Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pytania o użytkowanie: XEROX PHASER 3117

02 Wrz 2009 09:07 6333 27
  • Poziom 12  
    Witam serdecznie postanowiłem zakupić podany w tytule model.

Decyzję podjąłem dzięki przychylnym komentarzom (również na elektrodzie)
    Drukarka ma być dla studenta w akademiku.

Ale moje główne pytanie jest takie:
    Czy ta drukarka ma na tyle dużą rozdzielczość (600dpi) i przyjmuje na tyle duże gramatury papieru abym mógł za jej pomocą wytwarzać płytki drukowane metodą fototransferu ?

Bo np w zamieszczonych videoporadnikach na elektrodzie jest napisane że druki są rozdzielczości 1200dpi. Co o tym sądzicie?

Drugie pytanko: Co ile wydruków trzeba zmieniać bęben w tej drukarce? I czy jest on wbudowany w toner ;)

Dziękuje za wszelkie odpowiedzi, pozdrawiam Pea5

Moderowany przez rys57:

Link do aukcji usunięto. Regulamin p.10.11

• Computer Controls
  • Poziom 13  
    Witam.
    Na temat drukowania do płytek nie jestem w stanie nic doradzić ale jakoś w czerni jest OK.
    Natomiast bęben jest w kasecie z tonerem.
    Mam nadzieję że będziesz zadowolony.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    Oki, dzięki.
    A co do tego robienia pcb... nadaje się ?
  • Poziom 26  
    Aby uzyskiwac płytkę wysokiej jakości konieczny jest wydruk bez żadnych pasków, niedodrukowań itp. Wiele drukarek drukuje poprawnie tekst, natomiast gdy chcemy wydrukować czarną stronę to widzimy, że wydruk już nie jest taki idealny.
    Po postach innych użytkowników można stwierdzić, że tańsze drukarki mają z tym duże problemy. Przykładem jest drukarka Samsung ML 2010. Miałem okazję testować dwa nowo egzemplarze tej drukarki i żadne nie przeszły testu z 100% czarną stroną, co wyklucza obie do zastosowania do produkcji płytek PCB.
    Obecne wykonuję płytki korzystając z drukarki HP 4000 i wydruki z niej są idealne. Warto poczytac moją opinię na temat tej drukarki tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1418444.html a także opinie innych tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...=hp+4000&sid=bd500704f8148d676be8176d66e5b9b6 https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...studenta&sid=bd500704f8148d676be8176d66e5b9b6 - drukarka dla studenta.
    Warto to przemyśleć i zastanowić się jeszcze raz, dlaczego potrzeba nowej drukarki...
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Pawel1812, dzięki wielkie za info. W takim razie miałbym kilka pytań..
    1. Czy bęben jest razem z tonerem, czytam że sporo kopii można za pomocą jednego tonera wydrukować.
    2. Czy faktycznie jest tak różowo i można drukować ok 10k na jednym tonerze?
    3. Trochę boję się używki bo dla mnie te przebiegi są ogromne... byłby w stanie mnie ktoś przekonać do tego żebym kupił używkę?
    4. Na jakim papierze (gramatura) drukujesz płytkę i czy jest błyszczący?
    5. Zamawiać na allegro tą hp 4000 czy szukać w terenie.
    6. Działa z Vista ? 7-ką ?

Pozdrawiam, dziękuje za zainteresowanie :)

EDYTA
    Hp 4000 nie aktualne bo nie ma USB, a to musiałaby być drukarka do laptopa który ma tylko USB. W związku z tym powyższe pytania tylko że dla modelu 2200.
    Z góry dzięki
  • Poziom 26  
    Brak USB nie jest żadną przeszkodą, ponieważ te drukarki, choć nie wszystkie, zależy od wersji, mają port RJ45 i podłącza się je kablem sieciowym do routera. Dzięki czemu masz drukarkę bezprzewodową udostępnioną dla wszystkich domowników:) To jest najwygodniejsze rozwiązanie i tak właśnie jest u mnie.
    Poza tym mam nadzieję, że kolega wie o występowaniu przeejściówek USB LPT do drukarki :)
    HP 4000 ma wyświetlacz, który czasem się przydaje, np. do obsługi podajniów papieru itp, dlatego polecam właśnie HP 4000

