Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

szukam schematu -organy unitra b-2

micke40 31 Sie 2009 11:01 20365 53
  • #1 31 Sie 2009 11:01
    micke40
    Poziom 9  

Pilnie poszukuje schematu organów "unitra b-2".
    może ktoś posiada????.
    proszę o kontakt !!! mick40(malpa)o2.pl

0 29
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 03 Wrz 2009 09:26
    luiskon2009
    Poziom 16  

Możesz dokładnie napisać? co za schemat chcesz do jakiego sprzetu model itp? Bo nie rozumiem co to sa organy -b?:)

0
  • #3 03 Wrz 2009 10:35
    micke40
    Poziom 9  

Są to organy z lat 80 . produkowane w zakladach unitry .
    Mają dwie klawiatury .https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1265723.html.
    Jak pisałem wcześniej poszukuje do nich schematu.

0
  • #4 03 Wrz 2009 13:39
    fis
    Poziom 20  

Witam.
    Posiadam niekompletny zestaw schematów "serwisowych" do B-2. Po wielokrotnych pożyczkach, brakuje napewno schematów modułów komutacyjnych (melodycznego i basowego). Oktawowy dzielnik częstotliwości jest na UL1811 (pierwotna wersja była na tranzystorach BC). W zestawie nigdy nie było schematu blokowego, co często utrudniało działania serwisowe. Całość jest w dość mizernej jakości z epoki powielaczy spirytusowych o zabarwieniu niebiesko-fioletowym, z kiepskim kontrastem, toteż xerokopia może wyjść bezużyteczna, a jeśli już, to z powodu formatu A2 niektórych egzemplarzy - kosztowna. Napisz w jakim celu poszukujesz schematu, może razem coś wymyślimy.
    Pozdrawiam!

1
  • #5 04 Wrz 2009 08:12
    micke40
    Poziom 9  

Kupiłem synowi (gra na klawiszach) taki instrument. Mimo moich starań ten antyk
    nie daje znaku życia . Ktoś grzebał przy płytkach i pourywał kilka połączeń. Bez schematu nie dojdę do tego co ,gdzie i jak !!!!.Po uruchomieniu chcę pokombinowac
    , i wstawic kilka modułów upiększających te dzwięki z lat 80.
    w zamian mam do zaoferowania inne schematy z tamtej epoki ,oraz schematy wykrywaczy metali , efektów audio i wiele innych.

0
  • #6 04 Wrz 2009 11:13
    fis
    Poziom 20  

Czy Jesteś w stanie określić (nazwać) problematyczne miejsce? Zrób zdjęcia. Być może jak zobaczę (dawno nie otwierałem B-2) to mi się pamięć odświeży i coś podpowiem.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #7 04 Wrz 2009 15:04
    micke40
    Poziom 9  

głównie chodzi mi o zasilacz , płytkę która jest połączona ze sprężyną, i jeszcze kilka miejsc.
    postaram się dziś zrobic i wysłac zdjęcia ,
    pozdrawiam , dzieki

Dodano po 1 [godziny] 17 [minuty]:

podaj mi kolego maila ,to wyślę ci zdjęcia są dobrej jakości.

0
  • #8 05 Wrz 2009 17:28
    micke40
    Poziom 9  

przesylam kilka zdjęc .
    myślę żesą czytelne

Dodano po 2 [minuty]:

Dodano po 1 [minuty]:

Dodano po 2 [minuty]:

Dodano po 3 [minuty]:

Dodano po 3 [minuty]:

Jak poprawie i połącze poprawnie te błędy co na zdjęciach myślę że całośc ruszy
    pozdrowionka

1
  • #9 06 Wrz 2009 00:20
    fis
    Poziom 20  

Witaj.
    Reverb i klawiaturę nożną, zostaw sobie na deser, zajmij się uruchomieniem zasadniczych części instrumentu. Zacznij od sprawdzenia napięć zasilacza.
    +20V i -20V niestabilizowane - z pewną tolerancją wartości, +12V stabilizowane.
    Napięcie +12 zasila cały tor audio oraz generatory i dzielniki oktawowe, +/-20V wykorzystywane są przez układy komutacji. -20V przez jeden z rezystorów 51ohm (u Ciebie spalony) doprowadzone jest do klawiatury górnej, a przez drugi 51ohm do klawiatury dolnej. Zasila też żarówkę w pedale ekspresyjnym. +20V użyte jest do przełączania LONG/SHORT efektu SUSTAIN.

