Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer 150W na bazie STX-a i 2xTDA7294

rosomak19 01 Wrz 2009 11:20 15662 33
  • Subwoofer 150W na bazie STX-a i 2xTDA7294

Witam, chciał bym przedstawić moją konstrukcję subwoofera którego używam z zestawem kina domowego. Postanowiłem go wykonać ponieważ oryginalna pasywna konstrukcja nawet nie zasługiwała na miano subwoofera, było to raczej niewielkie pudełeczko (10-15 L) i basy (o ile tak można to określić) były słabe. Chciałem mieć bardzo głębokie basy, żeby poprawić doznania ze ścieżki dźwiękowej filmu i oczywiście muzyki której lubię słuchać. Mój wybór padł na głośnik STX GDN-27-150-8-SS , chciałem wziąć większy ale miał troszkę gorsze parametry. Po zamówieniu głośnika przyszedł czas na zrobienie obudowy i tu zaczął się problem, otóż jaka ma być kubatura i jaki BR. Skorzystałem z programu WinsBeta o ile pamiętam. Ostatecznie zdecydowałem się zrobić obudowę o pojemności 75 litrów zestrojoną na 31 Hz i dodatkowo wzmocnioną od wewnątrz żeby całość była stabilna i wytrzymała. Całość została oklejona i dodatkowo polakierowana, jednak okleina niemiło mnie zaskoczyła po kilku miesiącach tak jakby się trochę skurczyła i w pewnych miejscach troszeczkę psuje widok. Po zmontowaniu wszystkiego przyszedł czas na wzmacniacz i dodatki , jeżeli chodzi o wzmacniacz to zdecydowałem się zrobić ten oparty o 2 układy TDA7294 150W przy 8 omach, jest to już konstrukcja przeze mnie sprawdzona i nie ma z nią żadnych problemów. Jeżeli chodzi o dodatkowe układy to zdecydowałem się dodać filtr dolnoprzepustowy z regulacja częstotliwości odcięcia i głośności, oraz przesuwnik fazowy i układ opóźnionego załączania głośnika. Testy odsłuchowe wypadły zgodnie z założeniem, bas jest głęboki i mocny i całkiem przyjemnie się tego słucha.
    Subwoofer 150W na bazie STX-a i 2xTDA7294 Subwoofer 150W na bazie STX-a i 2xTDA7294 Subwoofer 150W na bazie STX-a i 2xTDA7294 Subwoofer 150W na bazie STX-a i 2xTDA7294 Subwoofer 150W na bazie STX-a i 2xTDA7294

Fajne!
  • #2 01 Wrz 2009 12:31
    cichy lis
    Poziom 28  

Niezła konstrukcja- Razi trochę tył- otwory wentylacyjne można by zrobić inaczej. Poza tym to bardzo mi się podoba.Gratuluje!

• #3 01 Wrz 2009 12:44
    rosomak19
    Poziom 19  

Z otworami wentylacyjnymi to był inny zamysł bo chciałem wykorzystać siatkę metalową z kolumienek ale nistety było jej już za mało bo wcześniej z niej korzystałem i na szybko zrobiłem takie może je kiedyś poprawie ale narazie niecha tak będzie

• #4 01 Wrz 2009 13:55
    bandzior2
    Poziom 26  

Mógłbyś wsadzić rurę bas reflex w tą dziurę. Ładniej by to wyglądało.

• #5 01 Wrz 2009 13:59
    maly.borkowo
    Poziom 15  

Po primo radzę umieścić zdjęcie na początku ;)
    A co do samej konstrukcji - rozumiem, że część wzmacniacza jest nałożona na gotowe pudełko, a nie zajmuje miejsca wewnątrz? Walorów odsłuchowych nie jestem w stanie ocenić, ale tak jeszcze co do wyglądu i okleiny. Sama okleina może by wyglądała ładnie, ale otwór BR powinien mieć jakieś ładniejsze wykończenie, bo według mnie wygląda to tragicznie, a także przydały by się jakieś elementy "upiększające" a jednocześnie mogące chronić trochę sub'a typu aluminiowe narożniki lub coś co nada troszeczkę barwy, ponieważ jednak czegoś tam jakby brakuje. Ale to tylko kwestia gustu. Gratuluję udanej konstrukcji! :)

• #6 01 Wrz 2009 14:16
    robertozga
    Poziom 9  

Konstrukcja nawet udana ale mogłeś troszkę bardziej popracować nad obudowa tzn.zastąpić okleinę jakimś fornirem,dopracować otwór br no i jeszcze ta płyta wzmacniacza całkiem psuje efekt a właśnie o to w tym chodziło bo to ma być subwoofer do kina domowego który ma cieszyć ucho no i jeszcze oko słuchacza.