1. Bęben jest w kasecie razem z tonerem. W razie porysowania kosztuje 20zł i jego wymiana jest bezproblemowa.
    2. Co do wydajności - faktycznie 10.000 to jest wartość realna, a jak tonera zabraknie, to zasypka kosztuje 30zł z wysyłką, więc koszt druku sporo poniżej grosza za stronę.
    3. Czy warto kupić używaną - ja kupiłem i jestem zadowolony. Dostępność i cena części zamiennych mnie przekonała, a także łatwość zasypania tonera. Drukarki mają faktycznie ogromne przebiegi, ale pamiętaj - są to maszyny do obciążenia 65000 stron miesięcznie, więc kilkaset tysięcy stron to wcale nie jest dla nich dużo. Wiele osób na forum pisze, że te drukarki są nie do zajechania... Nie bez powodu sprzedający z allegro dają na nie do pół roku gwarancji. Na niektóre nowe drukarki jest tylko rok. Poza tym automatyczny druk dwustronny występujący w tych drukarkach jest bardzo wygodny jak się więcej drukuje.
    4. Przy śliskim papierze kredowym drukarka czasami się zatnie, ale zdarza się to raz na jakiś czas. Nie wiem, czy to kwestia zanieczyszczenia, jest to tak rzadkie, że mi się nie chce zaglądać.
    Co do produkcji płytek - drukarka umozliwia kilkakrotny zadruk tej samej powierzchni, trafiając w to samo miejsce, dzięki czemu osiąga się grubszą warstwę tonera. Udaje się to zwykle 9/10 prób.
    Jeśli chodzi o grubość nakładanego tonera to podobno najlepsza jest HP 6P, jednak te drukarki mają kłopoty z separatorami.
    5. Zamawiać wysyłkowo można, tylko tu moja jedna uwaga - obejrzeć DOKŁADNIE przy kurierze. Drukarka jest ciężka i nieraz mi się zdarzało, że otrzymałem coś ciężkiego uszkodzone :( Ale jak się dokładnie obejrzy, to jest ok, na allegro zawsze jest sporo taniej.
    6.Drukarka działa z Vistą, Vista ma wbudowane sterowniki dla tych drukarek zarówno w wersji PCL jak i Postscript.
  • Computer Controls
  • Poziom 12  
    Pawel1812 dzięki wielkie za odpowiedź, niestety trochę spóźnioną gdyż zakupiłem już Hp 2200, mam nadzieję że za nadto się nie zawiodę :)
    Drukarka miałaby iść do akademika, gdzie mój komp jest już na stałe podłączony przez rj45 więc musiałem mieć USB. Przejściówki są owszem ale sporo osób już się na nie nacięło. Mam nadzieję że mój Hp się nada :) Czekam tylko na odpowiedź sprzedającego bo podejrzanie długo milczy...
  • Poziom 26  
    HP 2200 są równie niezawodne jak HP 4000 a są o co najmniej 4 lata modsze. Jeśli Twoja HP2200 ma druk dwustronny, to na pewno będziesz z niej zadowolony. Gratuluję dobrego zakupu i pozdrawiam.

PS W weekendy sprzedający się zwykle nie odzywają...
  • Poziom 12  
    Niestety doszła mi nie działająca drukarka :( klapa....
    miga dioda pomarańczowa, papier w drukarce jest :(
  • Poziom 26  
    Czy masz do niej instrukcję serwisową? Sprawdź dlaczego, na podstawie serwisówki coś możesz ustalić. Mam nadzieję, że sprzedający dał jakąś gwarancję.
  • Poziom 12  
    Dał 6miesięcy, ale strasznie ciężki kontakt z nim, a drukarka na wstępie miała zerwaną plombę.

Diagnoza jest taka że:
    -Nie ma papieru
    -ma zacięty papier
    -brak kasety z tonerem
    -któreś drzwiczki są otwarte

Sprawdziłem wszystko i dalej nic, obawiam się że mogło jakiś czujnik szlak trafić i pokazuje że np drzwiczki są otwarte...
  • Poziom 26  
    Czy drukarka reaguje na przyciśnięcie Go?
    Z tego, co przejrzałem serwisówkę, to ja bym wysłał maila do sprzedającego z informacją co się dzieje i na drugi dzień, niezależnie od odpowedzi lub jej braku wysłał drukarkę. Tylko nie wysyłaj czasem za pobraniem - sprzedający takiej przesyłki nie przyjmie. Nieraz coś na allegro reklamowałem i zawsze było ok, więc się nie przejmuj, nowy sprzęt też czasem trzeba reklamować - po to jest gwarancja.
    Co do plomby - czy plomba była na pewno od tego sprzedającego, czy kogoś innego? Na pewno o zerwaniu plomby sprzedającego nie informuj - zawsze można zrzucić winę na kuriera transportującego paczkę...

