Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop DT6650 - drżenie przebiegu

01 Wrz 2009 17:00 1161 3
  • Poziom 31  
    Zjawisko wygląda na niestabilną częstotliwość generowaną przez układ odchylania. Lewa strona przebiegu trzyma się w miejscu (co sugeruje poprawne działanie synchronizacji), ale prawa przesuwa się w poziomie (w sposób przypadkowy, więc nie jest to np przydźwięk sieciowy). Zjawisko jest tym wyraźniejsze, im mniejszą częstotliwość podstawy czasu nastawię. Nie zależy od włączonego trybu (jeden, dwa kanały) i kanału. Po przestawieniu poziomu synchronizacji (żeby nie łapał) i doregulowaniu częstotliwości podstawy czasu (regulator niestety znacznie mniej precyzyjny niż w starym radzieckim oscyloskopie), drżenie znika. W którym bloku urządzenia szukać przyczyny problemu?
  • Poziom 31  
    Po dłuższych badaniach zauważyłem, że po przełączeniu przełącznika z 'free run' na 'trig' dla bloku B, i włączonej podstawie czasu B cały przebieg nie drży - ale tylko miejsce, w którym plamka zostaje wygaszona.
    Dla A (i dla B przy wyłączonym 'trig') jest ciągle tak samo - efekt drżenia jakby szybko poruszać gałką od częstotliwości podstawy czasu.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Podejrzane obszary:
    -zasilacz
    -generator podstawy czasu
    -wyzwalanie podstawy czasu
    -wzmacniacz końcowy podstawy czasu

Jeśli masz schemat nie powinno być problemu ze znalezieniem usterki.
    Potrzebny do tego jakiś oscyloskop.
  • Poziom 31  
    Bez pomysłu co można mierzyć, sprawdziłem tętnienia zasilacza. W gałęziach 10V i 23V wyszły bardzo duże (rzędu 2-3V p-p), ale wymieniłem kondensatory w tych gałęziach i tętnienia się nie zmniejszyły. Nie zauważyłem też zmian w działaniu układu. Pomierzyłem napięcia wyjściowe - właściwe.
    Instrukcję ze schematami mam, ale trudno cokolwiek w niej znaleźć i odczytać - nędznej jakości ksero.