Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz crunch v2800 jakie tranzystory kluczujące?

gigital 01 Wrz 2009 18:38 1375 2
  • #1 01 Wrz 2009 18:38
    gigital
    Poziom 10  

Mam wzmacniacz crunch v2800 1000Wrms w mostku.
    Wzmacniacz ma zabezpieczenia, ale podczas pracy w mostku przy dużej mocy wystarczy drobne zwarcie przewodów głośnikowych i płoną tranzystory (jeden lub dwa) w przetwornicy. Tranzystory to 8 par irfz46.

Mam pytanie do bardziej doświadczonych. Czy można te tranzystory jakoś bezboleśnie zastąpić np irfz48?

Poza tym na płytce jest jeszcze miejsce na dodatkowe 2 pary tranzystorów przewidziane prawdopodobnie do mocniejszej 1-kanałowej wersji tego wzmacniacza.
    Czy jest sens dokładać te tranzystory?
    Może wzmocnienie przetwornicy spowoduje że układ zdąży przejść w tryb protect.

A tak nawiasem mówiąc to elementy i wykonanie tego cruncha przypominają mi magnetofon jamnika którego dostałem na komunie. Do tej pory miałem kenwoody, które były toyotą przy tym chevrolecie aveo :)

0 2
  • Pomocny post
    #2 02 Wrz 2009 14:09
    djlj24
    Spec od car audio

Jak to w sprzęcie tej klasy bywa - układ protect jest tylko z nazwy a dopiero jak spłonie wszystko to zadziała. Porównaj aplikacje obu tranzystorów, szczególnie dotyczącą wysterowania ale znając życie zamiennie podejdą. Tylko czy przetrzymają zwarcie to wątpię - chyba, że ścieżki będą słabsze.

0
  • #3 15 Wrz 2009 17:13
    gigital
    Poziom 10  

Udało się.
    Działa. Zamiast upalonej pary irfz46 dałem irfz 48 i dodałem jeszcze dwie pary irfz 48 w wolnych miejscach przewidzianych przez producenta + oczywiście zwory i rezystory 100ohm analogicznie do tranzystorów znajdujących się obok.
    Wszystko działa jak należy. Tranzystory wytrzymują pełną moc wzmacniacza, nie wiem co będzie na zwarciu przy pełnym wysterowaniu.

0
  Szukaj w 5mln produktów