Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Casio Exilim EX-Z75 - wyłącza się sam zaraz po włączeniu

31 Sie 2009 16:53 3869 20
 • Poziom 17  
  Witam,

  Czy taka usterka jest znana ?
  Poprawiłem luty ale na nic ...
  Czy ktoś orientuje się czy aparat ma np.: test poprawności optyki przed włączeniem,
  zaraz po odpaleniu pojawia się obraz na LCD, na wyświetlaczu obraz wyraźnie zamazany bez ostrości, coś pomieli dziwne odgłosy, chowa się pierścień i cześć.
  Czasem wyświetla LENS ERROR

  pozdrawiam
 • TermopastyTermopasty
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  obiektyw w aparacie niechce sie stestować( pewnie jakies zabrudzenia ktore go blokuja)
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Obiektyw trzeba rozkręcić i sprawdzić co mu dolega. Prawdopodobnie problem w układzie AF. Z boku obiektywu silniczek prowadzący na ślimaku soczewkę. Bez sensu bym w to nie dmuchał sprężonym powietrzem - to dość precyzyjny mechanizm.
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Tak jak pisze kolega ion-tichy , bez rozebrania obiektywu się nie obędzie, nawet bardzo drobne ziarenko piasku jest w stanie zablokować mechanizm AF.Ziarenka tego nie można wydmuchać ponieważ trybiki zakleszczają je w rowkach ,ponadto mechanizm ten jest smarowany delikatnie smarem do którego też klei się piasek, dlatego w grę wchodzi tylko czyszczenie ręczne. Jednak rozbierania obiektywu nie polecam osobie bez doświadczenia.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 17  
  lipa, rozebrałem do mechanizmu plastikowych zembateczek,
  ale są ok, czyste, niestety działają problem wg. mnie po rozwinięciu obiektywu, słychać odgłosy "kalibracji" - złapania ostrości obrazu,
  i wtedy system wyłącza aparat. W tym momencie obiektyw jest wyciągnięty, dopiero po ponownym przyciścnięciu power on, obiektyw się chowa i wyświetla LENS ERROR. Wg. mnie obiektyw do wymiany, jak nie problem w oprogramowaniu, ale nie mogę znaleźć firmware. Myślę, że nawet gdybym miał to do upgradu potrzeba załączony system, chyba, że przez usb włącza inny tryb komunikacji.

  pozdr
 • Poziom 31  
  "Zembateczki" to element mechanizmu otwierania i składania obiektywu. Z założenia musi być ok. jeśli obiektyw wysuwa się i chowa. Problem jest przy silniczku AF. To mała metalowa beczułka z czterema pinami. Silnik ten przesuwa soczewkę odpowiedzialną za ostrość. Jeśli obraz jest rozmyty /nieostry/ i nie ma żadnych zmian podczas pracy tego silniczka to oznacza, że uszkodzenie jest właśnie tam. Obiektyw trzeba rozebrać aby sprawdzić w czym problem- może coś spadło itp.
  Starsze modele typu EX-Z40 miały opcję testu i ustawień AF w menu serwisowym. Ale to i tak jest dopiero do przeprowadzenia gdy usunie się usterkę.
 • Poziom 23  
  Witam, załączam zdjęcie systemu AF z aparatu casio EX-Z7 , prawdopodobnie taki sam jest w twoim aparacie. Musisz zobaczyć czy trybiki na zdjęciu zaznaczone strzałką nie są zablokowane. Jeżeli pokręcisz silnikiem to soczewka AF powinna swobodnie podnosić się i opada.
  Casio Exilim EX-Z75 - wyłącza się sam zaraz po włączeniu
 • Poziom 17  
  Ha... już 3 razy skręcałem i rozkręcałem bo palą paluszki,
  ale widzę, że konkretów na elektrodzie jest opór.
  Dokładnie taki sam mechanizm i jest w położeniu dolnym podnosi się troszkę po czym blokuje się, raptem 5mm w górę i w dół.
  Soczewka ma wysuwać się w samą górę????
 • Poziom 23  
  Soczewka powinna się podnosić w całym zakresie na ślizgaczu widocznym na zdjęciu , jeżeli nie ma całego zakresu ,sprawdź dokładnie czy w trybikach nie ma jakiegoś zanieczyszczenia ( może być bardzo niewielkie).
 • Poziom 17  
  OK. Soczewka już się podnosi i nie ma LENS ERROR :)
  ... ale jak pstrykne aparat robi czarne zdjęcia :(
  i brak zasilania na podświetlanie LCD :(
  Podejżewam, że coś nie styka na taśmach.
  Obraz jest ale nie idzie podświetlanie i pewnie dla tego również nie ma obrazu na zdjęciach tylko czarny kolor + data.
 • Poziom 23  
  Posprawdzaj dokładnie taśmy,czy są dobrze włożone w gniazda i prawidłowo zapięte. Zobacz też czy w chwili robienia zdjęcia migawka zamyka się i otwiera , czarne zdjęcia mogą wskazywać na zamkniętą migawkę lub brak styku na taśmie łączącej matrycę z płytą główną.
 • Poziom 17  
  Dokładnie migawka zamyka się i otwiera w momencie robienia zdjęcia.
  Jak mój był historyk miał wpisane w notatniku ze śmiesznymi odpowiedziami uczniów: "można dostrzec utratą wzroku", zapomniałem o fleszu, ale żyje.
  Taśmy ok. mam nadzieję, że nie uwaliłem jej chociaż wątpliwe, rozumiem, że lcd wchodzi po stronie baterii przez przyciski z tyłu.
 • Poziom 31  
  Proszę pamiętać, że połączenia na taśmach są dwurzędowe. Należy dokładnie i do końca wsunąć je w złącze na płycie.
 • Poziom 17  
  Ok, ale co ma tasiemka do podświetlania matrycy ? Może się mylę, ale na śwetlóweczkę są puszczone kabelki zasilania z płyty BL + -.
 • Poziom 23  
  Sprawdź jeszcze bezpieczniki na płycie głównej, jeżeli przy wpinaniu taśm miałeś włożoną baterie w aparacie ,to mogło dojść do zwarcia i przepalenia bezpiecznika.
 • Poziom 31  
  ww.bielsko napisał:
  Ok, ale co ma tasiemka do podświetlania matrycy ? Może się mylę, ale na śwetlóweczkę są puszczone kabelki zasilania z płyty BL + -.

