Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Casio Exilim EX-Z75 - wyłącza się sam zaraz po włączeniu

ww.bielsko 31 Sie 2009 16:53 3758 20
  • #1 31 Sie 2009 16:53
    ww.bielsko
    Poziom 17  

Witam,

Czy taka usterka jest znana ?
    Poprawiłem luty ale na nic ...
    Czy ktoś orientuje się czy aparat ma np.: test poprawności optyki przed włączeniem,
    zaraz po odpaleniu pojawia się obraz na LCD, na wyświetlaczu obraz wyraźnie zamazany bez ostrości, coś pomieli dziwne odgłosy, chowa się pierścień i cześć.
    Czasem wyświetla LENS ERROR

pozdrawiam

0 20
  • Pomocny post
    #2 31 Sie 2009 18:55
    lukas_0077
    Poziom 10  

obiektyw w aparacie niechce sie stestować( pewnie jakies zabrudzenia ktore go blokuja)

0
  • Pomocny post
    #4 31 Sie 2009 21:10
    ion-tichy
    Poziom 31  

Obiektyw trzeba rozkręcić i sprawdzić co mu dolega. Prawdopodobnie problem w układzie AF. Z boku obiektywu silniczek prowadzący na ślimaku soczewkę. Bez sensu bym w to nie dmuchał sprężonym powietrzem - to dość precyzyjny mechanizm.

0
  • Pomocny post
    #5 01 Wrz 2009 08:13
    bezum1
    Poziom 22  

Tak jak pisze kolega ion-tichy , bez rozebrania obiektywu się nie obędzie, nawet bardzo drobne ziarenko piasku jest w stanie zablokować mechanizm AF.Ziarenka tego nie można wydmuchać ponieważ trybiki zakleszczają je w rowkach ,ponadto mechanizm ten jest smarowany delikatnie smarem do którego też klei się piasek, dlatego w grę wchodzi tylko czyszczenie ręczne. Jednak rozbierania obiektywu nie polecam osobie bez doświadczenia.

0
  • #6 04 Wrz 2009 01:13
    ww.bielsko
    Poziom 17  

lipa, rozebrałem do mechanizmu plastikowych zembateczek,
    ale są ok, czyste, niestety działają problem wg. mnie po rozwinięciu obiektywu, słychać odgłosy "kalibracji" - złapania ostrości obrazu,
    i wtedy system wyłącza aparat. W tym momencie obiektyw jest wyciągnięty, dopiero po ponownym przyciścnięciu power on, obiektyw się chowa i wyświetla LENS ERROR. Wg. mnie obiektyw do wymiany, jak nie problem w oprogramowaniu, ale nie mogę znaleźć firmware. Myślę, że nawet gdybym miał to do upgradu potrzeba załączony system, chyba, że przez usb włącza inny tryb komunikacji.

pozdr

0
  • #7 04 Wrz 2009 07:30
    ion-tichy
    Poziom 31  

"Zembateczki" to element mechanizmu otwierania i składania obiektywu. Z założenia musi być ok. jeśli obiektyw wysuwa się i chowa. Problem jest przy silniczku AF. To mała metalowa beczułka z czterema pinami. Silnik ten przesuwa soczewkę odpowiedzialną za ostrość. Jeśli obraz jest rozmyty /nieostry/ i nie ma żadnych zmian podczas pracy tego silniczka to oznacza, że uszkodzenie jest właśnie tam. Obiektyw trzeba rozebrać aby sprawdzić w czym problem- może coś spadło itp.
    Starsze modele typu EX-Z40 miały opcję testu i ustawień AF w menu serwisowym. Ale to i tak jest dopiero do przeprowadzenia gdy usunie się usterkę.

0
  • #8 04 Wrz 2009 15:04
    bezum1
    Poziom 22  

Witam, załączam zdjęcie systemu AF z aparatu casio EX-Z7 , prawdopodobnie taki sam jest w twoim aparacie. Musisz zobaczyć czy trybiki na zdjęciu zaznaczone strzałką nie są zablokowane. Jeżeli pokręcisz silnikiem to soczewka AF powinna swobodnie podnosić się i opada.
    Casio Exilim EX-Z75 - wyłącza się sam zaraz po włączeniu

0
  • #9 04 Wrz 2009 16:52
    ww.bielsko
    Poziom 17  

Ha... już 3 razy skręcałem i rozkręcałem bo palą paluszki,
    ale widzę, że konkretów na elektrodzie jest opór.
    Dokładnie taki sam mechanizm i jest w położeniu dolnym podnosi się troszkę po czym blokuje się, raptem 5mm w górę i w dół.
    Soczewka ma wysuwać się w samą górę????

0
  • #10 04 Wrz 2009 17:04
    bezum1
    Poziom 22  

Soczewka powinna się podnosić w całym zakresie na ślizgaczu widocznym na zdjęciu , jeżeli nie ma całego zakresu ,sprawdź dokładnie czy w trybikach nie ma jakiegoś zanieczyszczenia ( może być bardzo niewielkie).

