Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ?

2Ya 31 Sie 2009 16:32 5020 9
  • #1 31 Sie 2009 16:32
    2Ya
    Poziom 12  

Witam
    Posiadam oryginalne radio cd deck oraz mc deck (kaseta) z Forda Probe i niestety albo stety synteze ma usa,chciałbym przestroić na naszą europejską i tutaj jest pytanie - jak to zrobić?
    Podejrzewam,że problem leży w procesorze ponieważ kiedyś zmieniałem cały tuner w takim samym radiu ale kaseta, na tuner europejski i lipa :( dlaej wyszukiwało na zakresach us.

Radio to ogólnie sony robione dla forda w latach 90'

Radyjko wygląda jak na zdjęciach (cd dokładnie jak na ostanim,dałem przykładowe decka kasety - to jest to samo radio) :

Radio tworzy integralna część zestawu Premium Sound,w którego skłąd wchodzi equalizer,wzmacniacz radiowy,wzmacniacz subwoofera oraz subwoofer.
    Zależy mi na oryginalnym zestawie więć chciałbym radyjko przestroić ponieważ radia sie czasem posłucha ;)

W sieci kiedyś wyczytałem,że istnieje możliwośc zmiany/przełączenia syntezy kosztem klawisza "clock" jak na załączonym pliku poniżej :

Tylko jak to zrobić ? Miał ktos z tym do czynienia ?

Za wszelka pomoc w tym temacie bedę wdzięczny.

Pozdrawiam.

edit:

znalazłem podobny temat sprzed kilku lat :

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ord+deck&sid=de55012ce7d91f389ddca80b1c6ce5bd

Ale nie wiem który to ten procek DIL :?:

Sorki za założenie podobnego tematu,więc prośba do moderatora o ewentualne scalenie tych 2 tematów.

Pozdrawiam.

0 9
  • #2 31 Sie 2009 18:51
    djlj24
    Spec od car audio

Wyjmij mechanizm i ten największy układ to procesor. A potem od spodu płyty zrób to co opisanej jest w podanym linku do tematu i działa.

0
  • #3 31 Sie 2009 22:26
    2Ya
    Poziom 12  

Dzięki za pomoc,będę próbował - mam nadzieje,że mi sie uda i nic nie zjaram ;)

0
  • #4 19 Wrz 2011 21:37
    gaspaccio
    Poziom 17  

Dzień dobry,

Mam problem z radiem, które na pierwszy rzut oka wygląda tak samo, ale nie udało mi sie przestawić syntezy sposobem podanym w wątku powyżej. Link

Po odlutowaniu zwory i wstawieniu rezystora 100k po drugiej stronie tak jak proponowano, na wyświetlaczu pojawia sie "BAD"

Powróciłem do pierwszej konfiguracji, oczywiście wszystko jest tak jak na początku. (Czyli źle, ze skokiem co 0,2MHz :cry:)

Model radia to FORD F48F-18C815-AE
    Poniżej zamieszczam zdjęcia radia i płyty, na drugim zdjęciu widać założoną zworę z lutowia, bo nie chciałem z powrotem lutować zwory SMD.

Wygląda to tak jak by w sumie było 5 zwór konfiguracyjnych, nie chciałbym jednak kombinować i narażać radia na uszkodzenie. Jeżeli znajdzie się fachowiec, który ma doświadczenie z taką modyfikacją to będę serdecznie wdzięczny za wskazówki.

Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ? Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ? Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ?

-------------dodano 03-10-2011----------------

Niestety, wygląda na to że akurat tego modelu nie da sie przestawić na europejska syntezę.
    W celu sprawdzenia tego przygotowałem sobie wielosekcyjny mikroprzełącznik i podciągnąłem dodatkowo 2 piny konfiguracyjne to 5V. Potem juz tylko sprawdzenie wszystkich 32 kombinacji.

(1 oznacza 5V)
    W tum radiu działaj tylko następujące ustawienia:
    11100 - fabryczne, synteza USA i działa zegarek
    00101 - nie działa zegarek, czyli mamy 6 klawiszy programujących, ale synteza jest nadal USA

Wszystkie inne to "BAD" na wyświetlaczu

Co ciekawe, mimo że jest to radio CD to PCB wygląda identycznie jak od wersji kasetowej gdzie sztuczka z przełączaniem zwór działa.
    W Internecie znalazłem też zdjęcie PCB z wersji kasetowej z tym samym procesorem, oznaczenie zgadzało się co do literki. N7600190FKC212

Ktoś ma pojęcie w jaki jeszcze inny sposób można próbować przerobić to radio?

Pozdrawiam.

Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ? Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ?

0
  • #5 06 Lis 2011 17:42
    gaspaccio
    Poziom 17  

To radio jest zbyt uparte.

