Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

3 drogi stx, GDN22-140-8-SCX, GDM14-150-8-SCX, GDWK10-200-PJ

slipknot1989 09 Maj 2010 13:43 79290 98
    Vitu
    Poziom 20  
    No nie slyszalem a chcialbym uslyszec ;) wlasnie szukam kogos kto przeprojektowal by zwrotke.

Jesli nikogo nie znajde za 2 tyg zaczynam budowac identyczne :)

przypadkowo znalazlem http://www.swistak.pl/a4556589,Zwrotnice-STX-GDWK-10-PJ-GDM-14-SCX-GDN-22-SCX.html#

STX GDWK 10-200-8 PJ
    STX GDM 14-150-8 SCX
    STX 2x GDN 22-140-8 SCX

moze ktos sprawdzic poprawnosc tej zwrotnicy ? warto ja kupic ?

http://zap-audio.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&products_id=217

To chyba jest to samo :)
    maxxx222
    Poziom 14  
    To jest skleo szanownego pana killera wiec definitywnie odpada :)
    zrob z jednym gdn i gwarasntuje ci ze basu ci nie zabraknie :)
    Vitu
    Poziom 20  
    To Pan killer to zly czlowiek ? a jak moge sie skontaktowac z Irkiem ? nie moge znalesc jego profilu , chcialbym sie zapytac czy wogole oplaca sie dolozyc jeszcze jednego GDN'a.
    Hubert_1
    Poziom 24  
    Od siebie polecę Ci Yamahę A-520. Kolumny bardzo mi się podobają :).
    e8500
    Poziom 15  
    strona Irka Link
    powodzenia z kolumnami.
    też się przymierzam do zbudowania czegoś ale jeszcze nie wiem czego dokładnie.
    wzmacniacz mam uniampa projekt Irka działa super szklanka z wodą po biurku sie przesuwa jak gra prawie na full.
    mogę zrobić płytki do uniampa lub innego wzmacniacza.
    palkipqi
    Poziom 10  
    UniAmp Irka poradzi sobie z tym zestawem ??
    e8500
    Poziom 15  
    UniAmp poradzi sobie z tym zestawem jak coś to na gg jestem...
    pixi44
    Poziom 12  
    Kolumny jak najbardziej przyzwoite, ładne wykonanie, kusząca relacja cena - jakość - moje gratulacje.
    Jednak zauważyłem mankament, który mnie osobiście się bardzo nie podoba, a mianowicie zbyt szeroko umieszczone terminale, ja bym je umieścił w odległości 2/3 centymetrów od siebie, gdyż jest to chyba wygodniejsze przy montażu kabli.
    Poza tą głupotą wszystko jest na wysokim poziomie.
    Pozdrawiam

PS: A tak na marginesie, kolega napisał:

Martwiłem się głównie basem, wczesniej mialem 4x12cali a tu tylko 2x8 w 18m kw

Zastanawiam się dlaczego ludziska mają takie parcie na szkło, jeśli chodzi o gabaryty sprzętu w swoich "mysich norkach". 18 m kw to nieco przymała powierzchnia by wstawiać tam pełnowymiarowe podłogówki, takie zestawy w takiej kubaturze po prostu się duszą. Nigdy nie spotkałem się z sytuacją aby przeciętnej jakości podstawki nie poradziły sobie w przeciętnym polskim pomieszczeniu (15 - 25 m kw), zaś podłogówki już tak. Niestety dla większości liczy się pie*******cie basem, nie zaś szczegółowość czy scena zestawu.
    Co do sentymentalnych wspominków Altusów 140 - no comment.
    kremien
    Poziom 10  
    Piękna konstrukcja. tak mi się spodobała, że postanowiłem ją wykonać dla siebie. Bardzo mi się podoba stylistyka tych kolumienek. Zastanawiam się w jaki sposób wykonać te ścięcia i widzę na zdjęciach, że robiłeś to piłką ręczną. Szacung za to, że ci się chciało, ale ja szukam na to innego sposobu, żeby wyszło równo. Macie z tym jakieś doświadczenia? Jaka powinna być długość br w tym projekcie? mi wg wyliczeń w winisd wyszło 141mm długość rurki. jest ok? czy w projekcie jest podobnie?
    jaarekg
    Poziom 10  
    mam możliwość kupienia takich właśnie kolumienek i proszę o doradzenie czy warto. zestaw jest używany i wychodzi jakieś sto zł taniej niż koszty złożenia opisywanego zestawu. jutro albo po jutrze pojadę przesłuchać te głośniki. jak coś to jaki wzmacniacz radzicie kupić tak żeby ładnie grały?
    jaarekg
    Poziom 10  
    zwrotnice są podobno z forum diyaudio. http://www.aukcjoner.pl/gallery/003129061-.html#I2
    jeśli mi wyśle zdjęcia zwrotnic to wstawię. zwrotnica podobno na jednych z najlepszych elementów z polinka. pokój ma ok 20 ~22 m2. przez jakiś czas będą stały w akademiku:)
    słucham trance house hip hop. zazwyczaj 292~320kb zależy mi na tym żeby dźwięk był dobry jakościowo. bas powinien być głęboki nisko schodzić a nie tak jak w moich creativach 3600;/ twarde buczenie. jedyny smak jakości mogę poczuć gdy zakładam swoje ur40 na uszy.
    dodam że to będzie mój pierwszy większy zestaw stereo. myślałem wczesniej o 5.1 i kodach av702 ale doszedłem do wniosku że lepszy bedzie jakiś zestaw stereo. kolumny w granicach 500zł
    Tomq
    Poziom 38  
    Na pewno zagrają lepiej niż wszystkie komputerowe głośniki, cena tez raczej atrakcyjna (zapewne będzie duże zainteresowanie tymi kolumnami jak za taką cenę). Wysokie tony nie będą w tych kolumnach rewelacyjne (vide: http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=20477 ) jednak modyfikując/dodając tłumik do g. wysokotonowego (jak coś to mogę dokładniej napsiac o co chodzi) powinno już być lepiej, a z czasem można wymienić PJ na AWXa i zrobić/kupić zwrotnice do FX200 z stxa.