Jak organy zagrają, uruchom reverb.

Powodzenia.

0
  • #10 06 Wrz 2009 09:32
    micke40
    Poziom 9  

wielkie dzięki - zabieram się za naprawę tego retro-sprzętu.
    dam znac o postępach pracy

0
  • #11 06 Wrz 2009 10:24
    janek11389
    Poziom 42  

Witam! Mam komplet tych schematów, ale też już zaszły żółcią, podesłać?
    Na razie wkleję opis, który przepisałem, powinien pomóc. Miałem przerysować te schematy, ale jest tego sporo i są wielkich rozmiarów, a bądź co bądź to już zanikające starocie i odpuściłem sobie, ale są schematy, płytki i opis.

0
  • #12 06 Wrz 2009 14:05
    micke40
    Poziom 9  

jeżeli to nie kłopot ,proszę o ten schemat-,myśle że w tych organach jest kopnięty przedwzmacniacz , bo bardzo cicho gra
    pozdrawiam micke40

Dodano po 2 [godziny] 29 [minuty]:

podłączyłem wszystko -organy grają tylko cicho , słychac przedzwięk generatorów.
    podłączyłem -20V -dwa żółte
    czerwony +12
    jasno niebieski -masa
    niebieski +20- i tu coś nie gra mocno grzeje się opór 220R
    może coś pomyliłem???

0
  • #13 07 Wrz 2009 01:12
    fis
    Poziom 20  

To rezystor R41 (220ohm) na płytce rejestrowej klawiatury dolnej. Przewód po tym rezystorze doprowadzony jest do dwóch przełączników LONG/SHORT. Tam szukaj zwarcia do masy.

0
  • #14 07 Wrz 2009 09:46
    micke40
    Poziom 9  

a co z tym przedzwiękiem generatorów , i bardzo cichym dzwiękiem?

0
  • #15 09 Wrz 2009 22:33
    fis
    Poziom 20  

Zwróć uwagę na trzy najniżej położone szyny, łączące wszystkie płytki kluczujące. Pierwsza - najniższa, powinna mieć potencjał masy instrumentu. Dwie pozostałe służą do obsługi efektu sustain. Brak wspomnianej masy, powoduje efekt grających wszystkich generatorów.

0
  • #16 10 Wrz 2009 10:55
    micke40
    Poziom 9  

tak doszedłem do tego !
    brak było połączenia przedwzmacniaczy z masą,poprostu ktoś wyrwał
    ten przewód !!!!
    organy grają , -
    -lecz dolna klawiatura gra ciszej
    -jedna oktawa (chyba się tak to nazywa) na klawiaturze górnej gra w
    innej tonacji.(myślę że, powodem tego jest źle przylutowany przewów na szynach zbiorczych) -patrz zdjęcie.przewody żółty i czerwony
    -słychac przedzwięk sieci(lekkie burczenie).
    muszę pokombinowac z masą zasilania
    -nie dzała potęcjometr "REVERBERATION"-dzwięki długo wybrzmiewają, nie ma regulacji.

0
  • #17 10 Wrz 2009 12:25
    fis
    Poziom 20  

Wśród kilkudziesięciu modułów połączonych szynami, 49 identycznych to płytki układów komutacji, pozostałe to przedwzmacniacze wraz z filtrami. Każda płytka komutacyjna obsługuje dwa klawisze. Jeden klawisz górnego manuału i bliźniaczy klawisz manuału dolnego. "Burczenie" o którym wspomniałeś, może być spowodowane usterką stabilizatora lub jakimś zwarciem. Porównaj napięcia na szynach styków klawiatury górnej i dolnej (ok. -20V). Potencjometr "reverberation" (nie mylić z "SUSTAIN", który powstaje na etapie komutacji poprzez podanie odpowiednich napięć na dwie kolejne po szynie masy, szyny zbiorcze łączące wszystkie płytki komutacyjne) dodaje do całego miksu dźwięk przetworzony przez sprężynę REVERB, ale to - jak wcześniej sugerowałem zostaw sobie na deser.
    Na obecnym etapie Twoich działań, bardzo przydatna była by znajomość użytkowych możliwości sprawnego instrumentu. Jeśli dotarcie do takiego instrumentu nie jest dla Ciebie możliwe, przeanalizuj informacje podane na stronie: http://unitra.eu.org/node/8736

