Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Candy CDI 1012-02 - nie wypompowuje wody

kiu 30 Aug 2009 21:05 36883 18
 • #1
  kiu
  Level 2  
  witam
  posiadam zmywarkę candy CDI 1012-02
  niestety po 4 latach bezawaryjnej pracy przestała wypompowywać wodę
  po zakończeniu programu otwieram zmywarkę i zostaje jakieś 2 cm wody na dnie
  po ponownym wybraniu programu i włączeniu woda zostaje wypompowana
  wtedy ja wyłączam i naczynia gotowe do wyjęcia
  jednak trochę mnie to irytuje

  pompa działa bo w końcu wypompuje wodę
  sprawdziłem rurkę odpływową jest drożna odpływ do zlewozmywaka też
  proszę o sugestie w tym temacie

  kiu
 • #2
  zetfa
  Level 20  
  Do przeczyszczenia układ hydrostatu.Prawdopodobnie zatkany szlamem z kamienia i brudu.
 • #3
  antycandy
  Level 1  
  Witam, w mojej zmywarce Candy CDS120 jest tak samo. Woda zlatuje dopiero po ponownym włączeniu programu. Wczoraj była wizyta fachowca, który stwierdził iż popsuł się moduł elektroniczny, który kosztuje 500 zł. A jak obecnie to wygląda u Ciebie?
 • #4
  kiu
  Level 2  
  na razie nie wygląda mam chore dzieci
  jak będe miał chwilke to rozbiore zmywarke i coś popróbuje
 • #5
  harpie
  Level 2  
  Witam,
  mam tak samo w zmywarce Candy DFI 95 T. Udało się naprawić? Przyszedł fachowiec. porozkręcał pokiwał głową stwierdził, że to programator, ale nie warto go wymieniać bo kosztuje 800zł, a zmywarka już nie nowa. Nie wydaje mi się, by to był programator. Przekaźniki wszystkie działają, bo zmywarka wszystkie funkcje uruchamia. Jak ją ponownie włączę to wylewa całą wodę na starcie. Zatem pompą steruje. Musiał by się bardzo wybiórczo posypać program we fleszu mikrokontrolera programatora. Ale to chyba mało prawdopodobne.
 • #7
  wkmw
  Level 2  
  Witam.
  Odnośnie zmywarki CANDY miałem taki sam problem. Awaria którą podajecie jest całkiem prosta.
  Juz odpowiadam.
  Nie jest to wina programatora ani hudrostatu.
  Przyczyna jest taka że na grzałce przepływowej znajduje się czunik termiczny i tam na nim może nie być pewnego styku. Po poprawie połączeń wszystko śmiga.
  Trochę zajeło mi to czasu i nerwów ale skutecznie.
  Pozdrawiam
 • #8
  macz71
  Level 10  
  Czy możesz napisać więcej odnośnie tego "pewnego styku"?
  Czy chodzi o styk elektryczny czy mechaniczny związany z przewodnictwem cieplnym?
 • #9
  dagor006
  Level 11  
  Witam

  Pozwolę sobie odświeżyć temat. Mam tą zmywarkę tj. Candy 1012. Pojawił się opisywany problem - nie wypompowuje wody. Przeczytawszy porady spróbowałem przeczyścić styki. Po tej operacji przez kilka zmywań urządzenie pracowało prawidłowo. Po dwóch tygodniach problem powrócił. Myślę w takim razie, że to nie jest wina programatora (bo jeśli byłby popsuty to żadne czyszczenie styków by nic nie dało). W związku z tym mam pytanie. Czy komuś udało się definitywnie rozwiązać ten problem z tą zmywarką i jak to zrobić.
  Pozdrawiam
 • #10
  macz71
  Level 10  
  Witam,

  Mnie udało się definitywnie rozwiązać problem braku wypompowywania wody (wypompowywała tylko na końcu programu 4) i nie dogrzewania wody podczas zmywania na każdym programie.

