Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa subwoofera do domu

30 Sie 2009 21:11 6301 42
  • Poziom 11  
    Wiatm. Mam zamiar zbudować subwoofer do domu aby był uzupełnieniem niskich tonów. Służyc ma przede wszystkim do słuchania muzyki ale i w kinie musi coś pokazać. Pokój 20 m2. Chciałbym zadać kilka pytań szanownym fotumowiczom.
    1. Jaki wybrać głośnik (firma, typ, cena okolo 200 zł)
    2. Wzmacniacz (panel) kupię gotowy (nie mam zdolności elektronicznych), jaki polecacie?
    3. Jaka może być obudowa - chodzi o kształt - typowe sześciany mi sie znudziły - litraż wyliczę sam.

Pozdrawiam
  • Użytkownik obserwowany
    Co do głośnika to za 200zł. możesz wybrać coś z oferty tonsila lub stx(taniej). A jeśli chodzi o wzmacniacz to ile możesz przeznaczyć na jego zakup? Co do obudowy to może mieć ona np. kształt rombu, kwadratu, sześcianu itp.
  • Użytkownik obserwowany
    Tak, np. na stronie www.stx.pl masz bardzo fajne gotowe panele do sybwooferów.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Użytkownik obserwowany
    Jeśli dla Ciebie 200W do domu to jest mało to szacunek ;) 200W to nie raz na małych imprezach daje radę a Ty twierdzisz że za słaby do domu ;) Nie no poważnie... szacuneczek :) Ale według mnie 200W/4R jak do domu to jest aż za dużo... ale taka moc jest polecana ;) Bo tym 300W/4R to już nieźle możesz zaszaleć w domu... to sobie imprezę w tym już niezłą zrobić... Pozdro
  • Poziom 11  
    Witam. Moje typy głośników to:
    Tonsil:
    20/80/2
    25/80/1
    30/120/1
    STX:
    30/300/4/AP
    Wzmacniacz jak pisalem gotowy panel moze nawet od matronixa. Jaki głosnik polecacie i w jakiej obudowie
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Kolega Qwerty_07 ma rację wyżej napisał GDN 30/120 + wzmacniacz 200-300W i masz super suba. Pozdrawiam
  • Użytkownik obserwowany
    W żadnym wypadku STX GDN-30-300-4-AP gdyż jest to głośnik dedykowany do car audio a nie do domu.
  • Poziom 31  
    Cytat:
    Kolega Qwerty_07 ma rację wyżej napisał GDN 30/120 + wzmacniacz 200-300W i masz super suba.

Cytat:
    200-300W to już przesada na głośnik 120W/8R , 200W to już ostateczność. Ten Matronix oddaje przy 4ohmach 275W a więc przy 8ohmowach będzie ~137,5W/8R :D idealnie aby wysterować 12".

Oj z tym się z kolegą nie zgodzę. To Powiedz dlaczego najwięcej jest konstrukcji typu ten Tonsil + Holton 400? Ten głośnik może przyjąć "na masę" dużo więcej niż te 120W deklarowane. Ma zaniżoną moc. Pozdrawiam
  • Użytkownik obserwowany
    gosztekseba napisał:
    To Powiedz dlaczego najwięcej jest konstrukcji typu ten Tonsil + Holton 400? Ten głośnik może przyjąć "na masę" dużo więcej niż te 120W deklarowane. Ma zaniżoną moc. Pozdrawiam

Nie chodzi to o to że ma zaniżoną moc... bo tonsil 120W nie przeżyje spotkanie z holtonem 400... to że najwięcej jest takich konstrukcji to nie oznacza że wytrzyma więcej... błąd kolego! Chodzi o to że wzmacniacz powinien być zawsze znacznie mocniejszy od głośnika gdyż lepiej nad nim panuje... i tak np. do głośnika 200W rms powinno się dawać wzmacniacz nawet 400W rms, a będzie on bardzo dobrze pracował z tym głośnikiem. Trzeba jednak w takiej sytuacji uważać na gałkę "VOLUME" żeby nie spalić głośnika.
  • Poziom 17  
    gosztekseba napisał:
    [quTo Powiedz dlaczego najwięcej jest konstrukcji typu ten Tonsil + Holton 400?

Holtona 400 polecają nie tyle do tonsili co konkretnie do zeusów. A tam siedzą dwa takie głośniczki.
  • Poziom 11  
    Witam. Dziękuję wszystkim za porady w wyborze. Zdecydowałem: GDN 30/120/1 + wzmacniacz panelowy. Obudowa 73L strojona 36Hz.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    Qwerty_07 napisał:
    ...200W to już ostateczność...

Tak zgadzam się z kolegami ale nie jest powiedziane że musi być 200W tak jak wyżej kolega napisał może być to 400W i ma on wtedy dobrą kontrolę nad głośnikiem oraz dynamikę... A z gałką VOLUME to można obniżyć wzmocnienie w przedwzmacniaczu i wtedy potencjometr można wykręcać do końca jeśli ktoś się boi że kiedyś może przesadzić.. Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Qwerty_07 napisał:
    Holton oddaje 200w/8ohm bo wydaje mi się że o tym zapomnieliście.

Oddaje 200w/8Ω ale Holton 200 jak sama nazwa wskazuje. Holton 400 przy odpowiednim zasilaniu oddaje to 400W/8Ω. Pozdrawiam
  • Użytkownik obserwowany
    Niestety się z tym nie zgodzę, holton200 oddaje 200W rms przy 4 ohm i ok. 120W przy 8 ohm, natomiast holton400 oddaje 400W rms / 4R i ok 230W rms/8R... pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Wiatm Czy mógłby mi ktoś podać średnicę montażową pod głośnik gdn 30/120/1. Jestem narazie w fazie projektowania obudowy.... pozdrawiam
  • Poziom 31  
    800W/8Ω w mostku. Ale moc przecież uzależniona jest od zasilania. A wyżej dokładnie się wyraziłem pisząc 400W/8Ω przy odpowiednim zasilaniu i ilości tranzystorów końcowych. Qwerty_07 zobacz tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic735549.html. Można i więcej wycisnąć z Holtona. Pozdrawiam
  • Użytkownik obserwowany
    Ale kolega nie wspomniał jednak o konieczności dołożenia tranzystorów. A przy normalnej ilości wyciśnięcie 800W/8r jest rzeczą niemożliwą ;)
  • Poziom 11  
    Witam. Jak juz wczesniej pisałem stwaiam na sprawdzoną konstrukcję GDN 30/120/1 + wzmacniacz. A gdzie moge kupić tego Holtona 400 do złożenia? Pozdrawiam