Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zestaw cofania - Park Boy IV

Kleszcz1 30 Aug 2009 13:28 4615 2
 • #1
  Kleszcz1
  Level 2  
  Witam.
  Mam zamontowane czujniki do cofania (zestaw Park Boy IV). Po zamontowaniu w samochodzie haka hlowniczego zaczeły się problemy z tym urządzeniem, a mianowicie:
  1. urządzenie piszczy nawet kiedy ruszam do przodu, ale po chwili przestaje
  2. działa tylko jeden z czterech czujników na biegu wstecznym
  Podejrzewam, że problem tkwi w odpowiednim zaprogramowaniu w/w urządzenia, ponieważ jak zacząłem kombinować w ustawieniach to zaczeły reagować wszystkie czujniki (tylko szkoda, że nie na wstecznym biegu i dodatkowo zgubiłem te ustawienie). Przy module jest przycisk reset, ale trochę obawiam się go użyć.
  W związku z powyższym poszukuję instrukcji obsługi do Park Boy IV (najlepiej w j. polskim) oraz proszę o wszelkie sugestie mające na celu rowiązanie mego problemu.
  Z góry wielkie dzięki za pomoc.
 • #2
  Rysio4001
  Heating systems specialist
  Witam.
  Trochę dziwne, że urządzenie działa na innych biegach niż wsteczny. Przecież jest tam sterowanie (najczęściej łapane z lampy żarówki światła cofania) które włącza urządzenie gdy jest zasilanie na żarówkę światła cofania. Ja bym zaczął od sprawdzenia instalacji oświetleniowej w samochodzie, bo to tam może być problem. Jak montowany był hak, to i gniazdko do podłączenia instalacji oświetleniowej przyczepki. Jak zostało to wykonane błędnie, albo niestarannie, to może pojawiać się jakieś napięcie na tym przewodzie sterującym (podczas gdy go nie powinno być, lub napięcie nie pełne), i to może być przyczyną tej usterki.
  Ponadto w wielu czujnikach cofania same czujki są odłączane od centralki, i ważne jest, który czujnik jest dołączony do którego wejścia w centralce. Także w niektórych zestawach ważna jest pozycja samych czujek (obrócenie czujki w otworze w zderzaku, czujki wtedy mają zwykle strzałkę wskazującą górę). Jeśli zderzak był demontowany podczas montażu haka, i były odłączane czujki od centralki, lub demontowane, to mogą być pomylone przewody od czujek do centralki, lub obrócone czujki. W takim przypadku mogą nie wszystkie czujki działać, lub działać źle.
  Pozdrawiam.
 • #3
  Kleszcz1
  Level 2  
  Dzięki za podpowiedź. Czujniki cofania były wpięte do centralki w innej kolejności (oraz w innym szeregu) niż powinne. Zmieniłem kolejność i wszystko jest O.K. Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.
  Pozdrawiam.