  Przyczyny:
  1. Kondensator 1uF w programatorze stracił pojemność do 0,55uF - wymiana na nowy przywróciła całkowitą sprawność zmywarce w kwestii wypompowywania wody - koszt ok. 3,50 PLN
  2. Przegrzany kabel przy wyłączniku termicznym - obcięcie przegrzanej końcówki kabla, oprawienie nowej z przylutowaniem do nowej złączki po zaciśnięciu - definitywne rozwiązanie problemu z niedogrzewaniem podczas mycia - koszt 0,00 PLN
  3. Dodatkowo sprawdziłem wszystkie styki na ścieżce grzałki i przylutowałem wszystkie zaciśnięte końcówki na kablach do kabli - fabrycznie były tylko zaciśnięte - koszt 0,00 PLN

  W razie dalszych pytań chętnie odpowiem.
 • #11
  jotu22
  Level 20  
  Witam
  Do informacji kolegi dodam jeszcze wymianę kondensatora przeciwzakłóceniowego X2 330nF - u mnie miał on 10nF
 • #12
  Basiula122
  Level 10  
  Witam a ja dzisiaj chciałam tę samą zmywarkę załączyć a tu nic czyli nic nie świeci.Na dodatek zmywarka stoi jako pierwszy mebel przy ścianie , a żeby dostać się do bezpiecznika to trzeba zdjąć panel meblowy?Powiedzcie mi czy po skończonym zmywaniu jak wyciągnę ze zmywarki wszystkie te filtry, to wody nie powinno tam być czy może być ze 2,3 cm.?
  I jeszcze jedno czy któryś z tu obecnych panów na forum jest z okolic Katowic?Najgorszę jest to że jak wezmę kogoś z serwisu to mnie skasuje,a ja z tego mieszkania wyprowadzam się za rok,więc nie chcę kupować nowej zmywarki,a jak mnie skasują powyżej 500 zł to lepiej kupić nową zmywarkę
 • #13
  jotu22
  Level 20  
  W środku zmywarki (pod filtrami) woda zawsze zostaje.
  W zmywarce nie ma w środku bezpiecznika także zdjęcie panelu meblowego nic nie da. Jeżeli nie masz pojęcia o tym jak działa zmywarka to wezwij serwis - będzie taniej i bezpieczniej.
 • #14
  Basiula122
  Level 10  
  ja sama nie mam pojęcia ale mam w rodzinie osoby które mogłyby sobie poradzić, wezwanie serwisu nie zawsze wychodzi taniej niż nowa zmywarka.Znamy przecież program usterka gdzie pokazują naciągaczy z serwisu.Ja miałam podobne przypadki, dlatego chcę jakiekolwiek informacje pomocne.Albo namiary na uczciwą osobę zajmującą się naprawą
 • #15
  agalos
  Level 11  
  Witam,

  Dołączę się do tematu i dorzucę coś od siebie.
  Usterka nie od razu była jasna i oczywista bo zaczęło się od tego że losowo na Programie P1 zmywarka CDI 1012 nie wypompowywała wody. Czasami tak, czasami nie. Po wybraniu programu P3 było OK. W końcu i na tym programie pojawiły się problemy z wodą na dnie. Ostatecznie problem ustalił się dokładnie jak w u autora wątku. A więc to nie tak że na raz trach, ciach i jest jednoznaczna usterka, to postępowało stopniowo.

  Przydały się inne podobne wątki na elektrodzie, po zapoznaniu z nimi od razu padło podejrzenie m. in. na sterownik. Ale zanim się do niego zabrałem musiałem się upewnić czy to nie coś innego, posprawdzałem wszystkie czujniki, hydrostaty.
  Trochę to czasu zajęło bo dostęp trudny do elementów tam na dole:-)

  Udało mi się ściągnąć serwisówkę do tego modelu z opisem czujników, części, okablowania (wiring diagram). Niestety nie ma tam schematu sterownika.
  Jak by co mogę posłużyć pomocą.

  W końcu zabrałem się za sterownik. Wylutowałem C3 (590nF a powinien mieć 1uF) i C4 (241nF a powinien 330nF). Elektrolity C1 i C2 miały pojemność b. zbliżoną do znamionowej.

  Sprawdziłem też przekaźnik JS1-24V: ktoś sugerował, że styki mogą być przepalone. Podłączyłem do zasilacza (po wylutowaniu) i zaczynał przełączać ok. 18V i podtrzymywał aż do zjechania do ok. 3V). Rezystancja styków ok. 0.1 ohma. Czyli zgodnie ze specyfikacją.

  Po zmianach i zamontowaniu w zmywarce. Napięcie za C3 do N było 16Vac, na C1 (100uF) było 23Vdc przed uruchomieniem grzałki (przekaźnik wyłączony). Po włączeniu przekaźnika (który załącza grzałkę) było 16.5 Vdc.