Coś na ten temat jest tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1366123&highlight=hp+2200&sid=
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1351651&highlight=hp+2200&sid=
  • Poziom 12  
    Pawel1812 dzięki wielkie za pomoc, doszła do mnie nowa drukarka i póki co jestem zadowolony, wszystko działa.
    Jedyny minus to to że jest strasznie głośna, ale i tak trafi do akademika, a tam to nie ma akurat dużego znaczenia ;p
    Przy okazji mam pytanie:
    do fototransferu , kiedy mam obraz płytki w jpg, to przy pomocy czego (proste aplikacje) wydrukować ją w naturalnych rozmiarach ?
  • Poziom 26  
    Do termotransferu zawsze drukuję z Protela bezpośrednio, ew. z pdf. Program jest praktycznie dowolny, należy tylko ustalić skalę 1:1.
    Najważniejsze, że masz nową,sprawną drukarkę. Sprawdź, jak jest z wyczernieniem na większych powierzchniach - ja w swojej musiałem kupić nowy, oryginalny toner, żeby było ok.
    Pamiętaj - nie wystawiaj wałka światłoczułego na światło! Po wyjęciu tonera nawet w świetle żarówek na około 30 stron wydruki bledną i to jest w HP normalna sprawa - tak u mnie jest na oryginalnym tonerze.
  • Poziom 12  
    Pawel1812, będę musiał się tym trochę pobawić bo jakoś narazie mi to nie wychodzi, jakoś zdjęcia w jpg jak ustawie w 1:1 to zawsze są za duże :p

Mam pytanie. Jak drukuje tekst np. z Word to drukarka pobiera kartkę za kartką, a jak jakieś konkretnego pdf drukuje to robi dość duże irytujące przerwy (jakby myślała) o co może chodzić ?
    Wydrukowałem stronę startową i tam duży czarny prostokąt jest i on dość intensywny wyszedł na szczęście ;)
    Ps1. Wydaje mi się że w drukarce jest duplex, tylko nie umiem go obsługiwać (strona startowa wyszła z dwóch stron wydrukowana). Jak ustawić żeby drukarka drukowała w duplexie ?
    Ps. nie wiem dlaczego ale nie mogę kliknąć "pomógł" poprostu nie mam takiej opcji...
  • Poziom 26  
    Aby drukarka drukowała w dupleksie musisz to ustawić w sterowniku. Klikasz drukuj, właściwości, zakładka finishing i print on both sides. Tak jest w mojej HP 4000.
    Z pdfa dłużej trwa przetwarzanie, drukarka ma pewnie mało pamięci. Niestety, te drukarki nie mają tak szybkiego procesora jak te nowe i z tymi irytującymi przerwami musisz się pogodzić. Można próbować druku przez sterownik z postscriptem.
    W jakim programie rysujesz płytki? Nie rozumiem, dlaczego drukujesz z jpg. Napisz, jak te jpg tworzysz, czy nie przypadkiem poprzez print screen?

• Poziom 30  
    W tej drukarce nie ma duplexu automatycznego, jest tzw. duplex ręczny:)
  • Poziom 26  
    HP 2200 może być wyposażona w automatyczny moduł druku dwustronnego, podobnie jak i HP 4000. Nie bez powodu koledze wyszła zadrukowana dwustronnie strona testowa drukarki.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Pawel1812 dzięki serdeczne :)
    Sprzedawca odesłał mi drukarkę która ma duplex, świetna sprawa :)

Wiem że już męczę na maxa, ale co do tego pcb to chodzi mi np o to: http://www.ottop.republika.pl/ul2803/ul2803pcbb.jpg
    dość dużo płytek na elektrodzie jest w takiej formie umieszczana :(
    Jak płytki projektuje sam w KiCad to problemu nie ma żadnego.

