Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

migomat jak zrobić odczepy

01 Wrz 2009 15:15 4780 10
  • Poziom 11  
    Witam

Posiadam rdzeń do transformatora o przekroju 84 cm^2, planuje zrobić z tego migomat.
    Chce aby był on międzyfazowy. Znalazłem program i wzory do obliczenie ilości zwojów. Wyszło coś koło 214 zwojów na uzwojeniu pierwotnym i 16 zwojów na wtórnym dla napięcia 30v. Jednak nie wiem jak zrobić odczepy tak aby migomat miał regulowaną moc, bym mógł spawać cieńsze i grubsze blaszki.
    Czytałem temat: Buduje Migomat na spawarce elektrodowej... , jednak nie mogę znaleźć żadnych konkretów. W tym temacie ktoś pisał aby zrobić 3 odczepy po 10 zwojów (na prawie takim samym rdzeniu). Jak przeliczam napięcie jakie otrzymam na wyjściu ze standardowego wzoru którego uczą w szkole n1/n2 = u1/u2 to wychodzi mi ze napięcia będą różnić się o jakiś 1v a natężenie parę amper... Coś jest nie tak w moim sposobie rozumowania.
    Proszę o podanie wzorów którymi mógłbym się posłużyć, lub wytłumaczenie na jakiej zasadzie się to liczy.

Z góry dziękuje.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 25  
    Napięcie 30V na wtórnym jest stanowczo za małe. Profesjonalne spawarki mają je ze względów bezpieczeństwa na poziomie 45 V.
    Przy 30V łuk może się nie zajarzyć i będzie niestabilny.
    Z doborem odczepów radzę dołożyć więcej i ustalić sobie przy jakim napięciu najlepiej jest spawać.

Z wzorami na obliczanie transformatorów jest różnie.
    Generalnie można jedynie określić w przybliżeniu jakie będzie napięcie.
    Praktycznie jedynie po nawinięciu i podłączeniu wszystko wiadomo

Moderowany przez Akrzy74:

Jak się nie wie o czym jest dyskusja- to lepiej się nie wypowiadać,
    a jeśli kolega chce robić tylko dobre wrażenie (specjalizacja)- to nie tędy droga.
    Porada szkodliwa!

• TermopastyTermopasty
  • Poziom 39  
    Panie Kamiński, to ma być migomat, a nie spawarka elektrodowa, więc bez przesady z tym napięciem.
  • Pomocny post
    Moderator Samochody
    Robert Kaminski napisał:
    Napięcie 30V na wtórnym jest stanowczo za małe. Profesjonalne spawarki mają je ze względów bezpieczeństwa na poziomie 45 V.
    Przy 30V łuk może się nie zajarzyć i będzie niestabilny.
    Z doborem odczepów radzę dołożyć więcej i ustalić sobie przy jakim napięciu najlepiej jest spawać.

Z wzorami na obliczanie transformatorów jest różnie.
    Generalnie można jedynie określić w przybliżeniu jakie będzie napięcie.
    Praktycznie jedynie po nawinięciu i podłączeniu wszystko wiadomo

Skoro kolega nie ma bladego pojęcia zarówno o technologii spawania jak i o nawijaniu i zasadzie działania transformatorów, to po co się odzywać i wprowadzać kogoś w błąd?
    Przy spawaniu mig - mag duże półautomaty mają napięcia rzędu 30 -36V, regulowane w dół nawet poniżej 20V. Co do wzorów na obliczanie transformatorów i napięcia wtórnego to jest jeden podstawowy - ten dotyczący przekładni transformatora, określający że stosunek zwojów uzw. pierwotnego do wtórnego jest równy stosunkowi napięć pierwotnego i wtórnego i jest wartością stałą.
    Okolice przekroju rdzenia 80cm2 to zbyt dużo jak na jedno czy dwufazowy migomat, połowa tej wartości będzie wystarczająca, odczepy robi się co 5-10% wartości zwojów dowijając do uzwojenia pierwotnego ponad wyliczoną "podstawową" ilość zwojów. Zmieniasz w ten sposób przekładnię transformatora, co wpływa na obniżenie napięcia wtórnego (i mocy transformatora - zwiększanie impedancji uzwojenia). Tak z pobieżnego liczenia wynika że wyciągniesz z tego transformatora w okolicy 250A, co jest wartością ogromną jak na zasilanie dwufazowe, napięcie wtórne 30V będzie w takim przypadku zbyt niskie - sugeruje je zwiększyć do 36V , odczepy zrób co 10 zwojów (4 szt) i dodatkowo 4 szt co 15 - 20 zwojów dla uzyskania sporo mniejszych prądów - wydaje mi się że tak będzie w miarę dobrze.

