Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uczciwy admin?

08 Cze 2004 22:40 1883 16
  • Poziom 15  
    jestem podlaczony do sieci przez karte radiowa, nie widze innych w sieci tylko mam dostep do netu i to mi pasuje, ale jest cos dziwnego. nie moge sciagac pilkow za pomaca kazy bo, jak mowi admin na sieci jest firewal i kaza odpada, spoko w koncu sa inne, np. e-mule i wszystko byloby OK, ale dowiedzialem sie ze inni, polaczeni kablem, nie radiowka ciagna normalnie kaza. moje pytanie brzmi: czy admnin mogl tylko mi zablokowac jakies porty z ktorych kozysta kaza, a innym nie? czy poprostu tak musi byc ze Ci co maja radiowke tak wlasnie maja? czy poprostu admin cos kreci? bo place za to i wolalbym w pelni kozystac z tego za co place.
  • Poziom 17  
    tak admin ma mozliwosc zablokowania tobie portów z których korzystaja programy P2P ,mialem taki sam problem i zadawalem to samo pytanie juz kiedys na forum i doradzili mi koledzy zebym wpisal w Progr.P2P sobie port z jakiego ja korzystam na stale z PROXY port 8080 i wsio dziala bez problemu
  • Poziom 11  
    Oczywiscie ze powinienes sie domagac odblokowania portow na ktorych chodzi kazaa. Jezeli placisz tyle co ci z kabla to sprawa jest oczywista. Zalozenie blokady na kaze ewidentnie sugeruje ze twoj admin nie potrafi sobie poradzic z utrata interaktywnosci przez nadmiar polaczen jak i wysycenie pasma przez ten program i tym samym poszedl na latwizne. Zaproponuj mu zamiast blokady dobra konfiguracje (shaper np za pomoca htb) o ile macie w sieci serwer a nie router.
  • Poziom 15  
    no wlasnie chyba bede musial sie domagac tego za co place. chcialem sie tylko dowiedziec czy naprawde dla bezpieczenistwa stosuje sie takie blokady i czy w sieci normalnej (nie radiowej) nie trzeba tego robic. ale w sumie z tego co on (admin) to niby na serwerze jest wladsnie firewall i to jego sprawka ze wlasnie porty od kazy sa zablokowane. no ale gdyby tak bylo to chyba nikt by nie mogl kozystac z kazy, bo czy radiowka czy kablem wszystko bierze net wlasnie z tego serwera.
  • Poziom 15  
    do zwirek2. no tez o tym czytalem i probowalem w kazie wpisac wlasnie jakies inne porty i guzik, no ale portu 8080 nie probowalem. zobaczymy.
  • Poziom 22  
    Ja sam jestem użytkownikiem radiówki i wkurza mnuie już polityka właścicieli: przyłączyli masę ludzi i wszystko ślimaczy się jak chłolera. W dodatku zablokowali kaazę i wymianę plików wewnątrz sieci i narzekają że userzy w sieci spowalniają sieć bo dużo ściągają z neta
    Ostatnio przegięli już pałę i zacząłem z nimi wojnę: http://www.inet.biz.pl/forum/viewtopic.php?t=31 :)
  • Poziom 11  
    Najgorsze w tym wszystkim jest, ze coraz czesciej za budowe sieci zabieraja sie osoby zupelnie niekompetentne, ktore ograniczaja sie do poczytania 2 stron i kilku postow i na tej podstawie staja sie adminami, wrecz bogami w swojej sieci :). Czytajac link apstynenta dochodze do tego samego wniosku co wyzej, pojscie na latwizne.
    Najlepszym sposobem jest znalezc kilka osob znajacych sie na sprawie i poskladac ta siec z prywatnych funduszy. Im wiecej bedzie komercyjnych firm, ktorzy maja admina takiego jak wy tym wiecej bedzie skarg. Dziwi mnie tylko, ze skoro pobieraja oplaty, tym samym zarabiaja na swoje zycie, to niech wloza troche wysilku w odpowiednia konfiguracje serwera. A potem dziwic sie ze narzekaja na robotnika opartego o lopate, skoro wiekszosc grup zawodowych jest wlasnie "oparta o lopate".
  • Poziom 21  