  Sterownik w mojej zmywarce to 41008097. Pewnie było kilka różnych wersji instalowanych. Zakładam że jednak wszystkie mają podobnie rozwiązane zasilanie.

  Mam nadzieję że powyższe informacje się komuś przydadzą przy diagnostyce zasilania sterownika.
 • #16
  Wichura1
  Level 2  
  Agalos po wymianie tych kondensatorów, problem zniknął? Ja wymieniłem dzisiaj wszystkie kondensatory 1μF, 330nF, 100μF, 1000μF. Jeżeli to nic nie da czy wystarczy osobno zasilić mikroprocesor? Mam gdzieś zasilacz 5V od PSP, ma ktoś może rozrysowany blok zasilania na tej płytce? Ciekawe czy po powrocie do domu będe zadowolony czy się rozczaruję, jak nie uda się naprawić tego badziewia, będę musiał nabyć nową zmywarkę. U mnie błąd jest sygnalizowany bardzo szybkim mruganiem diody od aktualnie używanego programu.

  edit:Niestety wymiana elementów nic nie dała, chyba sobie te badziewie odpuszczę. I tak działała dłużej niż u innych, bo mam ją od 2005 roku. Nowego modułu nie kupię bo kosztuje 500PLN, a nowa zmywarka około 1000PLN.
 • #17
  agalos
  Level 11  
  Mierzyłeś napięcia po wymianie? Są tam dwa poziomy napięć, 24 Vdc dla zasilania przekaźnika oraz chyba 5Vdc (teraz nie pamiętam dokładnie) do zasilani procesora.
  Jeśli diody migają to ogólnie kontroler w sterowniku dostaje zasilanie.

  Sprawdziłbym jeszcze warystory na wejściu oraz diody SMD prostujące za kondensatorami.

  Jeśli napięcia są poprawne to pozostają jeszcze 2 rzeczy:
  1) przekaźnik - jeśli ten jest w porządku to
  2) kable, styki, czujniki, grzałka - całkiem sporo pracy bo dostęp utrudniony.

  Daj znać jeśli ci się udało coś więcej ustalić.

  Dodano:
  Dodaje plik pdf z serwisówką, jest po włosku więc tekstu nie rozszyfruję ale schematy i rysunki czyta się tak samo :D. Jeżeli dobrze pamiętam to dostępna była na węgierskiej stronie Eletro Tanya. Korzystanie z niej na własną odpowiedzialność :-P. Mam nadzieję, że się przyda.
 • #18
  agalos
  Level 11  
  Zeskanowałem naprędce naszkicowany schemat zasilania.
  Mam nadzieję, że się przyda.
  µP to któryś pin z procesora, włączający i wyłączający cewkę przekaźnika.
  Zapisałem też wartości kondensatorów przed i po wymianie oraz nr sterownika.

  Ważne: C3, C4 to muszą być kondensatory sieciowe typu X1 lub X2.
 • #19
  MITCOM-ELECTRONIC
  Level 10  
  Witam na forum CANDY i problemy .

  Chciałbym pociągnąć a właściwie wyjaśnić temat problemów ze zmywarkami CANDY CDS 120 lub CDI 1012 lub podobnymi. Podobny problem spotkał i moją zmywarkę. A ponieważ mam ją od kilku lat i generalnie jestem z niej zadowolony nie zamierzałem się poddać. Jako inżynier elektronik i konstruktor od 30 lat nie ma dla mnie tematów nie do naprawienia, obejścia , zamiany itp aby efekt został osiągnięty. Ale do rzeczy. Opiszę kilka pojawiających się dziwnie usterek , które skutkują nieprawidłową pracą a następnie co trzeba zrobić, choć po części temat został już tu omówiony. Poza oczywiście różnymi przypadkami innymi jakie mogą się trafić - czyli uszkodzenie pompy myjącej, pompy wyrzutu wody, czy innego zaworka jest to jednak zmywarka dość dobrze wykonana choć jak każda prosta w konstrukcji jak cep. Właściwie przyglądając się różnym zmywarkom czy pralkom można dojść do wniosku że prawie każda wygląda w środku podobnie, zasada taka czy inna jest właściwie identyczna. Jeśli chodzi o CANDY praktycznie każda jest podobna a sterowniki często identyczne, różnica to kilka kabelków mniej lub więcej wchodzących na złącze płytki, choć płytka ta sama. A więc :

  1. Po włączeniu niby wszystko jest OK, ale w różnych sytuacjach różne problemy mogą się pojawiać - a to nie wypompuje do końca wody, a to kontrolka pracy nagle przygasa ( nie regularnie gaśnie ale tak jakby mikromalnie było gdzieś zwarcie ) lub gaśnie w trakcie pracy po czym się zapala. Słychać jakby program chodził w kółko i nie mógł pójść dalej. Coś myje, coś pobiera, wyłącza się, staje , itp. objawy.

