Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pistolet lakierniczy - jak malować?

tomxx92 31 Sie 2009 16:02 34112 6
 • #1 31 Sie 2009 16:02
  tomxx92
  Poziom 11  

  Witam
  Kupiłem sobie taki pistolet lakierniczy z dyszą 1,4mm: http://elakiery.pl/prod/7,7,2,pistolet-lakierniczy-speedway-hp

  I mam zamiar pomalować sobie rame do gokarta. Zwracam sie do Was z prośba o cenne informacje dotyczące malowania pistoletami lakierniczymi.
  Czego unikać, jak nakładać farbę, podkład, jak ruszać pistoletem itp.
  Z góry dziękuje.

 • #2 31 Sie 2009 16:35
  lynx22
  Poziom 17  

  Wszystko oczywiście oczyszczone o oddtłuszczone. Płynne ruchy, i nie za mocno wciskać spust, żeby nie nałożyć naraz za dużo farby, bo zacznie splywać. Generalnie musisz troche poćwiczyć, bo każdym lakierem się troche inaczej maluje. Zawsze lepiej nałożyć kilka cienszych warstw, niz jedną grubszą. Nie zapomnij o odpowiednim rozpuszczalniku do czyszczenia pistoletu. W amatorskich warunkach cieżko maluje się pistoletem, bo rozpuszczalnik szybciej paruje, co wymusza konieczność lepszej wentylacji, a to zkolei powoduje ze więcej pyłków przykleja sie do lakieru. Jeżeli rama jest z rurek, to najlepiej ustaw dysze na waski strumień.

 • #3 01 Wrz 2009 23:42
  tomxx92
  Poziom 11  

  1. czy jest może jakiś sposób na ustawienie pistoletu?? np. ragolacja powietrza (co sie stanie gdy będzie za dużo powietrza a co jak za mało), no i jak ustawić ilość wyrzucanej farby (czy to chodzi o to przy maksymalnym naciśnięciu spustu dobrze mi sie malowało)

  2. I ostatnie pytanie czy jeżeli źle mi sie coś pomaluje lub zrobią mi sie jakieś karterki (dziurki) to czy muszę ździerać do czystej stali podklad i lakier czy mogę jakoś zetrzeć te karterki papierem ściernym i wypolerować lub przmalować jeszcze raz powierzchnię bez żadnego zdzierania farby??

  Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi i prosze o następne porady.

 • #4 04 Wrz 2009 14:11
  lynx22
  Poziom 17  

  Z regulacją musisz po prostu popróbować. Nie musisz zdzierać do metalu, wystarczy jak wygładzisz papierem i odpylisz.

 • #5 04 Wrz 2009 14:50
  cirrostrato
  Poziom 36  

  Tylko praktyka...np. gdy zaczynałem lakierować pistoletem to jak dawałem zbyt gęstą farbę to powierzchnia (faktura) przypominała skórkę pomarańczową, dla uzyskania połyskliwej gładkości musisz lakierować (z kilkuminutowymi przerwami) 2-3 razy dość rzadkim lakierem, lakier cedzisz (zawsze bo mogą być jakieś paprochy) przez pończochę.Zaczynasz lakierować od pokrycia wszystkich zakątków,załamań itp a większe powierzchnie pokrywasz na końcu, cienko, zaciek pracochłonny do usunięcia.

 • #6 04 Wrz 2009 22:56
  tomxx92
  Poziom 11  

  a jeszcze takie podstawowe pytanie : w jakiej odległości trzymać pistolet od malowanego materiału?.
  I czy istnieje może jakieś określenie konsystencji lakieru i podkladu, tak mniej więcej żebym wiedział jaki ma być gęsty? (bo niewiem ile rozcieńczalnika akrylowego dodać)

 • #7 29 Wrz 2009 21:03
  urraken1
  Poziom 1  

  Może trochę późno odpowiadam i pewnie znalazł pan już odpowiedź w innym źródle.
  Jeżeli malujemy farbami akrylowymi mieszamy LAKIER,UTWARDZACZ,ROZPUSZCZALNIK w proporcjach 3(L)+2(U)+1(R).Chociaż z rozpuszczalnikiem to jest tak że dodajemy go tyle aby farba miała odpowiednią gęstość.Odpowiednia gęstość to taka jak "Mleko"
  Może trochę śmieszne ale tak chyba najlepiej określić.W lakierniach używało się kiedyś kubka FORDA lub kubka FRENCLA ale obecnie prawie nikt nie pamięta jak się ich używa.
  Odległość od malowanego przedmiotu jest zależna od ciśnienia i gęstości farby ale powinna wynosić około 35-45 cm.Myślę że może się panu to na coś przyda.
  Życzę powodzenia w malowaniu.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME