Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec dwufunkcyjny i wymiennik

elthea 30 Sie 2009 23:55 28747 38
  • #1 30 Sie 2009 23:55
    elthea
    Poziom 9  

Witam,

Wiem, że ten wątek przewija się na forum. Czytałam dokładnie jeden powiązany z płąszczem wodnym od kominka. Mój problem jest trochę inny. Kupiłam stary dom, w którym był piec Termetu miniterm dwufunkcyjny. Dość szybko zaczęliśmy doświadczać jego niedogodności i spuszczania wody z instalacji aby otrzymać nareszcie ciepłą.

Postanowiliśmy to zmienić. Braliśmy pod uwagę także wymianę pieca ale, że koszty remontu domu są znaczne to staramy się oszczędzić gdzie się da. No i obawiam się, aby ostatecznie wybrane rozwiązanie nie okazało się najdroższym...

Do układu wody użytkowej pieca dwufunkcyjnego został podłączony wymiennik dwupłaszczowy 120l, z pompką. Efekt jest taki, że piec się w kółko zapala. Panowie instalatorzy debatują czy to wina tego, że jest za mały pobór wody do zbiornika, czy temperatura powrotu (z płaszcza) jest zbyt wysoka.

A ja czytając trochę w internecie w ogóle obawiam się, że to jest niemożliwe...

Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź, czy ta instalacja ma sens i czy to można jeszcze niedrogo naprawić, czy pozostaje wymiana pieca na jednofunkcyjny? A może jednak można wykorzystać ten piec ale jako jednofunkcyjny? Takie wątki też widziałam ale ostatecznie nie jestem pewna co do realnego rozwiązania.

Bardzo proszę o poradę.

Pozdrawiam

0 29
  • #2 31 Sie 2009 08:08
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Podłączenie zasobnika do kotła 2 funkcyjnego i popchanie wody pompką, to nic innego dla kotła, jak stały pobór wody. Dopóki pompka nie stanie, kocioł będzie pracował non stop. Jeżeli ma być ten zasobnik, to należy go wpiąć w układ CO i potraktować go jako grzejnik. To tak najprościej. Jednak musi on być ustawiony w tryb ZIMA, zatem i grzejniki będą ciepłe. Jeżeli nie zastosujesz dodatkowej (drogiej )automatyki rozdzielającej, to kocioł będzie taktował cały czas, a jego pompka będzie pracowała bez przerwy.
    Najlepszym rozwiązaniem jest wypięcie tego wymiennika i korzystanie z kotła w taki sposób, jak został wyprodukowany.
    Wymiennik może się przydać, jeżeli zmienisz kocioł na 1 funkcyjny. Może to być również Termet, ale kondensacyjny: WINDSOR. Kosztuje ok 4000, ale zadowolenie gwarantowane.

0
  • #3 31 Sie 2009 14:51
    mauri_b
    Specjalista - systemy grzewcze

Myślę, że należałobyby zastosować dodatkowy termostat, który po osiągnięciu zadanej temperatury w zasobniku, wyłączy tą dodatkową pompkę i po kłopocie.

0
  • #4 01 Wrz 2009 00:00
    mirrzo

Moderator na urlopie...

No, nie tak do końca. Pomyślałeś ile musisz spalić gazu, żeby przepływowo nagrzać tak wielką ilość wody? A jak potem utrzymać temperaturę? Po wylaniu szklanki wody, kocioł znów będzie "szalał"

0
  • #5 01 Wrz 2009 07:31
    mauri_b

A jak zasobnik jest grzany przez kocioł 1 funkcyjny, to nie jest grzany przepływowo? Czy pobranie jednej szklanki wody z zasobnika spowoduje załączenie dodatkowego termostatu?

1
  • #6 01 Wrz 2009 07:38
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Przemyśl algorytm pracy, czyli kiedy włącza się kocioł w trybie CWU. A tu stoi jeszcze zasobnik i pompa, która , no właśnie...
    Ja bym tego nie układu nie chciał, tylko dlatego, że mam zbędny zasobnik. Założeniem przecież było oszczędzanie energii. Ale to wolny kraj

0
  • #7 01 Wrz 2009 11:23
    mauri_b

Zaraz, zaraz, nie wiem czy do końca zrozumiałem sposób podłączenia tego układu. Czy woda z wymiennika płytowego kotła jest w jednym układzie z płaszczem zasobnika, ogrzewając wodę użytkową zasobnika? Czy jest to po prostu bufor ciepłej wody z pompką cyrkulacyjną, powodującą krążenie c.w.u. z zasobnika do kotła i spwrotem?

