Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik uniwersalny ALDA AVD830 BUZ wyświetla tylko "1&

29 Sie 2009 21:08 3317 2
  • Poziom 26  
    Witam
    Posiadam miernik ALDA AVD830 BUZ, ale uszkodził mi się w nie wiadomo jako sposób.
    Jeśli go włączę, to czasami pokazują się losowe cyferki, ale za chwile (05-1.5s) przeskakuje i z lewej strony wyświetlacza pokazuje się tylko cyferka 1. Nie wiem czym jest to spowodowane, Na zdjęciach można zaobserwować 1 wyłamany rezystor, który jest spalony. Zamieniłem go (trzymając go w palcach) na działającego 10k (bo tyle przez chwile wskazywał na jego mierniku), ale cały czas efekt jest taki sam.

Do postu dołączam fotki miernika.

Wiem, że ten miernik nie jest super zaawansowany, ale mi wystarcza.
    Bardzo proszę o pomoc i wielkie dzięki z góry za pomoc.

Miernik uniwersalny ALDA AVD830 BUZ wyświetla tylko "1& Miernik uniwersalny ALDA AVD830 BUZ wyświetla tylko "1& Miernik uniwersalny ALDA AVD830 BUZ wyświetla tylko "1& Miernik uniwersalny ALDA AVD830 BUZ wyświetla tylko "1& Miernik uniwersalny ALDA AVD830 BUZ wyświetla tylko "1& Miernik uniwersalny ALDA AVD830 BUZ wyświetla tylko "1&
  • PCBway
  • Poziom 43  
    Witam,
    ten spalony rezystor ma wartość 1000Ω (widać 'najstarszą' cyfrę = 1) i powinien mieć tolerancję ±1% (choć tamten - co widać - ma tolerancję ±5%).
    Miernik uniwersalny ALDA AVD830 BUZ wyświetla tylko "1&
    Tego jestem pewien bez dokładnej znajomości schematu przedmiotowego miernika , a wynika to z analizy wartości rezystorów widocznych na lewo (zielone kolejno: 9000Ω, 90000Ω, 900000Ω=353000Ω+547000Ω) od spalonego rezystora, oraz ze znajomości konstrukcji dzielnika napięcia stosowanych w tego typu miernikach.
    Napisałeś, że nie wiesz w jaki sposób ten rezystor uszkodził się, a ja Tobie odpowiem:
    mając wybrany zakres pomiaru rezystancji 200Ω podłączyłeś przewody pomiarowe pod znaczną wartość napięcia.
    Naprawa (wymiana rezystora) jest możliwa i jest duża szansa, iż miernik ten odzyska pełną sprawność.
    Ale ostrzegam przed odłączeniem płytki obwodu drukowanego - wykręcenie śrub - od korpusu miernika oraz przełącznika zakresu, ponieważ mogą "rozlecieć się" styczki przełącznika i będą następne kłopoty.
    Naprawa powinna polegać na wycięciu uszkodzonego rezystora i dolutowaniu nowego do punktów lutowniczych.
    Mając wprawę w lutowaniu można pokusić się wylutować ów rezystor grzejąc punkty lutownicze od strony tego rezystora.

Pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 26  
    Tylko ja dostałem ten miernik jak miałem 6 lat, i mierzyłem nim tylko napięcie nie przekraczające 18V, więc nie wiem w jaki sposób mógł się spalić ten rezystor.

Doszedłem i dowiedziałem się dlaczego miernik od pewnego czasu wskazuje tylko "1". Mianowicie przed wyjazdem na wycieczkę klasową chodził jeszcze dobrze, kupiłem zestaw avt (generator wysokiego napięcia), zbudowałem go i pojechałem na wycieczkę. Podczas mojej nieobecności brat zmierzył napięcie na wyjściu tego generatora i miernik się zepsuł. Ale czy możliwe, że od tego? Nigdy nie mierzyłem napięcie wyjściowego tego generatora, ale oceniam je na około 2kV (iskra około 2mm). A miernik może mierzyć maksymalnie 1kV stałego i 750V zmiennego.