Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pirackie Radio prośba o schemat wzmacniacza ukf.

Binek 09 Cze 2004 15:21 5352 24
  • #1 09 Cze 2004 15:21
    Binek
    Poziom 10  

Witam.zrobiłem nadajnik ukf o mocy ok 20mW.zamontowałem antene na dachu i puszczam miuze z kompa.nadajnik pracuje na czestotliwosci 88,9mHz.wszystko jest wpozadku tylko niewiele osób mnie sciaga poniewaz moc tego nadajnika jest malutka.czy ktos ma albo wie gdzie znalesc jakis prosty wzmacniacz ukf o dosc duzej mocy??.z góry dziekuje za pomoc.POZDRAWIAM

0 24
  • #2 09 Cze 2004 19:59
    szogun
    Poziom 20  

Coś z pomocą się nie pchają.
    To pewnie dlatego że nikt nie chce
    śmieci w eterze koło siebie a nie wiadomo
    skąd jesteś.Weż się lepiej za coś uczciwego.
    20 lat temu już by Cię zapuszkowali
    i byłby spokój.Jest taka piękna rzecz
    jak krótkofalarstwo i tam mógłbyś się wyżyć
    mając pociąg do radia.A nadawanie muzyki
    pozostaw fachowcom.Jest tyle stacji.....

Szogun

Ps. Prosząc o ten schemat w kilku działach
    łamiesz regulamin forum.
    S.

0
  • #3 09 Cze 2004 22:54
    RTX-Service
    Poziom 18  

Wez z buduj jakis w miare nadajni, bo jak podejrzewam ten co teraz masz to pewnie jakas zabawka, schematow jest duzo w sieci, ja osobiscie polecam wersje zwana Veronica sam ja zbudowalem ta prosta ze strony pinka i dziala, ale mnie jescze to ne zadawala , znalazlem ta sama wersje tylko z syntezerem i powoli caczynam brac sie za budowę, w wakacje pewnie bedzie skonczona, bo do konca czerwca czasu nie mam a koszt calkowity przy 1 Wacie nie przekroczy 100 zl

0
  • #4 10 Cze 2004 02:50
    qmc
    Poziom 21  

Polecam generatory oparte na tranzystorach mos-fet, a co po tym, to juz każdego indywidualna sprawa w zależności od potrzeb. W sieci jest tyle schematów, że aż głowa boli, trzeba tylko dobrze poszukać. Veroniki nie polecam. Ten przeciwsobny generator można nazwać najprościej "siewnik pospolity". Druga sprawa: nie ma prostych wzmacniaczy dużej mocy. Zależy jaka moc dla Ciebie jest już duża. W profesjonalnych zastosowaniach duża moc zaczyna sie od 1KW. Jeżeli jesteś początkującym w radioelektronikiem, to daj sobie z tym lepiej spokoj, bo zaszkodzisz sobie i innym. Co do "fachowców" to puszczają w radiu to, co się najlepiej sprzedaje i owszem jest duzo stacji radiowych w polsce, ale różnią się przewaznie od siebie tylko nazwą i kilkoma innymi szczegółami, bo muzyka jaką prezentują jest bardzo podobna, a ludzie prowadzący radio pirackie wcale nie muszą być gorsi, ponieważ traktują to jako hobby i wkładają w to całe swoje serce, czas i siły, nie myślą o zysku materialnym, tylko wystarczy im satysfakcja, że ktoś ich słucha i są z tego dumni, że stworzyli to wszystko własnymi rękami od podstaw. Ale niestety takich stacji jest b.mało i przeważają bezmózgowcy, którzy nie chcą lub nie wiedzą jak powinni się zachować w eterze zarówno od strony technicznej jak i merytorycznej. Takich ludzi nie można nazywać piratami radiowymi, tylko zwykłymi huliganami. Jeżeli chodzi o porównywanie piractwa radiowego z krótkofalarstwem, to są zupełnie dwie inne baśnie i należy zauważyć, że radio pirackie to nie jest tylko sama strona techniczna. Główną rolę odgrywa tu produkcja programu radiowego i przedstawienie go docelowemu słuchaczowi i dlatego uważam, że takie namawianie kogoś, aby zrezygnował z radia pirackiego na rzecz krótkofalarstwa jest trochę nie na miejscu. W tym wszystkim chodzi o idee wolnego radia, a nie radioelektronikę. Pozdrawiam wszystkich piratów i krótkofalowców.

