Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Switch zarządzalny - jak zaprogramować

Jarek.b1 09 Jun 2004 13:47 8207 5
    Jarek.b1
    Level 19  
    Potrzebuje pomocy w konfiguracji switcha zarządzalnego LG LS3124M, gdyż chce ograniczyć przepięcia przewodów w komputerach tzn przypisać adres MAC karty do kokrętnego wyjścia w switchu, aby uniemożliwić podłaczenie się innego komputera -do gniazdka
    Ponadto chce zrobic podział sieci spiąć sieć dynamiczną z siecią o stałym adresie IP w ten sposób że ja widzę dany komputer ale o mnie nie widzi, ale może korzystać jedynie z internetu.
    Podział sieci w tej chwili zrealizowałem na komputerze i dwie karty i przez tzw połaczenie pomostowe.
    Proszę o porady i sugestię :(

Pozdrawiam
    arci02
    Level 12  
    Ja chcę połączyć tylko dwa kompy przez switcha ale nie wiem czym ijak to zrobić możesz mi podrzucić jakieś wskazówki?
    Jarek.b1
    Level 19  
    w tym przypadku bardzo prosto:
    1. W każdym komputerze musisz mieć karty sieciowe
    2. połaczyć komputery zez switchem skrętką nie skrosowaną
    3 na komputerach utworzyć grupy robocze o tej samej nazwie i nadać jakieś nazwy komputerom w tej grupie roboczej np kom1 i kom2
    4 Następnie - tutaj są dwie metody że ty nadasz na stałe adres IP z zakresu tzw adresów nierutowalnych czyli zaczynających się od liczb 192.168.*.* w masce podsieci np 255.255.255.0 lub skorzystach z tzw usługi DHCP gdzie komputery "same sobie" dynamicznie - losowo nadadzą adres IP a cała tablica będzie się mieściła w pamięci switcha
    5 na koniec sprawdzić czy komputery się na wzajem widzą prostym poleceniem wywołanym w dosowskiej lini poleceń ping i nazwa komputera

np: pingowanie komputera o nazwie automatyka

C:\ping automatyka

Badanie automatyka [192.168.1.40] z użyciem 32 bajtów

Odpowiedź z 192.168.1.40: bajtów=32 czas<10ms TTL=128

Statystyka badania dla 192.168.1.40:
    Pakiety: Wysłane = 4, Odebrane = 4, Utracone = 0 (
    Szacunkowy czas błądzenia pakietów w millisekundach:
    Minimum = 0ms, Maksimum = 0ms, Średnia = 0ms

jak widac wzyskie pakiety dotarły do komputera i zostały odebrane

to tyle po krótce w przypadku jakichkolwiek pytań proszę pytać. :o
    Azzu
    Level 2  
    A jeżeli mam dwa komputery, połączenie do internetu za pośrednictwem neostrady i 3 różne drukarki i chciałbym podłączyć to wszystko przez switch tak, żeby na obydwu kompach mieć internet i móc z każdego komputera wydrukować coś na każdej z trzech drukarek. Jak mam to wszystko podłączyć i skonfigurować?
    mbo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Azzu wrote:
    A jeżeli mam dwa komputery, połączenie do internetu za pośrednictwem neostrady i 3 różne drukarki i chciałbym podłączyć to wszystko przez switch tak, żeby na obydwu kompach mieć internet i móc z każdego komputera wydrukować coś na każdej z trzech drukarek. Jak mam to wszystko podłączyć i skonfigurować?

Analogicznie jak w poprzednim przypadku.
    Wszystko co ma karty Ethernet do switch'a + ustawienia adresów z tej samej klasy.
    Drukarki mogą być na 3 sposoby:
    1 - wbudowany print server podłączony do switch'a
    2 - zewnętrzny print server podłączony do switch'a
    3 - podłączone do komputera i tam udostępnione

Dodano po 3 [minuty]:

Jarek.b1 wrote:
    Potrzebuje pomocy w konfiguracji switch'a zarządzalnego LG LS3124M, gdyż chce ograniczyć przepięcia przewodów w komputerach tzn przypisać adres MAC karty do kokrętnego wyjścia w switchu, aby uniemożliwić podłaczenie się innego komputera -do gniazdka
    Ponadto chce zrobic podział sieci spiąć sieć dynamiczną z siecią o stałym adresie IP w ten sposób że ja widzę dany komputer ale o mnie nie widzi, ale może korzystać jedynie z internetu.
    Podział sieci w tej chwili zrealizowałem na komputerze i dwie karty i przez tzw połaczenie pomostowe.
    Proszę o porady i sugestię :(

Pozdrawiam

Wchodzisz na stronkę konfiguracyjną switch'a, ustawiasz porty jako security i wpisujesz autoryzowany MAC.
    Azzu
    Level 2  
    A kabel od neostrady podłączyć do jednego z kompów czy do switch'a?