Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik PMDC 24 V 180 W - strumień wirnika

30 Sie 2009 14:45 1370 3
 • Poziom 9  
  Witam

  Mam problem z zasymulowaniem działania silnika rowerowego PMDC firmy Cranes 24V 180W w programie simplorer , a mianowicie w programie potrzebuję wpisać strumień wirnika (rotor flux) oraz moment bezwładności (rotor moment of inertia). Czy ktoś mógłby mi pomóc jakie wartości tam wpisać, tudzież powiedzieć jak to można policzyć/zbadać ?
  Silnik posiada rezystancję ~0.24 ohma oraz indukcyjność ~24uH przy f = 10khz .
  Z góry dziękuję za pomoc.
 • Poziom 19  
  Witam
  Moment bezwładności J=mr2 [kgm2], dla dowolnych brył monolitycznych, gdzie m -masa w [kg], r - promień bezwładności [m]. Moment można wyznaczyć doświadczalnie po wyjęciu wirnika ze stojana, opis jest trochę przydługi.
  Strumień można obliczyć, ale trzeba dysponować kilkoma danymi i po podstawieniu do wzoru, Ф=E × a × 60 / N×p×n [Wb]. Niestety nie umiem wklić wzoru napisanego w Wordzie.
  Mamy U=24V czyli możemy z pewnym błędem podstawić za E, jest rezystancję uzwojenia, mając prąd (180/24) można dokonać pewnej korekty odejmując spadek napięcia. ale trzeba jeszcze znaleźć te dane.
  a – ilość gałęzi równoległych
  N- liczba prętów czynnych w żłobku
  p – liczba par biegunów
  n - obroty
  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  Dziękuje bardzo za pomoc , tylko mam jeden problem nie wiem jak mam znaleść wartości "a - ilość gałęzi równoległych i N - liczbę prętów w żłobku" , gdyż nie mogę rozbierać silnika na części , czy mogę sobie oszacować te wartości , jeśli jest to silnik z magnesami trwałymi , jako a = 1 , a N = ~9 ??
 • Poziom 19  
  Witam
  N- ilość prętów powinno być w -żłobkach-
  Możesz założyć, a=1 jest tylko para szczotek, przyjmij 4 pręty czynne x policzone żłobki = N. Ale jak jest naprawdę pozostanie tajemnicą.
  Pozdrawiam

  Dodano po 18 [minuty]:

  Trochę na raty , jeżeli nie ma dojscia do żłobków to w tym przypadku powinno wystarczyć policzyć działki komutatora.