• #7 01 Wrz 2009 14:34
    mskojon
    Poziom 31  

A to przypadkiem nie za duża paczka jak na ten głośniczek? Optymalna to 45-55L zależnie czego się słucha
    Empirycznie sprawdzone - wytrzymałość mocowa w tak dużej paczce jest słaba, poza tym w 55L nisko strojonej gra mocno ale dość wolno, za to w obudowie 47L strojonej nieco wyżej bas jest znacznie bardziej precyzyjny i punktowy jednak brakuje tego mięcha i basik nie sięga samego dnia.

• #8 01 Wrz 2009 15:19
    rosomak19
    Poziom 19  

Hmm zawsze się przyda trochę budującej krytyki :) Jeśli chodzi o wygląd BR to bym nie przesadzał z tym tragizmem, niestety nie miałem frezarki żeby to jakoś fajnie wykończyć, a w sklepach patrząc na na tunele BR to były albo za małe albo nie wyglądały zbyt zachęcająco, a nie chce mi się wydawać kasy na zakup przez neta bo pewnie przesyłka wyniesie 2 razy tyle co sam tunel BR. Aluminiowe narożniki ? Raczej nie, bo nie zamierzam z tym nigdzie łazić to ma tylko stać spokojnie w pokoju i poza tym konstrukcja z założenia miała wyglądać na bardzo prostą i spokojną bez żadnych świecidełek rodem z bazaru itp. Chciałem właśnie wykończyć paczkę fornirem ale niestety w mojej okolicy jest nie do zdobycia, a poza tym to i ma swoją cenę( chyba że się mylę i może nie jest taki drogi) ale w przyszłości nie wykluczam że może tak zrobię.Ktoś zaraz zapyta czemu nie kolce zamiast nóżek wykonanych z gumowego odbojnika do drzwi, dla tego że nie rysuje podłogi i nie wydaje odgłosów przy ewentualnym drżeniu, i jest o wiele tańszy. Wzmacniacz i cała elektryka i elektronika jest poza obudową suba tylko w tej dobudówce, tak że sub jest szczelny a cała zawartość elektroniki łatwo dostępna. Dla kolegi wyżej umieszczam schemat wzmacniacza.

• #9 01 Wrz 2009 23:46
    wasyl32
    Poziom 18  

Witam
    Tak jak napisał @mskojon, ja także uważam, że obudowa jest za duża jak na ten głośnik. Prawdopodobnie nie do końca prawidłowo zinterpretowałeś to co wylicza WinISD (bo tym prawdopodobnie to robiłeś). Szybki bas (o impulsie poniżej nawet 12ms) jest bardziej przyjemny w słuchaniu, niż długi ale o niższej częstotliwości. Długi basik dobrze sprawdza się w zestawach kina domowego, natomiast w muzyce na dłuższą metę jest wnerwiający. Znalezienie środka między dolną granicą paczki a "szybkością" basu to kwestia eksperymentów.
    Co do wlotu BR - wygładź brzegi żeby nie gwizdało.
    Ogólnie z wyglądu z daleka nawet wygląda ładnie mimo niedoróbek.
    A co do wrażeń odsłuchowych to przy tego typu konstrukcjach proszę o ocenę kogoś bezstronnego (nasza własna ocena jako młodego konstruktora jest raczej subiektywna).
    Życzę kolejnych udanych projektów.

• #10 02 Wrz 2009 06:28
    grzes32r
    Poziom 9  

Gratuluje konstrukcji, jednak radiator mogłeś zamontować w poziomie.

• #11 02 Wrz 2009 08:52
    rosomak19
    Poziom 19  

Radiador jest w pionie bo tak było wygodniej,a do chłodzenia będzie wykorzystany wiatraczek12V z regulacją obrotów jak we wcześniejszej konstrukcji. Obudowa może i jest duża ale taka miała być, bo już mam jeden sub o mniejszej obudowie i trochę wyżej zestrojony, a ten miał robić hałas w jak najniższych partiach. Wiem że BR powinien być zaokrąglony przy wyjściu, i właśnie obawiałem że będzie słychać jakieś niepożądane odgłosy ale narazie nic takiego nie słychać. Jeżeli chodzi o dźwięk to tak jak kolega wyżej stwierdził jest to moja subiektywna ocena, ale przecież każdy jak robi coś dla siebie, to robi to według własnego gustu, chyba że robi to dla kogoś. Dzięki dla wszystkich za komentarze.