0
  • #11 04 Wrz 2009 18:21
    ww.bielsko
    Poziom 17  

OK. Soczewka już się podnosi i nie ma LENS ERROR :)
    ... ale jak pstrykne aparat robi czarne zdjęcia :(
    i brak zasilania na podświetlanie LCD :(
    Podejżewam, że coś nie styka na taśmach.
    Obraz jest ale nie idzie podświetlanie i pewnie dla tego również nie ma obrazu na zdjęciach tylko czarny kolor + data.

0
  • #12 04 Wrz 2009 18:41
    bezum1
    Poziom 22  

Posprawdzaj dokładnie taśmy,czy są dobrze włożone w gniazda i prawidłowo zapięte. Zobacz też czy w chwili robienia zdjęcia migawka zamyka się i otwiera , czarne zdjęcia mogą wskazywać na zamkniętą migawkę lub brak styku na taśmie łączącej matrycę z płytą główną.

0
  • #13 04 Wrz 2009 19:38
    ww.bielsko
    Poziom 17  

Dokładnie migawka zamyka się i otwiera w momencie robienia zdjęcia.
    Jak mój był historyk miał wpisane w notatniku ze śmiesznymi odpowiedziami uczniów: "można dostrzec utratą wzroku", zapomniałem o fleszu, ale żyje.
    Taśmy ok. mam nadzieję, że nie uwaliłem jej chociaż wątpliwe, rozumiem, że lcd wchodzi po stronie baterii przez przyciski z tyłu.

0
  • #14 04 Wrz 2009 20:22
    ion-tichy
    Poziom 31  

Proszę pamiętać, że połączenia na taśmach są dwurzędowe. Należy dokładnie i do końca wsunąć je w złącze na płycie.

0
  • #15 05 Wrz 2009 11:36
    ww.bielsko
    Poziom 17  

Ok, ale co ma tasiemka do podświetlania matrycy ? Może się mylę, ale na śwetlóweczkę są puszczone kabelki zasilania z płyty BL + -.

0
  • #16 05 Wrz 2009 12:02
    bezum1
    Poziom 22  

Sprawdź jeszcze bezpieczniki na płycie głównej, jeżeli przy wpinaniu taśm miałeś włożoną baterie w aparacie ,to mogło dojść do zwarcia i przepalenia bezpiecznika.

0
  • #17 05 Wrz 2009 12:41
    ion-tichy
    Poziom 31  

ww.bielsko napisał:
    Ok, ale co ma tasiemka do podświetlania matrycy ? Może się mylę, ale na śwetlóweczkę są puszczone kabelki zasilania z płyty BL + -.

Taśmy i ich wpinanie mają podstawowe znaczenie w demontażu i montażu aparatu. Błędy mogą mieć złe skutki /tak jak pisze kolega bezum1/
    Jeśli w tym modelu podłączenie jest realizowane na BL + - to tym prościej- należy po prostu sprawdzić gdzie to napięcie ginie. Możliwe, że po wielokrotnym od i przylutowaniu powstało jakieś uszkodzenie mechaniczne kabelka lub ścieżki.

0
  • #18 08 Wrz 2009 17:15
    ww.bielsko
    Poziom 17  

Jakiś pomysł na odnalezienie bezpieczników ?
    Elementy do mikro smd, bez opisów :(
    Odnośnie uszkodzeń kabelków i ścieżek oczywiście i stnieje taka możliwość, ale tych kabelków nie ruszałem, ja osobiście mógłbym podciągnąć napięcie z innego punktu, ale jakie ? 4V na podświetlanie ? to ledy mam rozumieć, bo na małą świetlówkę musiała by być przetwornica na duże napięcie.

0
  • #19 14 Wrz 2009 20:13
    bezum1
    Poziom 22  

Bezpieczniki w aparatach casio mają kolor jasnoniebieski z okrągłym symbolem na wierzchu , odradzam kombinowanie z doprowadzeniem napięcia do podświetlenia wyświetlacza z innego miejsca niż prawidłowe punkty ,raczej trzeba odnaleźć przyczynę braku napięcia. Sprawdź jeszcze czy czasem nie masz uszkodzonej którejś taśmy łączącej.

0
  • #20 16 Wrz 2009 18:36
    ww.bielsko
    Poziom 17  

Nie mogę namierzyć żadnego fusa, co do tasiemek to czy może brak podświetlenia wpływać również na brak obrazu (czarny) na LCD z obiektywu i co za tym idzie czarne zdjęcia ? Czy może np.: wyciągnięcie światłoczułego elementu z optyki go uszkodziło - taka ewentualność ?

0
  • #21 26 Wrz 2009 20:24
    ion-tichy
    Poziom 31  

Bezpiecznik 0.8A od napięcia VEE6.0 jest w okolicach taśmy 8pin schodzącej z góry do płyty głównej. Tuż obok złącza tej taśmy - mały czarny - a pomiędzy trzema lutowanymi przewodami z brzegu płyty. Ten bezpiecznik mógł strzelić jeśli na silniku od AF kolega zrobił zwarcie. Proszę dokładnie obejrzeć silniczek może coś się odłamało na taśmie i zwiera.
    Bez tego napięcia nie będzie podświetlenia LCD.

0