poziom 36  
    Dragas, już w poprzednim Twoim temacie, który wylądował w koszu, pisałem, że dławik ma zbyt małą indukcyjność. To zaledwie 13 zwojów na rdzeniu proszkowym, który w bardzo optymistycznej wersji może mieć AL=120nH. To daje indukcyjność 20uH, a na oryginalnym schemacie jest napisane 47-200uH. Może nie mam racji, ale dopóki nie sprawdzisz z większym dławikiem, to będziesz palił tranzystory jeden za drugim...
    Robiłem ten układ z kilkoma różnymi dławikami, i wiem, że jak był za mały, to układ nie chciał się wzbudzić i już. To, że u kolegi tlock działało z takim dławikiem, może wynika z tego, że układ został zaprojektowany do konkretnej rezystancji rds_on :D a tak serio, czynników umożliwiających wzbudzenie się jest sporo, włącznie z charakterystyką tranzystorów, zasilacza, uzwojeniem transformatora, pojemnością w zasilaczu i fazą księżyca. No może z tym ostatnim przesadziłem, ale nie zaszkodzi wziąć poprawkę i na to :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Mirek Z.
    Moderator
    Przypominam niektórym z kolegów, że na forum obowiązują zasady pisowni - p.15 regulaminu. Proszę nie tłumaczyć się klawiaturą itp. - jak widać można:
    nemo07 napisał:
    Ile masz w koncu tych "wszystkich możliwych" przelacznikow?

Proszę nie zmuszać mnie do udzielania ostrzeżeń.
    lodzik1990
    Poziom 18  
    Panowie próbowaliście może wykonać tą przetwornicę ? http://www.lucaslab.grandhost.pl/generator_HV.htm bo ja tak ale nie wiem dla czego gdy mam już podłączony transformator HV i chcę podłączyć go do drabiny Jacoba to mi się tranzystory nagrzewają do stu stopni w parę sekund i wybuchają ?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Otaku9
    Poziom 23  
    Tlock, po co sie przyznajesz do takiej fuszerki, jeszcze to koledze wciskacz, a on informatyk i sie męczy. Opisz na jakich parametrach go uruchomiałeś.
    Tak sie ludzie mnie nie słuchają :P ale ja bym tam po prostu poprawił konstrukcje, nie dodawał nowych rzeczy, lecz postarał się zminimalizować układ dla pomniejszenia zakłóceń i desynchronizacji.

Szkielet-s1, robiłeś SSTC. IRFP460 dostają za słaby sygnał otwarcia. Ja bym polecał otwierać je sterownikiem półmostka IRxxxx. Napewno poprawi to efekt i sprawność sałości. TL494 możesz zastąpić ne555, ale nie musisz, to tylko generator częstotliwości.
    lodzik1990
    Poziom 18  
    Może i generator ze strony lucaslab daję takie same efekty co zvs ale za to jest wiele razy mniejszy od przetwornicy mazilliego. ZVS musi być zasilany trafem o dość dużym ciężarze a tutaj bezpośrednio z sieci zasilam i mam dużo ładniejszy łuk na drabinie Jacoba jak to jest przy zvs.
    Otaku9 nie długo mam zamiar dokończyć swoją sstc .
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    lodzik1990
    Poziom 18  
    ZVS jak i przetwornica ze str lucaslab są niebezpiecznymi zabawkami. flaki można gdzieś zawsze zamknąć w jakiejś obudowie.
    Dragas
    Poziom 26  
    A może dopuki nie dojdą IRFP250, zbuduję coś innego, np to http://www.lucaslab.grandhost.pl/zvs.htm.

Tylko może być problem z dławikiem. Czy mogę kupić gotowy dławik z elektronicznego, tylko nie wiem czy on się nada. A, jakim napięciem i natężeniem mam zasilać ten układ?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Dragas
    Poziom 26  
    Czyli w takim ujładzie zostaje przy standardowym układzie ZVS'a.

A po 2.:
    Dragas napisał:
    Czy mogę kupić gotowy dławik z elektronicznego, tylko nie wiem czy on się nada.

Czytaj dokładnie całego posta! Nie mówiełm o dławiku, który Ty mi dałeś, tyko chce kupić ze sklepu, który będzie miał 100uH!
    Otaku9
    Poziom 23  
    (Jak to kiś mod zobaczy to wszystko pousuwa i da każdemu bana na miesiąc :D )
    Tlock, Ja nie jestem debilem żeby zasilać SSTC IRxxxx, czytaj dokładniej posty :P Pisze do kolegi szkielet-s1 żeby zmienił sterowanie generatora hV ze stronki lukasa na lepsze, prostrze i wydajniejsze, IRxxxx. O SSTC wspomniałem żeby porównać półmostki obydwu konstrukcjii.
    Ale tak jak mówi Dragas, czytaj dokładniej posty.
    Swoją drogą że istnieją już i można kupić szybkie IR-ki, so było niedawno poruszane na stronie elektrody.

Dodano po 3 [minuty]:

tlock napisał:
    ...Fuszerkę :) Mój Zvs? hmm no jak kto woli ja nie oceniałem twojej fuszerki mostka na igbt :) No ale cóż... :) Tak przetwornica lucasa jest bardzo fajna jak i bardziej mobilna ale za to bardziej niebezpieczna.

