Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt - pralka sterowna PLC

cranky 31 Sie 2009 10:18 3795 12
  • #1 31 Sie 2009 10:18
    cranky
    Poziom 26  

W ramach nauki programowania sterowników zastanawiam się nad połączeniem jakiejś pralki i PLC. Myślę na początek tylko o sterowaniu zaworami, spustem, silnikiem i sygnałach wejściowych cyfrowych (temperatura OK - z osobnego regulatora oraz poziomy z hydrostatu). Czy ktoś może udzielić mi jakichś rad? Obecnie znajwiększą zagadką jest dla mnie kwestia wirowania(prędkość, wibracje) - jak jest realizowane, jak je powiązać z PLC (falownik?).

0 12
  • Fibaro
  • #2 31 Sie 2009 20:26
    jestam
    Specjalista Automatyk

Szybciej uzyskasz odpowiedź nt wirowania pralki w dziale serwis AGD, nie tutaj. Przy okazji, zabawa z pralką może skończyć się zalaniem łazienki i sąsiadów - lepiej zrób sobie jakiś model.

0
  • Fibaro
  • #3 01 Wrz 2009 09:53
    and_rog
    Poziom 20  

Taka zabawa nie jest też tania. To trzeba kupic przekaźnik, przycisk, lampkę... i z tego składa się kilkaset zł. No i do tego sam PLC, program, kabelek... Mimo wszystko jednak warto praktycznie a nie teoretycznie eksperymentowac, z zachowaniem ostrozności.

0
  • #4 01 Wrz 2009 20:36
    cranky
    Poziom 26  

Chce potrenować programowanie, nie zaoszczędzić na pralce. Będzie stała w garażu. Pralka z uszkodzonym kompem jest do dostania za nawet 200 PLN, przekaźniki, trafo 24V, itp - a jaki automatyk nie ma tego trochę w zapasie.
    Właśnie ze względu na niebezpieczeństwo boję się tylko wirowania - może n początek je pominę?
    Ktoś to już robił? Ktoś może się podzielić doświadczeniami?

0
  • #5 02 Wrz 2009 08:41
    and_rog
    Poziom 20  

nie robiłem czegoś takiego, ale podstawowe warunki można określic:
    - wszelki ruch bębna, załączenie grzałki, dolewanie wody mozliwe tylko wtedy gdy czujnik na drzwiczkach da sygnał że zamknięte;
    - grzałkę można załączyc tylko wtedy, gdy zamknięte drzwi i poziom wody OK;
    - zrobic w programie jakiś cykl - napełnianie, grzanie, obracanie bębnem, wypompowanie, wirowanie i wypompowanie, i od nowa;
    - jak dolewanie wody to nie wirowanie, jak wypompowywanie wody to nie grzanie czy dolewanie
    Tyle mi przychodzi na myśl na szybko.

0
  • Fibaro
  • #6 02 Wrz 2009 08:55
    jestam
    Specjalista Automatyk

Sugeruję żebyś zapytał w dziale Serwis AGD jakie są reguły współpracy poszczególnych komponentów pralki, dowiedział się jakie sygnały są dostępne itd.

Jak będziesz wiedział jak sterować, łatwiej będzie Ci pomóc z programowaniem.