0
  • #5 10 Cze 2004 10:31
    wilga05
    Poziom 16  

Jest ryzyko używania takiego radia, jak wkurzeni sąsiedzi zadzwonią do P.A.R.-u a ten cie namierzy to pare tyś masz z głowy, co masz pewne jak zwiększysz moc powyżej tych 20mW (w dużym skrócie jak sie uciebie pod mieszkaniem pojawi autko z anteną teleskopową wysuwaną na ok 10m to masz przechlapane)

0
  • #6 10 Cze 2004 11:48
    szogun
    Poziom 20  

qmc- idea wolnego radia przeżyła się
    mniej więcej wtedy kiedyprzestało nadawać
    Radio Wolna Europa które tak całkiem wolne
    też chyba nie było.Nośników muzyki jest tyle
    że każdy może mieć dostęp do tego co lubi.
    Jeśli zaś każdy to co lubi zacznie puszczać
    w eter to wtedy dopiero widać będzie
    słuszność karania piratów. Jest wiele
    sposobów propagowania ulubionej muzyki
    myślę jednak że autorowi postu
    bardziej chodziło o radio niż o muzykę.
    Dlatego zaproponowałem mu krótkofalarstwo
    jako alternatywę do piractwa radiowego.

Szogun

0
  • #7 10 Cze 2004 13:35
    wilga05
    Poziom 16  

Popieram wypowiedz Szoguna był taki moment w latach 90 tych że pół Nowej Huty w krakowie miała nadajniki na ukf, musieli mieć ciekawie(tzn.ładny syf w radiu) co prawda też niejestem swięty bo miałem taki nadajnik ale to w stanie wojennym (też kilkadziesiąt mW)ale co sie strachu najadłem to moje , radiopelengatory co chwile sie pojawiały w moim mieście a pozatym to był okres strajków na kopalniach to był dopiero strach że złapią mnie ezbecy i spałują.W miare tanią alternatywą radia jest radio CB a jak masz dostęp do dachu to przy postawieniu anteny na dachu to w normalnych warunkach masz łączność na kilkadziesiąt km a na wiosne i wlato przed frontami burzowymi i z całą europą można rozmawiać
    (włochy standard, czasmi dania,norwegia ,ukraina,węgry,niemcy)

0
  • #8 20 Cze 2004 17:18
    zyraf
    Poziom 26  

qmc ma tu racje... rozglosnie w polsce sa do kitu, jeszcze niedawno w paru odbieranych przeze mnie byla muzyka ktora moglem posluchac, ale oczywiscie lepiej puszczac w kolko ten sam 'hit' (wszelki popsyf, hiphop i inne badziewie) przez miesiac zeby go potem zastapic nowym... nie kazdemu sie ten rodzaj muzyki podoba, nie ma tez stacji ktore graly by np prawdziwy metal... chetnie bym sobie tak wlaczyl radio i posluchal, ale naprawde niema czego, plyt/kaset w kolko kupowac nie mozna, nie mowiac o innych zrodlach muzyki (niekoniecznie legalnych)
    dlatego mam zamiar stwozyc cos co przynajmniej paru ludziom sprawi przyjemnosc. miesteczko nie jest duze, mam zamiar dbac o pozadek na wyzszych pasmach (raczej nie wprowadzac tam nic niepotrzebnego). miejsca jest sporo, jak komus sie nie podoba to moze nie sluchac...

a jesli juz chodzi o masowe odbieranie sygnalu (bo o to chyba autorowi tematu chodzilo) to CB odpada, do tego zeby transmitowac muzyke w dobrej jakosci potrzeba UKFu
    jesli masz jakis prosty KIT i z niego nadajesz lepiej zrob cos innego, co da sie latwo rozbudowac/zmodyfikowac, czyli osobno pozadny generator i do niego wzmacniacz. gdzies tu jest dosyc dobry schemat, sprawdzony i jest do niego plytka, dopalka ktora tam jest nie jest idealna i dlatego polecam zrobienie innej, do tego filtr dp na wyjsciu i mozna grac, nie przeszkadzajac nikomu...
    podejzewam tez ze moc 1-10W bedzie wystarczajaca, jesli masz gdzie zamocowac antene
    hmm troche tego napisalem...
    pozdrawiam