Oczywiście dobrze, że się kierujesz na zestaw stereo. Ani komputerowe "pierdziawki", ani tanie systemy KD nie zapewnią dobrej jakości muzyki.
    Tomq
    Poziom 38  
    Ja to widzę tak: jeśli chcesz kupić kolumny, które teraz Cie zadowolą, a w przyszłości będziesz je chciał nieco ulepszyć (co oczywiście wiąże się z wydatkami, ale tez z poprawą brzmienia) to możesz je śmiało brać. Nowych lepszych w tej cenie nie kupisz, a co do używanych - jakoś nic nie przychodzi mi do głowy - możesz zapytać tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum290.html

Co do samej zwrotnicy, rewelacyjna nie jest, ale tragedii też nie ma. Doczepić się można "zwykłych" kondensatorów w torze niskotonowym (najzwyklejsze elektrolity!) i cewki ferrytowej w torze średniotnowym (kilkanaście pln wydane na cewki powietrzne powinno przynieść odczuwalną różnicę). Pochwalić natomiast należy to, ze w torze średniotnowym szeregowo są kondensatory suche, co prawda tych żółciaków bliżej nie znam, ale i tak lepiej, że są one a nie jakieś elektrolity.

Co do wzmacniacza, to ci konkretnie tez nie doradzę, słuchałem ich ( a konkretnie tych: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1544898.html - tu mamy akx zamiast pj) ) na GainClone, yamaha a520, jakimś keenwoodzie i pionierze i było podobnie. Dodam, że odpowiednio nisko zestrojone (czyli nieco zabawy z rurką BR) potrafią całkiem ładnie odtwarzać kinowe "stąpanie dinozaura" (jeśli wiesz o co chodzi), z tym, że wtedy lepiej nie szarżować z mocą.
    fuzzyhead
    Poziom 2  
    Przede wszystkim chciałbym powitać wszystkich na forum,
    Witam :)

W najbliższym czasie mam zamiar zbudować podobne głośniki i w związku z tym, co napisał kolega Tomq
    Tomq napisał:

Doczepić się można [...] cewki ferrytowej w torze średnio-tonowym (kilkanaście pln wydane na cewki powietrzne powinno przynieść odczuwalną różnicę).

mam pytanie:

W opisie w pdf zwrotnicy jest wymieniona cewka ferrytowa 0.68mH 0.230Ω drut 0.80mm. W Polinku najbliższa parametrami jest cewka powietrzna 0.68mH 0.240Ω drut 1.40mm, czy o tą cewkę Tobie chodziło, kiedy mówiłeś o powietrznej, czy miałeś na myśli jakąś inną?
    Tomq
    Poziom 38  
    Możesz dać tą:
    powietrzna *1282 CEWKA Cewka 0.68 mH 0.400 Ohm dr-1.00 h-15 FI-45 12,01

Ja dawałem chyba taką:
    powietrzna *1044 CEWKA Cewka 0.68 mH 0.700 Ohm dr-0.70 h-15 FI-32 6,14 7,49

