Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ubuntu-9.04 zmiana ustawień karty graficznej na wyjście VGA

DriverMSG 02 Wrz 2009 02:38 8223 39
  • #1 02 Wrz 2009 02:38
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Zainstalowałem do testów Ubuntu 9.04 z poziomu Windows , nie mam więc możliwości ingerencji w pliki systemowe gdyż Ubuntu zainstalowało się na dyskach wirtualnych w plikach "root.disk" i "swap.disk" .

Ubuntu podczas uruchamiania przełącza wyjście karty graficznej na DVI a mój monitor mam podłączony do wyjścia VGA - nie mam obecnie możliwości podpięcia adapteru ani też innego monitora .

Potrzebuję poznać komendy trybu tekstowego Ubuntu w celu zmiany wyjścia monitora .

Karta graficzna PCI-E nVidia 7300GS .

0 29
  • Pomocny post
    #2 02 Wrz 2009 06:48
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jak uruchomisz system w trybie single-user lub w innym trybie tekstowym zgraj plik /etc/X11/xorg.conf

W nim zmienisz co trzeba. Zrób sobie z niego backup.
    Nie wiem czy masz zainstalowane sterowniki poprawnie i czy polecenia nvidii będą działać. Jeśli nie masz to będziesz musiał na pendrive przemycić sterowniki i zainstalować je i problem powinien zniknąć.
    Jeśli natomiast sterowniki masz zainstalowane to daj xorg.conf w załączniku spróbujemy go poprawić.

0
  • #3 02 Wrz 2009 10:25
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

W google też natrafiłem na informacje o edycji tego pliku , problem w tym że w linuksie dopiero raczkuję i nie mam pojęcia jakich poleceń użyć by wydobyć ten plik .

Czy ma być to coś w rodzaju :
    cp /etc/X11/xorg.conf hd0,0/

0
  • Pomocny post
    #4 02 Wrz 2009 10:34
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 02 Wrz 2009 11:04
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Po uruchomieniu trybu tekstowego nie mogę odszukać folderu X11 w folderze ETC go nie ma .
    Zaraz sprawdzę czy VIM żyje .

0
  • Pomocny post
    #6 02 Wrz 2009 11:10
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 02 Wrz 2009 11:17
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Vim nie działa i nie mogę go doinstalować .

Po wpisaniu w/w komendy zgłasza mi że nie ma takiej ścieżki , do folderu ETC wchodzę bez problemu .

System jest surowy , być może nie zainstalował wszystkich pakietów .
    Za moment sprawdzę tego brata .

0
  • Pomocny post
    #8 02 Wrz 2009 11:20
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #9 02 Wrz 2009 11:26
    szaleniec

DriverMSG napisał:
    Vim nie działa i nie mogę go doinstalować .

DriverMSG napisał:
    System jest surowy , być może nie zainstalował wszystkich pakietów .

Standardowo w ubuntu masz edytor nano.

0
  • #10 02 Wrz 2009 11:29
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Wpisałem oczywiście prawidłowo , "VI" odpaliłem ale poruszanie się w tym otoczeniu sprawia mi sporo kłopotów - muszę się podszkolić .

Jeśli nie odszukam tego pliku to chyba ponownie zainstaluję system , tym razem na dyskach fizycznych .

0
  • Pomocny post
    #11 02 Wrz 2009 11:30
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #12 02 Wrz 2009 12:13
    Samuraj
    Poziom 35  

DriverMSG napisał:
    Wpisałem oczywiście prawidłowo , "VI" odpaliłem ale poruszanie się w tym otoczeniu sprawia mi sporo kłopotów - muszę się podszkolić .

Jeśli nie odszukam tego pliku to chyba ponownie zainstaluję system , tym razem na dyskach fizycznych .

Vi od razu sobie podaruj. Ja podobnie nie mogłem się znaleźć w tym edytorze. Proponuje jak jeden z poprzedników odpalić nano.

0
  • #13 02 Wrz 2009 12:31
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

OK - zlokalizowałem plik skopiowałem go bezpośrednio na "root" i teraz tam jest widziany , jak go teraz przekopiować na inny dysk , najlepiej na pendrive ?

0
  • Pomocny post
    #14 02 Wrz 2009 12:39
    Mery84

Wpisz

Code:
    sudo fdisk -l
    zobaczysz listę obecnych partycji.
    Podłącz pendrive i po chwili wpisz ponownie
    Code:
    sudo fdisk -l
    zobaczysz, że pojawiło się nowe urządzenie np. /dev/sda1

Teraz tworzymy katalog docelowy:
    Code:
    sudo mkdir /mnt/pen

montujemy w nim pendrive:
    Code:
    sudo mount /dev/sda1 /mnt/pen

Pendrive staje się dostępny w katalogu /mnt/pen.

Potem już tylko:
    Code:
    sudo cp /etc/X11/xorg/conf /mnt/pen

i plik xorg.conf znajdzie się na pendrive. Możesz sprawdzić jego obecność robiąc:

Code:
    ls /mnt/pen

na liście plików będzie Twój xorg.conf.

Wróć jeszcze do tego co jest wyżej próbowałeś zrobić:
    Code:
    sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

Co ze sterownikami karty instalowałeś je czy nie masz w ogóle driverów w systemie?

0
  • Pomocny post
    #16 02 Wrz 2009 14:23
    szaleniec

Mery84 napisał:
    Wpisz
    Code:
    sudo fdisk -l
    zobaczysz listę obecnych partycji.
    Podłącz pendrive i po chwili wpisz ponownie
    Code:
    sudo fdisk -l
    zobaczysz, że pojawiło się nowe urządzenie np. /dev/sda1

Zamiast tego można po włożeniu pendrive'a wpisać dmesg, ujrzymy wówczas min.
    Code:
    [140738.751303] sd 6:0:0:0: [sdd] Assuming drive cache: write through

[140738.751306]  sdd: sdd1
    [140738.842683] sd 6:0:0:0: [sdd] Attached SCSI removable disk
    [140738.842749] sd 6:0:0:0: Attached scsi generic sg1 type 0
    [140738.842932] usb-storage: device scan complete

0
  • Pomocny post
    #17 02 Wrz 2009 16:04
    Mery84

DriverMSG napisał:
    Wydobyłem plik - jest w załączniku , teraz liczę na waszą pomoc w jego edycji .

Ten xorg.conf jest pusty są tylko domyślne linie.

Linux x86
    Linux x64

Zapisz na pendrive. Jak wcześniej zamontuj go. Zawartość będzie ponownie w /mnt/pen.

Wpisz w konsoli:

Code:
    cd /mnt/pen

Code:
    sudo ./NVIDIA

Po wpisaniu początku nazwy pliku czyli NVIDIA wciśnij Tab i resztę sam sobie doda. Wciskasz enter i ruszy instalator sterowników nVidii.
    On przekonfiguruje Ci xorga po zakończeniu instalacji i powinno zaskoczyć.

0
  • #18 02 Wrz 2009 23:48
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Odpaliłem ten sterownik nVidia , pokazał się monit potwierdzający , lecz po restarcie nadal znika obraz podczas ładowania systemu na pasku postępu .

0
  • Pomocny post
    #19 03 Wrz 2009 07:53
    Mery84

Zakładam, że sterownik się zainstalował poprawnie?
    Możesz spróbować sterowników z repozytoriów:

Code:
    sudo apt-get install nvidia-glx

Wykryją instalowane z paczki bo nie da się zainstalować obu na raz i jedne usuwają inne. Daj xorg.conf w wersji po instalacji jakiegokolwiek ze sterowników zobaczymy czy w końcu masz konfigurację wyświetlania.

0
  • #20 03 Wrz 2009 19:48
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Sorki że tak rzadko odpisuje , ale czas mnie ogranicza .
    Sytuacja uległa zmianie . Po instalacji sterowników , plik xorg nadal był bez wpisów .
    Pobrałem z internetu zupełnie inny plik i wstawiłem go w folder X11.
    System uruchomił się zgłaszając błąd konfiguracji karty graficznej , obniżył rozdzielczość do minimum .
    Mimo to mogę poruszać się po systemie , jednak napotkałem kolejną przeszkodę .
    Aby uruchomić instalator karty graficznej muszę zalogować się jako root lecz nie mam pojęcia jakie jest standardowe hasło - bo tego podczas instalacji nie wpisywałem , a pustego nie przyjmuje .

0
  • Pomocny post
    #21 03 Wrz 2009 21:06
    szaleniec

Wpisz w konsoli

Code:
    sudo su
    następnie
    Code:
    passwd
    i możesz już wpisywać nowe hasło administratora.

0
  • Pomocny post
    #23 04 Wrz 2009 07:00
    Mery84

Xorg.conf dorwałeś bóg jeden wie czyj i to nie ma prawa działać. W Xorgu masz 14 monitorów.... Sprzęt skonfigurowany pod MCP61, a to jak się nie mylę płyty z chipsetem nForce 430-6100 i zintegrowanym GF6100.

Co z instalacją sterowników z repozytoriów jak podałem wyżej? Jak masz już X`y uruchomione to koniecznie spróbuj tej metody:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6485438#6485438

0
  • #24 04 Wrz 2009 11:46
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Xorg.conf dałem ten na którym mi system wstał (choć jak wcześniej był podmieniany na inny) . Sterowniki repozytoriów nie instalują się .
    Sposób podany w linku nie działa , gdyż na liście sterowników pojawia mi się jedynie karta Wifi .

Dziś postanowiłem ponownie zainstalować system , tym razem bootując instalator z CDRom - niestety podczas instalacji też przełącza mi się ekran.

Zainstalowałem więc ponownie z poziomu windows i za moment sprawdzę kolejne w/w metody .

Jeszcze pytanko - jak z linii komend uruchomić klonowanie ekranu - może to będzie lepszym rozwiązaniem ?

0
  • Pomocny post
    #25 05 Wrz 2009 12:00
    Mery84

Jak z linii komend nie wiem. Mi instalator Debiana zawsze ładuje od razu tryb klonowania nawet na etapie instalacji działają oba monitory jeden prosto pod D-Sub, drugi przez przelotkę do DVI na 9600GT.

Co znaczy z repo się nie instalują? Jakim błędem zwraca apt? Możesz nawet dać wklejkę z konsoli.

0
  • #26 05 Wrz 2009 15:39
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Mery84 napisał:

Co znaczy z repo się nie instalują? Jakim błędem zwraca apt? Możesz nawet dać wklejkę z konsoli.

Dostaje komunikat :
    E:Unable to fech some archives, mayby run apt-grt update or try with --fix-missing ?

Zainstalowałem więc paczkę sterowników z twojego pierwszego postu .
    System zgłosił że instalacja powiodła się itd .
    Nadal nie miałem obrazu na ekranie logowania , szperając w sieci znalazłem wpis włączający (prawdopodobnie) klonowanie .

Code:
    Section "Screen"

# Removed Option "TwinView" "0"
        # Removed Option "metamodes" "CRT: 1280x1024 +0+0; CRT: 800x600 +0+0; CRT: 640x480 +0+0"
        # Removed Option "metamodes" "CRT: 1280x1024 +1680+0, DFP: nvidia-auto-select +0+0; CRT: 800x600 +0+0; CRT: 640x480 +0+0"
        Identifier "Screen0"
        Device "Videocard0"
        Monitor "Monitor0"
        DefaultDepth 24

#we want twinview :)
        Option "TwinView" "1"

#set the flat screen to be the primary display
        Option "TwinViewXineramaInfoOrder" "CRT,DFP"

#resolutions
        Option "metamodes" "CRT: 1280x1024 +1680+0, DFP: nvidia-auto-select +0+0; CRT: 800x600 +0+0, DFP: NULL; CRT: 640x480 +0+0, DFP: NULL"

#Here as backup so you get something on the screen even if your not using
        #the nvidia driver
        SubSection "Display"
            Depth 16
            Modes "1024x768" "800x600" "640x480"
        EndSubSection
        SubSection "Display"
            Depth 24
        EndSubSection
    EndSection

Dopisałem go więc do xorg.conf i pojawiło się okno logowania (jakiś postęp więc był), niestety po zalogowaniu ponownie obraz znika . Myślę że prawidłowa edycja mojego obecnego xorg.conf rozwiąże problem .

0
  • Pomocny post
    #27 05 Wrz 2009 16:42
    Mery84

Nie dziwne, że Twój xorg.conf nie działa brakowało tam linii odpowiedzialnych za załadowanie sterownika nvidii dla urządzenie PCI:2:0:0.

Dokładniej brakowało:

Code:
    Identifier  "Card0"

Driver      "nvidia"
       VendorName  "nVidia Corporation"
       BoardName   "G71 [GeForce 7300 GS]"
       BusID       "PCI:2:0:0"

Dodałem co brakowało do Twojego pierwotnego xorga wygenerowanego przez instalator sterowników i wpakowałem tam linie odpowiedzialne za klonowanie.

W załączniku xorg.conf spróbuj z nim jeśli nie zadziała to daj znać przerobię go na wersję bez klona ;).

0
  • Pomocny post
    #29 06 Wrz 2009 02:34
    Driver-
    Poziom 38  

Code:
    Parse error on line 103 of section Screen in file /etc/X11/xorg.conf

Unexpected EOF. Missing EndSection keyword?
    Zgłosiło brak zamknięcia EndSection w linii 103 otwartego przez Section w linii 76. Co nie jest prawdą ponieważ:

Code:
    Section "Screen" # linia 76

# Removed Option "TwinView" "0"
        # Removed Option "metamodes" "CRT: 1280x1024 +0+0; CRT: 800x600 +0+0; CRT: 640x480 +0+0"
        # Removed Option "metamodes" "CRT: 1280x1024 +1680+0, DFP: nvidia-auto-select +0+0; CRT: 800x600 +0+0; CRT: 640x480 +0+0"
        Identifier "Screen0"
        Device "Videocard0"
        Monitor "Monitor0"
        DefaultDepth 24

#we want twinview :)
        Option "TwinView" "1"

#set the flat screen to be the primary display
        Option "TwinViewXineramaInfoOrder" "CRT,DFP"

#resolutions
        Option "metamodes" "CRT: 1280x1024 +1680+0, DFP: nvidia-auto-select +0+0; CRT: 800x600 +0+0, DFP: NULL; CRT: 640x480 +0+0, DFP: NULL"

#Here as backup so you get something on the screen even if your not using
        #the nvidia driver
        SubSection "Display"
            Depth 16
        EndSubSection
        SubSection "Display"
            Depth 24
        EndSubSection # linia 103
    EndSection # linia 104
    W całym konfigu są prawidłowo otwarte i zamknięte sekcje i podsekcje. Lecz ostatniej linii 104 już nie widział pomimo że w 103 jest zamknięcie podsekcji przez "EndSubSection" i w 104 sekcji przez "EndSection".

Plik konfiguracyjny xorg.conf edytowany był prawdopodobnie pod windą, więc koniec pliku edytor ustawił na "Windows/DOS". EOF (ang. End of file) - znak kontrolny oznaczający koniec pliku, to zupełnie co innego niż zamknięcie sekcji czy podsekcji, więc być może interpreter konfigu znalazł błąd i się na tym wyłożył. Koniec linii w edytorze zmieniłem na "Unix" i tym samym EOF. Spróbuj teraz skopiować załącznik na pena, zamontować pena pod Ubuntu i rozpakować "tar'em" plik konfigu oraz podmienić w "/etc/x11". Serwer X'ów możesz odpalić wpisując w linii komend startx i zatwierdzić Enter'em.

0
  • Pomocny post
    #30 06 Wrz 2009 11:23
    Mery84

Driver- masz słuszność. Xorga pisałem pod Windows dokładniej w notepad2 z Totalcmd ;).

Na zamykanie sekcji zwróciłem uwagę bo wiem, że X`y lubią się na tym wykładać ale o zakończeniu pliku już nie pamiętałem.

0