Dodano po 11 [minuty]:

Generalnie sobie myśl w ten sposób: w miarę zmniejszania prądu przy przełączaniu odczepów napięcie ma spadać zgodnie ze wzorem na przekładnię transformatora - w ustawieniu na najniższy prąd masz mieć około 20V, na najwyższy w okolicach 36V, - teraz już chyba prostsze myślenie?
  • Poziom 11  
    Kolego robokop dziękuję za konkretną odpowiedź. Tego było mi potrzeba.
    Ale wracając jeszcze do kwasti zasilania, to sugerujesz zasilanie 3 fazowe ?
    Bo niby program wyliczył natężenie przy zasilaniu międzyfazowym na ok. 12 A przy maksymalnej mocy... Jest to natężenie blisko granicy wybijania korków (przynajmniej u mnie), ale myślałem że będzie to działać poprawnie...
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Witam, ja tylko dodam że na rdzeniu z dwoma kolumnami nie nawiniesz transformatora trójfazowego.
    ---
    Jeśli nie masz zamiaru spawać konstrukcji mostów to dwie fazy wystarczą w zupełności.
  • Poziom 11  
    Właśnie tego sie obawiałem, bo cos mi sie kojarzyło (nie miałem nigdy za bardzo styczności) że 3 fazowe musza mieć 3 kolumny. Ostatnie pytanie nie aktualne...

W takim razie będize międzyfazowy - nawijam tak jak napisał kolega robokop.

Teraz jeszcze tylko musze znaleźć druty/płaskowniki o takim przekroju...
    No ale to już inna kwestia.

Dziękuję wszystkim za odpowiedź.
  • Poziom 25  
    Ale zawziętość ze strony wypowiadających się.
    Od razu widać ,że większość kolegów jest mocna jedynie w gębie (tu dzięciołowaniu) a tak naprawdę do nigdy nie nawijała w warunkach domowych transformatora.Wiedza ich to tylko z przeglądania neta ,nic praktyki, nie mówiąc o geotermii.

Proszę o konkretne odpowiedzi na temat.Prywatne animozje załatwiamy na PW.
    [mod.serwisant73]
  • Moderator Samochody
    No to słuchamy tych konkretów panie Kamiński, bo puki co to sam kolega wypisuje bzdury wyczytane w necie i w dodatku wyrwane z kontekstu, bez żadnych konkretów.
    Ponadto ja zrobiłem migomat, Niutat też, Lechoo zna temat od innej strony, a kolega?
  • Poziom 36  
    Często spotykane są odczepy robione na początku i końcu uzwojenia z tym że jedne są robione częściej i służą do regulacji dokładnej. Oczywiście w takim przypadku stosowane są dwa przełączniki (regulacja zgrubna i dokładna). Jeśli nawijasz transformator od podstaw możesz się o to pokusić.
  • Poziom 11  
    A więc zrobie ostatecznie tak:

UZWOJENIE PIERWOTNE:

Odczepy tak jak zaproponował kolega robokop
    +
    na samym poczatku nawijania zrobie odczep na 3 i 7 zwoju .

Powinno chyba wtedy sie dac dokłądnie ustawić

uzwojenie nawijam drutem średnica 3mm

UZWOJENIE WTÓRNE:

19 zwojów drutem średnica 10 mm

Proszę jeszcze kolegów o rzucenie fachowym okiem czy wszystko jest dobrze.
    Dziękuje