0
  • #8 01 Wrz 2009 18:17
    gregor50+
    Poziom 19  

Wydaje mi się ,że znam przyczynę w/w pracy impulsowej pieca.
    Dawno temu robiłem w/w eksperymenty w moim układzie pieca 2-funkcyjnego.
    I po tych eksperymentach mogę stwierdzić że nie można tak pracować aby w obiegu CWU był podłączony bojler bo będą efekty jak opisane na początku.
    Ja jak w innych moich wypowiedziach na forum, mogę powiedzieć, że pracuję piecem 2-funkc. w trybie 1-funkc. ,dodatkowo mam zawór 3-drożny i zbiornik na ciepłą wodę(bojler).Zawór przełączam termostatem zamontowanym na bojlerze .Do pieca mam sterownik Eurostar2020 i dodatkowo automatykę 2-przekaźnikową(prostą)
    wraz z 2-ma zegarami (elektromechanicznymi-w cenie ok. 10 PLN) ).
    Wszystko to pracuje bez zarzutu w trybach letnim i zimowym.

0
  • #9 01 Wrz 2009 18:32
    elthea
    Poziom 9  

Dziękuję Wam za tę dyskusję.

W końcu nawiązaliśmy kontakt z konstruktorem pieca i powiedział, że głównym problemem jest ograniczenie temperatury wody grzanej funkcją CW pieca dwufunkcyjnego i żeby najlepiej podłączyć wymiennik do obwodu CO. Piec będzie stale pracował w trybie "zimowym". Latem będą wyłączone zawory do instalacji CO.

Piec ma reagować zarówno na sygnał ze sterownika - żeby załączyć grzanie wody w CO jak i na sygnał z czujnika temperatury podłączonego do wymiennika. Grzanie wymiennika ma nastąpić kiedy będzie sygnał z czujnika temperatury bo wtedy również będzie załączana pompka.

Teraz wygląda to sensownie? Na razie mamy problem z zakupem odpowiedniego czujnika. Udało się znaleźć tylko takie, które po uzyskaniu określonej temperatury wyłączają piec a potrzeba taki, który włączy piec jeśli temperatura w zasobniku spadnie.

Macie może jakieś doświadczenie z takim czujnikiem? Gdzie to dostać?

Pozdrawiam

0
  • #10 01 Wrz 2009 18:47
    gregor50+
    Poziom 19  

Trzeba sterować przez przekaźnik czyli jak termostat rozłączy obwód to pompkę należy wpiąć w obwód styków NC.(lub jeśli potrzebujesz odwrotnej funkcji w obwód styków NO).Tak więć dla różnych termostatów uzyskasz wszystkie możliwości.
    Mam pytanie czy w piecu też jest pompka czy korzystasz tylko z jednej pompki?

0
  • #11 01 Wrz 2009 21:31
    elthea
    Poziom 9  

W piecu jest pompka i instalujemy dodatkową dla obiegu na płaszcz wymiennika. A czemu?

Dodano po 22 [minuty]:

A propos odpowiedzi mirrzo: gdybym dom budowała od początku pewnie wybrałabym zupełnie inne rozwiązanie. Ale mam stan zastany i nie chcąc inwestować za dużo chcę wykorzystać piec, który jest. Niestety dwie łazienki są dość odległe od pieca więc czeka się na ciepłą wodę ponad 30 sek. Spuszczanie takiej ilości wody do szamba nie jest zbyt oszczędne... Na to wymiennik pomoże tylko w części - dodatkowo będzie cyrkulacja wody.
    Ale najgorszą chyba wadą pieca dwufunkcyjnego jest to, że kiedy ktoś bierze prysznic a ktoś inny włączy w tym czasie ciepłą wodę w innym kranie, to ten pierwszy ma nieciekawe doznania...:) Może inne piece, bardziej wydajne - lepiej sobie z tym radzą.

Pozdrawiam

0
  • #12 01 Wrz 2009 22:23
    systemgaz
    Poziom 23  

elthea napisał:
    Witam,

Wiem, że ten wątek przewija się na forum. Czytałam dokładnie jeden powiązany z płąszczem wodnym od kominka. Mój problem jest trochę inny. Kupiłam stary dom, w którym był piec Termetu miniterm dwufunkcyjny. Dość szybko zaczęliśmy doświadczać jego niedogodności i spuszczania wody z instalacji aby otrzymać nareszcie ciepłą.

Postanowiliśmy to zmienić. Braliśmy pod uwagę także wymianę pieca ale, że koszty remontu domu są znaczne to staramy się oszczędzić gdzie się da. No i obawiam się, aby ostatecznie wybrane rozwiązanie nie okazało się najdroższym...