0
  • #18 22 Wrz 2009 11:39
    micke40
    Poziom 9  

organy grają , udało mi się uruchomić całość ,lecz nie wiem gdzie szukać usterki związanej z inną tonacją jednej oktawy.
    potrzebny schemat!!!.
    ponawiam proźbę.

0
  • #19 23 Wrz 2009 00:33
    fis
    Poziom 20  

Jesli mógł Byś nagrać wykonanie gamy przez całą klawiaturę i podesłać plik np. mp3, być może będę w stanie dać wskazówki gdzie szukać przyczyny problemu.

0
  • #20 23 Wrz 2009 12:10
    micke40
    Poziom 9  

ok .spróbuję bliżej wekendu.
    pozdrawiam - dzięki
    micke40

0
  • #21 07 Lis 2009 14:02
    PiotrUnioII
    Poziom 11  

Witam, poszukując informacji na temat organ B-2 natrafiłem na ten wątek. Mam problem z tym instrumentem. Polega on na tym, ze nie gra mi dziwek `A` w kazdej oktawie. Dokladniej to gra, jednak jest to bardzo wysoki ton - 2` pozostałe uzupelniające tony nie grają dla tego dzwięku. Dowiedzialem się już ze problemem taki występuje przy dzielniku. Jednak nie mam pojęscia gdzie takowy sie znajduje. Czy może ktoś mi pomódz?
    Pozdrawiam!

0
  • #22 07 Lis 2009 17:58
    fis
    Poziom 20  

Witam.
    Generatory tonu wraz z oktawowymi dzielnikami częstotliwości znajdują się na "dnie" instrumentu, czyli pod klawiaturą "Lover". Dzielniki w starszych instrumentach realizowane były na tranzystorach, natomiast w nowszych - na układach scalonych. Jeśli jest to wersja na IC, to po stwierdzeniu działania generatora wiodącego, wymiana scalaka przeważnie załatwiała sprawę. W wersji tranzystorowej trzeba zidentyfikować pierwszy niedziałający dzielnik, zaczynając od najwyższej oktawy. Najczęściej uszkodzeniu ulega jeden z dwóch tranzystorów, czasami jakiś rezystor, rzadziej kondensator.

Powodzenia.

0
  • #23 07 Lis 2009 21:06
    PiotrUnioII
    Poziom 11  

Zdiagnozownie usterki dzielnika polegać ma na sprawdzeniu wszystkich elementów znajdujących sie na płytce? Nawiasem mówiąc jestm pod wrażeniem polskiej myśli technicznej z lat 80-tych. Dziś tego niestety już nie ma..

0
  • #24 07 Lis 2009 23:04
    fis
    Poziom 20  

Dlaczego Piszesz że wszystkich elementów? W tranzystorowym dzielniku oprócz dwóch tranzystorów (od sprawdzenia/wymiany których należało by zacząć naprawę niedziałającego dzielnika) jest dosłownie kilka rezystorów i kondensatorów.
    Jeśli dobrze pamiętam, na jednej płytce montowane były dwa generatory sąsiednich chromatycznie tonów (C:C#,D;D#, E:F, F#:G, itd.) wraz z zestawami dzielnikow oktawowych. Twój "A" to najprawdopodobniej prawa połowa drugiej płytki od prawej strony.