Żeby rozwiązać zagadkę tego sprzętu postanowiłem sprawić jak w ogóle jest ono strojone. Oczywiście w głowicy klasycznie znajdują się jakieś układy którym ford pozmieniał nazwy ale udało mi się dojść że układ sterujący działa na takiej zasadzie jak MC145173 (tj. PLL Frequency Synthezer od Motoroli) jest on nieco inny ale ma ten sam interfejs (SPI) i takie same rejestry. Okazał się że radio w obydwu trybach ustawia raster europejski a gdy wysyła zadaną częstotliwość po prostu pomija parzyste wartości.
    Rzecz druga to, to że ten sprzęt ma identyczna płytę główną jak wersja kasetowa. Siedzi tam też taki sam procesor (porównanie na foto), ale mimo to nie działają sztuczki ze miana zwór. Tu padł pomysł że różnią się panelem. Na panelu znajduje się drugi procesor który tez ma 2 zwory konfiguracyjne. Tym samym sposobem jak wyżej sprawdziłem wszystkie kombinacje (dla pewności 2 razy :cry: ) i nic z tego. Jedna zwora nie ma żadnego wpływu, a jak tylko włączona jest druga to na wyświetlaczy zawsze jest „BAD”.
    Jest jeszcze szansa że wersja kasetowa różni się jakimś niuansem na spodzie płyty głównej, ale takim radiem lub zdjęciem nie dysponuję.
    Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ? Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ?

Sprawdzałem tez EEPROM (dlatego jest podstawka), są tam tylko zaprogramowane stacje, po wyczyszczeniu radio ładuje domyślne wartości, bez niego tez dział.

0
  • #6 07 Lis 2011 18:01
    2Ya
    Poziom 12  

Poświęcam się dla idei i oddaje do dyspozycji zdjęcia ;) Znalazłem chwilkę czasu i może ułatwi Ci to w czymś,bądź pomoże i mi kiedyś też pomoże ;)

Masz dla porównania deck MC i CD deck z tego samego rocznika czyli 1994 .
    Na pewno nie kupuj/bierz pod uwagę decka MC z twardą mechaniką,bo w środku jest zupełnie co innego (różni się on wizualnie prawie niewiele,od decka z miękką mechaniką wizualnie).
    Tak samo CD deck z rocznika 1993 ma zupełnie inną płytę niż roczniki wyższe,jak będę miał czas to rozbiorę mojego działającego CD decka i jeszcze jednego,którego gdzieś mam schowanego - z tego co pamiętam były z roczników 95 - zrobię foto do porównania .

1 Deck MC z 1994r - F4ZF-19B165-BC

Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ? Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ? Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ? Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ? Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ? Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ?

2 Deck CD z 1994r - F48F-18C815-AE

Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ? Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ? Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ? Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ? Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ?

3 I na koniec deck CD z 1993r - niestety nie miał etykiety na obudowie z nr forda

Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ? Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ? Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ? Oryginalne radio Ford USA - jak przestroić syntezę ?

Pozdro.

P.S. Sprawdziłem deck MC (fot.1) i ma syntezę co 0,1 i z tego co zauważyłem ma zrobioną lutem zworę na tym procesorze dil.
    Muszę podłączyć i sprawdzić jak jest z działaniem.

Proszę poprawić te "obrazy" na miniaturki na serwerze forum - wklejone zgodnie z instrukcją w ogłoszeniu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    [Mirek Z.]

edit: poprawione :)

0
  • #7 07 Lis 2011 19:46
    gaspaccio
    Poziom 17  

Ale Ford nawymyślał z tymi radiami :turn-l:
    Nr2 Z Forda Windstara, jest dokładnie taki jak, więc jest "niereformowalny", zresztą moje 93r wygląda jak twoje 94r. Prawdopodobnie przeprojektowali to w 93r.
    Nr3 wygląda obiecująco bo ma zupełnie inaczej poprzestawiane zwory niż na tych co oglądałem do tej pory, ma też inny laminat i jakiś dodatkowy układ. Spróbuj wylutować zworę do masy na 28 nodze i podciągnąć przez rezystor do +5V po drugiej stronie. Może się udać. Jak się nie uda to warto sprawdzić sposób na mikroprzełączniki. Przynajmniej się wyjaśni czy to możliwe.

0
  • #8 07 Lis 2011 20:08
    2Ya
    Poziom 12  

De facto nr 3 może być nawet i modelowo z 1992,bo na pewno to były pierwsze cd decki,mam bodajże 2 takie decki ale porozbierane leży wszystko w częściach i muszę to kiedyś ogarnąć - na pewno mechanizm cd z 93 nie działa w 94 i odwrotnie i coś tam jeszcze na rzeczy było,także nawet tutaj jest lipa .
    Ale będę miał czas to usiądę i się z tym kiedyś pobawię,bo wcześniej dość czasu straciłem na te antykwariaty :twisted: Szybciej byłoby zapodać jakiś nowoczesny sprzęt :lol:

0
  • #9 07 Lis 2011 21:17
    gaspaccio
    Poziom 17  

Żeby sprawdzić nie trzeba napędu CD. Moje działa bezproblemowo ze zdemontowanym.

0
  • #10 07 Lis 2011 22:43
    2Ya
    Poziom 12  

Wiem ;) pisałem to jako ciekawostkę w ustosunkowaniu do wymysłów forda ;)
    Jak wspomniałem,będę miał chwilę to obczaję ten temat.

0
  Szukaj w 5mln produktów