Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mix radia samochodowego i CB - przełączanie źródła sygnału

frankie 31 Aug 2009 15:42 1301 1
 • #1
  frankie
  Level 11  
  Witam,

  Jestem zwolennikiem wbudowywania CB w kokpit i tak też zrobiłem. Oczywiście był przez to kiepski odsłuch, więc musiałem zastosować zewnętrzny głośnik do radia CB, który wybitnie mi nie pasuje (ale w tej sytuacji być musi).

  Zmieniam teraz radio, nie wybrałem jeszcze modelu (max 500 pln - nie jestem audiofilem, słucham radia/mp3 cicho). Chciałbym wywalić zewnętrzny głośnik do CB, a AUX w nowym radiu (oczywiście z wykorzystaniem odpowiedniego tłumika) połączyć z wyjściem głośnikowym, tak aby po otwarciu SQL wyciszać radio a transmitować sygnał z CB.



  Czy jest jakiś model radioodtwarzacza samochodowego (proste, z mp3 i do 500 pln) z odpowiednim pinem w kostce, które da się wykorzystać do przełączania źródła sygnału (FM/AUX) ?

  Może jest taki pin w każdym radiu ?? A jeśli nie ma, to może macie jakiś w miarę prosty sposób aby móc to zrealizować?

  Nie widzę żadnego problemu z "interfejsem" (w stylu: tranzystor + dioda + kondensator) wykrywającym sygnał m.cz. na wyjściu radia, a zatem nie ma również problemu z wykonaniem przełącznika (chociażby zwarcie/rozwarcie lub brak/obecność napięcia), który można by wykorzystać do przełączania źródła m.cz.

  Pozdrawiam,

  frankie
 • #2
  djlj24
  Car audio specialist
  Takie rozwiązanie źle się sprawdza - nawet drobne zakłócenie powoduje wyciszenie radia a jeżeli założysz opóźnienie eliminujące coś takiego to będzie obcinać początek informacji przesyłanej przez CB (zwykle ludzie od razu mówią jak wcisną przycisk przez co radio nie zdąży się przełączyć).