1
  • #25 09 Lis 2009 19:58
    PiotrUnioII
    Poziom 11  

Zlokalizowalwem te plytki z dzielnikami. Mam miernik cyfrowy, i nieudolnie probuje sprawdzic kondensatory metodą opisaną tu : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic4144.html Jednak chyba sprawdze czy nie ma zimnych lutów. Bo przez pewnein czas przed awarią A-skrzeczało, az w kocnu sie popsuło:) Gdyby nie to ze nie mam za bardzo jak ten instrument zawiesc do kogos kto sie na tym zna,, pozostaje mi tylko z moją skromną wiedzą sprobowac jakos rozwiązać ten problem.

z ostatniej chwili-- Nie chce się powtarzać, ale moze ta informacja sie przyda. Kazdy dzwięk a w danej oktawie jest o oktawę wyższy niz byc powinno. Inaczej rzecz ujmując gama jest OK, gdy uzywamy dziweku A z niższej oktawy. Wowczas nie slychac tej rożnicy w wysokosci.

0
  • #26 09 Lis 2009 23:04
    fis
    Poziom 20  

Domyślam się, że miałeś na myśli sprawdzenie TRANZYSTORÓW. Domyślam się też, że dzielniki są na tranzystorach.
    Sugerował bym, aby zakupić trochę nowych tranzystorów np. BC547, to są dzisiaj grosze, i w niedziałających dzielnikach wymieniać parami, wyrzucając stare bez sentymentów. Te płytki były w fabryce bardzo gorliwie lutowane i zimne luty na nich to statystyczna rzadkość. Często się zdarzało że poprawienie lutów usprawniało generator/dzielnik, czasami nawet na tydzień, ale był to raczej termiczny - krótkotrwały wpływ na wewnętrzną strukturę tranzystorów. Wymiana tranzystorów na nowe, skutkowała sukcesem.

Powodzenia.

1
  • #27 10 Lis 2009 18:40
    PiotrUnioII
    Poziom 11  

Mój błąd, chodziło mi o tranzystory:) Kupilem kilka na zapas. Wymieniłem, ale problem nadal pozostał. Skoro nie ma poprawnych dzwieków na kazdej oktawie,, to moze to wina generatora a nie tych dzielnikow? Bede jeszcze badał sprawę i napiszę co z tego wynikło.

z ost. chwili: okazalo sie ze tranzystory były ok. Winny byl rezystor ktory zamiast 23KOhm, mial ok 120 KOhm. Już jest prawie Ok. Tyle ze z instrumentu wydobywa sie bardzo. cichutkie piszczenie. Podkreślam, z instrumentu, a nie z głosników. Nie wiem czy to tak ma być, czy raczej cos sie psuje...

Przy uzyciu fachowego osprzetu takiego jak stetoskop;) stiewrdzam ze piszczenie wydobywa sie z tych regulatorów-cewek na płytkach dzielników.Prawie kazda cewka piszczy.

0
  • #28 13 Lis 2009 13:16
    fis
    Poziom 20  

Piszczące cewki generatorów, to normalne zjawisko.
    Pozdrawiam.

1
  • #29 22 Gru 2009 18:10
    micke40
    Poziom 9  

Witam po dłuższym czasie.
    Mam filmik pokazujący mniej więcej działanie mojego modelu organków.
    W razie niejasności poszcie.
    pozdrawiam

0
  • #30 02 Gru 2010 14:06
    staszeks
    Poziom 27  

Wybaczcie odświeżenie starego wątku.
    Mój problem z tymi organami polega na tym że:
    drugi od lewej na dolnej klawiaturze klawicz C nie widzi przełączników Flute4 i String4
    zespołu przełączników LOWER.
    Jeżeli jest włączonu tylko jeden z nich lub oba to klawisz "nie istnieje"
    Jeżeli oba wyłączone to uszkodzenia nie słychać.
    Włączony jeden z tych przełączników (oba) oraz dowolny inny klawisz to w porównaniu do "otoczenia" brzmi głucho.
    Przypuszczam, uszkodzenie jednej z wielu płytek komutacji (tak się chyba nazywają?)
    I tu przydatna byłaby podpowiedź która i jak je liczyć.
    Przydatny też byłby schemat takiej płytki choć zdaje się w szczegółach mogą się one
    różnić w zależności od usytuowanai.

0