0
  • #9 21 Cze 2004 19:51
    p4x
    Poziom 13  

Cześć mam do Was pytanko. Ostatnio złożyłem sobie nadajnik FM 2W. Taki popularny bardzo, napewno niektórzy z Was go juz widzieli. Płytke ze schematem kupilem w AVT choć ten schemat jest juz w necie. Złozyłem i co sie okazało- że generuje falę o cz.88.9MHz. Tylko ze mam do tego podpiety mic taki jak kazali tam w schemacie i jak nawed do niego dmucham to nic ie słychać- nie wiem czy to jest wina mic czy układdu wzmacniajacego( zastosowany tam jest uklad UL1321). I jeszcze jedno pytanie- jaki uklad mam zastosować zamiast tego jezeli chce puscic dzwiek np. z kompa bo wiem ze trzeba inny tylko nie wiem jaki... POMÓZCIE. NIE jestem piratem- po prostu tak chciałbym zeby to co złożyłem działało... :D

0
  • #10 21 Cze 2004 20:08
    olaf x
    Poziom 31  

cos jest nie halo z ukladem wzmocnienia z mikrofonu, jestes pewien ze prawidlowo podpiales mikrofon, z pewnoscia elektretowy, ktory ma sygna, mase i plus zasilania?
    a z avt juz wyroslem od czasu jak prwidlowo zmontowane uklady nie chcialy czesto dzialac i sie okazywalo, ze sciezki brak, ze peknieta sciezka i to pod lakierem, po prostu to nienajlepsza firma jesli uklad jest wiekszy niz miniprojekty :(

0
  • #11 21 Cze 2004 20:16
    zyraf
    Poziom 26  

ja z AVT nie mialem zadnych problemow, w wiekszosci projekty sa dopracowane a plytki wykonane porzadnie, ale z kitow juz wyroslem i twoze sam (to dopiero jest zabawa!)
    ten nadajnik sie do niczego nie nadaje, nie warto go robic... proponuje cos lepszego o mniejszej mocy

0
  • #12 21 Cze 2004 20:46
    p4x
    Poziom 13  

Wszystko mam dobrze wlutowane: mikrofon elektretowy i uklad wzmacnijący też. Ale tak słabo to słychać ze wogole nie słychać... a co do układu to kilka sciazek sam musialem mu jeszcze dorobić i troszke go przerobić bo mi nie działał. Jak pod to podpiąć komp?:>

0
  • #13 21 Cze 2004 21:26
    zyraf
    Poziom 26  

urtip szybko cie dopadnie... i bedzie to calkowicie twoja wina. jesli naprawde chcesz cos nadawac to napewno nie z tym 'nadajnikiem'

0
  • #14 21 Cze 2004 21:39
    p4x
    Poziom 13  

Wieć zaproponujcie mi coś fajnego co działa i nie ma więcej niz 2 W... zeby było stereo jeszcze. Zyraf wiem ze z tego sie nie da nadawać. To miał być nadajnik pokazowy tylko do szkoły na jakies 5 min działania... Please o jakis konkrety schamacik jakby ktos miał to nich sie odezwie to złoże sobie cos pożądnego bo nad tym czyms moim juz siedze z tydzien i nic nie umie wymyslic wiecej.

0
  • #15 21 Cze 2004 22:31
    zyraf
    Poziom 26  

ja bym radzil zrobic cos legalnego na pokazy w szkole... ostatnio w edw widzialem projekt mininadajnika stereo na ba1404, mysle ze wystarczy

0
  • #16 21 Cze 2004 22:36
    Poziom 35  

p4x napisał:
    Wieć zaproponujcie mi coś fajnego co działa i nie ma więcej niz 2 W... zeby było stereo jeszcze. Zyraf wiem ze z tego się nie da nadawać. To miał być nadajnik pokazowy tylko do szkoły na jakies 5 min działania... Please o jakis konkrety schamacik jakby ktos miał to nich się odezwie to złoże sobie cos pożądnego bo nad tym czyms moim juz siedze z tydzien i nic nie umie wymyslic wiecej.

na cyfroncie jest Kit z NE albo jakiegos innego czasopisma nadajnik stereo na BA .. ale wiadomo ze tam jest ten kosmiczny kwarc nie dodostania

0
  • #17 21 Cze 2004 23:00
    zyraf
    Poziom 26  

ten z edw nie ma kwarca, zrobiony jest na dosyc prostym generatorze, niewiem jak ze stabilnoscia. bo jesli jest OK i wogole dziala dobrze to mozna by go wykozystac jako koder stereo do czegos wiekszego...