Do układu wody użytkowej pieca dwufunkcyjnego został podłączony wymiennik dwupłaszczowy 120l, z pompką. Efekt jest taki, że piec się w kółko zapala. Panowie instalatorzy debatują czy to wina tego, że jest za mały pobór wody do zbiornika, czy temperatura powrotu (z płaszcza) jest zbyt wysoka.

A ja czytając trochę w internecie w ogóle obawiam się, że to jest niemożliwe...

Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź, czy ta instalacja ma sens i czy to można jeszcze niedrogo naprawić, czy pozostaje wymiana pieca na jednofunkcyjny? A może jednak można wykorzystać ten piec ale jako jednofunkcyjny? Takie wątki też widziałam ale ostatecznie nie jestem pewna co do realnego rozwiązania.

Bardzo proszę o poradę.

Pozdrawiam

Poleganie na jednej opinii, w szczgólnosci anonimowego wpisu "mirzzo" współpracujacego z kimś ale kim? jest kiepskim pomysłem "taniego ogrzewania" we własnym domu. Lepiej zwrócic się do kilku firm które specjalizuja sie z różnego typu ogrzewania. Google for ever :)

0
  • #13 01 Wrz 2009 22:33
    elthea
    Poziom 9  

Problem w tym, że tych kilka firm to ma w zasadzie jedną odpowiedź - kupić inny piec :)

Załączam schemat. Nie znam się za bardzo na tych oznaczeniach ale mam nadzieję że wyszedł logicznie :)

Piec dwufunkcyjny i wymiennik

Pozdrawiam

0
  • #14 01 Wrz 2009 23:27
    Pt47
    Poziom 13  

C&M ma w swojej ofercie właśnie zasobnik do kotłów dwufunkcyjnych przeznaczony w takich jak Twój przypadkach -"CELECTIC" 80 L,100L. Fabrycznie jest zabudowana pompa uruchamiana termostatem. Wpinasz w instalację ciepłej i zimnej wody wogóle nie ingerując w kocioł.
    Działa doskonale, ludzie mają pełen komfort jak z zasobników wężownicowych i nie ma przypadku "szklanki". Warunkiem sprawnej pracy jest dbałość o czysty wymiennik płytkowy w kotle!. Na priva podam gdzie widziałem , cene sobie dogadasz.

0
  • #15 02 Wrz 2009 08:14
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Pt47 napisał:
    C&M ma w swojej ofercie właśnie zasobnik do kotłów dwufunkcyjnych przeznaczony w takich jak Twój przypadkach...

No tak, ale zasobnik już jest kupiony, pompka też.

0
  • #16 02 Wrz 2009 09:18
    Pt47
    Poziom 13  

mirrzo napisał:
    Pt47 napisał:
    C&M ma w swojej ofercie właśnie zasobnik do kotłów dwufunkcyjnych przeznaczony w takich jak Twój przypadkach...

No tak, ale zasobnik już jest kupiony, pompka też.

Ups,źle przeczytałem. Schemat jest chyba dobry. Wygląda na to że coś nie tak z odbiorem energii w wymienniku dwupłaszczowym skoro wraca gorący powrót, Nie mamy informacji jak sie zachowuje kocioł , czy działa modulacja! Jaki to zasobnik, znam ACV i nie ma problemów ze współpracą z kotłami. Zagwozdka może byc w szczegółach.

0
  • #17 02 Wrz 2009 10:23
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 02 Wrz 2009 11:58
    mauri_b

Dobrze, że nam powiedziałeś krzysio_sr ;)

0
  • #19 02 Wrz 2009 12:33
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 10 Wrz 2009 16:28
    hilzie

Po co te kombinacje ,wystarczy zasobnik wody tzw warstwowy + termostat+ pompka .poczytaj temat :dwufunkcyjny jako jednofunkcyjny ,z 13 lipca 2009 ,lub wpisz w google : zasobnik warstwowy . I będzie wszystko jasne.