• #12 02 Wrz 2009 10:46
    traax
    Poziom 20  

Mostek TDA jakim napięciem zasilasz?? też mam na tym głośniku subwoofer, lecz w obudowie 42L, strojony na 35Hz, Wkurzające jest w tym głośniku to że przy połowie mocy wali karkasem o magnes, w pokoju 9-12m2 jest w sam raz bo duzej mocy mu nie trzeba ale w pokoju 16m2 juz mu tej mocy brakuje z powodu tych uderzeń, grając na konsoli, przy wybuchach strzałach efekt potężny był ale za słaby by zrobić konkretne wrażenie. Głośnika wiec z tego powodu nie polecam do zastosowań w większych pokojach od 16m2, lepiej zakupić głośnik dedykowany do konstrukcju subwooferów.

• #13 02 Wrz 2009 11:06
    rosomak19
    Poziom 19  

Zasilam to trafem toroidalnym 250VA 2x25V i 5A do tego mostek 8A i dwa kondensatory po 10000uF . Hmm co do głośnika to może miałeś pecha i trafiłeś na jakiś kiepski, ja u siebie nawet przy max wychyleniu nie mam żadnego tłuczenia o magnes.

• #14 03 Wrz 2009 12:14
    traax
    Poziom 20  

ja zasilam trafem 300W 2x26,5V (odwijałem zwoje bo było 2x30V) A wzmacniacz niejest to kit AVT, projekt z Nowego elektronika, bodajże z artykułu "subwoofer 200W* " Z tym stukiem karkasu o magnes 70% użytkowników tego STX narzeka, A jak podłączyłem wzmaka pod JBL z jakiegoś subwoofera od kolegi (150W 8ohm) to takiego stukotu nie było a wzmacniacz pracował na większym wzmocnieniu.

• #15 03 Wrz 2009 12:45
    mskojon
    Poziom 31  

Powody stukania są dwa:
    1.Duża buda - mała wytrzymałość mocowa
    2.Brak/źle ustawiony filtr dolnoprzepustowy

U mnie nie stukał nawet przy 200w rms za to zaczynał strzelać.

• #16 03 Wrz 2009 12:58
    traax
    Poziom 20  

Dokładnie strzelać :D filtr mam dobry. możliwe że źle buda, no ale to jest standardowy litraż dla tego głośnika podobno.

• #17 03 Wrz 2009 13:45
    MrKatharsis
    Poziom 19  

Nie rozumiem tylko jednego:
    - jak liczyłeś tę obudowę (bass refleks) to program musiał wyliczyć długość i przekrój portu, a skoro masz samą dziurę czymś dosztukowaną (na oko płytką), to ten sub nie ma prawa dobrze zagrać...
    Uwzględniłeś w ogóle wymiary bass-refleksu?

• #18 03 Wrz 2009 16:25
    rosomak19
    Poziom 19  

Projekt wzmacniacza pochodzi z Radioelektronika Audio HI-Fi - Video 9/2000 .
    Jeśli chodzi o STX i JBL to nawet bym nie porównywał wyrobów tych firm :) Sam posiadam kolumny JBL model L112 o mocy 300W jedna. Jeśli pytanie kolegi MrKatharsis jest do mnie, to powiem że w tym subie jest tunel BR zrobiony z tuby papierowej takiej co się np. gumoleony nawija.

• #19 03 Wrz 2009 23:25
    oskar_dyjas
    Poziom 25  

MrKatharsis napisał:
    Nie rozumiem tylko jednego:
    - jak liczyłeś tę obudowę (bass refleks) to program musiał wyliczyć długość i przekrój portu, a skoro masz samą dziurę czymś dosztukowaną (na oko płytką), to ten sub nie ma prawa dobrze zagrać...
    Uwzględniłeś w ogóle wymiary bass-refleksu?

Ma prawo zagrać, probramy takie często "się mylą", także liczą się wrażenia słuchowe i testy próbek dźwiękowych.

Wizualnie: Lepiej schowaj gdzieś pod biurko. (zabezpieczając oczywiście membranę przed uszkodzeniami mechznicznymi choćby i wieśniackim grillem)

Głośnik wydaje mi się nieodpowiedni na tą moc, ale widzę, że względy wizualne (żółta membrana) wzięły górę.
    Nie porównujmy jbl do stxa, bo to jakby porównywać zrobotyzowaną fabrykę podków do średniowiecznej kuźni. Niestety :(