    Zajmuje sie taka niewielka siecia wlasnie (15 kompow) i moge powiedziec ze zrobienie podzialu na serwerze przynosi znakomite rezultaty. Na poczatku jak bylo na 6 osob i mielismy SDI wszystko chodzilo w miare dobrze bo szlo sie z ludzmi dogadac, z uplywem czasu bylo coraz gorzej. Dolaczymy sie kolejne osoby i przeszlismy na DSL. Jako ze jest to lacze asynchroniczne to upload mamy znacznie mniejszy niz download. Nie ma nic gorszego jak zapchany upload przez P2P. Wtedy to nic nie chodzi. Nawet na stronke ciezko sie jest wbic. Jezeli downlad jest zapchany to chodzi to ciezej niz normalnie ale jest do przezycia. Po zrobieniu podzialu (jest to podzial dynamiczny) kazdy dostaje czesc lacza do swojej dyspozycji. I teraz tak: jezeli nie uwaza i zapcha swoja czesc lacza np. ktos wysysa od niego cos przez P2P to ma pecha i wszystko sie wolniej u niego otwiera (ale tylko u niego). Uprzejmie wszystkich uprzedzilem ze moze zaistniec taka sytuacja i ze jezeli sami nie ogranicza sobie transferow to net bedzie im wolniej chodzil. Ludzie bardzo dobrze (na ogol) sobie z tym radza i nikt nie narzeka. Wewnatrz po LANie tez mozna sobie sciagac od siebie do woli, czasami sobie w cos pogramy i ogolnie jest fajnie. Takze polecam jak najbardziej zrobienie sobie podzialu lacza i mysle ze wiekszosc osob bedzie szczesliwa.
    Teraz t chyba ja sie rozpisalem :)
  • Poziom 15  
    a jeszcze mam takie pytanie juz troszke z innej beczki. czy moge (jesli tak to jak) podzielic sobie to moje lacze, tzn. chodzi mi oto zeby przypisac odpowiedni transfer na p2p, a reszte na cala reszte. np mam 128 kbp i chce np. 64 przypisac e-mule i zeby wiecej nie wykorzystywal, a reszta na inne rzeczy. jakim programem moge to zrobic?
  • Poziom 42  
    infra napisał:
    mam 128 kbp i chce np. 64 przypisac e-mule i zeby wiecej nie wykorzystywal
    eMule sam w sobie ma odpowiednie opcje do ograniczenia transferu przychodzącego i wychodzącego.
  • Poziom 28  
    Panowie (pań tu raczej nie ma ;) ), spokojnie rozważcie wszystkie za i przeciw.
    Zgadzam się, że płacąc określony abonament mamy prawo wymagać, jeśli admin nie określi że są jakieś ograniczenia. Pomijając legalność p2p, weźcie pod uwagę, że inaczej ma się sprawa przy instalacji kablowej, a inaczej radiowej. Kabel "łyknie" wszystko, radio, które jest dużo wolniejsze już nie. Stosując nawet najszybsze obecnie urządzenia radiowe 108MBps ( nie dość że drogie to do d***) uzyskujemy tylko transfer ok. 40-45mbps, podczas gdy w powszychnym użyciu są stacje bazowe 22mbps, czyli o wydajności ok. 10Mbps. Teraz policzcie, ilu potrzeba użytkowników z transferem 128kbps żeby wysycić takiego wapa, a do tego dochodzą jeszcze gry sieciowe, przesyłanie plików (czyt. filmów) pomiędzy komputerami itp. Do tego dochodzą jeszcze urządzenia klienckie (karty), które również nie należą do najszybszych ze względu na cenę - aby dać klientowi zestaw z najszybszą możliwą kartą z dobrą anteną zapewniający stabilną i szybką pracę przy zmiennych warunkach atmosferycznych, to zestaw taki musiałby kosztować nie 400 czy 500zł, ale niemal 1000.
    Dlatego właśnie w sieciach radiowych stosuje się separację użytkowników radiowych oraz ogranicza się transfer p2p.
    A wiem co mówię bo jestem adminem.
  • Poziom 11  
    Z calym szacunkiem, ale mam sytuacje w ktorej wielu uzytkownikow sieci jest wpietych na kilka acces pointow i dobra konfiguracja zapewnia dobry transfer nie wysycajac calego pasma, a acces point pracuje 22Mbps. Oczywiscie ze stosuje ograniczenia, ale jak mowie ograniczenia a nie blokady, a tu cala dyskusja toczy sie o blokady. Zgadzam sie z toba ze bez ograniczen to nawet "kabel by tego nie lyknal"
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    infra napisał:
    a jeszcze mam takie pytanie juz troszke z innej beczki. czy moge (jesli tak to jak) podzielic sobie to moje lacze, tzn. chodzi mi oto zeby przypisac odpowiedni transfer na p2p, a reszte na cala reszte. np mam 128 kbp i chce np. 64 przypisac e-mule i zeby wiecej nie wykorzystywal, a reszta na inne rzeczy. jakim programem moge to zrobic?