  Taśmy i ich wpinanie mają podstawowe znaczenie w demontażu i montażu aparatu. Błędy mogą mieć złe skutki /tak jak pisze kolega bezum1/
  Jeśli w tym modelu podłączenie jest realizowane na BL + - to tym prościej- należy po prostu sprawdzić gdzie to napięcie ginie. Możliwe, że po wielokrotnym od i przylutowaniu powstało jakieś uszkodzenie mechaniczne kabelka lub ścieżki.
 • Poziom 17  
  Jakiś pomysł na odnalezienie bezpieczników ?
  Elementy do mikro smd, bez opisów :(
  Odnośnie uszkodzeń kabelków i ścieżek oczywiście i stnieje taka możliwość, ale tych kabelków nie ruszałem, ja osobiście mógłbym podciągnąć napięcie z innego punktu, ale jakie ? 4V na podświetlanie ? to ledy mam rozumieć, bo na małą świetlówkę musiała by być przetwornica na duże napięcie.
 • Poziom 23  
  Bezpieczniki w aparatach casio mają kolor jasnoniebieski z okrągłym symbolem na wierzchu , odradzam kombinowanie z doprowadzeniem napięcia do podświetlenia wyświetlacza z innego miejsca niż prawidłowe punkty ,raczej trzeba odnaleźć przyczynę braku napięcia. Sprawdź jeszcze czy czasem nie masz uszkodzonej którejś taśmy łączącej.
 • Poziom 17  
  Nie mogę namierzyć żadnego fusa, co do tasiemek to czy może brak podświetlenia wpływać również na brak obrazu (czarny) na LCD z obiektywu i co za tym idzie czarne zdjęcia ? Czy może np.: wyciągnięcie światłoczułego elementu z optyki go uszkodziło - taka ewentualność ?
 • Poziom 31  
  Bezpiecznik 0.8A od napięcia VEE6.0 jest w okolicach taśmy 8pin schodzącej z góry do płyty głównej. Tuż obok złącza tej taśmy - mały czarny - a pomiędzy trzema lutowanymi przewodami z brzegu płyty. Ten bezpiecznik mógł strzelić jeśli na silniku od AF kolega zrobił zwarcie. Proszę dokładnie obejrzeć silniczek może coś się odłamało na taśmie i zwiera.
  Bez tego napięcia nie będzie podświetlenia LCD.