Jak zrobisz kolumny to sprawdź jak grają gdy GDM jest w przecifazie - podobno na schemacie jest błąd.
    fuzzyhead
    Poziom 2  
    Hm... Jeśli taki błąd występuje, to wiele konstrukcji jest do poprawy, a ich posiadacze będą mogli po małej modyfikacji cieszyć się jeszcze lepszym dźwiękiem :) Dziękuję za dwie cenne rady :)
    Do końca miesiąca mam zamiar zaopatrzyć się w części do budowy i (mam nadzieję) rozpocząć ją. Jak już wszystko będzie złożone, dam żonie do przesłuchania w obydwu wariantach. Niech na temat jakości dźwięku wypowie się muzyk ;)
    Tomq
    Poziom 38  
    Na diyaudio.pl możesz odszukać temat(y) gdzie była toczona wojna na temat sposobu podłączenia tego GDMa, niestety sam autor zwrotnicy nie wypowiedział się w tej sprawie i trzeba samemu sprawdzić jak jest lepiej.

Nie zapomnij o wzmocnieniach, podfrezowaniach i odpowiedniej wadze kolumn. Wszystko to ma wpływ na dźwięk, sprawdziłem empirycznie. Możesz przemyśleć jeszcze sens stosowania PJ - gdy poszukasz informacji o tym zestawie na innych forach zobaczysz jak wiele osób na niego narzeka. Niektórzy w tematach opisujących własne dzieło, inni przy okazji, w innych topicach wspominają, że PJ ich drażni.

O, nawet ostatnio coś się na ten temat pojawiło - http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=20638 . Nigdy nie rozumiałem tego zachwytu nad wysokotonówką za 30 zł...
    fuzzyhead
    Poziom 2  
    Podejrzewam, że autor zwrotnicy mógł celowo zachować ciszę, aby każdy trochę poeksperymentował i doszedł do własnego brzmienia ;)

Przeciwnicy PJ-tki na pewno mają wiele racji, ale chyba zapominają, że jest to głośnik za 27 zł. a nie jakieś cudo za kilka setek. STX 3D z założenia miał być projektem, który za niewielkie pieniądze pozwoli otrzymać w miarę przyzwoitą jakość dźwięku, a to chyba udało się uzyskać.

Będzie to mój pierwszy (i mam nadzieję nie ostatni) projekt DIY, więc na pewno popełnię wiele błędów i za rady z góry dziękuję :) Myślałem raczej o obudowie typu monitory niż podłogówki (ach te pożądane za młodu Altusy ;) ) i przewidziałem wzmocnienia łączące komorę średnio-tonowego z przeciwległymi bokami. Mam nadzieję, że to wystarczy. Wagę też powinny osiągnąć typową dla takich konstrukcji, więc na razie martwię się, czy uda mi się to poskładać ;)
    bombelek8913
    Poziom 8  
    Czy do tych głośników nie ma gotowej zwrotnicy w miarę taniej np. na stronie stx??
    bombelek8913
    Poziom 8  
    A możesz dać linka do tej zwrotnicy albo napisać model ?
    Egis
    Poziom 9  
    Właśnie miałem kupować Altuski 200 i zobaczyłem ten temat. Czy te kolumny zagrają lepiej od A200? A może kupić coś z gotowych kolumn stx? np.
    http://www.stx.pl/kolumny-stx-f-200-calvados.html lub http://www.stx.pl/kolumny-stx-f-180-calvados.html lub http://www.stx.pl/kolumny-stx-f-280-calvados.html czy to http://www.stx.pl/kolumny-stx-f-360-calvados.html Która z tych kolumienek będzie najlepsza? Pokój ok. 20m2
    Egis
    Poziom 9  
    A zwrotnice można kupić gotową jakąś? Czy muszę sam robić. Wolałbym gotową, raczej wątpię abym potrafił sam zrobić.
    drakkain
    Poziom 9  
    Witam,jestem tu nowy i kompletnie zielony,ale od jakiegoś czasu myślę o kupnie lub częściowym zrobieniu jakiegoś zestawu stereo.
    Troszkę poczytałem na elektrodzie i innych forach,wszedłem na strone STX-a i ....tutaj moje pytanko: czy kolumny robione własnoręcznie na tych podzespołach wymienionych wyżej są lepsze od tych które można kupić u nich (np model Kolumna STX F-200), bo ich kolumny wychodzą taniej.
    Może to głupie pytanie,ale skoro gotowa kolumna z 4 głośnikami wychodzi taniej niż ta z 3 (drobne...a może jednak właśnie znaczące w jakości brzmienia różnice w głośnikach?) to czy nie bardziej opłaca się kupić gotowy produkt?