0
  • Pomocny post
    #7 02 Wrz 2009 14:32
    kaltron
    Poziom 17  

Do regulacji obrotów silnika - w zależności od zamontowanego w pralce - będziesz musiał użyć regulatora napięcia, najlepiej z wejściem analogowym dla silnika szeregowego, lub falownika dla silnika klatkowego 3-fazowego. W przypadku silnika klatkowego 1-fazowego - strata czasu. Dla silnika szeregowego potrzebny będzie jeszcze układ przekaźników konieczny do zmiany kierunku obrotów. Silnik powinien być wyposażony w prądniczkę tachometryczną - do rozpoznawania prędkości obrotowej silnika potrzebne będzie wejście analogowe lub układ formujący impulsy i szybkie wejście. Wirowanie może się zacząć po przełączeniu hydrostatu w pozycję "pusty". Ważny jest pierwszy etap wirowania - tzw. dystrybucja. Bęben obraca się wtedy z prędkością około 2-3 razy większą niż podczas prania i musisz wyłapać maksymalną i minimalną prędkość obrotową silnika (raczej będziesz musiał skorzystać z przerwania programowego w PLC)- większa różnica oznacza bardziej nierównomiernie rozłożony wsad. Jeżeli jest mała - możesz stopniowo zwiększać prędkość, skokowo lub liniowo aż do max (nie za szybko, żeby pompa nadążyła z odciąganiem wody), jeżeli jest duża - trzeba zatrzymać bęben, obrócić parę razy w obie strony i rozpocząć dystrybucję od nowa. Oczywiście przez cały cykl wirowania pompa spustowa musi być włączona. Tyle w skrócie, jakbyś miał jeszcze pytania wal śmiało.
    Pozdrawiam.

0
  • #8 06 Wrz 2009 15:37
    kogiel
    Poziom 15  

Kaltron piszesz ,ze "Do regulacji obrotów silnika - w zależności od zamontowanego w pralce - będziesz musiał użyć regulatora napięcia, najlepiej z wejściem analogowym dla silnika szeregowego, lub falownika dla silnika klatkowego 3-fazowego. W przypadku silnika klatkowego 1-fazowego - strata czasu"
    Mam pytanie jak te silniki odróznic wzrokowo ,no i jak ten regulator miałby wyglądac ,bo jak widziałem z takiego silnika wychodzi kilka przewodów
    a na płytce sterującej jest tylko jeden tyrysor(chyba) do regulacji
    A propos taką uszkodzoną pralke to nawet za 80zł mozna kupic

0
  • #9 10 Wrz 2009 14:30
    kaltron
    Poziom 17  

Silnik szeregowy i klatkowy trójfazowy z zewnątrz wyglądają bardzo podobnie, zasadniczą różnicą jest to, że silnik szeregowy ma wirnik z komutatorem i szczotki. Co do podłączenia do regulatora napięcia - jak nazwa wskazuje silnik szeregowy ma uzwojenie stojana połączone w szereg z wirnikiem. Zazwyczaj ma 6 wyprowadzeń - 2 to prądniczka tacho, 2 to szczotki i 2 to początek i koniec uzwojenia stojana. Zasilanie podłączamy następująco: jeden biegun do jednej ze szczotek, drugi do jednego końca uzwojenia stojana i mostkujemy drugi koniec stojana z drugą szczotką. Aby zmienić kierunek obrotów podłączamy drugi biegun zasilania do drugiego końca stojana, a ten pierwszy mostkujemy ze szczotką.

0
  • #10 10 Wrz 2009 19:18
    kogiel
    Poziom 15  

Teraz to juz wszysto jasne :-)
    wiec jednak wzrokowo da sie odróznic po szczotkach

0
  • #11 11 Wrz 2009 13:15
    pcichomski
    Poziom 16  

Jeszcze nie widziałem domowej pralki z silnikiem 3-fazowym :D

Pozdrawiam

0
  • #12 11 Wrz 2009 14:35
    kaltron
    Poziom 17  

pcichomski napisał:
    Jeszcze nie widziałem domowej pralki z silnikiem 3-fazowym :D

Bardzo mało kolego widziałeś, Electrolux, Whirlpool i Ariston już od kilku lat stosują w pralkach silniki trójfazowe.
    A żeby nie być gołosłownym TUTAJ znajduje się link do biuletynu serwisowego Electroluxa, polecam zwłaszcza ostatnią stronę.

0
  • #13 27 Lis 2009 14:09
    888kf
    Poziom 11  

Jeśli chcesz się nauczyć programować PLC to mogę przesłać ci programik symulacyjny gdzie będziesz mógł sterować pralką, rozlewnią oranżady czy windą. Jeśli chcesz przerabiać pralkę po to aby nauczyć się programować to dużo pracy a możliwości programowania niewielki. Jak zależy ci na układzie rzeczywistym to lepiej zbudować coś łatwiejszego w realizacji np. jakąś makietę z przyciskami, potencjometrami, żarówkami czy silnikiem i tym się pobawić.
    KF

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo