Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Anty tranzystor lub anty transoptor

01 Wrz 2009 19:58 1615 8
  • Poziom 2  
    Witam.

Potrzebuję zastąpić przekaźnik mechaniczny (cewka przełącza miedzy dwoma stykami – zawsze jeden z nich jest włączony a drugi rozłączony) półprzewodnikiem o małych gabarytach itp.
    Niestety nie znalazłem wersji półprzewodnikowej takiego przekaźnika.
    Wpadłem na pomysł, że można zrobić to z tranzystora lub (co wolę) transoptora. Niestety nie znalazłem tranzystora ani transoptora, który po przyłożeniu napięcia rozłączał by się a nie zwierał.
    Czy istnieje takie coś czy muszę złożyć jakiś bardziej skomplikowany układ…?

Z góry dziękuję.
    XSX
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Nie ma problemu, zastosuj dwa transoptory, tylko steruj je naprzemiennie, np przez jakiś inwerter (jeden tranzystor)

Tylko jakie napięcia i prądy chcesz przełączać?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 2  
    Napięcie od 3,7V i 5V (przekaźnik będzie stosowany w kilku urządzeniach)
    Zapomniałem dodać, że nie znam się na elektronice i trzeb mi jak chłopu… wykładać.. Jeżeli mógłbym prosić o jakiś schemat, ponieważ nie wiem jak „wysterować;(

xsx
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przeniosłem z: Elementy Elektroniczne
  • Pomocny dla użytkowników
    A jakie prądy będą przełączane ? Czy tylko prądy stałe czy też może byc prąd przemienny ? Czy styki mają być niezależne czy połączone galwanicznie ze sobą (styk przełączny).

Poza tym taka praca wymaga, by układ przekaźnika cały czas pobierał prąd, skoro jeden obwód ma być wysterowany.
    Do tego do chodzi jeszcze problem zapewnienia włączania drugiego obwodu dopiero gdy pierwszy jest rozwarty i odwrotnie co ma miejsce w przekaźniku elektromagnetycznym.

A dlaczego przekaźnik ci nie odpowiada ?
  • Poziom 2  
    Ad1) od 0,3V do 3,7V (prąd bardzo mały myślę ze poniżej 100mA ) miałem zamiar na wyjściu z układu zamontować transoptor więc chyba nie ma znaczenia jaki prąd będzie przełączany (mam nadzieję) *
    Ad2) prąd stały: 3,7v (akumulator litowo-polimerowy) oraz 5v (port USB).
    Ad3) dokładnie tak jak w przekaźniku (patrz rysunek) – chyba że można to rozwiązać w inny prostszy sposób.
    Ad4) od przekaźnika chcę odejść ze względu na jego gabaryty oraz głośność działania. *

* Należy się wyjaśnienie o co w tym wszystkim chodzi.
    Chciałem w bardzo prosty sposób i tani zbudować autofire do myszy oraz do pada PS3 (stąd dwa napięcia zasilania. W myszy zmierzyłem napięcie na przełącznikach przycisków i wynosi 0,3 V prąd w przypadku myszy jak i pada jest na pewno niski)

Moją "eksperymentalną konstrukcję" oparłem na przekaźniku (JQC-3FF 5V) oraz kondensatorze kondensatorze (C = od 470uF do 4700 uf), który struje czasem przełączania oraz potencjometrze (R= 10 ohm) którym możemy też ten czas regulować. Testowałem układ przy zasilaniu 3,7 V.
    Układ sprawował się bardzo dobrze, niestety jak pisałem wcześniej jest stosunkowo duży (nie mieści się do myszki PC) oraz paskudnie głośny (moje dzieci używając zbrojnego ramienia( mojej "lepszej połowy"), okazują niechęć do moich nocnych igraszek FPP ;)

Ot to cała historia.
    No to może taki autofire z tłumikiem na układzie czasowym 555 i transoptorze ;))

(pogrubienia są dla większej czytelności)
  • Poziom 2  
    Zamieściłem zły schemat.. to jest poprawny:

Twój układ jest bardzo fajny, ale:
    Za dużo części i brak regulacji częstotliwości.

W rozmowie telefonicznej ze sprzedawcą sklepu elektronicznego dowiedziałem się że można zrobić taki układ z rezystora, tranzystora (ma dławić czy jakoś tak) oraz dwóch transoptorów… dokładniej jak to złożyć nie mam pojęcia a nie chciałem zawracać człowiekowi głowy w pracy.

W każdym bądź razie dzięki za pomoc.

PS.

Znalazłem podobny układ w jednym ze starszych postów.

Cytat:
    Koniec cytata ;)

Pozdrawiam.

xXxsSsxXx
    Regulację częstlotliwości możesz uzyskać przez zastąpienie R2 układem szeregowym potencjometr 220k + rezystor 47k przez co uzyskasz regulację częstotliwości
    od 5.6Hz do 30Hz co chyba wystarczy.

Ten drugi układ co zamieściłeś jest identyczny jak mój tyle, że bez R4 i transoptora

Obliczyć ten układ można tym kalkulatorem:

http://freespace.virgin.net/matt.waite/resource/handy/pinouts/555/index.htm