Mój testowy mostek wyszedł bardzo dobrze, i podołał zadaniu testu sterowania SSTC :)
    Modół IGBT miałem praktycznie za free, więc nie płacze nad jego stratą, bo mam dwa inne na jego miejsce :) Te już do prawdziwej konstrukcji.

I musze przyznać racje co do niebezpieczeństwa przy konstruowania układów HV. Codziennie narażamy swoje życie i zdrowie dla sztuki, którą jest tworzenie wysokich napięć.
    lodzik1990
    Poziom 18  
    Otaku9 sterowania nie opłaca mi się już zmieniać bo i tak miałem dużo roboty żeby tą przetwornicę uruchomić. Pamiętam jak tranzystor irfp460 zrobił się gorący i strzelił po chwili razem z kondensatorem 200v,330uf z niego to ogniem dawało aż do chwili rozwinięcia się folii alu.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Otaku9
    Poziom 23  
    Ja tam wolę poświęcić 4 browce a mieć dobry element. Mamy różne priorytety :)
    IR warto kupić na przszłość, np dla konstrukcji dużego pieca Indukcyjnego, lub do uzyskania 100 kV na trafie HV. Może no sporo uprościć.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Otaku9
    Poziom 23  
    Ja uzyskałem 70kV na trafopowielaczu (czarne trafo hV). Zdjęcia były na elektrodzie. Uzyskałem to za pomocą klucza tranzystorowego (irf640) na kostce 555. Sygnał otwierający wzmocniłem dodatkowym tranzystorem, co poprawiło efekt z 40 do 70 kV. Obserwowane były też przebicia do uzwojenia pierwotnego, ale nie uszkodziło to całości. Raz, gdy demonstrowałem jego moc wybuchł tranzystor kluczujący, podczas zasilania trafem 150W, co jest dużo za dużo dla niego.
    Normalne trafo powinno być zanurzone w oleju transformatorowym, tak jak w projekcie Slu_1982 własnej konstrukcji trafa HV.
    Rdzeń dławika zapewne jest dobry,ale ma za małą ilość zwoi nawiniętych, przez co nie chroni to ZVS tak jak by mógł. Pamiętajcie że każdy dodany zwój zwiększa indukcyjność cewki w kwadrat ich liczby.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    lodzik1990
    Poziom 18  
    Zaraz zaraz 1 cm równa się jednemu kv - oltowi tak to się ma przy normalnym napięciu. a przy impulsowym wytwarzaniu napięcia to 1mm = 1 kv.

Dodano po 2 [minuty]:

Jak jestem w błędzie no to mnie poprawcie. co do pierwszego to jestem pewien na 100%, że tak jest.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Mirek Z.
    Moderator
    Bardzo proszę - sprzeczajcie się mniej emocjonalnie, za to piszcie bez błędów!
    Doprawdy, temat jest coraz bliżej kosza - aż trudno go czytać.
    methyl
    Poziom 16  
    Dragas!
    Zmiana tranzystorów na IRFP250 będzie skutkowała jedynie tym iż spalisz droższe elementy.
    Jako tranzystory zastosuj właściwie obojętnie jakie ale o napięciu DS 200v lub więcej i prądzie przynajmniej 12A. Ważne aby na złączu był mały opór.
    IRF 640 są do tego prawie że idealne.

A teraz o tym dlaczego Ci pali mosfety.
    Piszę z praktyki bo układ ZVS u mnie pracował przy trafopowielaczach, trafach, i trafach z oddzielnymi powielaczami na nawet 200kV.
    Pali Ci tranzystory bo HV dostaje się na klucze. Jak dokładnie to nie ważne.
    Zrób 3 rzeczy:

1. Uzwojenie pierwotne trafopowielacza nawiń przewodem w dobrej izolacji, na rdzeniu owiniętym czyms izolującym. Czasem jest to trudne bo większość trafopowielaczy ma małą szczelinę przy rdzeniu a obudową.
    2. Sam rdzeń połącz elektrycznie przewodem, musisz to zrobić umięjętnie bo jeśli np. okręcisz go drutem to będzie upraszczając zwarcie. Sugeruję odizolować pare cm przewodu i przyłozyć go do rdzenia i owinąć czym izolującym na scisk.
    3. Przewód ten łączysz z wyprowadzeniem "zerowym" trafopowielacza a to wszystko uziemiasz(kaloryfer, parapet)

Tak przygotowany układ o ile jest zbudowany na dobrym zasilaniu i sprawnych częściach nie powinien się już palić.

Jeśli pali się dalej to wywal zenery, te rezystory na bramkach odłącz od plusa i połącz do 12-15V przez jakis zewnętrzny zasilacz. Między właśnie te rezystory(+) a mase układu.

Robiłem układy typu ZVS na różnych tranzystorach w tym na IGBT i wiem że zmiana ich nie wiele da, dalej będzie palić. Musisz usunąć zasyfianie układu przez HV.
    Otaku9
    Poziom 23  
    Ja bym jeszcze dodał zapomnienia o pająku jeżeli chcesz mieć porządny układ.
    Taka drobnostka, że bazy tranzystorów muszą być od siebie oddzielone jakimikolwiek rezystorami, bo Inaczej obie bazy będą ci sie na raz zwierać. Zenerki faktycznie nie są tu konieczne przy zasilaniach rzędu 25V.
    Oczywiście nie można zapomnieć o dobrych lutowaniach, bo te pokazane na zdjęciu wołają o pomstę do nieba. Nawaliłeś za dużo cyny, co może powodować zimne luty.