0
  • #21 07 Lis 2009 18:50
    dariuszlewicki
    Poziom 2  

Czy znacie jakieś ZEWNĘTRZNE zasobniki warstwowe poza już nie oferowanym C&M CELECTIC ?
    Jakoś nic podobnego nie mogę znaleźć na rynku więc albo są powazne powody/wady by takich zbiorników nie stosować albo to czyste zagranie "marketingowe" producentów wymuszających kupienie nowego kotła z WBUDOWANYM zasobnikiem :)
    Przecież zasobnik warstwowy ma prawie same zalety i łatwo można by za jego pomocą "dozbroić" tysiące pieców dwufunkcyjnych w domach polepszając komfort korzystania z CWU. Jak patrzę na schemat tego zasobnika CELECTIC to przecież zero kontaktu z automatyką pieca, pompa+termostat i odpowiednio umieszoczne króćce podłączeniowe. A dodając jakieś proste sterowanie czasowe można by jeszcze uniknąć podgrzewania wody w zbiorniku w okresach gdy nikt nie będzie pobierał większej ilości ciepłej wody.
    Jesli by ktoś mimo to poza okresem nagrzania całego zasobnika pobierał ciepłą wodę to dzięki cechom zasobnika warstwowego bedzie brał gorącą wodę "wrzucaną" na samą górę z obwodu grzania przepływowego prawie natychmiast = minimalny dyskomfort tylko.

Czy takie rozwiązania mają poważne wady? Czy może są tak proste do zrobienia, że (jak mi powiedział przedstawiciel Aristona, który przejął C&M i wycofał CELECTIC z oferty w Polsce) - "taki obwód jest tak prosty, że każdy instalator Panu to zrobi z dowolnego zbiornika..." ?
    No chyba nie z dowolnego bo potrzebne są odpowiednio umieszczone dopływy i odpływy wody by korzystać z warstw wody w zbiorniku.
    No i nie jestem pewien czy w takim zbiorniku cyrkulacja nie zniweluje efektu uwarstowienia wody - choć producenci takich gotowych układów mają cyrkulację w zasobniku warstowym więc może nie jest aż tak źle?

Darek

1
  • #22 10 Gru 2009 13:09
    wrobel2000
    Poziom 9  

elthea, czy rozwiązałaś swój problem? Też mam kocioł dwufunkcyjny i chciałbym do niego dokupić jakiś zasobnik.

1
  • #23 10 Sty 2010 10:03
    elthea
    Poziom 9  

Sorry, za późną odpowiedź - tak rozwiązałam swój problem. Piec od kilku miesięcy działa z tym zasobnikiem. A teraz zimą nie widać aby to rozwiązanie miało jakieś znaczące wady.

Nie uruchomiłam tylko jeszcze dodatkowej cyrkulacji bo łazienka jest jeszcze w stanie przebudowy.

Pozdrawiam,
    D.

0
  • #25 10 Sty 2010 17:27
    elthea
    Poziom 9  

Czemu az do lata? Dzialalo przy wylaczonych kaloryferach i zadzialalo jak je wlaczylismy :)

Piec sie wlacza na grzanie co albo jak jest zimno w domu albo jak brakuje cieplej wody w zbiorniku. Troche przymrozilo - co w Poznaniu jest rzadkoscia, wiec najczesciej jest wlaczany z czujnika w domu.

Pozdrawiam

0
  • #26 12 Sty 2010 13:20
    wrobel2000
    Poziom 9  

Dzięki elthea. W międzyczasie znalazłem gotowe rozwiązanie, więc nie będę się bawił w eksperymentowanie. Wszystkich zainteresowanych (szczególnie Ciebie dariuszulewicki) informuję, że na rynku jest niedrogi (cena dla instalatora ok. 1800 PLZ) zasobnik warstwowy z cyrkulacją i całym osprzętem: pompą, termostatem, etc. Gotowy zestaw do podłączenia do kotła dwufunkcyjnego. Oczywiście do obiegu CW. http://www.dedietrich.pl/09_k/18/5.htm. Jeśli ktoś jest zainteresowany, po zainstalowaniu napiszę, jak się sprawdza.

1
  • #27 15 Sty 2010 21:38
    poniatowski4
    Poziom 2  

Bardzo przepraszam ale ten link nie działa a jestem równiez zaiteresowany tematem.

0
  • #28 18 Sty 2010 14:18
    wrobel2000
    Poziom 9  

Link jest w porządku. Trzeba tylko usunąć kropkę z końca zdania:)

0
  • #29 19 Sty 2010 08:20
    poniatowski4
    Poziom 2  

No tak ale ten zasobnik kosztuje 2400 zł netto. Jeżeli doda się do tego instalatora to niezła kasa wychodzi.

0
  • #30 19 Sty 2010 12:34
    wrobel2000
    Poziom 9  

Zależy gdzie. W internetowych sklepach można kupić od 1850 (brutto) + 60 za przesyłkę, ale nie trzeba się fatygować. Instalator dostaje taką cenę w normalnych hurtowniach. Z resztą, czy to dużo, czy nie, zależy od punktu widzenia. Mnie zasobnik stanie się niezbędny, gdy uruchomię drugą łazienkę w domu. Alternatywą jest wymiana kotła, a to koszt nieporównywalnie większy.

0