  2. Rożne zachowanie na różnych programach - na niektórych idzie jako tako, na niektórych nie.

  3. Raz zmywa a raz się zatnie i nic. Czasem po odstaniu do następnego dnia, lub w różnych porach dnia działa a raz nie działa.

  4. Nie używa soli, nie domywa, nie dogrzewa, itp., itd.

  Ot dziwne zjawisko - niby sprawna a nie sprawna ??? Kapryśne działanie.

  Oto rozwiązanie problemu -> wadliwa praca programatora. No cóż jak wspomniałem konstrukcja płytki programatora także prosta jak cep. Zasilanie 240 V poprzez przełącznik główny ON/OFF podawany jest na szerokie złącze CN1. Zależnie jednak od włączenia wtyczki do gniazdka sieciowego na PIN nr 1 ( niekiedy oznaczenie N ) zostaje podana faza L lub neutral N ( kabel zielony - model CDS 120 ) . Druga faza wchodzi ( przynajmniej w modelu CANDY CDS 120 ) bezpośrednio na płytkę ( kabel biały ). Nie ma to istotnego znaczenia co do pracy ale piszę aby wyjaśnić nieco działanie tego programatora. Po włączeniu sieci jedna faza jest jakby punktem zerowym ( dla napięć stałych CPU i przekaźnika po wyprostowaniu - powiedzmy tu umownie - "masa" ) , zaś druga faza przechodzi przez rezystor R3 na kondensator C3 ( duży szary klocek ) 1 µF / 275 V. na dwie diody prostujące napięcie. Jedna dioda po wyprostowaniu jedno-połówkowym na wyjściu ograniczona jest dioda zenera do ok. 24 V, druga dioda po wyprostowaniu jedno-połówkowym ograniczona jest dioda zenera do ok 5 V. Pierwsza dioda zasila cewkę przekaźnika 24 V, który załączając styki zasila grzałkę wody napięciem 240 V. Pompy i inne styczniki sterowane są poprzez tyrystory na płytce. Ponieważ nie ma tam żadnych większych mocy więc elementy są małe SMD i wytrzymałe, no chyba że powstało by zwarcie w układzie czy na kablach. W innym przypadku nie szukał bym tu żadnego problemu. Druga dioda zasila procesor napięciem 5 V. Pozostałe elementy w otoczeniu wejścia - czyli C4, MV1, MV2, C1, C2 nie maja większego znaczenia dla istoty pracy procesora ponieważ stanowią układ odfiltrowania zakłóceń i raczej utrata ich parametrów nawet w 50% nie stanowi problemu w pracy zmywarki. Nie ma więc sensu wylutowywania ich wszystkich ( jak to ktoś wcześniej robił ) i zmiany na inne jeśli nie ma ewidentnego ich uszkodzenia - pęknięcia, spalenia, itp. Po analizie płytki i jej budowy elektronicznej stwierdzam że właściwie nie ma się tam co innego popsuć.

  Gdzie więc jest problem ???
  Problem stanowi kondensator C3 !!! Napięcie przemienne o natężeniu ok. 50-60 Hz 230-240 V przechodząc przez kondensator C3 ( 1 µF / 275 V seria MKP , osiąga na drugiej okładzinie napięcie ok. 16-20V. Innym słowy robi za redukcje napięcia - coś ala "transformatorek dla ubogich". Niestety po kilku latach pracy kondensatory te w naturalny sposób tracą swoje właściwości pojemnościowe. Tu niestety producent się nie popisał, bo gdyby zastosował malutkie trafo np. 18 V problem nigdy by się nie pojawił. Niestety - koszty, koszty , koszty bo trafo w produkcji kosztuje ok. 5 zł. a kondensator 1-2 zł. poszli więc na cenową łatwiznę. To też być może ma swoje plusy ( ale dla producenta ) bo płytka kosztuje ok 500-800 zł. ( rzeczywisty koszt płytki w produkcji nie przekracza 20-30 zł. na gotowo !!! - takich płytek naprojektowałem się setki to wiem !!! ) a z powodu upływności na jednym elemencie, które pojawi się prędzej czy później ( kiepskiej jakości kondensator, no chyba specjalnie ) zarabia serwis krocie a producent sprzedaje kolejną zmywarkę. Serwis wymieni płytkę pierwszemu klientowi za 500 zl., po powrocie do siedziby wymiana kondensatora za 5 zł. na nowy i płytka sprawna sprzedawana jest ponownie jako nowa za 500 zl. kolejnemu naiwnemu - stary numer serwisów , żyć nie umierać !!!

