Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modem -> Router -> 2x switch (2 sieci komputerowe)

prokopcio 01 Wrz 2009 12:26 2296 8
  • #1 01 Wrz 2009 12:26
    prokopcio
    Poziom 29  

Witam.
    Mam modem ADSL i do niego podłączony router funkwerk r1200, do którego dalej są podpięte dwa switch'e które tworzą dwie osobne sieci. Najbardziej nieprzystępny jest dla mnie ten router którego nikt nie umie obsługiwać, nikt go nie zna, przez co nie mam żadnej pomocy technicznej w jego konfiguracji. Zależało by mi wymienić go na jakiś porządny router przyjazny dla użytkownika-administratora, w którego konfiguracji uzyskam pomoc np tutaj na elektrodzie. Zależało by mi, żebym od razu miał WIFI dla laptopów i już się nie martwił z ciąganiem kabli. Napiszcie proszę jaki model routera będzei dla mnie najlepszym rozwiązaniem.

0 8
  • Pomocny post
    #2 01 Wrz 2009 13:08
    Darrieus
    Poziom 38  

Np. TP-Link TD-W8901G
    Wbudowany modem ADSL więc jedno "pudło" mniej.
    Konfiguracja dziecinnie prosta, nawet polski manual jest.

0
  • #3 01 Wrz 2009 14:16
    prokopcio
    Poziom 29  

Jak kupię to pomożecie w razie "W" ? :)

0
  • Pomocny post
    #4 01 Wrz 2009 19:10
    abdenagof
    Poziom 23  

jeśli zamierzasz kupić inny router najpierw sprawdź jakie funkcje obecnego wykorzystujesz z tego co pamiętam twój model posiada dużą moc obliczeniową, obsługę kilkudziesięciu kanałów ipsec, obsługę port based vlan (osobne sieci), żadnej z tych funkcji nie posiada wspomniany wyżej tp-link, jeśli już chciałbyś wymieniać to raczej na jakiegoś drayteka gdyż to jest porównywalny produkt

0
  • #5 01 Wrz 2009 19:15
    prokopcio
    Poziom 29  

Dzięki bogu jest to forum i dlatego pytam mądrzejszych w tych sprawach ode mnie... osobne sieci są... nie wiem jak jest z tą mocą obliczeniową, nie wiem co to ipsec. Dlatego prosze o pomoc.

0
  • #6 01 Wrz 2009 19:20
    abdenagof
    Poziom 23  

a ile jest tych komputerów razem ?, co rozumiesz pod pojęciem osobne sieci, bo dla mnie są to sieci mające inne adresowanie ip, rozdzielone routerem

0
  • #7 01 Wrz 2009 19:25
    prokopcio
    Poziom 29  

tak. jedna sieć produkcyjne 6 komputerów i sterowniki PLC o adresach 10.14.0.xxx i druga - administracyjna kilkadziesiąt komputerów o adresach 174.174.74.xxx wspólne wyjście z sieci do internetu przez router - zależy mi żeby pakiety danych z sieci administracyjnej nie "buszowały" po sieci produkcyjnej - nie jestem pewien czy osobne switche które już są nie załatwiają sprawy (pewnie nie).

0
  • #8 01 Wrz 2009 19:49
    abdenagof
    Poziom 23  

w takim wypadku potrzebujesz router z 2 interfejsami na LAN (nie mylić z routerami które mają np 4 gniazdka one tak naprawdę mają 1 interfejs + wbudowany switch) lub 1 interfejsem i obsługą podinterfejsów + vlan (tylko wtedy jeśli twoje switche obsługują vlany i są odpowiednio skonfigurowane)

czy sterownikami plc zarządza np zewnętrzna firma i ma do nich zdalny dostęp (w takim wypadku bardzo prawdopodobne że mają zestawiony tunel szyfrowany za pomocą IPSec)

generalnie 2 interfejsy lub podinterfejsy posiadają routery bardziej zaawansowane (cisco, HP, Goramo, niektóre drayteki)

zanim wybierzesz jakiś model musisz się rozeznać dokładnie jakie funkcję spełnia i jakie usługi dla sieci udostępnia twój obecny router

0
  • #9 01 Wrz 2009 20:03
    prokopcio
    Poziom 29  

firma zewnętrzna nie obsługuje sterowników. Jedynie ustalam dla niektórych komputerów dostęp z zewnątrz przez przekierowywanie portów. Czyli reasumując wszystkie komputery przez router mają mieć dostęp do sieci internet, sieci na wzajem nie mogą na siebie wpływać, dostęp z zewnątrz przez przekierowanie portów (tcp, ftp, vnc, telnet, ssh) i to chyba wszystko. Chcę dorzucić do jednej sieci jeszcze WIFI ale mogę to ostatecznie zrobić dołączając do wybranej sieci dowolny AccesPoint choć wygodnie było by mnieć 3in1 jak wspomniał kolega wyżej.

Dodano po 2 [minuty]:

nie wiem na ile jest potrzebne rozdzielenie sieci przez router, czy nie mogły by one być rozdzielone jedynie switchami ?

0