Jeszcze jedna sprawa. Czy jak do drukarki dołożę kartę sieciową: jest direct 615N to wszystko będzie dobrze działać? tzn chodzi o to czy trzeba coś w sofcie drukarki zmieniać, albo w sprzęcie (jakieś zworki itp), czy też odrazu po włożeniu drukarka będzie mogła działać jako drukarka sieciowa (domyślnie podłączona do routera bezprzewodowego ;) )
  • Poziom 26  
    Po dołożeniu karty sieciowej nie trzeba niczego ustawiać, ani zmieniać, będziesz miał drukarkę udostępnioną bezprzewodowo na całe mieszkanie :)

Niech ktoś inny się wypowie jak drukować jpg. Najlepiej zadaj pytanie w dziale programy EDA, bo pytanie ma niewielki związek z drukarkami.
  • Poziom 12  
    Pawel1812 oki ;) teraz niestety powoli dokopałem się że 615N nie podejdzie (mógłbym ją mieć za około 50zł), potrzeba mi 620N za około 110zł. Biorąc pod uwagę że za drukarkę z duplexem zapłaciłem 200zł to może zainwestuje, chociaż będę polował na coś tańszego, bo na razie przeprowadzam się do akademika z drukarką.
    W domu przeszkadza mi nieco jej hałas, dlatego schowałbym ją na strych razem z routerem ;)
  • Poziom 26  
    Schowanie na strych nie jest najlepszym pomysłem... Trzeba przecież ręcznie podawać papier kredowy, aby drukować płytki. Chyba na zwykłym z kasety nie będziesz płytek drukować.
    Próbowałeś juz druku na kredówce?
  • Poziom 12  
    Pawel1812, tak 115gr bez problemu drukuje :)
    Strych to tak naprawdę pokój obok, gdy zajdzie potrzeba wydrukowania na pcb to wystarczyłoby podmienić papier. Ale chyba wstrzymam się z tą inwestycją narazie ;)
  • Poziom 26  
    W takim razie gratuluje wyboru - moja na kredówce się zacina... Dlatego muszę podkładać zwykły papier pod kredówkę. Ale że mam drukarkę koło kompa to nie jest to dla mnie problem.
  • Poziom 12  
    Pawel1812, ja jeszcze niesety nie trawiłem płytki "z pod "tej drukarki, mam nadzieję że pójdzie gładko. Niestety w opcjach drukarki mam do wyboru tylko 600dpi i 300dpi, a ponoć miała być na 1200 wiesz może o co w tym chodzi ?
  • Poziom 26  
    Tego akurat nie wiem, o co z tym chodzi, ale pewnie wadliwe sterowniki, na mojej HP 4000 jest tak samo. Co do trawienia - zrób test z wydrukiem całej czarnej strony i będziesz wiedział wszystko.
  • Poziom 12  
    w rozdzielczości 600dpi właśnie wydrukowałem cała kartkę czarną. Faktycznie nie jest tak "kolorowo" jest kilka widocznych pasów pionowych (ok5) i widać pewne przebarwienia.
    Musze sprawdzić jak to będzie po wytrawieniu.
    oryginalny toner jest bardzo drogi, więc narazie się wstrzymam, sprawdzę czy płytki wytrawione tak będą zadowalającej jakości.
  • Poziom 26  
    Jest kilka rozwiązań tego problemu. Wydrukuj około 30 stron czarnych bez wyjmowania tonera - jest zauważalny wpływ zaświetlenia wałka OPC na czerń wydruku. Druga opcja - ustaw gestość tonera w sterowniku. Można próbować czyścić laser. Jeśli nie pomoże wymień wałek OPC na nowy. Jeśli i to nie pomoże - wymień proszek na toner firmy ITE. Choć ja się przyznaję do kupienia na allegro tańszego oryginalnego tonera. Do Twojej drukarki oryginał kosztuje ok 150zł, ja zapłaciłem 300 za c4127x na 10.000 stron. Mnie ten toner wraz z tym co dostałem od sprzedającego pewnie przeżyje jeśli się wcześniej nie zepsuje drukarka.
    Jest jeszcze jedna możliwość - próbuj wydrukować obraz płytki dwa razy na tej samej kartce z podajnika ręcznego - moja HP 4000 trafia idealnie 8/10 prób.
    Jest jeszcze jedno, ostateczne wyjście - zakup drukarki HP 5P. Te drukarki są do tych zastosowań najlepsze, choć powolne i bez duplexu. Nie wiem, czy nie jest to najtańsze rozwiązanie - 50zł.
    Jednak po pierwsze wydrukuj 30 stron i zobacz czy sie poprawi oraz wymień wałek OPC, jeśli nie pomoże, to toner tzn. proszek.
    Pozdrawiam.