  Po kilku latach na kondensatorze zmiany wartości z ok. 1µF do np. 0,5µF powodują kolosalne zmiany napięcia wyjściowego, gdyż utrata sprawności w 50% powoduje że zamiast napięcia ok. ~18V AC jest napięcie ok. 8-10 V AC a na procesorze 3,5 - 4 V DC !!! - granica pracy resetu !!! . Wystarczy teraz że zaskoczy przekaźnik grzania grzałki lub załączymy kilka innych urządzeń w domu, jakiś piecyk, czajnik na tym samym obwodzie i napięcie sieci zmieni sie z 240 np. na 200 V z powodu obciążenia na kablach , to pracujący na skraju napięcia procesor CPU zaczyna wariować. Przechodzi wówczas w stan reset, po czym zresetowany ( bez obciążenia przekaźnikiem 24V czy innymi elementami wykonawczymi ) z powodu nagle wzrostu minimalnego napięcia wraca do życia i proces się ponawia. Znów obciążenie , znów spadek zasilania i tak w kółko. Nic innego jak zbyt mały poziom napięcia .

  Reasumując , niezależnie od wszystkiego proszę wymienić kondensator C3 na inny, podobny, nie musi być identyczny. Ważne są parametry !!! Może wygladać inaczej, być żółty, czerwony , szary lub pstrokaty w kropki bordo , mały czy duży - nie ma znaczenia. Wartość nowego musi być w przedziale 1,0-1,5µF / 250V - 400V AC klasy MKS, MKP lub MPX. Kondensator taki kupicie państwo na sztuki w każdym sklepie elektronicznym za mniej niż 5 zł. !!! Sądzę że także mozna go dostać na allegro. Gdyby były problemy można zamówić gdziekolwiek - np. w TME -> http://www.tme.eu/pl/katalog/#id_category%3D1...58e%26path%3D%3B112309%3B26%3B112350%3B100265

  Przy okazji już wymontowanego programatora zalecam ( jeśli ktoś ma kontakt z lutownica ) sprawdzenie styków i poprawienie ich. Czasem mogą się zdażyć zimne luty. Procesor i pamięć przelutować gorącym powietrzem, ale uwaga - pozostałe elementy mogą " odfrunąć " ponieważ producent nie używał pasty klejącej - koszty !!! Trzeba więc zachować ostrożność i zlecić najlepiej naprawę komuś wprawnemu. Jeśli nie dysponujemy narzędziami i wiedzą, wyciągnijmy płytkę sami i udajmy sie do jakiegokolwiek lokalnego serwisu RTV ( nie autoryzowanego - strata pieniędzy !!! ) , gdzie uprzejmy technik-elektronik w 15 minut wymieni nam wskazany kondensatorek na nowy i przelutuje płytkę za 10 zl. lub dobre piwo , miłym panią pewnie za darmo !!! :D . Przy okazji wyciągnięcia płytki proponuję zrobić sobie notatki lub fotkę telefonem jak były połączone kabelki aby wszystko wróciło na swoje miejsce. W CANDY wyjęcie programatora to pestka. Z regóły sam panel frontowy na którym są gałki i przyciski jest przykręcony kilkoma sróbkami od wewnętrznej strony drzwiczek. Nie trzeba więc odkręcać wszystkich sróbek, tylko te znajdujące się w obrębie frontowego panela. Z regóły dwie środkowe, górne śróbki trzymają tylko zamek a nie obudowę, w CANDY 120 nie wymagają odkręcenia - wystarczy wykręcić 6 śrubek 3 po lewej i 3 po prawej stronie , i panel schodzi sam bez problemu. Programator jako płytka mocowany jest na 3 lub 4 sróbki. Do demontazu potrzebny jest mały torx + mały sróbokręt krzyzakowy - to wszystko , żadna filozofia !!!