Najlepszym sposobem jest tzw. samo ograniczanie zgadza się np. emul ma niby coś takiego wmontowane, ale to nie do konca działa tak jak powinno. Najlepszym sposobem jest program Netlimiter, w którym możesz ograniczyć dla każdego programu co korzysta z internetu upload i download i ustawić go na takim poziomie jaki Ci odpowiada...
    Załączniki:
  • Poziom 22  
    A ja miałem telefon od admina 8)
    Zadzwonił z pretensjami że szargam dobre imię firmy :sm15: i wyjaśniał mi 15 minut że firma cały czas prężnie działa i w pewnym momencie nawet przekonał mnie że net działa u mnie tak jak trzeba :wink:
    Umówiliśmy sie na zmiane anteny, przyjechała ekipa, zmienili i dalej jest tak samo jak było :sm16: No ale obiecali że za kilka dni jak odpalą nowy Acces Point to mnie tam przepiszą i nie będe miał ograniczenia transferu :D Myślę że nic to nie zmieni bo zaraz na tym nowym AP będzie 1/4 miasta i dalej wsystko będzie zapchane, no ale cieszy mnie szybka reakcja z ich strony mająca na celu podtrzymanie dobrego imienia firmy.
    W sumie ci goście co u mnie byli mówili lepiej niż ich szef przez telefon i przyznali mi rację że sieć nie działa tak jak trzeba i nie bałdzo wiedzą co z tym zrobić. :roll:

Aha, jeszcze jedna anegdotka: skłądaliśmy z kumplem podania na miesiąc przed wialkanocą 2003 roku (do świąt net miał być założony :D ), do mnie wpadli pod koniec wakacji, do kumpla dopiero miesiąc temu. No i jak zakładali mu antene to "majster" stwierdził że kumpel ma zapchany komin i trzeba to jakoś przepchać. Wzięli stary karnisz który wpadł do komina, po 3 godzinach prób wyciągnięcia go kumpel powiedział: "dobra, to niech on tam zostanie", na co gość: "nie moge na to pozwolić, co by sobie twój tata o naszej firmie pomyślał?"
  • Poziom 16  
    Witam
    Ja jestem adminem wlasnie takiej malej sieci 50-osobowej. Siec jest robiona po znajomosci na laczu DSL 1 Mbit. I teraz jesli chodzi o rozne sprawy to:

1.Kazza czy jak sie to pisze jest ogolnie odrzucanym przez adminow programem z kilku powodow:
    -z nowymi modami kaza sciaga po wszelkich mozliwych portach i wystarczy ze jedna osoba ciagnie to program ten stara sie zawalic maksymalnie cale pasmo,
    -dzieki temu programowi mozna miec na kompie pelno robali , spywarow itp. rzeczy no i trzeba odpalac ADWARE zeby sie ich pozbyc,
    -Sciaga z kilku zrodel naraz podobnie jak DAP (download accelerator) co przy jednej osobie na laczu jest ok ale juz inna www nawet nie otworzy bo ma wtedy max transfer 100 B/s.

2.Oprocz kazy sa tez duzo lepsze programy jak DC++, Emule ktorymi tez mozna filmy posciagac a nie zapchaja lacza az tak bardzo jak kaza.

3.Uzywanie shapera czy dynamicznego podzialu pasma na serwerach z prockiem do 200 Mhz i 32 RAM (czesto taka konfiguracja wystepuje w malych sieciach) zawala serwer do tego stopnia ze samo dzielenie pasma zawala serwer co automatycznie czesto zwalnia neta.

4.Jako admin sugeruje tez ograniczanie czasu sciagania np. nie mozna sciagac w godzinach 10-22 a pozostale mozna i w tych tez godzinach wlaczone jest blokowanie portow (chodzi o sciaganie duzych plikow rzedu 100 MB bo po co komu blokowac sciaganie 10 MB ???).

Ok mniej wiecej wyrazilem swoje zdanie userzy tego moga nie rozumiec ale zeby kazdemu sie podobalo trzeba jakos to ograniczyc i przyciac.

Z gory zapowiadam ze to jest moje zdanie i nie chce sie tutaj na forum z nikim klocic wiec jak cos to spokojnie rozmawiajcie i komentujcie moja wypowiedz , dzieki.

Pozdrawiam
    psychol0(malpa)go2.pl