Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary laptop SHARP PC4500 i problem z dyskietkami bootuącymi

09 Cze 2004 11:15 1476 9
 • Poziom 10  
  Mam problem z wyżej wymienionym laptopem, jest to rocznik 88 i ma procesor 8086, ma on dwa napedy fdd 3,5' 720 KB. Problem polega na tym, że powłożeniu do napędu dyskietki z systemem operacyjnym pojawia się napis : BOOT DISK FAILURE - dzieje się tak w obydwu napędach. Przez 1 sekundę kręci dyskietką i staje. Używam systemu Sharp MS-Dos 3.30 zaprojektowany specjalnie dla tego kompa. Tylko dwa razy udało mu się zabootować tego dosa .

  Czy to jest problem z napędem, a jeśli tak to gdybym włożył napęd dyskietek 3,5' 1,44 MB i uzył dyskietki 720 kb to by zadziałało??
 • Poziom 32  
  Może dyskietka jest uszkodzona?
  Zformatuj nową dyskietkę na 720 kb i przenieś na nią system (sys a:) powinien się uruchomić nawet win 98 (w trybie tekstowym oczywiście). A jeżeli dyskietka jest 100% sprawna to przeczyść głowice w stacjach dysków może to pomoże.
 • Poziom 10  
  mam ok. 100 dyskietek (niebieskich 8) ) 720 kB i na kżdej nagrałem tego dosa i sprawdzałem każdą pokolei. A co do czyszczenia głowicy to obudowa od napędu jest pancerna jak to było w starych kompach :roll: są dwie śruki, ale bardzo małe i częściowo pozakrywane elektroniką, więc boję się że to uczkodzę ( już 3 razy próbowałem to rozłożyć :? )
 • Poziom 32  
  Możesz kupić w sklepie dyskietkę czyszczącą (jakieś 15zł).
 • Poziom 21  
  Czy to jest problem z napędem, a jeśli tak to gdybym włożył napęd dyskietek 3,5' 1,44 MB i uzył dyskietki 720 kb to by zadziałało??

  Niestety biosy komputerów 8086 XT nie obsługiwały napędów 1,44MB.

  Z opisu wynika, że problem dotyczy stacji dyskietek. Niestety jest bardziej niż prawdopodobne, że bios tego komputera nie będzie współpracował ze stacją 1,44MB.
 • Moderator Samochody
  Spróbuj porać image dyskietki startowej PC-DOS 3.30 i w normalnym PC nagrać (rozpakować) go na dyskietkę sforatowaną na 720kB. DOS 7.x na pewno nie zadziała na XT, wymaga conajmniej 386.
  XT zazwyczaj nie miały BIOS-Setupu, wszystko ustawiało się zworkami na płycie głównej a zegar RTC z poziomu DOS'u przy starcie (zazwyczaj nie był podtrzymywany).
  XT nie obsługiwało stacji HD, gdyż jego kontroler nie był w stanie obsłużyć tak szybkiej transmisji (stacje DD i HD mają taką samą prędkość obrotową, więc stacja HD mając 2x większą gęstość upakowania danych przesyła je 2x szybciej - 0.5Mbps) niemniej napęd HD powinien działać tyle że będzie czytał tylko dyskietki DD.
  P.S.
  Chętnie bym zobaczył tego laptopa - mógłbyś zamieścić jego zdjęcie?
  ***
  Już znalazłem... http://vran.volky.ru/sharp_pc4500.htm ;) i ten ma BIOS-Setup ;)
 • Poziom 10  
  Tak właśnie wygląda mój laptop :). Niestety nie mam do niego orginalnego zasilacza który jest o bardzo dziwnych parametrach (6V 2,5 ampera), zamiast go używam 6V 1,5A do zasilania komputera i matrycy, a do napędu dyskietek użyłem zasilacza AT :D - całość chodzi ale czasami świeci się dioda "low battery".

  Postaram się nabyć tą dyskietkię czyszczącą, to powinno załatwić sprawę.

  P.S. : Dla zainteresowanych zamieszcze specjalnego dosa dla komputerów szarpa
  Załączniki:
 • Poziom 10  
  Niestety dyskietka czyszcząca nic nie dała :? , problem dalej otwarty.
 • Poziom 11  
  Mi niepodoba się sposób zasilania. Może jest za mały prąd i kontroler ma problemy? W zasadzie jeśli chodzi o elektronikę to jestem lamowaty beginner, ale czy nie dałoby się wyciągnąc z tego zasilacza at to 6v z 2,5A? Na pewno byłoby to lepsze rozwiązanie do tego laptopa. Btw, stare Sharpy tulu. Ja mam PC-4600, ale matryca jest lekko uszkodzona, tzn nie wyświetla jednej poziomej linii na środu ekranu :(

  Pozdrawiam
 • Poziom 39  
  Square17 napisał:
  Niestety dyskietka czyszcząca nic nie dała :? , problem dalej otwarty.

  Problemem może być szerokość głowicy stacji dyskietek laptopa. Jedynym sposobem jest formatowanie i przygotowanie dyskietki startowej 720kB w starej stacji dyskietetek. Poszukaj wśród znajomych lub firmach, gdzie rzadziej wymienia się stare komputery na nowe, jakiegoś blaszaka sprzed ok. 20 lat i na nim utwórz dyskieki startowe (najlepiej kilka na zapas).