  Dla tych co już się bardziej orientują proponuję sprawdzenie stanu pomp i styczników za jednym popołudniem. Nie zaszkodzi od razu mała konserwacja i diagnostyka stanu i styków. A zatem :

  Warto sprawdzić dwa styczniki z rurkami czerwona i zielona działają na podciśnienie - dmuchnięcie w rurki przełącza styki 240 V AC ON lub Off. Inne zaworki/styczniki można sprawdzić wypinając kostki i podłączając ( dowolnie bez znaczenia co do faz ) zasilanie 240 V ( kabelek do stycznika L i N ) i w gniazdko 240 V. Jak działa i słychać to jest OK. Jak nic się nie dzieje to do wymiany.

  Co do pomp - pompa myjąca podobnie - wypinamy kostkę kabla brązowego i niebieskiego ( z regóły niebieski jest na kondensatorze w raz z czerwonym ) Podać na kabelek brązowy ( do silnika idzie cienki biały ) i styk na kondensatorze po niebieskim kabelek ( L i N ) i do gniazdka - pompa musi kręcić pewnie i mocno za każdym razem. Jeśli nie kręci lub słabo przyczyna moze być sam kondensator - zmienic go tez nie kosztuje krocie. Pompa wylotu wody jest bardziej prymitywna i wystarczy odpiąć dwa kable, podać zasilanie z sieci - musi pewnie i mocno startować i kręcić. Aby sprawdzić czy moc jest OK, można przy rozruchu przyblokować wirnik palcem. Bez obaw to nie taka moc aby coś się stało. Musimy czuć że wirnik kręci pewnie. Jeśli nie kręci pewnie lub dygota to trzeba wymienić pompę. Pompa wyrzutu wody może być równie dobrze od pralki czy innej zmywarki z regóły są to modele podobne. Co do zasilania każda jest identyczna, mogą być róznice w podejściu węży ale Polak potrfi, dorobi rurkę gumową i działa :D Pompy myjące ( no może poza samym kondensatorem ) są dość solidne.

  Czasem się może zdarzyć czujnik termiczny na grzałce ( ktoś już o tym pisał ). Rzeczywiście dojście wymaga dłuższego grzebania ale poprawa styków załatwia problem - warto przy kompleksowej rozbiórce też to zrobić, choć to raczej przypadek rzadki - można raczej odpuścić , przypadek 1/1000.

  Jeśli chodzi o filtr tłuszczowy z pojemnikiem solnym i filtr boczny to wystarczy je zdemontować i przepłukać. Ja zrobiłem to następująco - wyciągnąłem oba , nalałem do wanny dość ciepłej wody ( ale takiej aby się jeszcze nie poparzyć ) wlałem sporą ilość płynu do mycia naczyń ( wiadomo - rozpuszczają tłuszcz ). Wstępnie dokładnie umyłem to do czego był dostęp. Potem wziąłem zwykłą pompkę samochodową od spryskiwaczy szyb + zasilacz 12 V ( może być akumulator ) , dopasowałem wstępnie wężyk. Wrzuciłem pompkę do wanny, zaciągnęła wodę z płynem i przez godzinę w różne otworki wpompowywałem na zmianę wodę z płynem aby przepłukać złogi. Płyn idealnie wypłukał wszystko prawie do nowości !!! Po myciu, opłukałem wszystko zimna wodą. Zamontowałem z powrotem do zmywarki, nasypałem soli - krótko mówiąc fabryczny restart jak w chwili zakupu !!!

  Po przejrzeniu całości zmywarka chodzi jak nówka !!! Na kolejne 10 lat spokój !!!  Jeśli więc ktoś ma problemy z dziwnym działaniem zmywarki, na 90% przyczyna jest programator a w nim kondensator C3. Za raptem kilkanaście złotych zmywarka będzie działać kolejne kilka lat !!! Warto jednak zrobić ogólne czyszczenie po latach zmywarce tak jak opisałem wyżej, zaś zaoszczędzone 1500-2000 zł. które wymagało by kupienia drugiej zmywarki lepiej wydać na wakacje lub dla dzieci !!! :D

  Myślę że temat został teraz ostatecznie zgłębiony.

  Życzę serwisowych sukcesów !!! :D