0
  • #18 21 Cze 2004 23:04
    Remo
    Poziom 11  

Ten kosmiczny kwarc do Ba 1404 można zastąpiść pierwotnym uzwojeniem cewki 305 i kondensatorkiem 100pF - po dostrojeniu cewki , na wyjściu sygnału pilota jest 19kHz, przy odbiorniku z PLL sygnał jest stereofoniczny- męczyłem się z tym trochę ale już działa.

0
  • #19 21 Cze 2004 23:33
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Nadajnik 2W z EP nadaje się doskonale do postawienia na półce, rzucania o ścianę, ale nie do nadawania. Generator przeciwsobny tego typu to jedna z najgorszych konstrukcji jaka istnieje. Nadaje w eter mnóstwo niepożądanych sygnałów, tranzystory grzeją się jak mały piecyk, brak jest separatora, w efekcie czego każda zmiana w obwodzie anteny powoduje zmianę częstotliwości i jeszcze cała masa innych wad, ale od wklepywania rozbolały by mnie palce :D . Co do BA1404, to całkiem fajny układ, wystarczy tylko wzmacniacz w.cz. i mamy niezły nadajnik.
    Osobiście używam generatora na tranzystorze BF200 + separator na BF180, obwód rezonansowy - cewka + 2 diody BB104 (jedna do strojenia, druga do modulacji, nie ma trymera!) i do wszystkiego synteza ("telewizyjna") SDA3202 starowana z Amigi :) Układ oczywiście jest przestrajany w całym zakresie FM (a nawet szerszym) za pomocą syntezy. no i oczywiście preemfaza, filtr... Śmiem twierdzić, że jakość sygnału (dźwięku) nie odbiega od tej, jaką serwują nam komercyjne stacje. Myślę że nadawanie własnej muzyki nie jest pozbawione sensu, pod warunkiem, że ktoś chce jej słuchać :) Ja słucham sam swojego radia, dlatego nie budowałem potworka o większej mocy. Na Amidze zapuszczam muzę, biorę radio i idę koło domu, pogadać z kumplami, albo do łazienki (kąpać się, czy coś). Przydaje się też do nagrywania kaset, bo od komputera do wieży mam jakieś 10m.

0
  • #20 21 Cze 2004 23:39
    Poziom 35  

shg napisał:
    (..)... Śmiem twierdzić, że jakość sygnału (dźwięku) nie odbiega od tej, jaką serwują nam komercyjne stacje. Myślę że nadawanie własnej muzyki nie jest pozbawione sensu, pod warunkiem, że ktoś chce jej słuchać :) Ja słucham sam swojego radia, dlatego nie budowałem potworka o większej mocy. Na Amidze zapuszczam muzę, biorę radio i idę koło domu, pogadać z kumplami, albo do łazienki (kąpać się, czy coś). Przydaje się też do nagrywania kaset, bo od komputera do wieży mam jakieś 10m.

racja :d tylko poco te amigi i inne dziwne komputerki :D ja tam jestem zadowolony z mojego swieza zakupionego nadjanikcza z alegro na uC speracja kanalow wysmienita , wogule nie sieje na inne F niz nastawiona , a ten zastepczy uklad to wilkie G.... to co mialem wczesniej (na BA) do tego co mam to szok ,

0
  • #21 21 Cze 2004 23:53
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Jeszcze gwoli ścisłości. muzę na amidze mam zapisana na 28kHz, co w/g teorii Nyqista (chyba tak się go pisze;) daje pasmo 14kHz, na FM pasmo dla audio to jakieś 12.5 kHz, więc mam jeszcze zapas. próbkowanie 8bit u-LAW, czyli tak jak 12-bitowe, odtwarzane w trybie 14 bit (hehe namieszałem:) kodera stereo nie mam, ale dzięki temu mam mniejsze szymy :D. w sygnale w.cz nie ma częstotliwości harmonicznych (filtr PI LC 3-ogniwowy), częstotliwość jest stabilna (synteza). A po co mi "amigi i inne komputerki"? tego nie rozumiem:(. Włączam amigę na niej muzykę i od razu program do sterowania syntezą, Obsługa prosta jak 1,2,3, prytki:D. Nadajnik nie jest przenośny (nie ma osobnego uC), bo nie potrzebuję go wynośić w plener, od tego są radiotelefony:D