• #20 04 Wrz 2009 21:05
    rosomak19
    Poziom 19  

Nie jest to moja pierwsza konstrukcja, ale na swoje usprawiedliwienie dodam że nie jestem w posiadaniu odpowiednich narzędzi i wykonałem to tym co miałem pod ręką. Jeżeli chodzi o wybór głośnika, to ten wybrałem ze względu na swoje parametry ( o ile są w miarę zgodne z rzeczywistością ) bo na początku chciałem wziąć GDN 32-300-8 SS . Hmm nie wiem czy do końca jest sens umieszczania filmiku, ponieważ jakości dźwięku i tak się nie usłyszy. W niedalekiej przyszłości zamierzam dokonać "liftingu" tego suba, tylko jak mógł by mi ktoś pomóc ze znalezieniem sklepu internetowego gdzie można by było w miarę tanio zamówić fornir. Postaram się także o poprawienie tego tyłu, a br albo się rozejże za jakimś tunelem albo w tym zrobię półokrągły frez. Dziwi mnie to u niektórych że patrzą tylko na wielkość i moc głośnika, a dla mnie od tego ważniejsza jest efektywność, bo po co kupować głośnik 300W jeżeli miał by taką samą efektywność jak ten 150W, jak dla mnie to strata pieniędzy i prądu.

• #21 04 Wrz 2009 22:29
    kris6661991
    Poziom 25  

Mogę prosić o średnicę i długość tunelu dyfuzyjnego (bass-reflex) oraz całej obudowy pomijając ten "plecaczek" na wzmacniacz? :)

• #22 05 Wrz 2009 12:52
    rosomak19
    Poziom 19  

Niechcący wkradł mi się błąd jeżeli chodzi o częstotliwość strojenia obudowy, wynosi ona bowiem około 34,5 Hz a nie jak pisałem na początku 31Hz. Wymiary : szerokość 43cm wysokość 51 i głębokość 45, wymiary tunelu : średnica 10,2cm długość 19,6cm.

• #23 06 Wrz 2009 19:19
    Usunięty
  • #25 10 Wrz 2009 19:44
    Cersunited
    Poziom 16  

ogólniej to z wyglądu nie powala. Tylna ścianka jest okropna lepiej było zastosować panel z aluminium i radiator a nie oklejać i do tego odstajaca:/ Obudowa tez moim zdaniem za duża.Co do tuneli to każdy nawet najzwyklejszy wyglądałby lepiej niż goły otwór. No i znów Stx :/ A jak ktoś porównał wcześniej z JBL :) panowie, to żart z pogrzebu. xD

• #26 13 Wrz 2009 10:29
    maxevans
    Poziom 12  

Kilka niedociągnięć jest, ale ogólnie nie jest źle. Do czego bym się mógł przyczepić to troszkę nie dokładnie wyrównana powierzchnia pod okleiną. Lepszy efekt dało by oklejenie fornirem, ale koszt by się podniósł znacznie. No i drugi minus to ten radiator i otwory wentylacyjne. W takiej pozycji radiator nie odprowadza tyle ciepła ile by mógł będąc obrócony o 90 stopni. Zimne powietrze z dołu ogrzewając się wędrowało by ku górze pomiędzy żebrami radiatora, powodując ruch i cyrkulację powietrza.

• #27 01 Paź 2009 14:30
    junior300
    Uczeń

fajny sub
    ile cie kosztowała całość ?

• #28 02 Paź 2009 21:45
    rosomak19
    Poziom 19  

Jeżeli chodzi o kosztorys to tak :
    - głośnik 60 zł
    -płyty wiórowe miałem za darmo (z mebli których sąsiad chciał się pozbyć)
    -okleina ok.27zł
    -radiator 28zł
    -2 układy do wzmacniacza 40zł
    -stabilizatory do filtrów i układy do nich + potencjometry ok.15zł
    i oczywiście to co we wzmacniaczu najdroższe, czyli zasilanie
    -trafo 90zł
    -kondensatory 24zł
    -mostek prostowniczy 4zł
    -pozostałe rzeczy ok.15zł

Razem:303zł
    Może było to trochę mniej ponieważ robiłem go dosyć dawno mimo tego że na forum postanowiłem zamieścić niedawno i już nie pamiętam cen.

• #29 03 Paź 2009 17:06
    shunkx
    Poziom 12  

Uważam, że przede wszystkim liczą się parametry i osiągi tego suba. Jeśli kolega twierdzi, że jest zadowolony i urządzenie gra zgodnie z założeniami to wygląd jest ostatnim elementem do zmartwień. Zawsze można go poprawić.
    Jeśli ja miałbym wyrazić zdanie na temat wyglądu to jest ok, może rzeczywiście ten tył można troszkę inaczej.
    Gratuluje projektu!

• #30 28 Gru 2009 18:46
    __FlyMan__
    Poziom 21  

Jak gra ten głośnik??? Ma dobry bas ??? Nie wygląda na zbyd "basowy".

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME