Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Spadki napięć w instalacji. W gniazdku 185V

p_calka 09 Wrz 2009 20:36 7200 44
    p_calka
    Poziom 10  
    [quote="Mariuszczs"]Napięcie 185V jest cały czas, czy po podłączeniu np tej kosiarki ?
    Bo jeśli cały czas to ktoś pobiera prąd. Być może niewielki bo kable liche.

Napewno bez obciążenia nie będzie spadku i powiedzmy że da się zmierzyć 230V.

Jakie macie bezpieczniki na liczniku ? Może obciążenie takim prądem na jaki pozwalają bezpieczniki będzie powodować upalanie przewodów zasialjących lub nawet transformatora.

Napięcie 185V jest nawet wtedy Gdy nic nie jest podłączone bezpieczniki są dobre 16A ja jestem tylko "początkujący" na elektrodzie a tak w ogóle to jestem elektrykiem od dziecka:D a w zawodzie pracuje juz ponad 10 lat więc nie trzeba mi tłumaczyć takich rzeczy:D sprawę spadku napięć i kosiarki rozwiązałem dodając dodatkowy kondensator rozruchowy(jeden był 16µF) ja dodałem 10µF i kosiarka hula jak należy:D
    stefan1967
    Poziom 11  
    Należy jeszcze zwrócić uwagę na to że jeżeli napięcie jest tak niskie to impedancja zwarcia będzie duża ( może nawet kilka Ohm) to podłączając się urządzeniem dużej mocy do takiej sieci nie ma pewności że podczas awarii zadziała zabezpieczenie . i może dojść do porażenia. W takich obiektach powinno się używać urządzeń nie większych niż 500W.
    Darrieus
    Poziom 38  
    Porażenia albo pożaru, jak zamiast bezpiecznika zaczną sie palić przewieszki i "skrzynki" działkowe. Ktoś już dobrze pisał , instalacje na działkach to często prowizorka al'a Mcgyver, nadaje sie to do podłączenia radia i żarówki, a nie silników 2kW.
    yaroos
    Poziom 11  
    ogólnie interesuję się techniką (praca teZ) i powinienem takie rzeczy po prostu wiedzieć...
    Kto wie czy nie będę mieć kiedyś za dłuuugiego kabla do kosiarki :)
    darek1.65
    Poziom 20  
    Jutro postaram się zmierzyć napięcie na wejściu przedłużacza 50+30 (80m) pomarańczowego z marketu i na zaciskach kosiarki 1700W oraz pobierany prąd dla ciekawych. kosiarka 1400W to nie jest jakieś wielkie obciążenie, bo zwykły czajnik elektryczny to ponad 2000W. Schemat połączeń podał kolega romoo.
    Akrzy74
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Cytat:
    kosiarka 1400W to nie jest jakieś wielkie obciążenie, bo zwykły czajnik elektryczny to ponad 2000W

Dzisiaj miałem pewną "wizję lokalną"- gniazdko "zerowane", z podłączonym piekarnikiem 2000W za pośrednictwem przedłużacza od kosiarki (pomarańczowy- 10mb). Od gołych (już) żył na przedłużaczu zapaliła się wykładzina (na szczęście tylko się tliła). Pani chcąc wyłączyć przedłużacz- została solidnie porażona!
    romoo
    Użytkownik obserwowany
    Tylko transformator daj przy gniazdku a nie na końcu przedłużki.
    Darrieus
    Poziom 38  
    Cytat:
    to nie jest jakieś wielkie obciążenie, bo zwykły czajnik elektryczny to ponad 2000W.

Może czajnik jest zwykły , tylko instalacja na działkach jest niezwykła. :lol:
    Jakbyś zmierzył rezystancję pętli zwarcia na tej działce to okazało by się że bezpiecznik powinien mieć 2A , a pewnie są 16A z gwoździem w środku.
    Wielkie obciążenie to pojęcie względne.

Chcecie na siłę wydusić z tej instalacji ostatnią iskrę, dać się da..... tylko kto tam będzie z gaśnicą biegał ;)
    darek1.65
    Poziom 20  
    Zgodnie z obietnicą zrobiłem kilka pomiarów pracy kosiarki 1700W, i tak napięcie mierzone w gniazdku jałowo 231V, napięcie w gniazdku przy obciążeniu kosiarką 229V i przy prądzie 4,7A. Napięcie na zaciskach kosiarki (80m przedłużacza) 225V. Napięcie na zaciskach kosiarki z zablokowanym nożem i z przedłużaczem 186V oraz 218V w gnieździe zasilającym. Prąd na zablokowanej kosiarce i z przedłużaczem 13,4A, a bez przedłużacza 15,6A.
    romoo
    Użytkownik obserwowany
    Czyki przedłużacz robi dziadostwo a sieć działkowa jest w 100% sprawna.

Możesz zastosować mój patent tylko transformator 24V .
    darek1.65
    Poziom 20  
    Te pomiary nie robił kolega potrzebujący porady.:D
    Darrieus
    Poziom 38  
    Cytat:
    napięcie mierzone w gniazdku jałowo 231V

Fajnie, tylko my nie rozmawiamy o sprawnej instalacji tylko i jakiejś magii na działce.
    Akrzy74
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    darek1.65 napisał:
    Cytat:
    Zgodnie z obietnicą zrobiłem kilka pomiarów pracy kosiarki 1700W, i tak napięcie mierzone w gniazdku jałowo 231V, napięcie w gniazdku przy obciążeniu kosiarką 229V i przy prądzie 4,7A. Napięcie na zaciskach kosiarki (80m przedłużacza) 225V. Napięcie na zaciskach kosiarki z zablokowanym nożem i z przedłużaczem 186V oraz 218V w gnieździe zasilającym. Prąd na zablokowanej kosiarce i z przedłużaczem 13,4A, a bez przedłużacza 15,6A.

Tu nie potrzeba żadnych prowizorek w postaci dodatkowych transformatorów (to jest półśrodek), ale odpowiedni przedłużacz! Należy usunąć przyczynę- a nie likwidować skutki. Przedłużacze od kosiarek (te pomarańczowe) to bodajże 0,75mm² - przy 80 metrach i obciążeniu prawie 5A to igranie z nieszczęściem!

Zalecam kupno odpowiedniego przedłużacza :|
    p_calka
    Poziom 10  
    Wymieniono całą instalace