0
  • #22 25 Cze 2004 11:05
    qmc
    Poziom 21  

Jeśli chce się założyć radio pirackie, to naprawde trzeba to dobrze przemysleć, zwłaszcza od strony technicznej. Nie można stosować nadajników z generatorami przeciwsobnymi jak np. Veronika, bo wtedy jest pewne, że sąsiedzi się zdenerwują, wyslą pismo do URTiP i będzie bryndza. Aktualnie używam nadajnika o mocy 10W (2N3632) generator jest oparty na tranzystorach mos-fet + synteza, są oczywiście filtry PI na wyjściu, stopnie wzmacniacza są bardzo dokładnie zestrojone i nie ma mowy o jakiś zakłóceniach w pobliżu nadajnika, mogę bez problemu słuchać sąsiednich stacji ukf jak i ogladać niezakłócony obraz TV. Jak się chce, to sie da. Mogę sie pochwalić, że w produkcji jest juz nowy nadajnik o mocy ok. 40W jeszcze doskonalszy od poprzednika. Od strony muzycznej, to gram tylko techniczną muzykę elektroniczną głównie w postaci setów, jak ktoś nie wie o co chodzi, to niech zaglądnie na jedno z większych forum w polsce o tej tematyce: www.umt.pl. W przyszłości planowane jest zapraszanie dj-ów aby grali na żywo sety z vinyli, tylko teraz nie ma odpowidnich warunków jeżeli chodzi o pomieszczenie. Słuchaczy jest mnóstwo, tylko zasięg jest nie najlepszy ze względu na złą lokalizację anteny nadawczej, choć i tak nie jest źle. Mam na mysli właśnie radio pirackie coś w tym stylu jak moje, z konkretnym programem, a nie wykorzystywanie tego pasma do rozmów, od tego są inne pasma jak np. CB czy dla bardziej ambitnych po zdaniu egzaminu - krótkofalarswto. Kiedyś nawet planowałem zostać krótkofalowcem, ale doszedłem do wniosku, że to nie dla mnie. Kiedyś interesowałem się radioelektronika, a teraz bardziej muzyką. Sam bawie się troche w dj-owanie, ale niestety to jest dość kosztowna zabawa - vinylki troche kosztują, a nie wspomnę już o sprzęcie. Myślę, że osoby które się wypowiedziały w tym wątku i mnie skrytykowały, rozumieją teraz co miałem na mysli pisząc wcześniejszego posta. Dzięki za poparcie Żyraf.

Era radia pirackiego wcale się nie skonczyła i trwa dalej, tylko komercja przysłoniła rzeczywistość.

0
  • #23 25 Cze 2004 13:16
    RTX-Service
    Poziom 18  

A mozę byś był tak dobry i zamiescił schemat swojego nadajnika, oczywiście dokladny z rysunkami plytek no i z plikami wsadowymi do kontrolera syntezy, no a jak juz ne chcesz tutaj to wyslij mi wszytskie materialy jakie masz na ten temat na mariuszf(malpa)o2.pl , nawet nie wiesz jak twoj projekt nadajnika uratuje moich sasiadow, beda w koncu mogli ogladac spokojnie TV, bo jhak do tej pory uzywam veroniki z koncowka od radmora 3033 (5watow na wyjsciu tylko jak narazie), oki pozdrawiam i czekam na jakas odpwiedz od ciebie w tym temacie

0
  • #24 25 Cze 2004 14:48
    zysiu
    Poziom 13  

No to moze ja zarzuce cos od siebie :) http://zysiu.ckomp.net. Schemat nadajnika, ktory ja kiedys uzywalem, a w zasadzie chcialem uzyc, bo projekt z braku czasu upadl. Zaciagnalem go z jakiejs ksiazki i sporo przerobilem. W zasadzie zostal sam generator. Moc nadajnika ma 1W, piekna dewiacje i stabilnosc. Dolozyc tylko synteze, jeszcze jeden lub 2 stopnie wzmacniacza i mozna nadawac :)

0
  • #25 26 Cze 2004 14:44
    qmc
    Poziom 21  

Kolega Zysiu, przedstawia godną uwagi konstrukcję. Wczoraj aż z ciekawości zmontowalem sam układ generatora z modulatorem i faktycznie bardzo ładnie to działa (słychać). Mam tylko kilka propozycji co do zmian jakie można by wprowadzić do tego układu. Zamiast dwóch cewek w generatorze, mozna by zastosować jedną z ilościa 7 zwojów i odczepem na 3 od masy, a także można by pokusić się o zamianę tranzystora BFY90 na jakis mos-fet np. BF981. Ja tak zrobiłem oczywiście uwzględniając sposób polaryzacji tranzystora. Działa to bardzo ładnie.

0