Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ MC3361 jako jedyna przemiana w odbiorniku.

31 Aug 2009 20:04 4443 10
 • Level 35  
  Wykonuję odbiornik na tym układzie. Wiem, że jest on stosowany jako druga przemiana, jednak ja chciałbym wykorzystać go jako pierwszą i jedyną przemianę w odbiorniku. Częstotliwość kwarcu to 27,07830MHz. Ponieważ kwarc jest owertonowy generator wzbudził się na podstawowej harmonicznej. Muszę wstroić się w trzecią harmoniczną.

  W związku z tym w jaki sposób włączyć w okolice kwarcu obwód rezonansowy nastrojony na częstotliwość interesującej mnie harmonicznej ? A może to nie jest możliwe ?
 • Level 34  
  Nota katalogowa wprost nie podaje max. częstotliwości na wejściu, ale z opisu wynika, że układ jest przystosowany do częstotliwości I pośredniej czyli 10,7MHz. Podanie tam setki MHz może powodować, że radio nie będzie działać. Sama heterodyna też raczej nie pójdzie na 81MHz. Gdyby to jednak chciało działać to czułość raczej będzie mizerna, a na koniec gdybyś chciał sobie tym słuchać FM'u (przy pośredniej 10,7MHz) to demodulator w tym scalaku jest prawdopodobnie wąski, co spowoduje tragiczne zniekształcenia.
  Reasumując przedsięwzięcie raczej się nie powiedzie.
  P.S. Dla jasności nie robiłem nic na MC3361. Używam z bardzo dobrym skutkiem MC3362, ale i on nie nadaje się do słuchania FM'u. Świetny jest zaś do odbioru radioamatorów i służb.
 • Level 25  
  Poszukaj tutaj:
  http://www.cqham.ru/sch.htm
  Na ogół wystarczy próbować "przeciągnąć" kwarc na 3 overton cewką i kondensatorem.
  Oczywiście jeśli twój układ na to pozwoli.

  Rozumiem, że układ wystartował na 9 MHz ?
 • Level 40  
  M. S. wrote:
  Nota katalogowa wprost nie podaje max. częstotliwości na wejściu, ale z opisu wynika, że układ jest przystosowany do częstotliwości I pośredniej czyli 10,7MHz..


  Podaje na dzień dobry : Up to 60MHz

  M. S. wrote:

  Sama heterodyna też raczej nie pójdzie na 81MHz. Gdyby to jednak chciało działać to czułość raczej będzie mizerna, a na koniec gdybyś chciał sobie tym słuchać FM'u (przy pośredniej 10,7MHz) to demodulator w tym scalaku jest prawdopodobnie wąski, co spowoduje tragiczne zniekształcenia.
  Reasumując przedsięwzięcie raczej się nie powiedzie.


  Reasumując: nie skojarzyłeś że koledze kwarc 27MHz wzbudza się na podstawowej - czyli pewnie ok 9 MHz. A chce pewnie na 27 MHz

  Podglądając strukturkę scalaka nie wydaje się to takie proste. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się zdobycie kwarcu o podstawowej F w interesującym zakresie.
  Są takie 27MHz w odtwarzaczach DVD - pędzone inwerterami logicznymi więc na 100% oscylują na podstawie.
 • Level 35  
  Generator wzbudził się na częstotliwości trzy razy mniejszej czyli ok. 9MHz. Nie zamierzam na tym układzie słuchać stacji FM, w zupełności w moim zastosowaniu mogę pozostać przy wąsko pasmowym FM.

  Próbowałem włączać szeregowo z kwarcem cewkę 503, wraz z kondensatorem 33pF. Tym samym z kwarcem wpiąłem w sposób szeregowy - obwód rezonansowy (równoległy). Niestety próby dostrajania filtru spełzły na niczym. Można przeciągnąć częstotliwość rezonansu kwarcu o parę Hz i tyle.

  [Mały edit]
  Nie wiedziałem, że istnieją takie kwarce. A czy możliwe jest dołączenie zewnętrznego generatora lokalnego ? Mógłbym wykonać taki generator na pojedyńczym tranzystorze (w układzie Pierce'a), wtedy dostroić się do trzeciej harmonicznej nie ma problemu.
 • Level 40  
  Dobre wyjście. Spsób podłączenia sygnału podejrzysz na wielu schematach CB marki DNT. Tam za II heterodynę robi generator wzorca PLL.
 • Level 35  
  Pzeglądałem schemat CB DNT 2740. W układzie tym pracuje MC3357, który jest dość podobny do MC3361. Według tego schematu wystarczyłoby pin 2 pozostawić nie podłączony, a na pin 1 przez kondensator 5pF podać sygnał z zewnętrznego generatora. Dobrze kombinuję ?
 • Level 35  
  Wygląda na to, że w tym CB jest tak samo jak pisałem. Tak z ciekawości pytam, dlaczego generator wzorca dla PLL jest zarazem heterodyną dla drugiej przemiany ? Oszczędność kwarców ? Niwelacja zakłóceń ?
 • Level 40  
  Oszczędność i niwelacja zakłóceń. Urządzenia radiowe nie lubią jak pracują obok siebie 2 generatory na zbliżonych częstotliwościach. Mogą być słyszalne zdudnienia ich sygnałów.
 • Level 35  
  Ostatecznie zrezygnowałem z tego scalaka, a cały odbiornik wykonałem z tego co było - czyli z tranzystorów i UL1211. Przemiana częstotliwości jest oczywiście zastosowana. Zrezygnowałem z wąskopasmowego FM'u na rzecz klasycznej modulacji AM-DSB. Całość była mi potrzebna do transmisji danych cyfrowych w KF. Ponieważ sygnał cyfrowy zawiera składową stałą trzeba zastosować jakiś rodzaj modulacji cyfrowej. W związku z tym zastosowałem modulację MSK (FSK z ciągłą fazą).